Zobacz pełną wersję : Profile D700
plusfoto
22-01-2010, 11:05
Czyżby profile portrait i standard to jedno i to samo?
Pytam bo na siatce są spięte razem.
Nie, to nie jedno i to samo. To są różne profile.
plusfoto
22-01-2010, 11:40
To czemu na siatce są spięte i edycja jednego pociąga za sobą edycję drugiego?
a ja mam takie pytanie? czy t profile afektuja raw czy tylko jpg?
O jakiej siatce mówisz?
a ja mam takie pytanie? czy t profile afektuja raw czy tylko jpg?
Według mojej skromnej wiedzy, tylko jpg. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
a ja mam takie pytanie? czy t profile afektuja raw czy tylko jpg?
w teorii to i to. W praktyce, tylko NX widzi profile w RAWie
no wlasnie bo wszyscy trabia oo profilach a tak prawde powiedziawszy to olewalem to zawsze bo wydawalo mi sie ze to tylko jpg kryje (skoro raw jest negatywem to zawsze nim jest) i dla tego nigdy tematowi sie nie przyjzalem.
poniewaz z NX nie korzystam wyglada na to ze dalej moge watki o profilach omijac....
Patrykok
22-01-2010, 13:03
O jakiej siatce mówisz?
Według mojej skromnej wiedzy, tylko jpg. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
Jeżeli wołasz NEF-a w NX lub ViewNX to program czyta jaki profil był ustawiony w puszce i z takimi ustawieniami go wywołuje. Jeżeli w innym programie wołasz, to profile poza jpg nie mają sensu.
Dajcie jakiś link do tych profili...
http://nikonimglib.com/opc/
http://nikonimglib.com/opc/
Wielkie dzięki...
A teraz pytanko - mam wgrane te profile z D2X w Camera RAW... czyli na etapie wywoływania z RAW mogę je właczyć, czy jest sens wgrywać je jeszcze w puchę?
To zależy.
Jak nie masz NX2, to i tak program nie widzi ustawień profilu jeśli robisz fotki w NEFach.
NX2 widzi od razu profil puszki - czyli jeden "klik"mniej;) - Niektórym robi to różnice.
Wyraźna przewaga profili wgranych w puszkę jest w momencie robienia zdjęć w JPG, tyle, że wtedy zalety NEFów znikają....;)
Wielkie dzięki...
A teraz pytanko - mam wgrane te profile z D2X w Camera RAW... czyli na etapie wywoływania z RAW mogę je właczyć, czy jest sens wgrywać je jeszcze w puchę?
Jest sens, bo jak przełączysz w puszce na jpg to wtedy profil z puszki zostanie użyty.
plusfoto
22-01-2010, 14:10
Mówiąc o siatce mam na myśli - menu fotografowania/ustaw przetwarzanie/ i lupka z kratką
profile to bardzo skomplikowany temat - wszystko odnosi się jpg ale - gdy tak przyjrzymy blizej - to wszystko ma skłonności - kazdy program nam cos narzuca ... stara sie pokazac jak było w profilu i późniejsza edycja RAW to tego co widzimy - łatwiej wszystko zmienic - ale zmieniamy to co pokazuje plik wyjsciowy zmodelowany profilem .... nie wiem czy wyrazam sie jasno
plusfoto
22-01-2010, 14:23
To zależy.
Jak nie masz NX2, to i tak program nie widzi ustawień profilu jeśli robisz fotki w NEFach.
NX2 widzi od razu profil puszki - czyli jeden "klik"mniej;) - Niektórym robi to różnice.
Wyraźna przewaga profili wgranych w puszkę jest w momencie robienia zdjęć w JPG, tyle, że wtedy zalety NEFów znikają....;)
Nie wiem czy tak do końca bo gdyby tak było to dlaczego nefy zrobione na różnych profilach i tylko na różnych profilach ( to samo ujęcie) otwarte nie koniecznie w NX wyglądają inaczej
Jest duża różnica między między portretem wykonanym z profilem D2X a bez niego? Ktoś może pokazać dla porównania dwa JPG prosto z puszki???
Patrykok
22-01-2010, 15:28
Nie wiem czy tak do końca bo gdyby tak było to dlaczego nefy zrobione na różnych profilach i tylko na różnych profilach ( to samo ujęcie) otwarte nie koniecznie w NX wyglądają inaczej
... a jest tak na pewno? Daj przykład.
plusfoto
22-01-2010, 15:48
Faktycznie chyba walnąłem babola ale powiedziałem to na podstawia przeglądarki FS i tam się różnią. W PS różnic nie widać
Nie wiem czy tak do końca bo gdyby tak było to dlaczego nefy zrobione na różnych profilach i tylko na różnych profilach ( to samo ujęcie) otwarte nie koniecznie w NX wyglądają inaczej
Ja wiem, że NEF otwarty w ACR lub lightroom nie wnosi ze sobą informacji o profilu wgranym w puszkę i ustawionym dla zdjęcia. Zatem te same 2 ujęcia, z tymi samymi parametrami i jedynie innym profilem, otwarte w ACR nie może wyglądać inaczej.
Co innego w przypadku jpga
Natomiast NEF otwarty w NX, ten profil wnosi do programu wraz z plikiem i w tym programie różnice są widoczne.
SzymonWojciechowski
22-01-2010, 16:07
Zawsze sobie można ten profil zmieniać w programie do wołania więc nie widzę potrzeby wgrywania go do puszki.
no wlasnie wiec po co sie pierniczyc z tymi profilami? jak i tak trzeba wolac wolac wolac. pozatym osobiscie lubie piescic sie z fotkami w ps.
no chyba ze ktos jest takim pro ze wszystko w puszce ustawia i wychodzi mu gotowy produkt.....
plusfoto
23-01-2010, 12:44
jpg dla NBA
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plusfoto.pl/forum/dx2d2.jpg)
dx2d2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plusfoto.pl/forum/portrait.jpg)
portrait
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plusfoto.pl/forum/standard.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plusfoto.pl/standard.jpg)standard
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.plusfoto.pl/forum/neutralny.jpg)
neutralny
tylko proszę bez komentarzy że nieostre czy coś tam chodzi wyłącznie o różnice w profilach.
pliki całkowicie gołe
Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, ale mam nadzieję, że pomogę. Profile standard od portretu różni m.in. wysycenie czerwieni. Jeśli dobrze pamiętam najmocniej wysyca standard, potem portret, neutral, a na końcu D2Xmode2. Do portretów używam tylko D2Xm2 i czasem neutral, bo pozostałe kompletnie mi nie podchodzą (zbyt mocno świnką przebija).
D2Xm2 przekłamuje czerwień na maxa. Nie wiem jak można go używac i do czego. Zróbcie czerwony znak STOPu to przejrzycie na oczy.
Zgadza się, ale akurat ta wada mi pasuje. Inna rzecz, że bywają warunki, gdy D2Xm2 daje koszmarnie zimno-siną twarz. Ale ja robię tylko w RAWach, więc to nie problem.
jpg dla NBA
tylko proszę bez komentarzy że nieostre czy coś tam chodzi wyłącznie o różnice w profilach.
pliki całkowicie gołe
Bardzo dziękuje. To mi wiele tłumaczy
Ja wiem, że NEF otwarty w ACR lub lightroom nie wnosi ze sobą informacji o profilu wgranym w puszkę i ustawionym dla zdjęcia.
Są również profile dla ACR do pobrania ze strony Adobe Labs.
wakeford
23-01-2010, 17:34
Kiedyś ostro walczyłem w temacie profili w D700 - niestety ogólnie żaden profil nie jest dobry, czyli D700 narzuca zdjęciu swoją kolorystykę, której profilami specjanie poprawić się nie da, bo jest albo źle, albo bardzo źle. Odradzam też, jeżeli ktoś ma taką nadzieję - wgrywania profli canonowskich do profili nikona np w LR - nikon jest na to całkowicie odporny, na canona przerobić się nie da, ani trochę.
A teraz pytanko - mam wgrane te profile z D2X w Camera RAW... czyli na etapie wywoływania z RAW mogę je właczyć, czy jest sens wgrywać je jeszcze w puchę?
Jak wgrać np.profil "portrait" w ACR ?
Czy z podanego linku
http://nikonimglib.com/opc/ (http://nikonimglib.com/opc/)
można włąsnie wgrać taki profil do ACR ?
Jeśli to nie skomplikowane to b.proszę o wskazówki może na PW aby nie zaśmiecać tego wątku.
Jak wgrać np.profil "portrait" w ACR ?
Czy z podanego linku
http://nikonimglib.com/opc/ (http://nikonimglib.com/opc/)
można włąsnie wgrać taki profil do ACR ?
Jeśli to nie skomplikowane to b.proszę o wskazówki może na PW aby nie zaśmiecać tego wątku.
Te profilki znajdziesz w sieci. Wypakowujesz. W Camera Raw pojawiają się w zakładce Camera Calibration - Camera Profiles...
Andrzej Olender
23-01-2010, 21:33
Kiedyś ostro walczyłem w temacie profili w D700 - niestety ogólnie żaden profil nie jest dobry, czyli D700 narzuca zdjęciu swoją kolorystykę, której profilami specjanie poprawić się nie da, bo jest albo źle, albo bardzo źle. Odradzam też, jeżeli ktoś ma taką nadzieję - wgrywania profli canonowskich do profili nikona np w LR - nikon jest na to całkowicie odporny, na canona przerobić się nie da, ani trochę.
Nie zgodzę się, profil możesz dostroić pod siebie że nie będzie się można przyczepić.
Mowa przynajmniej o profilach w ACR.
Te profilki znajdziesz w sieci. Wypakowujesz. W Camera Raw pojawiają się w zakładce Camera Calibration - Camera Profiles...
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź ! :-)
Nie zgodzę się, profil możesz dostroić pod siebie że nie będzie się można przyczepić.
Mowa przynajmniej o profilach w ACR.
Zgadzam się i widać to w każdej opcji... Mnie szczególnie podoba sie Landskype...
Jak wgrać np.profil "portrait" w ACR ?
Jeśli to nie skomplikowane to b.proszę o wskazówki może na PW aby nie zaśmiecać tego wątku.
Napisałem o tym dwa posty wyżej, przed twoim wpisem ;) Dokładnie tutaj: http://labs.adobe.com (http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles#Camera_Profiles_and_DNG_Profile_Edito r)
Napisałem o tym dwa posty wyżej, przed twoim wpisem ;) Dokładnie tutaj: http://labs.adobe.com
:-) ...no tak "ślepych nie rodzą..." Sorry i dzięki zarazem ! :-)
:-) ...no tak "ślepych nie rodzą..." Sorry i dzięki zarazem ! :-)
Nic się nie stało :) Sam tego szukałem ze dwie godziny po sieci. Niech chociaż zostanie link dla innych.
Inną sprawą jest to, że jak już znalazłem to czego szukałem, to stwierdziłem że profile mi nie leżą, ACR nie podoba mi sie w ogóle i przesiadłem się na wywoływanie RAW w NX2 ;)
Nic się nie stało :) ACR nie podoba mi sie w ogóle i przesiadłem się na wywoływanie RAW w NX2 ;)
jestem z Tobą
wakeford
26-01-2010, 15:18
Ja tu z nikim nie dyskutuje tylko informuję, mam dwa sytemy i wiem, że profile 5D zastosowane do obróbki fotek z D700 wcale nie przypominają fotek z 5D i obojętnie gdzie się je stosuje. Może w NX2 wygląda to lepiej, ale w PS i LR kompletna kicha - a taki landscape to już szczyt porażki - myślę o oddaniu koloru skóry.
plusfoto
26-01-2010, 15:26
A to nic nowego. Natomiast jak sama nazwa wskazuje landscape służy do czegoś innego niż portret na tle przyrody
landscape to już szczyt porażki - myślę o oddaniu koloru skóry.
No tak, a jak nazwa wskazuje "landscape" to przede wszystkim ludzka skóra...
... profile 5D zastosowane do obróbki fotek z D700 wcale nie przypominają fotek z 5D i obojętnie gdzie się je stosuje. a to dziwne, bo z eksperymentów czornego wyszły 2 pliki które sa nie do odróznienia. W PS.
wakeford
03-02-2010, 23:32
Sorry, dawno nie zaglądałem na forum, czyli chętnie bym zobaczył ten eksperyment Czornyj`a, ale nie mogę znaleźć, prosiłbym o link.
Cos kojarzę, że była to tablica Gretag-Macbeth umieszczona na czerownym prostokątnym wiadrze(?)
Tez nie moge tego znaleźć
Inna sprawa, że moim zdaniem w rzeczywistości tez do konca te profile nie daja rady. Trzeba posuwaczkować ale nawet wtedy trzeba kupić 5.. ;)
.
wakeford
05-02-2010, 19:47
Dokładnie to jest tak: jeżeli ma się wzór tj.fotkę z 5D to można pod nią jako wzór podrasować jakąś fotkę z D700 - robiłem takie eksperymenty i rzeczywiście są bardzo podbne. Natomiast, jeżeli nie ma tej fotki z 5 D jako wzoru to zawsze masz kichę do kawdratu czyli fotkę z D700. Idealnym wyjściem było by robić dwa ujęcia: jedno z 5D, drugie z D700 i i fotki z D700 podrasowywać w kierunku 5D... ale po co wtedy D700 ??? i za taką kupę kasy !!!
Photoartbox
05-02-2010, 20:44
Natomiast, jeżeli nie ma tej fotki z 5 D jako wzoru to zawsze masz kichę do kawdratu czyli fotkę z D700. Idealnym wyjściem było by robić dwa ujęcia: jedno z 5D, drugie z D700 i i fotki z D700 podrasowywać w kierunku 5D... ale po co wtedy D700 ??? i za taką kupę kasy !!!
Idealnym wyjsciem byloby nauczyc sie robic zdjecia, wtedy nawet kicha D700 by nie przeszkadzala.
wakeford
06-02-2010, 16:15
Te! p -box , widzę, że sie nudzisz, mi chodzi o oddanie barwy skóry przez D700 - a wiadomo, że jest tu problem - chyba że focisz traktory, rajdówki itd.
Andrzej Olender
06-02-2010, 16:22
Te! p -box , widzę, że sie nudzisz, mi chodzi o oddanie barwy skóry przez D700 - a wiadomo, że jest tu problem - chyba że focisz traktory, rajdówki itd.
Użyj własnego profilu kolorystycznego bądź zaadaptowanego z profilu 5D.
Photoartbox
06-02-2010, 18:00
Te! p -box , widzę, że sie nudzisz, mi chodzi o oddanie barwy skóry przez D700 - a wiadomo, że jest tu problem - chyba że focisz traktory, rajdówki itd.
Te! f-ford, skory, fijolki, innemu blekity nie dzwiecza ;) Niech kazdy kupuje, to co mu odpowiada, mnie sie skora i fijolki z Nikona podobaja a nie z Canona, gdyby bylo odwrotnie zgadnij co bym kupil...
PS. Nudza to sie ci, ktozy doszukuja sie problemow tam gdzie ich nie ma.
wakeford
06-02-2010, 20:13
Andrzej, właśnie tak robię, a mam dwa systemy: 5D i D700, można uzyskać duże podobieństwo, ale ostatecznie D700 idzie w róż/filolet, choć teoretycznie po zaadoptowania profilu z 5D nie powinno tak być, a jest...
Jak masz jakiś swój profil na skórę w D700 to chętnie skorzystam, bo widziałem, że dobrze dajesz sobie radę z tym na twojej stronce www.
Andrzej Olender
06-02-2010, 20:16
Andrzej, właśnie tak robię, a mam dwa systemy: 5D i D700, można uzyskać duże podobieństwo, ale ostatecznie D700 idzie w róż/filolet, choć teoretycznie po zaadoptowania profilu z 5D nie powinno tak być, a jest...
To "zdejmij" troszkę kolorystykę by odpowiadała idealnie Twoim oczekiwaniom, najlepiej w DNG Profile Editor.
plusfoto
06-02-2010, 20:18
To ja czegoś nie rozumiem. W innym wątku mówią że w N fioletu nie ma wcale:-D
wakeford
06-02-2010, 20:48
Sczczerze mówiąc dawno dałem sobie spokój z grzebaniem w profilach, ale mogę spróbować; czy jest jednak jakaś przewaga w ustawieniu profilu w DNG Profile Edytorze nad suwaczkami np w LR - ostatecznie tu też przecież można pogrzebać w profialach.
Andrzej Olender
06-02-2010, 20:52
Sczczerze mówiąc dawno dałem sobie spokój z grzebaniem w profilach, ale mogę spróbować; czy jest jednak jakaś przewaga w ustawieniu profilu w DNG Profile Edytorze nad suwaczkami np w LR - ostatecznie tu też przecież można pogrzebać w profialach.
W DNG Profile Editor możesz to zrobić dokładniej.
Chciałem odświeżyć temat i zadać pytanie czy są może zdefiniowane gdzieś profile D2X? Chodzi mi o ich charakterystykę i optymalne sytuacje do zastosowania (zastosowanie pozostałych dwóch jest jasne z racji chociażby nazwy).
Witam !!
Wołając NEF tak ustawiasz wszystko, żeby efekt końcowy był jak trzeba.Nikt nie zaleca konkretnego profilu do zdjęć przyrodniczych innego do portretów itd.
W praktyce zaś do przeważającej ilości zdjęć przyrodniczych stosuje D2X mode1 i kolorki wychodzą bardzo dobre moim zdaniem.
Pozdrawiam !!
Z tego co tutaj słyszałem to najwięcej ludzi (łącznie ze mną) stosuje mode2. Ale ostatnio zauważyłem, że przy przy świetle żarowym najlepiej zachowuje się mode3. Czerwienie i zielenie są bardziej nasycone i wszystko o wiele ładniej wygląda. Spodobało się mnie to :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.