PDA

Zobacz pełną wersję : SD i CF do D300s



PLANATAGINIS
03-12-2009, 08:39
Dzień dobry!

Planuję zakup kart do obu slotów pamięci.
Możecie mi doradzić cos sprawdzonego, żeby dobrze współpracowały ze sobą i z aparatem?

Matey3000
03-12-2009, 10:08
Sandisk Extreme IV CF
Sandisk Extreme IV SD
Na pewno beda do siebie pasowac :-), no i sa dobre i sprawdzone.

mcl
03-12-2009, 11:43
Przy okazji, jak to jest teraz z kartami SanDiska? Czy modele z numerkami nie zostały zastąpione przez Extreme/Extreme Pro?


Sandisk Extreme IV SD
Nie spotkałem się z taką. SD są chyba III

Matey3000
03-12-2009, 12:53
PLANATAGINIS Kup dobre firmowe nie tanie karty. Tanie wykladaja sie w najmniej odpowiedniej chwili.
No i lepiej 2 mniejsze niz 1 wieksza.

pawel1967
03-12-2009, 15:00
Kupiłem ostatnio Sandiska Ekstrema 4 , mam Sandiska SD też ekstremę . Od dwóch dni robie nimi zdjęcia . Tak naprawdę to D300s nie wyciągnie więcej niż 25mb na sekundę . Mimo że karty CF powinno pracować z większymi prędkościami na D300s . To niestety tyle nie wyciagnie . Chcę zapisać kilka naraz muszę trochę poczekać . Te czwórki to są chyba najlepsze dla tego typu aparatu , choć i na trójce kolegi nie spostrzegłem różnicy .

PLANATAGINIS
05-12-2009, 09:03
Powiedzcie mi proszę czy znane Wam są przypadki z podrabianymi kartami LEXAR?
Upatrzyłam sobie kartę na Allegro w dość okazyjnej cenie i nie wiem czy ryzykować?

mcl
05-12-2009, 11:27
Bardzo uważaj na okazje z Allegro.

MikeS
05-12-2009, 11:44
Kupiłem ostatnio Sandiska Ekstrema 4 , mam Sandiska SD też ekstremę . Od dwóch dni robie nimi zdjęcia . Tak naprawdę to D300s nie wyciągnie więcej niż 25mb na sekundę . Mimo że karty CF powinno pracować z większymi prędkościami na D300s . To niestety tyle nie wyciagnie . Chcę zapisać kilka naraz muszę trochę poczekać . Te czwórki to są chyba najlepsze dla tego typu aparatu , choć i na trójce kolegi nie spostrzegłem różnicy .

Ja również posiadam Sandiska Extreme IV. Zapis rzekomo wynosi 40MB/s.
Zrobiłem teraz serię aż do zapchania buforu. 14 klatek w 2 sekundy i zapchało. Zapis od momentu puszczenia spustu trwał 20s.
Wielkość wszystkich RAWów to 108MB więc zapis podczas 1s to 5,4MB/s
Wiedząc to wcześniej, kupiłbym tańszą kartę.

Teraz seria TIF-ów. Również po 14 klatkach w 2s bufor został zapełniony.
Ich wielkość to 493MB. Zapis trwał 55s. Tu już lepiej. Zapis podczas 1s to 8,96Mb/s

Zaglądnijcie tu
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1617630#post1617630
Spodziewałem się trochę lepszych wyników, ale chyba się przeliczyłem :)

Wychodzi na to że nie ma się co porywać na super karty o dużych prędkościach bo aparat i tak nie wydoi tyle.

Testował ktoś na Sandisku SDHC Extrme III 8GB ? Miałem taką w D90 i ciekaw jestem jakby to z nią wyglądało i czy wiele przepłaciłem :D

pawel1967
05-12-2009, 13:51
No u mnie nie wiem dlaczego bufor bardzo szybko blokuje . Bufor pamięci nie jest u mnie lepszy niż w Pentaxsie K10 . Trzy , cztery rawy i zwalnia . Mam D300s . Jak to się dzieje ?

MikeS
05-12-2009, 14:07
No u mnie nie wiem dlaczego bufor bardzo szybko blokuje . Bufor pamięci nie jest u mnie lepszy niż w Pentaxsie K10 . Trzy , cztery rawy i zwalnia . Mam D300s . Jak to się dzieje ?

U Ciebie sprawa wydaje się być prosta. Wejdź w:
Menu => Menu Fotografowania => Zapisywanie NEF (RAW) => Głębia kolorów NEF (RAW) => wybierz 12-biotwa
Prawdopodobnie masz zaznaczone 14-bitową. Przy tym ustawieniu zrobisz chyba 2,5 kl/s

Cytat z 70 strony instrukcji

Zdjęcia NEF (RAW) są zapisywane z 14-bitową głębią kolorów, co powoduje zwiększenie rozmiaru pliku w stosunku do plików z 12-bitową głębią kolorów o około 1,3x, ale zapewnia wzrost ilości zapisywanych danych o kolorach. Maksymalna szybkość rejestracji zdjęć spada do 2,5 kl./s.

PLANATAGINIS
05-12-2009, 16:27
Hmmm... ;/
mam na uwadze tą aukcję: http://www.allegro.pl/item841144212_lexar_professional_16gb_x300_udma_na jtaniej.html
Jak myślicie warto zaryzykować?

pawel1967
05-12-2009, 16:46
Ja kupiłem Sandiska 4 za 319zł plus 8 przesyłka . Jeszcze wczoraj była na giełdzie . Muszę powiedzieć że nie blokuje się , szybciej nie zadziała tak jak w wyżej , ale jest pewna . Sprzedawca dostał bardzo dobra opinię . Polecam . Miał kilka

pawel1967
05-12-2009, 16:54
Masz jeszcze dwie godziny . Przez ten czas będzie na allegro . Potem aukcja się kończy nr aukcji 831263522 . Ja taką samą kupiłem i jestem zadowolony

mcl
05-12-2009, 16:56
Hmmm... ;/
mam na uwadze tą aukcję: http://www.allegro.pl/item841144212_lexar_professional_16gb_x300_udma_na jtaniej.html
Jak myślicie warto zaryzykować?
Karta tańsza o 150 zł niż najniższe ceny na ceneo. Ja bym się bał.
Czy nie lepiej kupić tańszy model, ale z pewnego źródła?

Edit:
Czytałaś te wątki?
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=100766
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=9822

MikeS
05-12-2009, 17:01
Gość ma 502 pozytywy i 1 negatyw. Ja bym brał. Koniecznie z paragonem i gwarancją o które się dopytaj. On wystawia gwarancję czy producent? Zapytaj wprost czy to oryginał i czemu cena jest tak niska oraz zachowaj korespondencję ze sprzedawcą.

PLANATAGINIS
05-12-2009, 17:34
Pytałam, ponoć karty są z prywatnego importu ale sprzedający żadnych rach, nie wystawia. Daje jedynie swoja pisemną gwarancję. Zapytałam też o rach. zakupu ale takiego również nie posiada:(
Dziwne trochę bo skądś przecież musi je przecież mieć.


W komplecie Image Rescue ® 3, oprogramowanie pozwalające odzyskać zniszczone, bądź skasowane zdjęcia, filmy oraz pliki audio (kod do ściągnięcia programu w opakowaniu z kartą ).
Z dugiej strony to czy w podróbach byłby ten kod?

Matey3000
05-12-2009, 17:37
Wychodzi na to że nie ma się co porywać na super karty o dużych prędkościach bo aparat i tak nie wydoi tyle.

Nie wiem jak Ty, ale ja w moim workflow mam tez download do komputera.

Ps. Kedys mialem tansza karte. Chodzila bez wieszych problemow przez 1/2 roku.
Niestety Sie skonczyla i z Vinales Valley na Kubie, moge sobie tylko niektore ikonki zaszyte w raw poogladac. Przez kilka tygodni probowalem je odzyskac przy pomocy kazdego software jaki mi wpadl w rece i nic. Pliki sie rozpadly przez blad na karcie. Wiec ja juz okazji na karty nie szukam. Oczywiscie, czy ktos sie woli uczyc na cudzych bledach, czy swoich, to juz jego osobisty wybor.

MikeS
05-12-2009, 18:11
Pytałam, ponoć karty są z prywatnego importu ale sprzedający żadnych rach, nie wystawia. Daje jedynie swoja pisemną gwarancję. Zapytałam też o rach. zakupu ale takiego również nie posiada:(
Dziwne trochę bo skądś przecież musi je przecież mieć.


Z dugiej strony to czy w podróbach byłby ten kod?

Prywatny import, a to dobre :) Jeśli sprzedawca nie wystawia dowodu sprzedaży to ja bym nie ryzykował. Jego gwarancja? To nawet nie producenta? Ciekawe na jakich warunkach ją realizuje. Mniejsza z tym - nie bierz.
Kody mogą być kupowane czy w inny sposób np na lewo załatwiane.



Nie wiem jak Ty, ale ja w moim workflow mam tez download do komputera.
Download do komputera jest dla mnie najmniej ważny podczas robienia dynamicznych ujęć. Po to kupuję szybką kartę do aparatu by była wydajna właśnie tam, a nie w komputerze. Jeśli zgrywanie zdjęć do PC odbywa się szybciej to chyba świadczy to o powolności aparatu.

bloodcrawler
05-12-2009, 19:50
Mam pytanie, po co wam 16GB karty? :neutral:

MikeS
05-12-2009, 19:57
Następny... :?

PLANATAGINIS
05-12-2009, 19:58
Dałam sobie więc spokój z tym "niepewnym" sprzedawcą z Allegro i zmówiłam tą pamięć klik (http://www.fotobasia.pl/product/karty-pami-ci/compact-flash-cf/lexar-compact-flash-8gb-233x/) :)

Pimps
05-12-2009, 19:59
Mam pytanie, po co wam 16GB karty? :neutral:

To jest pytanie z cyklu - a po co 300 koni w aucie na polskich drogach?

ASAHI
18-12-2009, 23:07
Mam San Disc Extreme III i polecam, bardzo dobra sprawdzona karta i spokojnie z d 300 pracowała bez żadnych problemów. karty kupuj lepiej w sklepie, to cena pewności, jest bardzo dużo podróbek na rynku.

PLANATAGINIS
18-12-2009, 23:42
Zrobiłam dzisiaj z ciekawości test swoich kart.

Mam zwykły czytnik Hama na różne karty pamięci, więc nie wiem na ile odczyt jest wiarygodny.
Testowałam za pomocą programu Flash Memory Toolkit, zresztą HD TUNE potwierdziło poniższe wyniki.

speed=KB/s

1.A-Data 8GB 120x write:5883 read:17527
2.Sandisk EXTREMEIII 2GB write:14659 read:18172
3.Transcend 8GB 133x write:7193 read:26562
4.Lexar Professional 4GB 233x write:20230 read:25847

Lexar chyba wypadł najlepiej :)