PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia na basenie



Igus
12-01-2010, 18:01
Niedługo mój znajomy ma Mistrzostwa Polski w pływaniu i chciałbym mu zrobić parę zdjęć. Jednak nie mam zielonego pojęcie jak się do tego zabrać. Zawody są na krytym basenie ze sztucznym oświetleniem jarzeniowym. Rok temu próbowałem ale poza strasznie poruszonymi ujęciami nic nie wyszło. Bardzo byłbym wdzięczny za wszelakie porady :)
Oto lista sprzętu jakim dysponuje:
- body- Nikon D90
- obiektywy - Nikon 18-105 VR oraz Nikon 70-300 VR
-statyw
-pilot

Pojęcie o fotografowaniu mam mniejsze niż średnie więc mam nadzieje, że czegoś się nauczę :)

ryszkut
12-01-2010, 18:20
Pojęcie o fotografowaniu mam mniejsze niż średnie więc mam nadzieje, że czegoś się nauczę :)

najlepsza rada to się naucz.
raw, iso do 6400, czas max 1/100, statyw nie trzeba.

chyrza
12-01-2010, 18:29
Witaj,
statyw i pilot raczej Ci się nie przydadzą. Przy dynamicznych scenach, jak ruchy rąk podczas pływania, rozbryzgi wody itp, system VR też niewiele pomoże. Możesz próbować działać w trybie automatyki czasu [S], przy włączonym Auto ISO np do poziomu 1600-2000. Jeśli będzie bardzo jasno, możesz się ograniczyć do ISO 800-1600. W celu uniknięcia poruszonych zdjęc, oraz akceptowalnie ostrych rąk innych "dynamicznych" elementów staraj się nie ustawiać czasu dłuższego niż powiedzmy 1/125 - 1/160 (tu VR powinien troszkę pomóc). Masz dosyć ciemne obiektywy, tak więc automat będzie wymuszał wieksze ISO (w przedziale założonym w ustawieniu Auto ISO). Wiele zależy od warunków. Staraj się na bieżąco korygować ustawienia czasu (jeśli uznasz że fotki są poruszone), pamiętaj że im dłuższa ogniskowa, czas powinien byc odpowiednio krótszy - 1/250, 1/320 itd. Powodzenia.

EDIT: jeśli RAW jest Ci obcy, ustaw balans bieli na swiatło jarzeniowe, odpowiednia ikonka na LCD.

Igus
12-01-2010, 18:31
Super :)
Mam nadzieje, że mi wyjdzie :)

jackrabbit
12-01-2010, 18:38
czy przypadkiem swiatlo jarzeniowe nie "mruga"? wtedy balans bieli i tak trzeba bedzie korygowac...

chyrza
12-01-2010, 18:42
Mruga, może kolega ocenić poprawność kolorów na ekranie, jeśli okażą się skopane, ustawić a auto balans bieli :) Choć ten, jak powszechnie wiadomo, lubi zachowywać się nie przewidywalnie.

Igus
12-01-2010, 19:23
A co z filtrami?
Ktoś mi coś kiedyś mówił o polaryzacyjnym...

Marcin T
12-01-2010, 23:13
A co z filtrami?
Ktoś mi coś kiedyś mówił o polaryzacyjnym...
Możesz go zostawić w domu, niepotrzebnie zje ci dwie działki przysłony.
Jeżeli sufit jest nisko możesz spróbować w niego bić fleszem. Ostatnio tak synowi robiłem i jest ok.

Leatherface
12-01-2010, 23:19
W D90 iso jest do 3200 więc o jakich wysokościach wy mówicie ;)

BSKraków
13-01-2010, 00:59
W D90 iso jest do 3200 więc o jakich wysokościach wy mówicie ;)
A ja myślałem że do 6400 jest iso ;)

Moonbeam
13-01-2010, 01:23
A ja myślałem że do 6400 jest iso ;)

6400 jest opisane jako HI

Niezależnie jak wysoko byłby sufit, to SB-900 na M 1/1 mogłaby trochę pomóc, szczególnie na najwyższych czułościach. Warto do niej wtedy założyć filtr zielony.

Igus
13-01-2010, 17:05
No niestety lamp błyskowych nie posiadam, więc chyba zbytnio nie ma co kombinować...
W obiektywie 70-300 do której ogniskowej jest sens dochodzić(obiektyw pożyczony). Bo słyszałem że traci sens robienie zdjęć powyżej 200, co mówiąc szczerze trochę martwi :/

stock
13-01-2010, 17:11
autoISO ustaw do max 3200 z najdłuzszym czasem 1/200 lub 1/320 i sru.

Marcin T
13-01-2010, 17:19
W obiektywie 70-300 do której ogniskowej jest sens dochodzić(obiektyw pożyczony). Bo słyszałem że traci sens robienie zdjęć powyżej 200, co mówiąc szczerze trochę martwi :/
Zapewne słyszałeś to od takich, którzy nie mieli szkła w dłoni, lub dla których badawcze fotografowanie dekielka i papieru milimetrowego jest priorytetem.
Dostałeś tu tyle rad - przestań panikować i idź robić zdjęcia.

sethcracow
13-01-2010, 18:14
Nie żebym się jakoś wymądrzał ale czy nie najprościej będzie wziąć kogoś z rodziny lub znajomych pod pachę i pójść na jakiś basen i poćwiczyć sobie te różne ustawienia podane wyżej w postach ? Nic nie przebije empirii :)