Zobacz pełną wersję : Interwałometr
Chciałbym do D90tki dorzucić sobie interwałometr, tak na różne okazje. W zasadzie mam zamiar go zrobić, chyba że są jakieś naprawdę tanie modele ale takich nie spotkałem do tej pory... Jeśli nie zakup to mam mały dylemat. Chciałem to urządzonko maksymalnie uprościć i zastanawiam się czy warto by było zamiast kablowego sprzęgnąć go z pilotem na podczerwień. Które rozwiązanie będzie lepsze? Jeśli pilot, to jak jest z poborem mocy przez aparat w trybie oczekiwania? Jeśli kabelek, jak zdobyć jakiś schemat wężyka spustowego albo chociaż jego złącza w celu przeróbki?
miron19j
14-02-2010, 00:53
a nie prościej i szybciej kupic np
http://allegro.pl/item908282559_wezyk_spustowy_nikon_d70s_d80_mc_dc1 _mikrofibra.html
może są jeszcze tańsze?
np. http://allegro.pl/item889644475_wezyk_electronic_nikon_d3x_d2xs_d1x_ d2hs_d300s.html
Może i prościej ale prosty układ jestem w stanie zrobić za 20 zł... a aktualnie jestem na etapie zakupu lusterka i tak sobie myślę o akcesoriach które mógłbym mieć za minimalną kwotę. Chwilowo wydaję ją na co innego.
miron19j
14-02-2010, 01:02
Może i prościej ale prosty układ jestem w stanie zrobić za 20 zł....
jak chcesz to zrobić?
pytam poważnie. Przymierzałem się do tego tematu i poniżej stówki ni jak nie chciało wyjść.
Mówimy oczywiście o układzie z porządną powtarzalnością, a nie o układzie na 555.
Jeżeli chodzi o przewód. Ja bym kupił najtańszy wężyk i wsadził do niego układ. Miałbyś od razu przewód z wtyczką i obudowę. W środku są trzy przewody, które odpowiednio zwierając powodujesz albo wyostrzenie albo wyzwolenie migawki. Takie wężyki są do kupienia za 20.-
Trafiłeś... na 555... ale szczerze to nie wiem jaka jest powtarzalność czasu. Mam słabe pojęcie o elektronice. Nie wierzę tylko, że błąd wyniósłby powiedzmy więcej niż 10% a tyle raczej nie gra roli... zwłaszcza że chodzi tylko o odstępy.
drhardware
14-02-2010, 01:20
Poszukajcie w na forum, kiedyś był kolega, który robił piloty na podczerwień i piloty z interwałometrem.
Czemu zawsze wychodzi że lepiej szukać i kupować niż wymyślić i zrobić? :P
miron19j
14-02-2010, 01:24
Trafiłeś... na 555... ale szczerze to nie wiem jaka jest powtarzalność czasu. Mam słabe pojęcie o elektronice. Nie wierzę tylko, że błąd wyniósłby powiedzmy więcej niż 10% a tyle raczej nie gra roli... zwłaszcza że chodzi tylko o odstępy.
czasem odstępy są bardzo ważne
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon10.gif)
a poważnie. Jeżeli 10% Cię satysfakcjonuje, to 555 będzie dobry. Tylko kondensator kup najlepszy, jaki możesz. Od niego zależy dokładność układu. I jego powtarzalność. Z potencjometrem miniaturowym powinieneś zmieścić się w obudowę wężyka.
Czemu zawsze wychodzi że lepiej szukać i kupować niż wymyślić i zrobić? :P
bo jeżeli ktoś coś produkuje, to ma tańsze części, profesjonalne maszyny, specjalistyczne oprogramowanie. Robiąc samemu mamy przede wszystkim satysfakcję ;-)
jackrabbit
14-02-2010, 01:25
Czemu zawsze wychodzi że lepiej szukać i kupować niż wymyślić i zrobić? :P
ja tam sie ciesze z tego bo mam dwie lewe rece :mrgreen:
drhardware
14-02-2010, 01:32
a ja się nie znam na elektronice tak mocno jakbym chciał. potrafię zmontowac układa, ale napisac program do kontrolera to już nie. Dlatego kupiłem obydwa piloty.
Ja potrafię zmontować a napisać programu do kontrolera nie, dlatego robię na układzie nie wymagającym programowania :)
A propos wymyślania zawsze zastanawiałem się dlaczego nie mamy tanich chińskich podróbek lustrzanek cyfrowych... w znaczeniu że nieznanych marek. Ale Chińczycy u siebie chyba je mają, sądząc po poszukiwaniach na alibaba.com...
Ale tam kwidnie dalej pierwotny rynek D80 czy D200... albo można spotkać nikona coolpix D3x... i to z zoomem optycznym 7x i gniazdem kart MS...
Zainwestuj i kup sobie to Grip MB-D80 PRO z LCD do Nikon D80 D90
Tam jest interwałometr + miejsca na dwie baterie
Też miałem taki zamiar. Ale to w przyszłości. Póki co albo prowizorka albo nic ;) najwyżej to drugie.
Podobne urządzenie jest opisane na forum pentax.org.pl tutaj (http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=20878&postdays=0&postorder=asc&start=0) i tutaj (http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=23715&postdays=0&postorder=asc&start=0) i tutaj (http://www.limonit.abajt.pl/pokaz.php?id=7). Kosztuje to 20zł (samodzielny montaż) lub 40zł (już polutowane).
Podejrzewam, że dla systemu nikon nie powinno być większej różnicy...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.