PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic GF1, micro 4/3



TomaszR
02-09-2009, 08:49
No i jest: optyczne (http://optyczne.pl/2186-nowo%C5%9B%C4%87-Panasonic_LUMIX_G_20_mm_f_1.7_ASPH..html)

Oby z EP-1 nie były jedynymi rodzynkami prezentującymi tą koncepcję :)
Idę szukać cen.

gietrzy
02-09-2009, 12:46
GF-1 20/1.7 kit - $900
GF-1 14-45 kit - $900

Bielik
02-09-2009, 12:58
wreszcie naleśnik wygląda sensownie. podobno ma mieć też szybszy af, no ciekawie.

arturpop
02-09-2009, 13:16
W zapowiedziach na 2010 jest 14mm f/2.8. Zapowiada się ciekawie - w porównaniu do Olka lepszy LCD, szybszy AF, z wymiarami podobnie. Ciekawe ile zaśpiewają złotówek za to cacko.

Mavierk
02-09-2009, 13:17
ale cena taka sama, jak w przypadku E-P1... bez sensu

superkomornik
02-09-2009, 13:45
20/1.7- w końcu! :D

montini
02-09-2009, 14:45
ja bym chciał takiego czarnego w opcji bez jakichkolwiek białych napisów (poza sterowaniem na kółku)
Fajne wymiary naleśnika, nic się nie wysuwa, fajna ogniskowa, zapowiada się naprawdę nieźle.

koniecpolska
02-09-2009, 16:16
Pierwszy polski "test"
http://fotopolis.pl/index.php?n=9498
i wyszła pierwsza różnica pomiędzy GF-1 a EP-1 ... pierwsza fotka z GF-1 na ISO 100 jest poruszona przy 1/25sek i ogniskowej 20mm, najprawdopodobniej stabilizacja w EP-1 dałaby sobie radę bez problemu.

zulu_mike
02-09-2009, 19:37
Po przeczytaniu: http://www.dpreview.com/previews/PanasonicGF1/ jestem osobiscie tym aparatem mocno zainteresowany. Oferuje cos czego szukam, czyli maly korpus - porownywalny np z G10 z dobra jakoscia zdjec i przede wszystkim mozliwoscia operowania GO.
Oby tylko z cena nie przegieli w Polsce.

meliszipak
03-09-2009, 00:03
Po kiego .... grzyba robią wiejski festyn z tymi srebrnymi wstawkami ? (na gripie, spust i przy bagnecie).
Jak widać, nawet najlepszy pomysł można zepsuć.
Ciekawe, czy można to zamalować?

I kto teraz kupi Olympusa z af na korbkę i kadrowaniem przez marny telewizor?

TomaszR
03-09-2009, 09:30
Po kiego .... grzyba robią wiejski festyn z tymi srebrnymi wstawkami ? (na gripie, spust i przy bagnecie).
Jak widać, nawet najlepszy pomysł można zepsuć.

Ale marudzenie... :)
To jak Ci się widzi biały E-P1 z białym etui i paseczkiem? :)
Tam, o zgrozo, w ogóle nie masz czarnego korpusu w ofercie.

Jeśli informacje o dobrym AF potwierdzą się, to wiem na co odkładać. Żal tylko, że nie dało się "wcisnąć" wbudowanego wizjera. Chciałoby się też, żeby wytrzymałość body była trochę ponadstandardowa (u mnie kompakty tak jakoś zawsze bardziej obrywają od lustrzanki). Ale najwyraźniej nie można mieć wszystkiego, a aparat i tak zapowiada się świetnie.

zulu_mike
03-09-2009, 14:30
Tylko obawiam sie polskiej ceny tego GF1, G1 700$ a u nas 3,5k pln... GF1 900$ to u nas pewnie 4500 :/
Za ta cene to ja odpadam, wezme LX3/S90.

Jestem tez ciekaw ergonomi uzytkowania, w lustrzance nastawianie ostrosci czy ogniskowej pierscieniem na obiektywie jest wygodne - wiadomo. Jednak mam jakies takie nieodparte wrazenie, ze w aparacie, ktory trzymamy jak kompakt, na wyciagnietych rekach to jest strasznie kulawe rozwiazanie. Chociaz do czasu jak nie dotkne to nie bede mial pewnosci, moze i to dziala jakos.

koniecpolska
03-09-2009, 14:55
I kto teraz kupi Olympusa z af na korbkę i kadrowaniem przez marny telewizor?Ten co chce mieć nieporuszone zdięcia na wyżyłowanych czasach z obiektywami bez stabilizacji.

superkomornik
03-09-2009, 15:58
Tylko obawiam sie polskiej ceny tego GF1, G1 700$ a u nas 3,5k pln... GF1 900$ to u nas pewnie 4500 :/
Za ta cene to ja odpadam, wezme LX3/S90.

Przecież G1 kosztuje w Polsce 2000zł :)

zulu_mike
03-09-2009, 16:52
Przecież G1 kosztuje w Polsce 2000zł
Przyznaje, sprawdzilem tylko na oficjalnej stronie - na dodatek sie pomylilem 3,3 widnieje tam.

kowalski
09-09-2009, 11:31
Kurcze, śliczny ten Panasonic. Coś mi się zdaje, że zrobię sobie prezent na imieniny :)

jot
15-09-2009, 20:21
co do ep1 to wyszedł update firmware, który podobno zwiększa prędkość AF..
Ale imho, Panasonic nadal fajniejszy, chociażby ze względu na wbudowaną lampę, która moim zdaniem w takim aparacie być powinna

zulu_mike
16-09-2009, 18:31
Wie ktos kiedy premiera w PL ?

koniecpolska
16-09-2009, 20:48
Wie ktos kiedy premiera w PL ?Październik.

Krzysiek29
04-10-2009, 09:17
mamy już październik i na razie tylko test jest dostępny http://fotopolis.pl/index.php?n=9678

TomaszR
05-10-2009, 23:57
Dzisiaj w Miejskiej Macalni ("sklep dla idiotów") powiedziano mi, że mają go dostać w przyszłym tygodniu. To samo usłyszalem w Fotojokerze obok. Cena nieznana...

Nie na temat: rozwaliło mnie, że w MM na "wystawce" mieli dwa E-P1 do macania... które okazały się być atrapami :)
Biorę do łapki, coś tu nie gra... Ciężar niby ok (przymierzałem się już do prawdziwego parę tyg. temu), ale żadnego przycisku nie można wcisnać, żadnego kółka obrócić... I co to za łobrazek przyklejony na LCD?!
Ubaw po pachy :)

Piotr Wągrodzki
14-10-2009, 17:50
Na polskiej stronie Panasonika są już ceny:

3599 z obiektywem 14-45

3999 z naleśnikiem 20

pozdrawiam

Piowa

8-)

TomaszR
15-10-2009, 10:33
Uhh... to trzeba trochę poczekać :)

TomaszR
15-10-2009, 11:06
P.S. Właśnie sprawdziłem po ile obecnie sprzedawany jest E-P1... No i koniec marzeń o tańszym E-P1 od Panasa...
Taniej raczej nie będzie, nawet jak sprzedawcy odejmą "narzut nowości"...

CzłowiekZ
17-10-2009, 10:02
Na polskiej stronie Panasonika są już ceny:

3599 z obiektywem 14-45

3999 z naleśnikiem 20

pozdrawiam

Piowa

8-)

Sprawdziłeś ceny po rabacie na tej stronie?

Cena 3239,00 zł za 1szt. po rabacie za kita

Cena 3599,00 zł za 1szt. po rabacie za stałkę 20mm F1.7

EP-1 można kupić już średnio 800 taniej niż na początku, a od premiery minęły zaledwie 4 miesiące.

Piotr Wągrodzki
17-10-2009, 23:03
Sprawdziłeś ceny po rabacie na tej stronie?



Sprawdziłem, ale w środę nie było jeszcze rabatu.
Nie umniejsza to faktu, że i tak jest dość drogo.

Zacytuję Arka z Optycznych:

Arek | 2009-10-15 19:14:51
A ja się upieram przy zaprzeczeniu idei. To miał być mały, funkcjonalny aparacik, który da jakość zdjęć nie odbiegającą lustrzance, a jednocześnie będzie do niej tańszy. Rzeczywistość okazała się inna. Aparaty wcale nie są małe (na mój gust za duże), wpakowano w nie matryce o za dużej liczbie pikseli przez co
siada jakość na wysokich ISO i zakres tonalny, a cena jest na razie z Kosmosu.
http://www.optyczne.pl/2310-nowość-Panasonic_Lumix_DMC-GF1_już_w_sklepach.html#komentarz

pozdrawiam

Piowa
8-)

CzłowiekZ
18-10-2009, 08:11
Sprawdziłem, ale w środę nie było jeszcze rabatu.
Nie umniejsza to faktu, że i tak jest dość drogo.

Zacytuję Arka z Optycznych:

Arek | 2009-10-15 19:14:51
A ja się upieram przy zaprzeczeniu idei. To miał być mały, funkcjonalny aparacik, który da jakość zdjęć nie odbiegającą lustrzance, a jednocześnie będzie do niej tańszy. Rzeczywistość okazała się inna. Aparaty wcale nie są małe (na mój gust za duże), wpakowano w nie matryce o za dużej liczbie pikseli przez co
siada jakość na wysokich ISO i zakres tonalny, a cena jest na razie z Kosmosu.
http://www.optyczne.pl/2310-nowość-Panasonic_Lumix_DMC-GF1_już_w_sklepach.html#komentarz (http://www.optyczne.pl/2310-nowo%C5%9B%C4%87-Panasonic_Lumix_DMC-GF1_ju%C5%BC_w_sklepach.html#komentarz)

pozdrawiam

Piowa
8-)

Śledzę system m43 od początku i nigdzie nie czytałem, ani nie słyszałem, że ideą tego systemu są tanie aparaty.

frogpl
01-11-2009, 22:55
Arek | 2009-10-15 19:14:51
A ja się upieram przy zaprzeczeniu idei. To miał być mały, funkcjonalny aparacik, który da jakość zdjęć nie odbiegającą lustrzance, a jednocześnie będzie do niej tańszy. Rzeczywistość okazała się inna. Aparaty wcale nie są małe (na mój gust za duże), wpakowano w nie matryce o za dużej liczbie pikseli przez co
siada jakość na wysokich ISO i zakres tonalny, a cena jest na razie z Kosmosu.

12 megapiksela to nie tak znowu dużo jak na taką matrycę . A na dpreview otrzymał bardzo dobrą recenzję .

No i wymiarami jest mniejszy od lustrzanki .

EuroLiberty
04-11-2009, 13:58
A na dpreview otrzymał bardzo dobrą recenzję.

dpreview.com niczym kiedyś tomshardware.com robi za wyrocznię. Smutne, że kliknięcie na LINK zwalnia wielu z myślenie.

arturpop
05-11-2009, 13:25
A tymczasem Olympus wypuścił E-P2... to znaczy hm, chyba raczej czarnego E-P1 ze złączką do nowej zabaweczki w systemie - EVF (oczywiście do GF1 nie pasuje). Aha, przepraszam, jeszcze 2 nowe filtry artystyczne dodali. :-) Marketing górą. Do tego zapowiedzieli zooma ultraszerokokątnego i super-zooma.
Trochę zawiedziony jestem kierunkiem rozwoju m4/3, wolałbym widzieć więcej stałek, niż kolejne duże i ciemne zoomy. Wychodzi na to, że obecnie jedynym interesującym szkłem w systemie jest Panas 20mm. A noszenie takiego aparatu z zoomiszczem jest wg mnie zaprzeczeniem idei - to już wolę mini lustrzankę + stałka. Wymiarami porównywalne, a cenowo wyjdzie taniej. Nowego Olka wycenili na początek na $1100 z EVF i standardowym zoomem. Żartownisie, E-P3 będzie chyba kosztował tyle co D300s.

alpine
08-11-2009, 20:30
No na razie jest to oficjalna zapowiedź EP-2. W sprzedaży będzie w Polsce pewnie na początku roku. Rzeczywiście opcjonalny EVF i dwa trochę przekombinowane filtry to mało. Za mało. Jedynym plusem wejścia na rynek następcy EP-1 będzie może to, że spadnie cena tego pierwszego. I na to czekam...

alpine
09-11-2009, 22:04
No i trzeba pamiętać, że w systemie m3/4 można poprzez przejściówki używać masę genialnych obiektywów w tym od Zeiss'a - ja na przykład ostrzę zęby, że gdy kupię E-P1 to przypnę do niego Planara 45/2 T2 od Contax'a i będę miał za całkiem przystępną cenę jeden z najlepszych obiektywów jaki powstał (według mojej subiektywnej opinii popartej opiniami innych), który w tym systemie będzie odpowiednikiem portretowej 90 - tki. A ostrzenie manualne E-P1 jest bardzo przyjemne. Do tego systemowa 20/1.7 i nic mi więcej nie potrzeba.

Piotr Wągrodzki
27-11-2009, 15:03
Odkopuję temat, bo może ktoś kupił już GF1 i może się podzielić wrażeniami. A jeśli kupił, to może napisze gdzie i za ile?

pozdrawiam
Piowa
8-)

koniecpolska
11-01-2010, 13:27
Nie wiem czy było, ale NOVOFLEX produkuje przejściówkę dla obiektywów Nikon do body micro4/3. Przejściówka obsługuje również obiektywy, które nie mają pierścienia przysłony. Pierścień przysłony jest na przejściówce. Czyli nic nie stoi na przeszkodzie aby podpiąć Nikora AF-S 14-24 do GF-1, EP-1/2.

AF'a nie ma, ale w micro 4/3 bardzo dobrze obsługiwany jest tryb MF.

Są też przejściówki o takiej samej funkcjonalności do Sony/Minolta i Pentax.

Cena około 170 euro.

EuroLiberty
11-01-2010, 13:59
Nie wiem czy było, ale NOVOFLEX produkuje przejściówkę dla obiektywów Nikon do body micro4/3. Przejściówka obsługuje również obiektywy, które nie mają pierścienia przysłony. Pierścień przysłony jest na przejściówce. Czyli nic nie stoi na przeszkodzie aby podpiąć Nikora AF-S 14-24 do GF-1, EP-1/2.

AF'a nie ma, ale w micro 4/3 bardzo dobrze obsługiwany jest tryb MF.

Są też przejściówki o takiej samej funkcjonalności do Sony/Minolta i Pentax.

Cena około 170 euro.

Nie mogę pojąć jak w ogóle można rozważać podpinanie pod takiego E-P1 AF-S 14-24? Zaprzeczenie idei. Jakbym miał korzystać w systemie m4/3 z tak wielachnych i ciężkich obiektywów, to zamiast E-P1 wolałbym targać przykładowo D90. Nie musiałbym rezygnować z AF i jakość obrazka miałbym lepszą.

Jeśli już podpinać pod body m4/3 nie dedykowaną dla tego systemu optykę, to przede wszystkim analogową optykę aparatów dalmierzowych. Z reguły są, to obiektywy małe i doskonałe optycznie.

Mavierk
11-01-2010, 14:13
nie chcąc zrezygnowac z filigranowości możesz kupić Panasa 7-14, który z jednej strony jest szerszy (na małej matrycy) a zarazem dużo mniejszy ;)

EuroLiberty
11-01-2010, 15:05
nie chcąc zrezygnowac z filigranowości możesz kupić Panasa 7-14, który z jednej strony jest szerszy (na małej matrycy) a zarazem dużo mniejszy ;)

Nie, dziękuję. Panasonic nie produkuje na chwilę obecną niczego, co chciałbym kupić za cenę jaką sobie woła. Niektórych produktów nie kupiłbym nawet jeśli dołączane, by były do gazet. Tak baznadziejnego obrazka jak z 20/1,7 nie widziałem już dawno. To, co się dzieje na granicach GO jest jakimś nieporozumieniem.

Pozdrawiam

andrzejek
13-01-2010, 13:03
[QUOTE=EuroLiberty;1680783]Nie, dziękuję. Panasonic nie produkuje na chwilę obecną niczego, co chciałbym kupić za cenę jaką sobie woła. Niektórych produktów nie kupiłbym nawet jeśli dołączane, by były do gazet. Tak baznadziejnego obrazka jak z 20/1,7 nie widziałem już dawno. To, co się dzieje na granicach GO jest jakimś nieporozumieniem.

Czy coś nie tak z tym obiektywem?Wydaje się optymalny do tego zestawu?Napisz proszę szerzej o tym, bo jestem (bylem) zainteresowany tym zestawem tzn. GF! plus 20/1.7.

EuroLiberty
13-01-2010, 13:54
Czy coś nie tak z tym obiektywem?Wydaje się optymalny do tego zestawu?Napisz proszę szerzej o tym, bo jestem (bylem) zainteresowany tym zestawem tzn. GF! plus 20/1.7.

W sieci jest już cała masa sampli. RWów do pobrania również. Sam się przekonaj. Ingerencja softu jest na tyle znacząca, że często robi bagno z obrazu.

O tym jednak trzeba się przekonac osobiście. Każdy ma inny próg bólu.

Pozdrawiam

Mavierk
14-01-2010, 02:26
Każdy ma swoje zdanie, ja od d3 z 14-24 wolałbym GF-1 z 7-14, no ale każdemu wg potrzeb :)

szymony
16-01-2010, 16:14
Pierwsza groźba wzrokowa. Next time będę obdarowywał odpoczynkiem od forum, gorące głowy.

Robert W
16-01-2010, 17:37
Szymony, a o co Tobie chodzi bo czytałem sobie wątek i nagle Twoja groźba, czy to czasem Ty nie masz zbyt rozpalonej głowy?

mpwt
16-01-2010, 18:06
Szymony, a o co Tobie chodzi bo czytałem sobie wątek i nagle Twoja groźba

Osoby do których jest to skierowane wiedzą o co chodzi...

Roba66
20-01-2010, 11:48
Ostatnio ważyłem swój plecak ze sprzętem - 6 kg. Przy systemie micro 4/3 ważyłoby to jakieś 2-3 kg mniej (np. nie potrzebowałbym takiego dużego plecaka. Myślę, że ten aparat to niezła alternatywa na wakacje, całodniowe wędrówki itp imprezy, gdzie waga i poręczność miewa większe znaczenie od jakości obrazka. Może do czerwca cena znormalnieje i kto wie, czy nie zabiorę go do Londynu.

koniecpolska
21-01-2010, 11:46
... gdzie waga i poręczność miewa większe znaczenie od jakości obrazka..Jakość obrazka z 4/3 czy m4/3 niczym się nie różni od jakości z matryc APS-C. A dla niższych ISO, czy w przypadku tzw. wakacyjnych fotek to nikt nie zobaczy różnicy nawet w stosunku do matryc FF.

I jeszcze jedno fajne porównanie:
Canon 1.2/85mm vs. Nokton 1.1/50mm (1.1/100mm na m4/3)
8000zł vs 4000zł
1025g vs. 428g

mpwt
21-01-2010, 11:56
4/3 czy m4/3

A to właściwie nie to samo?


Jakość obrazka z 4/3 czy m4/3 niczym się nie różni od jakości z matryc APS-C. A dla niższych ISO, czy w przypadku tzw. wakacyjnych fotek to nikt nie zobaczy różnicy nawet w stosunku do matryc FF.

Pod warunkiem, że ktoś cyka w JPG. Jeśli ktoś grzebie w RAWach to z DX czy FX wyciągnie troszkę więcej.

koniecpolska
21-01-2010, 12:07
Pod warunkiem, że ktoś cyka w JPG. Jeśli ktoś grzebie w RAWach to z DX czy FX wyciągnie troszkę więcej.Nie żebym się czepiał. Ale co takiego więcej wyciągnie?

ranbir kapoor
21-01-2010, 12:12
to ze wyciagnie troszke wiecej jest bez znaczenia
u mnie na scianie wisza obok siebie zdjecia z D2X + 17-55 i z malpki sony dajacej marne fotki i nikt z odwiedzajacych nie zauwarzyl roznicy
dobre zdjecie to dobre zdjecie a to czy sie wyciagnie cos z cieni itd nie ma znaczenia
tymbardziej z podpietym 20/1.7 mozna naprawde wiele zdzialac
http://www.stevehuffphoto.com/2010/01/18/the-pansonic-lumix-g-20-1-7-lens-review/
http://www.stevehuffphoto.com/2009/12/26/the-olympus-e-p2-digital-camera-review/

ja tym co pytaja mnie o kupno aparatu od niedawna zamiast lustrzanki polecam przyjzenie sie m4/3

mpwt
21-01-2010, 12:14
Nie żebym się czepiał. Ale co takiego więcej wyciągnie?

Szczegółów w cieniach, w światłach... wyobraź sobie wycieczkę w jakimś starym zamczysku, gdzie są duże kontrasty. Albo ostre południowe światło. Albo chciałbyś zrobić na wycieczce fajne zdjęcie pod światło. O! A może zachód słońca? Nie wiem, tak sobie gdybam. Ale doświadczony użytkownik wiedzący jak wykorzystać możliwości matrycy może się czuć trochę ograniczony. Nie?

A co z tym 4/3 i m4/3? Dlaczego się używa tych dwóch nazw?


tymbardziej z podpietym 20/1.7 mozna naprawde wiele zdzialac

Ale akurat te przykłady nie są wymagające dla matrycy. Mówię o bardziej ekstremalnych przypadkach.


ja tym co pytaja mnie o kupno aparatu od niedawna zamiast lustrzanki polecam przyjzenie sie m4/3

Przy obecnych cenach lepiej rozważyć Nikona D3000/D5000 czy Canona 1000D...

Roba66
21-01-2010, 12:15
A to właściwie nie to samo?
Nie do końca, 4/3 to system z lustrem, micro 4/3 bez lustra. m4/3 ma też mniejszy o 9 mm bagnet w porównaniu do starszego brata, dzięki tym dwóm właściwościom aparaty m4/3 są mniejsze i lżejsze.




Pod warunkiem, że ktoś cyka w JPG. Jeśli ktoś grzebie w RAWach to z DX czy FX wyciągnie troszkę więcej.
Nie wpadajmy w paranoję robienia zdjęć tylko w RAWie. Pamiątkowe z wakacji czy z rodzinnych imprez naprawdę można obskoczyć JPGiem ;)

mpwt
21-01-2010, 12:18
Nie do końca, 4/3 to system z lustrem, micro 4/3 bez lustra. m4/3 ma też mniejszy o 9 mm bagnet w porównaniu do starszego brata, dzięki tym dwóm właściwościom aparaty m4/3 są mniejsze i lżejsze.

Miałem na myśli matrycę, a nie bagnet i lustro.


Nie wpadajmy w paranoję robienia zdjęć tylko w RAWie. Pamiątkowe z wakacji czy z rodzinnych imprez naprawdę można obskoczyć JPGiem ;)

W paranoję nie popadam (już wpadłem :p). Chodzi tylko o tym, że nie jest do końca tak, że do ISO 400 mamy to samo co z DX czy FX...

Ja tylko dzisiaj jestem sceptyczny do m4/3. Szczególnie nie przy tej cenie. Obiecali też, że przy m4/3 jakość będzie super-rewelacja. Trochę w balona nas z tym zrobili...

Roba66
21-01-2010, 12:29
Miałem na myśli matrycę, a nie bagnet i lustro.
Tyle, że z kontekstu zapytania to nie wynikało. Rozważam m4/3 w odniesieniu do konkretnego przykładu: jadę na 2 tygodnie do Londynu, będę sobie cały dzień zwiedzał, taszczenie 6-8 kg klamotów na plecach to średnia przyjemność w porównaniu do ok. 3 kg. Sporo ostatnio czytam o tym systemie i widzę, że nie wychodzi on poza interesującą mnie jakość zdjęć, którą zakładam dla tego typu zdjęć (wakacje, rodzina itp).
Kupno D5000, gdy mam D90 jest bezsensowne, zysk niewielki. A GF-1 czy Pen tak, czy siak przyda się w domu jako drugi aparat.



W paranoję nie popadam (już wpadłem :p). Chodzi tylko o tym, że nie jest do końca tak, że do ISO 400 mamy to samo co z DX czy FX...
Ale ja chcę robić zdjęcia w Londynie, a nie teoretyzować jakie ISO lepsze, która matryca mniej szumi czy bardziej ingeruje w RAWy :) Takie rzeczy, to u Optycznych ;)

mpwt
21-01-2010, 12:42
Tyle, że z kontekstu zapytania to nie wynikało.

Ale z całego kontekstu tak :p


Rozważam m4/3 w odniesieniu do konkretnego przykładu: jadę na 2 tygodnie do Londynu, będę sobie cały dzień zwiedzał, taszczenie 6-8 kg klamotów na plecach to średnia przyjemność

D5000 - 616 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2628 zł

D3000 - 541 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2058 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-140 460 g
Cena zestawu: 5350 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-45 200 g
Cena zestawu: 3599 zł

No nie wiem, nie wiem...



Ale ja chcę robić zdjęcia w Londynie, a nie teoretyzować jakie ISO lepsze, która matryca mniej szumi czy bardziej ingeruje w RAWy :)

Teoretyzuję teraz w tym wątku. W Londynie bym robił zdjęcia. :p

Roba66
21-01-2010, 13:02
Ale z całego kontekstu tak :p



D5000 - 616 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2628 zł

D3000 - 541 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2058 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-140 460 g
Cena zestawu: 5350 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-45 200 g
Cena zestawu: 3599 zł

No nie wiem, nie wiem...




Teoretyzuję teraz w tym wątku. W Londynie bym robił zdjęcia. :p

Nie wiem co masz na myśli pisząc o całym kontekście, ale wywieszanie języka w kontekście bycia moderatorem moim zdaniem nie jest najszczęśliwszym połączeniem.
A, m4/3 rozpatrywałem tylko i wyłącznie pod względem wielkości i ciężaru, a nie kasy. I tu różnica jest znacząca. Jakość obrazka jest akceptowalna dla tego rodzaju zdjęć. Moim zdaniem dla wielu innych też.

mpwt
21-01-2010, 13:09
wywieszanie języka w kontekście bycia moderatorem moim zdaniem nie jest najszczęśliwszym połączeniem.

Nie widzę związku :p

koniecpolska
21-01-2010, 13:09
Szczegółów w cieniach, w światłach... wyobraź sobie wycieczkę w jakimś starym zamczysku, gdzie są duże kontrasty. Albo ostre południowe światło. Albo chciałbyś zrobić na wycieczce fajne zdjęcie pod światło. O! A może zachód słońca? Nie wiem, tak sobie gdybam. Ale doświadczony użytkownik wiedzący jak wykorzystać możliwości matrycy może się czuć trochę ograniczony. Nie?Bardzo trafnie sam siebie podsumowałeś.

A poza tym EP-1/2 ma największą rozpiętość tonalną z wymienianych tu puszek.


Przy obecnych cenach lepiej rozważyć Nikona D3000/D5000 czy Canona 1000D...Gabaryty, gabaryty ... i ten cholerny wygląd lustrzanki, który powoduje, że właściciel takowego sprzętu jest znacznie częściej goniony (jak pies burek) niż właściciel kompaktu - szczególnie w Londynie. GF-1 z 1.7/20mm i styknie, za niewiele więcej niż 3000zł do kupienia, a w MM nawet w 30 ratach 0%.

mpwt
21-01-2010, 13:14
A poza tym EP-1/2 ma największą rozpiętość tonalną z wymienianych tu puszek.

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/%28appareil1%29/320|0/%28appareil2%29/331|0/%28appareil3%29/327|0/%28onglet%29/0/%28brand%29/Nikon/%28brand2%29/Nikon/%28brand3%29/Olympus

Wygląda na to, że EP-1 może się równać z D3000 (niestety nie ma w testach GF-1 ale to chyba ta sama matryca). A cena? D5000 znacznie lepiej wypada.


Gabaryty, gabaryty

Jak dla mnie jedyny argument. Ale znów ta cena, bo dość kosztowny argument :(

P.S. ja nie mam ogólnie nic do m4/3. Uważam tylko, że cena za cały system jest niewspółmierna (dzisiaj, jeszcze) do możliwości i jakości. Szczególnie w porównaniu z cyfrowymi lustrzankami.

ranbir kapoor
21-01-2010, 13:18
GF-1 z 1.7/20mm i styknie
popieram
idac np do Lazienek i widzac te tlumy wojkow,cioc, babc i reszty sciskajacych duze puszki w reku z jednym z kitow zastanawiam sie po co
zdjec to dobrych nie da, czy nie lepiej wlasnie GF-1 z 1.7/20mm

mpwt
21-01-2010, 13:19
czy nie lepiej wlasnie GF-1 z 1.7/20mm

Nie, bo drożej... :D

koniecpolska
21-01-2010, 13:29
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/%28appareil1%29/320|0/%28appareil2%29/331|0/%28appareil3%29/327|0/%28onglet%29/0/%28brand%29/Nikon/%28brand2%29/Nikon/%28brand3%29/Olympus

Wygląda na to, że EP-1 może się równać z D3000 (niestety nie ma w testach GF-1 ale to chyba ta sama matryca). A cena? D5000 znacznie lepiej wypada.

A tu wypada odwrotnie, D5000, 500D daleko w tyle za matrycami 4/3:
http://www.dpreview.com/reviews/olympusep1/page19.asp

Co do do ceny, to patrząc na gabaryty, wagę!!, trzy działki w przysłonie (iso 200 v.s 1600) to naprawdę warto dołożyć te kilka stówek ... nie sądzisz?

mpwt
21-01-2010, 13:32
http://www.dpreview.com/reviews/olympusep1/page19.asp

Bo tam porównanie możliwości matryc (czyt. RAW) a tu JPG.


nie sądzisz?

Nie, wolałbym kolejne ciężkie szkiełko :D Ale to moje zdanie. Jak m4/3 stanieje to ceny dzisiejszych kompaktów (czyt. będą tańsze niż lustra) wtedy mnie zainteresują.
Edit: albo różnicę wydać na tą wycieczkę do Londynu albo dalej. O! :D

jazco
21-01-2010, 13:33
To może Sigma DP1s / DP2 ? Taniej chyba a rozmiar porównywalny :)
Jakość zdjęć też.

koniecpolska
21-01-2010, 13:41
To może Sigma DP1s / DP2 ? Taniej chyba a rozmiar porównywalny :)
Jakość zdjęć też.DP-1 jest za 999zł, ale to na stałe 4/28mm + powolność, DP-1s to już około 2000zł, DP-2 to natomiast około 3000zł, czyli mniej więcej tyle samo co Olympus EP-1 z 2.8/17mm czy GF-1 z 1.7/20mm.

Korpus m4/3 z zoom kitem i naleśnikiem, da ci to samo co DP-1 + DP-2 i pod kątem ceny i pod kątem obrazka.
Korpusy m4/3 dadzą Ci większy komfort manualnego ostrzenia oraz możliwość użycia EVF (w niektórych modelach).
Dodatkowo w korpusach olka masz stabilizację.

mpwt
21-01-2010, 13:43
DP-2 to natomiast około 3000zł, czyli mniej więcej tyle samo co Olympus EP-1 z 2.8/17mm czy GF-1 z 1.7/20mm.

http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1701385&postcount=8

ranbir kapoor
21-01-2010, 13:45
jak ostatnio napisal jaipur - biegal z M9 po centrum handlowym dowoli robiac zdjecia
sprobojcie zrobic to samo z lustrzanka
jedno zdjecie i panowie z ochrony sa obok
i tak jest wszedzie, w sklepie, na ulicy, w autobusie...
jasne ze FX z podpietym jasnym szklem da lepsze rezultaty niz m4/3
ale taki d90 czy inne nizsze modele z kitem nascie-set f 4-5.6 juz nie

mpwt
21-01-2010, 13:49
ale taki d90 czy inne nizsze modele z kitem nascie-set f 4-5.6 juz nie

Sugerujesz, że D5000 z kitem zrobisz gorsze zdjęcia jak z GF1 i 14-45mm f/3.5-5.6? Hmmm...


jak ostatnio napisal jaipur - biegal z M9 po centrum handlowym dowoli robiac zdjecia

Trochę drogo kosztuje ta możliwość fotografowania w centrum handlowym...

ranbir kapoor
21-01-2010, 13:59
Sugerujesz, że D5000 z kitem zrobisz gorsze zdjęcia jak z GF1 i 14-45mm f/3.5-5.6? Hmmm...



Trochę drogo kosztuje ta możliwość fotografowania w centrum handlowym...

z podpietym kitem zrobie pewnie takie same, ale idea m4/3 to dla mnie malutkie body + male stalki nie zoomy

to przyklad pierwszy z brzegu
ja juz sie ciesze ze na nastepny wyjazd (pazdziernik)
z jednej strony wygoda - male body vs kloc D3 i plecak szkiel
a z drugiej dyskrecja w robieniu zdjec czego nic nie zastapi

i odnosi sie to do M9 jak i do m4/3

koniecpolska
21-01-2010, 14:04
http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...85&postcount=8Manipulujesz ...
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1701465&postcount=9

Sugerujesz, że D5000 z kitem zrobisz gorsze zdjęcia jak z GF1 i 14-45mm f/3.5-5.6? Hmmm...Kolejny raz manipulujesz? Przecież cały czas mówimy o 1.7/20mm a nie o kicie 14-42/45.

Trochę drogo kosztuje ta możliwość fotografowania w centrum handlowym...Dużo taniej będzie z EP-1/2 lub GF-1 ... oooooooo i nawet szkła M Leicowe można podpiąć ;-)

mpwt
21-01-2010, 14:19
Manipulujesz ...
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1701465&postcount=9

Nie manipuluje. Jeśli ktoś manipuluje to raczej ten kto mówi, że DP-2 średnio kosztuje 2900 zł kiedy to najwyższa cena i DP2 można mieć za 2000 zł.


Kolejny raz manipulujesz? Przecież cały czas mówimy o 1.7/20mm a nie o kicie 14-42/45.

No jak porównywać to porównywać a mistrzucieczki mówił o Nikonie + kit a kit to 18-55 czy 18-105. Żeby było z sensem to albo porównujemy z zoomami kitowymi albo stałkami. Bo w takim razie dlaczego nie porównywać np. z D5000/D3000 + Nikkor 35/1.8? He?

Jeszcze raz. Nic nie mam do m4/3, prócz tego że za drogie dzisiaj to to. Jak stanieje to będzie super. Dziś większość woli nosić coś co waży 500g więcej, jest troszkę większe i ma szanse dać lepszą jakość i rozwój niż inwestować w m4/3...

ranbir kapoor
21-01-2010, 14:34
Nic nie mam do m4/3, prócz tego że za drogie dzisiaj to to. Jak stanieje to będzie super.
tu zawiera sie twoje podejscie do m4/3
przede wszystkim patrzysz przez pryzmat ceny zamiast mozliwosci od poczatku podchodzac negatywnie nastawiony
stad mowienie TO TO

nie wiem jakie robisz fotki ale dla wielu priorytetem przy robieniu zdjec obok jakosc jest dyskrecja, ktora oznacza ze stoisz przed dylematem zrobie lub nie zrobie zdjecia a nie czy majac w tej samej sytuacji duza puszke bede mogl potem cos wyciagnac z NEFa

mpwt
21-01-2010, 14:37
tu zawiera sie twoje podejscie do m4/3
przede wszystkim patrzysz przez pryzmat ceny zamiast mozliwosci od poczatku podchodzac negatywnie nastawiony


Tak, ale nie widzę nic w tym złego, szczególnie że za mniej $$$ można mieć lustrzankę której możliwości nie będą mniejsze (ba, raczej większe). Ot, takie skąpiec ze mnie. ;)

Ludzie, kupuje m4/3, dzięki temu stanieją i zmienię podejście do m4/3 :D Ole!

koniecpolska
21-01-2010, 14:48
Tak, ale nie widzę nic w tym złego, szczególnie że za mniej $$$ można mieć lustrzankę której możliwości nie będą mniejsze (ba, raczej większe). Ot, takie skąpiec ze mnie. ;)Tylko co z tego, skoro klamot zazwyczaj leży w domu? Albo jakiś ochroniarz podbiega i każe schować puszkę do torby...


Ludzie, kupuje m4/3, dzięki temu stanieją i zmienię podejście do m4/3 :D Ole!Też tak myślałem i czekałem ... a okazje uciekały.

mpwt
21-01-2010, 14:52
a okazje uciekały.

Ja na szczęście mam czym robić. Ufff :D

koniecpolska
21-01-2010, 15:05
Ja na szczęście mam czym robić. Ufff :DTzn. chce Ci się zawsze i wszędzie taszczyć ze sobą swoje wielkie klamoty?

morzon
21-01-2010, 15:15
Tzn. chce Ci się zawsze i wszędzie taszczyć ze sobą swoje wielkie klamoty?

Skoro m4/3 + mala stałka wystarcza do wszystkiego, to dlaczego biorąc lustrzankę (choćby i FF) trzeba targać ze sobą cały dobytek? Można zabrać body + 35 1.8 i nadal jest lekko i poręcznie. Jakąś wybiórczą logike tu widzę.

ranbir kapoor
21-01-2010, 15:17
Ludzie, kupuje m4/3, dzięki temu stanieją i zmienię podejście do m4/3 :D Ole!

albo cos jest dobre albo nie, a nie jest dobre tylko jak jest tanie
D3s tez jest zly bo drogi?

kichu
21-01-2010, 15:20
Skoro m4/3 + mala stałka wystarcza do wszystkiego, to dlaczego biorąc lustrzankę (choćby i FF) trzeba targać ze sobą cały dobytek? Można zabrać body + 35 1.8 i nadal jest lekko i poręcznie. Jakąś wybiórczą logike tu widzę.

Nie do konca. Jakby to powiedziec, spoleczne postrzeganie lustrzanki bardzo rozni od spolecznego postrzegania kogos z dalmierzem. Ten pierwszy w 99% przypadku traktowany jest jako typowy fotograf, ten drugi jako przypadkowy przechodzien z kompaktem i na ogol nikt nie zwraca na niego uwagi.

morzon
21-01-2010, 15:28
Nie do konca. Jakby to powiedziec, spoleczne postrzeganie lustrzanki bardzo rozni od spolecznego postrzegania kogos z dalmierzem. Ten pierwszy w 99% przypadku traktowany jest jako typowy fotograf, ten drugi jako przypadkowy przechodzien z kompaktem i na ogol nikt nie zwraca na niego uwagi.

Nie to miałem na myśli. Z tym co piszesz, to 100% zgoda, nie kwestionuje tego.
Chodzi mi głównie o argument podnoszony często przez fanatyków m4/3: że to taki lekki i poręczny sprzęt, w sam raz na spacer, pstrykanko etc. Z kolei lustrzanke to trzeba cały plecak klamotów dźwigać, 15kg, "szanuje_swoje_plecy" i tym podobny bullshit. To lustra już nie można zabrać z jednym lekkim obiektywem na spacer? :roll:

arturpop
21-01-2010, 15:30
Ale z całego kontekstu tak :p

D5000 - 616 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2628 zł

D3000 - 541 g
Nikkor 18-105 - 480 g
Cena zestawu: 2058 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-140 460 g
Cena zestawu: 5350 zł

GF-1 - 285 g + akumulator
Panasonic 14-45 200 g
Cena zestawu: 3599 zł

No nie wiem, nie wiem...


Szkoda, że nie wziąłeś do wyliczenia Olympus E-p1 z kitem (co, nie pasowało do tezy?):

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/590867

Można spokojnie mieć za 2400zł.

loki_p
21-01-2010, 15:54
Tak, ale nie widzę nic w tym złego, szczególnie że za mniej $$$ można mieć lustrzankę której możliwości nie będą mniejsze (ba, raczej większe).
W niektórych przypadkach możliwości będą dużo mniejsze a czasem wręcz zerowe. Są sytuacje gdy rozmiar i dyskrecja mają znaczenie.
A tak z drugiej strony to nie wiem czy nie lepiej zamiast m4/3 kupić olka e-420 z 25.2.8.

lenio
21-01-2010, 18:07
A tak z drugiej strony to nie wiem czy nie lepiej zamiast m4/3 kupić olka e-420 z 25.2.8.


Odradzam. Używałem olka E-400 z Z25/2.8p i stwierdzam, że wcale nie jest to taki mały zestaw i w dodatku dość ciężki. GF1 i EP1 są wyraźnie mniejsze i lżejsze.

Chociaż E-400 miło wspominam ze względu na jakość zdjęć do iso 200. Generował znacznie ładniejsze obrazki niż znane mi Nikony z matrycą DX.

montini
21-01-2010, 19:09
A tak z drugiej strony to nie wiem czy nie lepiej zamiast m4/3 kupić olka e-420 z 25.2.8.


też taki miałem plan, choć to już troszkę większe rozmiary, ale jeszcze akceptowalne.
Poza tym ten zestaw jest (był) dość drogi, a używanych obiektywów 25/2.8 pojawia się mało i z tego co ostatnio było widać na popularnym serwisie aukcyjnym zainteresowanie jest b. duże.

Kiedyś był taki zestaw komachi, czyli e420 z naleśnikiem, ubrane w skórzany tradycyjny futerał- cacko. Człowiek od razu z tam czymś staje się "niewidocznym amatorem"...

prad
21-01-2010, 19:37
Dla mnie zagadka to dostępność GF1 a raczej jej brak - przez co na pewno dłużej ceny pozostaną na wysokim poziomie. Aparat miał premierę w Polsce w połowie października, teraz po 3 miesiącach żadna z porównywarek cen nie wskaże więcej niż 2 sklepy gdzie można GF1 z 20 1.7 zakupić.. :/

loki_p
21-01-2010, 20:05
Poza tym ten zestaw jest (był) dość drogi
Chyba jednak połowę tańszy tytułowy panas gf1.

EuroLiberty
21-01-2010, 21:17
Skoro m4/3 + mala stałka wystarcza do wszystkiego, to dlaczego biorąc lustrzankę (choćby i FF) trzeba targać ze sobą cały dobytek? Można zabrać body + 35 1.8 i nadal jest lekko i poręcznie. Jakąś wybiórczą logike tu widzę.

Cześć S4INT,
teraz taki trend. Nagle dslry zrobiły się wielachne i ciężkie. Zestawia się z m4/3 największe i najcięższe lustra, bo trzeba coś udowodnić. m4/3 na chwilę obecną nie jest takie małe i poręczne jak można było oczekiwać po pierwszych zapowiedziach.

Z czasem każdy duży producent będzie miał swoją odmianę micro systemu.

Sam robiłem przymiarkę, może jeszcze wrócę do tego pomysłu, do zakupu m4/3. Jedyne, co mnie powstrzymuje, to brak sensownego szerokiego kąta. Definicja dystorsji beczkowatej czyli Lumix 7-14/4.0 kosztuje ponad 4700zł.

Z drugiej strony zyskujemy na tele. Z jasnych obiektywów 35/45mm f/1.4/2.0 produkowanych dla analogowych dalmierzy robią się cudne portretówki. Do tego 75/90mm f/2.5/2.8/3.5/4.0. Jest z czego wybierać.

Dla mnie na chwilę obecną najsłabszą stroną m4/3 nie jest matryca, a brak dobrych obiektywów systemowych. Wspomniany 20/1.7 robi siekę na granicy GO. Dwóch ludzi którzy IMO są najbardziej obeznani z m4/3 spośród mi znanych czyli Jerry_R oraz jungli widzą, to samo i nie boją się tego przyznać mimo, że są wielkimi sympatykami systemu m4/3. jungli nazwał, to zdygitalizowaniem obrazu i coś w tym jest.

Pozdrawiam

mibartek
21-01-2010, 22:37
moja znajoma ma D3000 i 35/1.8g. Kupiła lustrzankę, bo widzi różnicę miedzy DSLR a małpką, a D3000 dlatego, że chciała mieć możliwie najmniejszy zestaw. I tak czasem narzeka, że wielkie to i na pocieszenie tylko mówi "ale jak przypomnę sobie za to to Twoje D2 coś tam" ;-)
jakby micro 4/3 było tańsze to dla niej taki 20/1.7 i E-P2 to byłby najlepszy zestaw

koniecpolska
22-01-2010, 11:40
Dla mnie zagadka to dostępność GF1 a raczej jej brak - przez co na pewno dłużej ceny pozostaną na wysokim poziomie. Aparat miał premierę w Polsce w połowie października, teraz po 3 miesiącach żadna z porównywarek cen nie wskaże więcej niż 2 sklepy gdzie można GF1 z 20 1.7 zakupić.. :/
Jaka tam zagadka, fabryka się nie wyrabia z produkcją bo wielkość popytu przekroczyła najśmielsze prognozy. Towar, który jest idzie w pierwszej kolejności na najważniejsze rynki, widać Polska nie zalicza się do takich.

PS
Póki co radzę kolegom zapomnieć o niższych cenach na m4/3, skoro nawet przy takich cenach jakie są towar schodzi jak ciepłe bułeczki. Ludzie myślcie.

mpwt
22-01-2010, 13:59
Ludzie myślcie.

Myślę, myślę i moim zdaniem dzisiaj kupno m4/3 przy tej cenie jest bez sensu.

koniecpolska
22-01-2010, 14:47
Myślę, myślę i moim zdaniem dzisiaj kupno m4/3 przy tej cenie jest bez sensu.Dla Ciebie nie ma, dla innych ma, skoro są wykupywane pomimo "wysokiej" ceny.

PS
Co do ceny, to cena (premierowa na nowe modele) na kompakty z wymienną optyką pozostanie na poziomie około 800 USD (EURO) za kit zestaw. I nie ma co liczyć, że będzie niższa, bo niższa wycięła by przecież zwykłe kompakty. Inna sprawa, że modele schodzące będą tańsze, tak jak np. G1 kit poniżej 2000zł. Ale o nowych modelach w cenie 2000zł czy nawet mniej - zapomnijcie koledzy. To nie Sigma, która zalega w magazynach.

EuroLiberty
22-01-2010, 18:22
Dla Ciebie nie ma, dla innych ma, skoro są wykupywane pomimo "wysokiej" ceny.

Skąd te informacje? Ja w sklepach widzę m4/3 cały czas dostępne. Od ręki. Zatem skąd te info o niesamowitym popycie na m4/3 i brakach mocy produkcyjnych Panasonica?

Na ulicy nie widziałem ani jednego m4/3, a Dublin, a tym bardziej Londyn do najmniejszych miast nie należą.

prad
22-01-2010, 18:29
ja GF1 w Polsce jeszcze na półce nie widziałem :)

montini
23-01-2010, 11:12
W Mickey Mouse w Warszawie leżą panasoniki, tyle że nie z dwudziestką a 14-45 niestety.

Potrzymałem sobie e-p1 i gf1- piękne przedmioty:)

koniecpolska
23-01-2010, 20:07
ja GF1 w Polsce jeszcze na półce nie widziałem :)Jakieś dwa tygodnie temu były w MM w Poznaniu. I z 20mm i z 14-45mm i nawet chyba 45-200mm i 45mm plus inne dodatki. A wszystko w dedykowanej gablocie dla m4/3 czyli wspólnie z Olkiem EP-1. Nawet baterie były naładowane i poużywać do woli można było.


Skąd te informacje? Ja w sklepach widzę m4/3 cały czas dostępne. Od ręki. Zatem skąd te info o niesamowitym popycie na m4/3 i brakach mocy produkcyjnych Panasonica?Wystarczy jedynie logicznie pomysleć. Gdyby nie "schodziły", to spadałaby ich cena - jasne, nie.


Na ulicy nie widziałem ani jednego m4/3, a Dublin, a tym bardziej Londyn do najmniejszych miast nie należą.Bo to nie jest wielka lustrzana z jeszcze większą lufą. Ot potwierdzenie tezy o tym, że sprzęt jest dyskretny - wystarczy logicznie pomyśleć - jasne, nie.

EuroLiberty
23-01-2010, 21:01
Wystarczy jedynie logicznie pomysleć. Gdyby nie "schodziły", to spadałaby ich cena - jasne, nie.

Ja widzę, że ich ceny spadają. G1, GH1, E-P1... wszystko znacząco potaniało. Pamiętam również Panasonica L1 i L10. Zeszły ze świata niedocenione, ale cenę trzymały absurdalnie wysoką do końca. Logika bywa zgubna jeśli tylko wydaje nam się, że się nią kierujemy.


Bo to nie jest wielka lustrzana z jeszcze większą lufą. Ot potwierdzenie tezy o tym, że sprzęt jest dyskretny - wystarczy logicznie pomyśleć - jasne, nie.

Patrz, a sprzęt Leica widać. Ponoć bardziej niszowy, a przy tym równie dyskretny.

Nie widać tak licznej grupy użytkowników m4/3 jak sugerują udzielający się na forach NIELICZNI fanboye m4/3.

Pozdrawiam

kptYossarian
24-01-2010, 15:38
Patrz, a sprzęt Leica widać. Ponoć bardziej niszowy, a przy tym równie dyskretny.
Czerwoną (w końcu to najbardziej rzucający się w oczy kolor, dlatego znak stop jest na czerwono) kropkę dość łatwo zauważyć :p



Nie widać tak licznej grupy użytkowników m4/3 jak sugerują udzielający się na forach NIELICZNI fanboye m4/3.

Zdecydowanie liczniejsi są "antyfani" u43.

Gdyby nie ciężka dostępność i cena GF1 i 20/1.7 (obiektyw który sprawia, że u43 ma sens), na pewno bym się zdecydował na zmianę systemu. W tej chwili pozostaje mi cicho pokładać nadzieję w tym rozwiązaniu i czekać, aż będzie na wyciągnięcie ręki.

EuroLiberty
24-01-2010, 16:43
Zdecydowanie liczniejsi są "antyfani" u43.

Szczerze, to ja tych antyfanów zbyt wielu nie widzę. Stwierdzę, że obie grupy się równoważą. Ekstazę przeżywa równie niewielu ;-) Ogólnie ludzie piszą pochlebnie.

Ja antyfanem m4/3 nie jestem i zapewne kupię któreś body tego systemu. Nie sądzę jednak, by moje D700 zrobiło się od tego cięższe niż było ;-) IMO posiadanie m4/3 nie stoi w sprzeczności z równoległym posiadaniem dslr'a. Tylko niektórzy nieustannie próbują przekonać świat, że sens ma już tylko m4/3.

Historia zna już podobne zdarzenie. Miało miejsce przy okazji premiery 4/3 :mrgreen:

kptYossarian
24-01-2010, 18:59
IMO posiadanie m4/3 nie stoi w sprzeczności z równoległym posiadaniem dslr'a. Przeszkodą są jak zawsze finanse :D

e=mc2
28-01-2010, 02:24
IMO posiadanie m4/3 nie stoi w sprzeczności z równoległym posiadaniem dslr'a.

I taka chyba jest najbardziej prawdopodobna przyszłość m4/3 - nie jako pierwszy lub jedyny system, tylko uzupełnienie. Wtedy im bardziej FF będzie się rozpowszechniał, tym lepiej dla m4/3. Na zasadzie "przeciwieństwa się przyciągają".

streetfighter69
12-02-2010, 21:43
Ktos tutaj pisal, ze zestaw D3000 + kit jest niewiele wiekszy niz Panas GF-1 + 20/1.7...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img705.imageshack.us/img705/8697/gf1vsd3000v2.jpg)

Hmmm... :)

Na zdjeciu jest co prawda D3000 z 35/1.8, ale jego gabaryty raczej nie przekraczaja gabarytow kita 18-55.

tomek...
12-02-2010, 22:05
Ale miniaturyzacja kosztuje.
Przy podobnej jakości zdjęć i zbliżonych parametrach D3000+35/1,8 jest ponad dwa razy tańszy of GF-1+20/1,7.
Co nie zmienia faktu, że niedługo zamierzam go nabyć :)

Pozdrawiam
Tomek...

Roba66
12-02-2010, 22:29
Ale miniaturyzacja kosztuje.
Przy podobnej jakości zdjęć i zbliżonych parametrach D3000+35/1,8 jest ponad dwa razy tańszy of GF-1+20/1,7.
Co nie zmienia faktu, że niedługo zamierzam go nabyć :)

Pozdrawiam
Tomek...
Wczoraj w katowickim Saturnie widziałem białego GF1 z obiektywem 14-45 mm za 2898 zł. Jeszcze niedawno kosztował powyżej 3000 zł. Mam nadzieję, że pojawienie się Olkowego E-PL1 zmusi Panasonica do większych obniżek.
Podobno w marcu mają pokazać następcę modelu G1.

streetfighter69
13-02-2010, 16:05
Czy ja wiem czy tak drogo? Obiektyw Leici 25/1.4 do m4/3 mozna kupic za jakies 3500zl, czyli o jakies 1500zl mniej niz np. 35L albo Sony 35/1.4, a wszystkie te obiektywy daja ekwiwalent pelnoklatkowej 50mm na mniejszych matrycach. Testy pokazuja, ze jakosc optyczna tego obiektywu (nie liczac winietowania) jest wybitna, a jako bonus dostajemy pancerne wykonanie i legende marki Leica. Jezeli takie stalki beda nadal powstawac do m4/3 to ten system ma przed soba swietlana przyszlosc, nawet pomimo cen wychodzacych poza pulap cenowy najtanszych amatorskich lustrzanek.

Roba66
14-02-2010, 18:34
Czy ja wiem czy tak drogo? Obiektyw Leici 25/1.4 do m4/3 mozna kupic za jakies 3500zl, czyli o jakies 1500zl mniej niz np. 35L albo Sony 35/1.4, a wszystkie te obiektywy daja ekwiwalent pelnoklatkowej 50mm na mniejszych matrycach. Testy pokazuja, ze jakosc optyczna tego obiektywu (nie liczac winietowania) jest wybitna, a jako bonus dostajemy pancerne wykonanie i legende marki Leica. Jezeli takie stalki beda nadal powstawac do m4/3 to ten system ma przed soba swietlana przyszlosc, nawet pomimo cen wychodzacych poza pulap cenowy najtanszych amatorskich lustrzanek.
Ponoć 1 marca ma się ukazać Noktor HyperPrime Lens 50mm f/0.95 dla micro 4/3.
Tu więcej informacji (http://43rumors.com/ft5-hot-new-noktor-hyperprime-lens-50mm-f0-95-for-microfourthirds/).
Pożyjemy, zobaczymy.

jazco
14-02-2010, 20:55
Wszystko ładnie, tylko ustawianie ostrości przy manualu 50mm i f/0.95 na m4/3 to chyba będzie dość trudne ;)
Ale fajnie, że coś takiego będzie (??)

streetfighter69
14-02-2010, 21:31
Ostrzenie na LV Panasa z funkcja automatycznego powiekszania przy ostrzeniu nie powinno byc takie trudne. Jezeli tylko jakosc optyczna tego szkla bedzie choc troche podobna do jakosci Summiluxa 50/0.95 to mysle ze bedzie to koronny argument systemu micro 4/3. Ktory inny system oferuje ekwiwalent 100mm z jasnoscia f0.95? Nawet Leica nie ma czegos takiego do M9 :)

wolnyslimak
14-02-2010, 23:22
Czy miał juz ktoś z Was styczność z tym aparatem? Może już ktoś ma go na własność i mógłby zaprezentować zdjęcia. Zapowiada się ciekawy aparat. Bardzo mnie tylko ciekawi szybkość AF.

Roba66
14-02-2010, 23:34
Czy miał juz ktoś z Was styczność z tym aparatem? Może już ktoś ma go na własność i mógłby zaprezentować zdjęcia. Zapowiada się ciekawy aparat. Bardzo mnie tylko ciekawi szybkość AF.
Jestem na etapie wyboru: Panasonic vs Olympus. Poniższe uwagi umieściłem w innym wątku, wklejam tu jeszcze raz.
W miniony czwartek oglądałem Olka i Panasa - jeżeli AF w D90 z 16-85 uznać za wyjściową wartość 10 (mam go, stąd porównanie do tego Nikona), to Panasowi dałbym 8, może 8,5 pkt. Olek to 6,5 - 7 pkt.
Ale... gdyby wziąć pod uwagę ostrzenie Nikona w trybie Live view (z obiektywem 16-85), to Panas jest sporo lepszy... Olek też. Gdyby dać Panasowi 10 pkt, Olek ma 8, a Nikon 5, góra 6.
Panas zapowiada na wiosnę kolejnego naleśniczka - 14 mm i "rybkę" 8 mm. Olek - 14-140 mm i 9-18 mm. No i jeszcze prawdopodobnie Noktor 50 mm f/0,95. Co prawda manual, ale w obu aparatach manualne ostrzenie nie jest problemem.
Na wakacje będzie z czego wybierać.

gietrzy
15-02-2010, 10:01
Bardzo mnie tylko ciekawi szybkość AF.

Po 7D, GF1 z 20/1.7 ostrzy wolno, bardzo wolno. Mówię o moich warunkach - 3200, 1.7, 1/40. Oczywiście piszę o fazowym AF z 7D, CDAF w 7D jest dużo wolniejszy.


Jestem na etapie wyboru: Panasonic vs Olympus.

Ja z góry założyłem dwa body: Panas GF1 i Olek (jeszcze się zobaczy jaki) dla stabilizacji. Mam nadzieję, że plotki się potwierdzą i wkrótce ujrzymy aparaty i bez lustra i bez migawki, co by nie mówić, ta jest b. głośna w GF1.
Ze szkieł liczę na Olka 12mm i 50mm - idealne towarzystwo dla 20/1.7

wolnyslimak
15-02-2010, 10:11
...CDAF w 7D jest dużo wolniejszy.

Czy chodzi Ci o auto focusa w trybie LV? A może ktoś dysponuje zdjęciami z tego zestawu Panasonica? Do reporterki i codziennego użytkowania może to być świetny aparat. Ciekawe jak jakość zdjęć? Jeśli naprawdę prawie nie do rozróżnienia vs lustro + szkiełko klasy f/2,8 to zaczynam się nad nim moooocno zastanawiać. Spróbuje go dzisiaj znaleźć gdzieś u mnie w mieście...

Roba66
15-02-2010, 10:32
Ja z góry założyłem dwa body: Panas GF1 i Olek (jeszcze się zobaczy jaki) dla stabilizacji. Mam nadzieję, że plotki się potwierdzą i wkrótce ujrzymy aparaty i bez lustra i bez migawki, co by nie mówić, ta jest b. głośna w GF1.
Ze szkieł liczę na Olka 12mm i 50mm - idealne towarzystwo dla 20/1.7
U mnie, gdyby nie AF, to cała reszta za Olkiem. Moim zdaniem ładniejszy, no i stabilizacja w body. Wakacyjnie to głównie robię jpegi, a Olek robi je ładniejsze.
Olek zapowiada jakieś macro 50 mm, ale w przyszłym roku, Panasonic już ma w ofercie obiektyw Leica 45 mm za ok. 3500 zł.

Dla zdecydowanych - w katowickim Saturnie jest biały Panasonic GF1 z obiektywem 14-45 za 2898 zł.


A może ktoś dysponuje zdjęciami z tego zestawu Panasonica? Do reporterki i codziennego użytkowania może to być świetny aparat. Ciekawe jak jakość zdjęć? Jeśli naprawdę prawie nie do rozróżnienia vs lustro + szkiełko klasy f/2,8 to zaczynam się nad nim moooocno zastanawiać. Spróbuje go dzisiaj znaleźć gdzieś u mnie w mieście...
Zdjęć poszukaj na forum Olka w dziale micro 4/3 (http://forum.olympusclub.pl/forumdisplay.php?f=47).
Tu (http://www.e-p1.net/) też jest niezłe forum ze zdjęciami.
GF1 - obsesja (http://tysonrobichaudphotography.wordpress.com/2010/01/19/panasonic-gf-1-my-new-obsession/)
GF1 (http://www.boxedlight.com/gf1/index.htm)
Test GF1 (http://stevehuffphotos.com/Steve_Huff_Photos/THE_PANASONIC_GF1_REVIEW.html)
Galeria GF1 (http://mountainjoe.zenfolio.com/p932588303/h6192d87#h6192d87)

Krzysiek29
15-02-2010, 14:10
Dla zdecydowanych - w katowickim Saturnie jest biały Panasonic GF1 z obiektywem 14-45 za 2898 zł.



a GF1 z 20 f/1.7 ?

Roba66
15-02-2010, 14:16
a GF1 z 20 f/1.7 ?
A tego nie było :)

tomek...
15-02-2010, 14:50
a GF1 z 20 f/1.7 ?

Chyba najtaniej w www.fotoit.pl za 3399 zł.

Pozdrawiam
Tomek...

marmajt
15-02-2010, 17:40
Chyba najtaniej w www.fotoit.pl za 3399 zł.

Albo z Japonii. Ostatnio znajomy przywiózł za równowartość ok. 2500zł. Niestety menu tylko po japońsku :)

yendash
21-02-2010, 11:09
Witam wszystkich. Od kilku dni jestem posiadaczem gf1 i 20tki. Kupiłem w szczecińskim mm za 3500 zł. Postaram się podesłać jakieś zdjęcia w pełnej rozdzielczości, gdyby ktoś chciał, jak będę miał co pokazać. Ze wstępnych doświadczeń potwierdzają się forumowe opinie na temat wad ale wybrałem go w pełni świadomie.
Jedynej rzeczy której mi naprawdę brakuje to sensownego wizjera, niekoniecznie elektronicznego. Zresztą, od wielu lat fotografuję głownie contaxami g1/g2 więc do trudności wizjerowych jestem przyzwyczajony.
Moje oczekiwania systemowe to jeszcze dwa szkła, odpowiednik szerokiego i jakieś jasne szkło portretowe ale nie mam ochoty na zabawy manualne więc poczekam na alternatywę dla 3500 zł*od leici.
Myślę że system będzie się rozwijał i czeka na wysyp podobnych konstrukcji więc przyszłość powinna być przynajmniej ciekawa chociaż wiem że póki co system jest mikro a drenaż kieszeni makro.

tomek...
21-02-2010, 11:41
Witam
Napisz coś więcej o tych potwierdzonych wadach.
Zastanawiam się nad wyborem między e-p1 i gf1, obydwa z naleśnikami.
Na PW przesyłam Ci mojego maila, proszę o 2-3 jpg-i prosto z puszki, jak będziesz miał chwilę.

Pozdrawiam
Tomek...

yendash
21-02-2010, 13:10
Wady to chyba rzecz subiektywna, nigdy w analogu nie miałem stabilizacji w korpusie, chociaż dla kręcących filmy podpiętymi stałkami pędzie to pewnie problem. Dla mnie podstawową to jednak brak wbudowanego wizjera, choćby takiego jak w canonach g bo zewnętrzne zawsze mnie irytowały. Dużą wadą jest brak dodatkowego wyświetlacza z podstawowymi informacjami, jak w lustrach. Naprawdę*ideałem byłby dla mnie taki ficzer z podpiętym wizjerem i wyłączonym wyświetlaczem. Tyle że to pewnie moje życzenia a niekoniecznie ograniczenia samego korpusu.
Zdjęcia, wrzuciłem trochę sampli tutaj:
www.e-btl.pl/gf1/_1000290.JPG
www.e-btl.pl/gf1/_1000317.JPG
www.e-btl.pl/gf1/_1000324.JPG
to są*jpgi prosto z puszki, trochę przesadziłem bo wybrałem jakiś profil (dynamic) więc są nieco podkręcone w stosunku do normalnego.
www.e-btl.pl/gf1/_1000335.RW2
www.e-btl.pl/gf1/_1000342.RW2
Garść rawów, nie zrobiłem raw+jpg. Może przy następnej okazji.
www.e-btl.pl/gf1/jpg.zip - tutaj umieściłem kilka jpgów (z profilem j.w) ale w różnych proporcjach zdjęć. Nic nie ruszałem w ps. Drobna uwaga (rozszerzone źrenice to efekt atropiny - żeby nikt nie miał wątpliwości :))

PiterM
21-02-2010, 15:01
Stabilizacja w korpusie E-P1 nie jest az tak istotnym elementem. Panas wklada Mega OIS do szkiel, gdzie stabilizacja istotnie ma znaczenie (45mm, 14-140) ale w nalesniku ze swiatlem 1.7 na prawde nie jest to cos, co przesadza na korzysc E-P1, jesli zestawi sie to z AF jakim dysponuje GF-1. Tu roznica jest ogromna! Takze wg mnie zalezy do czego potrzebujesz aparatu. Jesli myslisz o streetowych klimatach czy o foceniu dzieci (u mnie to wlasnie priorytet) to GF-1 zdecydowanie wygrywa. Jesli chcesz przenosnego aparata do krajobrazu czy portretu, to E-P1 chyba bedzie lepszym wyborem (podobniez bardziej dynamiczna matryca, ja az tak tego nie zglebialem wiec sie nie wypowiem). Ale czy Olek czy Panas to zdecydowanie dopnij 20mm f/1.7, to szklo #1 w systemie u43!

yendash
21-02-2010, 15:40
Prawda, na af nie mogę narzekać. Mam bezpośrednie porównanie z 5d oraz contaxami g i nie czuję żadnego dyskomfortu. Panas zostawia wszystkie kompakty z jakimi miałem styczność w przeszłości.
Generalnie na kilka dni użytkowania jestem bardzo zadowolony i póki co nie szukam dziur w całym. Kusi mnie możliwość podpięcia planara 45 ale z drugiej strony, szału z ostrzeniem raczej nie będzie.
pozdrawiam
Sławek

PiterM
21-02-2010, 17:53
O dziwo calkiem fajnie sie ostrzy! Klikasz "kolko" i masz podglad ostrzenia z powiekszeniem nawet do 10x (mozesz sobie ustawic jak chcesz). Dziala eXtra!

PiterM
21-02-2010, 18:14
To jeszcze tylko dodam, ze oczywiscie pomiar ekspozycji dziala bardzo dobrze w trybie "shooting without lens".

montini
21-02-2010, 19:52
Zdjęcia, wrzuciłem trochę sampli tutaj:
www.e-btl.pl/gf1/_1000290.JPG (http://www.e-btl.pl/gf1/_1000290.JPG)
www.e-btl.pl/gf1/_1000317.JPG (http://www.e-btl.pl/gf1/_1000317.JPG)
www.e-btl.pl/gf1/_1000324.JPG (http://www.e-btl.pl/gf1/_1000324.JPG)

przepraszam bardzo, bo jakiegoś wysiłku wklejenie tego wymagało, ale te przykłady są nic a nic nie warte...

yendash
21-02-2010, 21:41
No trudno montini. Wiem że są tacy co lubią tablice testowe, ale mi to lotto. Ważniejsze dla mnie są zdjęcia z "życia wzięte".

pozdrawiam

christof
23-02-2010, 15:54
Zdjęcia, wrzuciłem trochę sampli tutaj:
www.e-btl.pl/gf1/_1000290.JPG
www.e-btl.pl/gf1/_1000317.JPG
www.e-btl.pl/gf1/_1000324.JPG
to są*jpgi prosto z puszki, trochę przesadziłem bo wybrałem jakiś profil (dynamic) więc są nieco podkręcone w stosunku do normalnego.
www.e-btl.pl/gf1/_1000335.RW2
www.e-btl.pl/gf1/_1000342.RW2
Garść rawów, nie zrobiłem raw+jpg. Może przy następnej okazji.
www.e-btl.pl/gf1/jpg.zip - tutaj umieściłem kilka jpgów
Mógłbyś zaktualizować liniki, żaden z nich nie działa, a chętnie bym pooglądał, dzięki!

Roba66
10-03-2010, 10:24
GF1 z Nikkorami. (http://www.nikonjin.com/forum/showthread.php?tid=570)
Trochę zdjęć z G1 z podpiętymi różnymi szkłami. (http://www.pbase.com/burnettjn/pannyg1&page=1)

ArturKrawczyk
13-03-2010, 18:36
Mój filmijik robiony konkurentem:))


http://www.youtube.com/watch?v=Xob-klIobe8

gbh
24-03-2010, 20:59
Do użytkowników GF1
Jak jest z szybkością reakcji aparatu ( GF1 ) na naciśnięcie spustu? Czy jest porównywalna do tego co mamy w lustrzankach, czy nadal to tylko compact ?

gietrzy
31-03-2010, 13:12
Do użytkowników GF1
Jak jest z szybkością reakcji aparatu ( GF1 ) na naciśnięcie spustu? Czy jest porównywalna do tego co mamy w lustrzankach, czy nadal to tylko compact ?

Dla niektórych będzie to bluźnierstwem, ale co mi :)...
... AF (razem) wraz obiektywem 14-45 OIS imho jest Nikon D3 fast.
Mam do dyspozycji P14-45, PL45E macro i P20/1.7 i zum ma wyraźnie szybszy AF niż obie stałki. Macro jest jak na macro bardzo szybkie przy limiterze. Byłoby najszybsze gdyby nie EF 100L IS ;)

Generalnie niezłe jaja: jeśli dziś miałbym kupować GF1 w kicie wcale nie jestem pewien, że kupiłbym zestaw ze stałką to raz a dwa to fakt, że Panas powiedział (osobną kwestią jest czy to jest prawda), że zrobili 14-42 dlatego, że 14-45 nie był do końca zoptymalizowany pod CDAF, co mówi nam, że 14-42 powinien być (jeszcze) szybszy od 14-45.

Odpowiadając wprost: GF1 z zumem, nie tylko wyprzedza wszystkie kompakty pod względem szybkości działania AF, ale imho wyprzedza wszystkie budżetowe lustra.
Wiem, że to brzmi jak bluźnierstwo dlatego zachęcam do macania i przestrzelania osobiście tego zestawu (GF1 z 14-45)

gbh
31-03-2010, 14:38
@ gietrzy
Czy po naciśnięciu spustu jest natychmiastowe wyzwolenie migawki, czy występuje opóźnienie takie jak w standardowych kompaktach ?

gietrzy
01-04-2010, 13:29
@ gietrzy
Czy po naciśnięciu spustu jest natychmiastowe wyzwolenie migawki, czy występuje opóźnienie takie jak w standardowych kompaktach ?

Jeden z serwisów (chyba imaging-resource) prowadzi takie tabelki statystyczne. Wg nich lag migawki jest o **** kłak krótszy od Rebela/D90.
W praktyce to 5D czy 350D musiałem się uczyć (wcześniej wciskać spust). W GF1 ten problem nie istnieje kiedy robię bez lampy zewnętrznej - FL36R. Z lampą jest lag.

rg2000
01-04-2010, 15:59
Oj gietrzy kusisz takimi stwierdzeniami, jakich szkiełek używasz z panasem?Uużywałeś manualnych słoików? Bo mi się nie chce już lustrzanki dźwigać a panas zachęcający jest. Problem to ultra szerokie szkła jak na razie ich nie wiele jest. Ciekawe jak wygląda samyang 8mm podpięty do panasa i jaki obrazek wypluwa.

PiterM
01-04-2010, 17:25
Problem to ultra szerokie szkła jak na razie ich nie wiele jest.
wystarczy jedno a dobre... Panasek 7-14 jest z tego co czytałem szkłem rewelacyjnym do u4/3. Niestety nie jest to szkło małe, no i cena poraża (niestety). Dlatego czekam na naleśnika 14mm f/2.5, powinien się w czerwcu pokazać. Oby, bo potrzebował będę tego w Beskidach w końcu lipca.

gbh
01-04-2010, 21:39
Gf1 + naleśnik zamiast 10 kilowej torby sprzętu - tak to można jechać na wakacje

mpwt
01-04-2010, 22:44
Gf1 + naleśnik zamiast 10 kilowej torby sprzętu - tak to można jechać na wakacje

Mi wystarcza D700 + 50/1.4 ;)

gietrzy
02-04-2010, 08:53
Oj gietrzy kusisz takimi stwierdzeniami, jakich szkiełek używasz z panasem?

20mm, 45mm i czasami 14-45; zum wymiata (rozmiarem, szybkością AF i stabilizatorem)


Uużywałeś manualnych słoików?

Nie.


Bo mi się nie chce już lustrzanki dźwigać a panas zachęcający jest.

Powiedzmy tak: GF1 plus 20/1.7 to prawie kompakt (szybkość AF), GF1 plus 14-45 to Nikon D3 plus jakiś zum. Oczywiście chodzi mi o warunki odpowiadające przysłonie tego zuma.


Problem to ultra szerokie szkła jak na razie ich nie wiele jest.

Nie ma takiego problemu a właściwie nie będzie go za rok ;)
Jest Panas 7-14 i Oly 8-19: pierwszy to ogór z cudną optyką, drugi to ultra kompaktowiec za okrutną (jak na tą przysłonę) cenę. Optyka do zweryfikowania.
Za rok problemu nie będzie bo Panas puści 14/2.5 a za nim Oly 12mm, oba w naleśniku (Panas w dosłownie micro naleśniku).

Reasumując: jeśli chodzi ci o fotki na polu/dworze w normalnych, letnich godzinach to 14-45 w zestawie z GF1 szybkością AF odstawia wszystkie imho kompakty i dużo luster. Lag (bez lampy!) na poziomie entry dslr.
Dla mnie prawie bajka, nie mam jeszcze mojego kochanego naleśnika Oly 12mm :sad:

rg2000
02-04-2010, 13:37
Gdzie pójdę pomacać panasa, to ma wydojoną baterię. :-( Jedno muszę powiedzieć, on faktycznie jest "micro". W moich dużych dłoniach wygląda zabawnie. Czy jest może jakiś grip do niego, tak jak kiedyś były gripy do leicy cyfrowej? Bo boję sie, że go kupię i będzie mnie wkurzał brakiem dobrego chwytu :-) Olki są chyba lepiej wyprofilowane?

PiterM
03-04-2010, 00:14
Olki są chyba lepiej wyprofilowane?
Podobnie akurat. Tylko AF bardziej a'la kompakt, drastycznie inna szybkość.

rg2000
06-04-2010, 12:08
Kurcze macałem ep-1 i epl1. Ep1 autofokus szybki i lepiej sobie radził od pl1 przy mniej kontrastowych obiektach. Jeżeli gf1 jest szybszy od olka, to ja nie mam dalszych pytań.:-) Tylko do tego kadrowania się przyzwyczaić :-) Bo te wizjery drogie.

superkomornik
06-04-2010, 12:32
Zawsze można kupić wizjer optyczny od Feda ;)

mechon
06-04-2010, 20:55
Eeeetaaam .... zaraz od Feda :p
Cosina/Voigtlander robi przecież obiektyw 40mm i świetny wizjerek optyczny do tego szkiełka. Szczegóły pod tym linkiem: http://cameraquest.com/voigtacc.htm

pozdrawiam

gietrzy
07-04-2010, 11:09
Jeżeli gf1 jest szybszy od olka, to ja nie mam dalszych pytań.:-)

Ja to nazwałem Nikon D3 fast ;)

Olek to Slowdak w porównaniu do Panasa, ale i Oly kiedyś kupię :mrgreen:

rg2000
12-04-2010, 10:51
A co z modelem g1? Jest coś warty, bo można kupić w dobrej cenie a opinii mało. Jak z szybkością? Używał ktoś? Bo mi lepiej w rękach leży :-)

wyrwiflak
20-04-2010, 09:54
Znam jednego zadowolonego posiadacza G1, prędkosć AF porównywalna do entry-dSLR. Bardzo fajny aparacik, panas popracował nad tym kontrastowym af'em i działa to tak jak powinno. Szkoda jedynie że filmy dopiero od GH1 który nadal pozostaje horrendalnie drogi.

PiterM
21-04-2010, 12:55
Wracając do GF1... ostatnio poddpiąłem jeszcze OVFa i nareszcie focenie tym maluchem sprawia mi odpowiedniu dużo radości! Mała rzecz, a cieszy:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/gf1_voig_01-1.jpg
źródło (http://i362.photobucket.com/albums/oo68/piterm_photos/gf1_voig_01.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/gf1_voig_02-1.jpg
źródło (http://i362.photobucket.com/albums/oo68/piterm_photos/gf1_voig_02.jpg)

:D

superkomornik
21-04-2010, 15:55
A właśnie, jak jest z ostrzeniem z takim wizjerem? Ostrzysz środkowym punktem patrząc gdzie mniej więcej jest środek wizjera? Czy jak to? :)

PiterM
21-04-2010, 16:20
zazwyczaj właśnie tak. Albo "pozwalam mu się wykazać", co w większości przypadków kiedy używam tej maszynki wystarcza w zupełności. Albo tracking - "zaznaczam" córkę na lcd i potem sobie kadruję jak chcę a ten diabeł ją "trackuje" lepiej niż 51 polowy AF z D300, bez żartów!

mechon
22-04-2010, 15:35
PiterM - piękny zestaw !
Wizjerek wygląda jakby został zaprojektowany do tego aparatu...

Pawel92
31-07-2010, 14:27
Witam,

Odświeżę watek, gdyż nabyłem GF1 i jestem po pierwszych zdjęciach. Z zamiarem nabycia aparatu o niewielkich wymiarach z wymienna optyka nosiłem się już od jakiegoś czasu, gdyż nie zawsze mogę zabrać ze sobą moje klamoty, a ich ciężar czasami zaczyna mi doskwierać.
Stanęło wiec na Panasie z adapterem do bagnetu F.
Pierwsze spostrzeżenie: nie jestem w stanie zrobić ostrego zdjęcia z już z obiektywem 50mm, ustawiając ostrość ręcznie i używając ekranu. Starość, parkinson albo brak wprawy :D.
Dokupiłem wiec LVF. Nieba a ziemia. Wreszcie zaczęło coś się kupy trzymać. Nawet z N180mm :o
Jak do każdej puszki i do GF1 trzeba się przyzwyczaić: guzikologia, zoom do ręcznego ostrzenia, waga, pomiar światła.

Pierwszy bilans.
Plusy:
- waga
- można podpiąć wiele rozmaitych obiektywów
- AF w Pana 14-45
- jakość zdjęć Pana 20mm
- zoom do ręcznego ustawiania ostrości
- AWB
- reaktywność puszki
- LVF

Minusy:
- rozpiętość tonalna (w porównaniu do D3)
- "dziwnie" leży w rekach w porównaniu z lustrzanka
- żywotność baterii

Kilka zdjęć robionych Pana 20mm, N50/1.2 i N105/2.5:
http://lech.zenfolio.com/p961511624

To tyle ;)

Pawel92
04-08-2010, 23:15
Dorzucam jeszcze kilka zdjęć robionych GF1 i N28/2 AIS:
http://lech.zenfolio.com/p134667654