PDA

Zobacz pełną wersję : a550



Pawel Pawlak
30-08-2009, 21:01
odnoszę wrażenie, że sony odrobiło lekcje z wysokiego iso w a550

JPGi które zobaczyłem na: http://optyczne.pl/2172-nowość-Sony_Alpha_A550_-_pierwsze_zdjęcia.html
mnie rozbroiły... :shock:
W każdym wydaje mi się. że d300, d90, 40D, 50D wysiadają...

Piotr_
30-08-2009, 21:13
odnoszę wrażenie, że sony odrobiło lekcje z wysokiego iso w a550

JPGi które zobaczyłem na: http://optyczne.pl/2172-nowość-Sony_Alpha_A550_-_pierwsze_zdjęcia.html
mnie rozbroiły... :shock:
W każdym wydaje mi się. że d300, d90, 40D, 50D wysiadają...

Sony cały czas odrabia lekcję. Jak dobrze pójdzie to za dwa lata dostaniemy tę matrycę do D400 za 7000 zł :mrgreen:

Pawel Pawlak
30-08-2009, 21:29
a550 wyrabia 7fps czyli jak najbardziej nadałaby się do d300s (d400); po samplach odnoszę wrażenie że jest spokojnie 1EV (albo i więcej) leszpa pod względem szumów i na wysokich czułościach DR spada znacznie słabiej.
Zaczyna mi chodzić po głowie że odkąd sony wzięło się za DSLRy na powanie, to nikon może mieć jednak prolblem z dostawcą matryc. Może ją dostanie, ale jak w A580 (albo cholera wie jakiej ) będzie jej następczyni ?

Piotr_
30-08-2009, 21:36
To że po dwóch latach D300 nie doczekał się nowej matrycy może świadczyć o tym, że Nikon nie ma skąd jej wziąć. Może Sony odmówiło dalszej współpracy. Stare matryce będą dalej produkować dla Nikona bo pewnie zmuszają ich do tego umowy, ale nowymi konstrukcjami dzielić się już nie będą. Byłoby nieciekawie.

Może Olek odstąpi parę wafelków 4/3 :-D

Bielik
30-08-2009, 21:51
Sony zrobi im odprawę posłów greckich, wrócą do domu z pustymi rękami, nowych matryc nie dostali :mrgreen:

shaolin
30-08-2009, 21:55
No prosze! Sony idzie w bardzo dobra strone...

fIlek
30-08-2009, 22:11
Ale dobór sampli nieszczęśliwy :(

shaolin
30-08-2009, 22:24
Troche nieszczesliwy, ale przeciez nikt sie nie spodziewal... a jakby dali same butelki to by ich zjechali. Co nie zmienia faktu, ze robia ostatnio spore postepy.

Bartek - NinoVeron
31-08-2009, 01:14
do pełni szczęścia brakuje Sony tylko dobrych designerów (bo ich aparaty są po prostu brzydkie i toporne) oraz czasu ....
z pierwszym dalej mają kłopot ale z drugim w ciągu 2-3 lat dadzą sobie radę i wtedy będą mieli bardzo szeroką grupę użytkowników, która będzie wierna ich aparatom i Ci ludzie będą w ciemno kupowali nowe produkty tej firmy oraz pojawi się wtedy spory rynek sprzętu używanego (co obecnie jest sporym straszakiem przed przejściem na tą markę)

mishieck
31-08-2009, 08:49
A to tak w ramach ciekawostki ;) - http://www.artaphot.ch/dslrs/201-jpg-noise-a500-a700-a900-and-dynax-7d

Piotr_
31-08-2009, 08:54
A to tak w ramach ciekawostki ;) - http://www.artaphot.ch/dslrs/201-jpg-noise-a500-a700-a900-and-dynax-7d

No pięknie :) Wychodzi, że przy dobrym naświetleniu da się korzystać z ISO3200. Wygląda lepiej niż w D90, D300.

Pawel Pawlak
31-08-2009, 10:48
generalnie Nikon zdecydowanie inaczej niż pozostałe firmy podchodzi do odszumiania wysokiego iso - maksymalnie redukuje kolorowe szumy. Nawet przy wyłączonym NR, redukuje szumy chrominancji "zamieniając" je w monochromatyczne ziarno. Niestety, chyba efektem ubocznym jest postępująca desaturacja miejsc gdzie szumu jest sporo - czyli gorzej doświetolnych. Przy matrycy d3/d700 to się świetnie sprawdza bo sama matryca naprawdę mało szumi, ale przy d300 bywa upierdliwe. Zresztą z tego co widzę tak samo jest w d3x - już od iso 800-1600 cienie nie przekonują, popimo tego że matryca szumi podobnie jak ta z 5d2.
Chyba inne algorytmy zastosowano w D2x(d2xs) - tam trochę tego kolorowego szumu zostawało, ale kolory w cieniach były lepiej trzymane dzięki temu obraz często wyglądał przyjemniej dla oka (pomimo że miał większą redukcję detali). Szkoda że nie wykorzystano takiego samego mechanizmu w D300 - przy mniej szumiącej matrycy z większym DR, byłoby pewnie bardzo fajnie.
Mozna to oczywiście obejść robiąc w RAWach i wywołując je w czym innym niż w NX, ale szkoda że w NX nie da tego mechanizmu wyłączyć.
Wydaje mi się że sony w a550/a500 idzie pod tym względem w ślady canona 5d2 - generalnie słabo doświetlone fragmenty zdjęć wyglądają moim zdaniem bardzo dobrze.

Anvil
03-09-2009, 23:10
do pełni szczęścia brakuje Sony tylko dobrych designerów (bo ich aparaty są po prostu brzydkie i toporne) oraz czasu ....
z pierwszym dalej mają kłopot ale z drugim w ciągu 2-3 lat dadzą sobie radę i wtedy będą mieli bardzo szeroką grupę użytkowników, która będzie wierna ich aparatom i Ci ludzie będą w ciemno kupowali nowe produkty tej firmy oraz pojawi się wtedy spory rynek sprzętu używanego (co obecnie jest sporym straszakiem przed przejściem na tą markę)

To akurat kwestia gustu. Mi ergonomia i wygląd A700 bił na głowę to co mam teraz czyli D300tkę.. Nie mówię o tych pseudo dslr'ach czyli A330 380 itd bo to jakieś nieporozumienie.

mibartek
04-09-2009, 00:36
może teraz Nikon będzie brał matryce od Fuji :mrgreen:

szulif
04-09-2009, 00:39
odnoszę wrażenie, że sony odrobiło lekcje z wysokiego iso w a550

JPGi które zobaczyłem na: http://optyczne.pl/2172-nowość-Sony_Alpha_A550_-_pierwsze_zdjęcia.html
mnie rozbroiły... :shock:
W każdym wydaje mi się. że d300, d90, 40D, 50D wysiadają...

tak tak, nowy soniak wymiata! ;) nie ma porownania z nikonami, czy canonami a ile trzeba doplacic za te plakietki! hehe wystawiac, wiec na gielde detrzysetki i siedemsetki.. chetnie zaaopiekuje sie takim nic nie wartym trzycyfrowym nikonem hehe

Pawel Pawlak
04-09-2009, 07:46
e tam... ja się za bardzo przywiązuję :) Poza tym jakoś się przemęczę z tym moim badziewiem ;)

prz3mo
04-09-2009, 08:39
może teraz Nikon będzie brał matryce od Fuji :mrgreen:

Co Wy z tym Fuji... ? Gdyby Fuji robiło obecnie matryce do DSLR to by je już sprzedawali...

Fefka
04-09-2009, 18:34
Jednym słowem trzeba wysprzedawać wszystko póki ktoś jeszcze to kupi i zmieniać system :)

Pawel Pawlak
04-09-2009, 18:46
Jednym słowem trzeba wysprzedawać wszystko póki ktoś jeszcze to kupi i zmieniać system :)

E tam... widzę że masz nikusia, olka, trza dokupić sony ;)

Fefka
06-09-2009, 00:16
E tam... widzę że masz nikusia, olka, trza dokupić sony ;)

Hehe mam też analogową Minoltę więc na dobrą sprawę to samo :)

d_an
12-09-2009, 10:56
Tak czytam Wasze rozważania na temat matryc dla N i sam się zastanawiam jakie Nikon ma możliwości jeżeli Sony odstawi jakiś numer :
- inny dostawca: na dobrą sprawę widziałbym tu tylko Kodaka, bo Canon wiadomo, Samsung, czy firmy spod znaku 4/3 to też konkurencja, Fuji chyba nie ma potencjału technologicznego do produkcji na taką skalę. Innych producentów za bardzo nie znam. Jeśt jeszcze TSMC, ale chyba się specjalizują w mniejszych sensorach. W końcu to Kodak zrobił pierwszę pełnoklatkową lustrzankę cyfrową na mocowaniu Nikona - potem przez parę lat o dziwo różni szpece twierdzili, że to niemożliwe :)
- uruchomienie własnej produkcji - wydaje mi się, że obecnie firma nie ma na to wystarczajacych środków i know-how. Jeżeli jednak firma rzeczyście sama projektuje matryce, to chyba może zlecić wykonanie np. w TSMC?

A tak poza tym to być może matrycę z a550 najpier zobaczymy w następcy D90?

KAWON
12-09-2009, 14:46
Jestem ciekawy czy matrycę do A550 także zaprojektował Nikon? ;-)

PietroPL
21-09-2009, 00:39
Szybkie zdjęcia seryjne do 5 kl./s (przez celownik) / 4 kl./s (w trybie podglądu na żywo): dodatkowo do 7 kl./s e trybie Speed Priority – idealne, aby uchwycić szybką akcję

Dla mnie te 7 kl/s to jest w jakimś trybie który obniża MP tak jak to robią niektóre cyfraki...

Pawel Pawlak
21-09-2009, 01:55
Szybkie zdjęcia seryjne do 5 kl./s (przez celownik) / 4 kl./s (w trybie podglądu na żywo): dodatkowo do 7 kl./s e trybie Speed Priority – idealne, aby uchwycić szybką akcję

Dla mnie te 7 kl/s to jest w jakimś trybie który obniża MP tak jak to robią niektóre cyfraki...

a dla mnie to zgodnie z nazwą prirytet szybkości, czyli AF może nie wyrabiać - żeby przy takiej szybkości FPS celnie trafiać, potrzebny jest poza sprawnym modułem AF w którym jak na razie sony nie ma chyba wielkich doświadczeń (ale biorąc pod uwagę szybkość ich rozwoju, to niebawem się zmieni), bardzo szybkie lustro (żeby AF miał szansę coś ustawić). A takiego raczej nie wsadzili do amatorskiej puszki ;)

remixs
21-09-2009, 08:55
Tak czytam Wasze rozważania na temat matryc dla N i sam się zastanawiam jakie Nikon ma możliwości jeżeli Sony odstawi jakiś numer :
- inny dostawca: na dobrą sprawę widziałbym tu tylko Kodaka, bo Canon wiadomo, Samsung, czy firmy spod znaku 4/3 to też konkurencja, Fuji chyba nie ma potencjału technologicznego do produkcji na taką skalę. Innych producentów za bardzo nie znam. Jeśt jeszcze TSMC, ale chyba się specjalizują w mniejszych sensorach. W końcu to Kodak zrobił pierwszę pełnoklatkową lustrzankę cyfrową na mocowaniu Nikona - potem przez parę lat o dziwo różni szpece twierdzili, że to niemożliwe :)
- uruchomienie własnej produkcji - wydaje mi się, że obecnie firma nie ma na to wystarczajacych środków i know-how. Jeżeli jednak firma rzeczyście sama projektuje matryce, to chyba może zlecić wykonanie np. w TSMC?

A tak poza tym to być może matrycę z a550 najpier zobaczymy w następcy D90?

PHILIPS też zrobił pierwszy laser i co z tego :-/, brakło im trochę rozpędu i wszyscy ich wyprzedzili, później było już tylko gorzej, moim zdaniem jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o kasę której obecnie wszystkim brakuje, Niepokojący fakt obojętności N na sytacje na rynku może odbić sie im sporą czkawką, myślę że dalsze uzależnianie się bądź co bądź od konkurencji czy zewnętrznych dostawców jest poprostu pogrążaniem się i nabijaniem im portfela. Obserwując poczynania N śmiem twierdzić,że znacznie gorsze jest to że przestali już dawno dbać o rynek klasy średniej gdzie wszyscy widzą potencjał i strasznie mocno mieszają, zarabiając pieniądze które mogliby przygarnąć chłopcy z N. Fakty te mogą wskazywać również na to że Nikon czuje sie tak cholernie mocny w segmencie topowych modeli których ceny niestety niskie nie są i przyjęli taktykę jak ktoś juz na tym forum powiedział "lepiej mniej ale lepiej" i drożej. Wiadomo że na modelach z górnych półek zawsze zarabia sie najwięcej, a resztę i tak ludzie kupią dla marki... Nie wszyscy są tak doskonale zorientowani i w znacznym odsetku przypadków dobry marketing decyduje co sie sprzedaje a co nie. Najgorsze jest w tym wszystkim to że gonienie świata i budowanie czegoś od podstaw bedzie teraz cholernie trudne ale ja i tak życzę im jak najlepiej.

And63
23-09-2009, 08:09
Dla mnie te 7 kl/s to jest w jakimś trybie który obniża MP tak jak to robią niektóre cyfraki...

7 kl/s jest robione w pełnej rozdzielczości przy czym ostrość jest ustawiana tylko na pierwszej klatce, następne są robione bez poprawki AF-a

nazirus2411
23-09-2009, 22:20
Cos mi sie zdaje ze sony moze za chwilke zdziwic nikona i spolke . Nikon ma wyrobiona dobra marke w fotografi , tyle tylko ze ostatnio przeginaja z cenami , wiekszosci ludzi sony lepiej sie kojarzy niz nikon i tutaj moze byc problem ( nie wspominajac o zapleczu minolty ) . Ja sam chociaz jakos od malego uwielbialem nikona to teraz zbieram na dobra lustrzanke i naprawde mam dylemat ... Sony rwie do przodu jak burza ...

Jacek_Z
23-09-2009, 22:55
Będzie rwało do przodu dopóki nie dogoni C i N. Ale potem będzie ściana technologiczna, a i ceny się zrównają.

Pawel Pawlak
23-09-2009, 23:12
wiekszosci ludzi sony lepiej sie kojarzy niz nikon

najwyraźniej jestem w mniejszości, bo to co najbardziej przeszkdza mi w Alfach, to właśnie że są "sony" ;)

Kolekcjoner
23-09-2009, 23:31
najwyraźniej jestem w mniejszości, bo to co najbardziej przeszkdza mi w Alfach, to właśnie że są "sony" ;)

Może kolega miał na myśli tzw. "urban legend". Rzeczywiście w niektórych kręgach Sony jest synonimem jakości, nowoczesności etc. Także tego nie można lekceważyć.

Merde
24-09-2009, 10:23
Może kolega miał na myśli tzw. "urban legend". Rzeczywiście w niektórych kręgach Sony jest synonimem jakości, nowoczesności etc. Także tego nie można lekceważyć.

Ale to chyba tylko w Polsce, pozostałości z czasów zmian ustrojowych.
Żeby nie było - sample z A550 mi się podobają, naprawdę byłem zaskoczony efektem. Zadziwiający jest przy tym powrót do kolorowych placków w A850, jakby nie było - wyższym modelu.

Piotr_
24-09-2009, 14:32
Ale to chyba tylko w Polsce, pozostałości z czasów zmian ustrojowych.
Żeby nie było - sample z A550 mi się podobają, naprawdę byłem zaskoczony efektem. Zadziwiający jest przy tym powrót do kolorowych placków w A850, jakby nie było - wyższym modelu.

A850 to tylko wykastrowane A900. Nic tam nie zmienili (niby nowy model a zero kosztów). Nie chciało się nawet poprawić kilku linijek kodu. A wzór jak powinno być już mają bo ostatnie poprawki oprogramowania do A700 (chyba wersja 4.) dały zdecydowaną poprawę a w A500 i A550 jest już tak jak powinno być od początku.

Roba66
20-01-2010, 11:39
Dziś przeczytałem na portalu Fotopolis opis Sony Alpha 550 napisany w ramach akcji: Test użytkowników (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10238). W pierwszej chwili komentarze od redakcji wywołały spore rozbawienie, ale jak się tak głębiej zastanowić, to w sumie żałosne to wszystko.

darkownik
24-01-2010, 17:59
Witam, wtrącę kilka słów odnośnie porównania D90 i A550 bo jestem akurat "na czasie"
Tydzień temu zmieniłem mój skromnie rozbudowany system Sony na Nikona. Widzę, że często przewijają sie tu słowa szumy, zdjęcia z A550, postęp firmy Sony itp. Proponuję zatem komuś, kto miał w rękąch Sony 550 ( tak jak ja przez kilka miesięcy byłem jego posiadaczem) spojrzeć przede wszystkim w wizjer. Ja to zrobiłem w fotojokerze i stwierdziłem, że sony jest jeszcze daleko za.. A praca z niebo lepszym wizjerem to chyba jedna z kluczowych rzeczy przy wyborze aparatu. Zrozumiałem to późno i starciłem trochę kasy na sprzedaży nowego sprzetu. Dziś twierdzę jednak, że było warto. A co do fotek i porównania do A550 d90 tki na razie nie widzę róznicy na niekorzyśc D90. Jakośc wykonania D90 w porównaniu do A550 oceniam róznież na duży plus dla Nikona + wydajniejszy system zasilania głównie z powodu pracy z wizjerem i górnym wyświetlaczem. Oczywiste wady są znane: głównie praca z LV. Także podsumowując to krótkie zestawienie ważnych jak dla mnie rzeczy sądz, że jeszcze to nie ten czas dla Sony.
STRACH MÓJ TERAZ TO NIESTETY SERWIS
Pozdrawiam

lesiu999
24-01-2010, 23:07
darkownik, to żeś mnie rozbawił z tym wizjerem :) A powiedz czego Ty oczekiwałeś porównując pryzmat (D90) z układem luster (A550). Pryzmat zawsze będzie lepszy.
D90 i wydajniejsze zasilanie ?? D90 = 850 zdjęć (CIPA) A550 = 950 zdjęć (CIPA)

A tak poza tym to Ty kiedykolwiek poza FJ miałeś ten aparat (A550) w ręce ?? Bo po Twoich szacownych wypowiedziach śmiem wątpić :)

Pozdrawiam :)

darkownik
24-01-2010, 23:38
Szanowny Lesiu, już spieszę z odpowiedzią. Wizjer -oczywiście, że masz rację-co tu porównywać do pryzmatu.Powiedziałem o tym, gdyż w znacznej części tego wątku czytam o przewadze A550 w kwestiach akurat dla mnie -zaznaczam dla mnie mniej istotnych niz klasa wizjera. Tak więc Sony poprawia sie znacznie w ważnych parametrach takich jak praca z wysokim ISO czy ergonomia w przypadku 550 tki ale to ciągle mało. Co do wydajności akumulatora to suche liczby, które podałeś i które nie za wiele znaczą przy indywidualnej pracy każdego z nas. Wielu producentów podkręca pewne wyniki w celu konkurencyjności swojego modelu i nie mam tu wątpliwości. Praca z A550 wymagała u mnie częstego korzystania z głównego wyświetlacza szczególnie dlatego, ze brak w nim dodatkowego górnego wyświetlacza a w wizjerze za wiele funkcji widocznych w nim nie ma oprócz czasu, przysłony i reduktora drgań. Myslę, że nie wątpisz w to, że praca na głównym wyświetlaczu pochłania więcej energi niż na dodatkowym. A550 w znowu zaznaczam w moim przypadku dawała mi szansę na wykonanie ok 500 max 600 zdjęć, tu jest lepiej bo ok 700-800 ( mam dopiero d90 od niedawna, dwa razy ładowałem baterię i być może jeszcze nie uzyskałem pełnej jej wydajności)Na razie nie mogę potwierdzić opinii innych kolegów, którzy w/g tego forum potrafią napstrykać nawet 1500 czy 2000 zdjęć) W A550 niewykonalne są takie ilości choć sądzę, ze te dane d90 tki sa również zawyżone. A 550 praca ze słabym wizjerem jest nieprzyjemna, więc dane producenta były niestety nie dla mnie - przyjemniej było częściej odpalić LV. W wizjerze 550tki bardzo nieprzyjemne dla oka jest podświetlanie czujników ostrości- ta beznadziejna rozmywająca poświata czerwonego światła biegnąca od prawej strony wizjera potrafi na prawdę zniechęcić. Co do 550 tki i tego czy ją miałem.Tak, wcześniej A330. Dopowiem jeszcze jedno. W A550 jak i 330 praca luster -TRAGEDIA-klekot. Na imprezach biznesowych w firmie, w której pracuję wstydziłem się tego okropnego odgłosu z aparatu za 3000 zł. Podobnie w kosciele i innych tego typu miejscach. D 90 pracuje o NIEBO LEPIEJ !!! To dla mnie również ważne!! U Ciebie w A 700 pewnie nie jest lepiej, choc nie wiem nie miałem jej w rękach.
Pozdrawiam.

KAWON
27-01-2010, 12:11
Ja bardzo się cieszę, że kolega darkownik znalazł sprzęt (system) odpowiadający jego oczekiwaniom i już nie musi się wstydzić na biznesowych imprezach. ;-) :-)

Agat
27-01-2010, 15:22
Wszyscy się cieszymy :-) To straszne używać aparatu, jakiego się nie lubi. :-)
Albo nie zna ;-)

docxxx
27-01-2010, 16:01
Dziś przeczytałem na portalu Fotopolis opis Sony Alpha 550 napisany w ramach akcji: Test użytkowników (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=10238). W pierwszej chwili komentarze od redakcji wywołały spore rozbawienie, ale jak się tak głębiej zastanowić, to w sumie żałosne to wszystko.

O kurcze. Te przypisy to jak cenzura:)

darkownik
27-01-2010, 19:33
Te przypisy to tak trochę zalatują jakby je jakaś babcia albo dziadek tworzył. Ale co tam - najważniejsze, że wszyscy są zadowoleni !!!! Tylko Lesiu zaczął milczeć.

Jakubas
28-01-2010, 01:07
A pamietacie czasy pre FX? Wtedy dopiero byla wrzawa, ze Nikon sie konczy, ze DX to slepy zaulek itd. A jak przygrzmocili z D3 i D300 w jednym momencie, to wszystkim kopara opadla. A ze konkurencja nie spi... takie zycie po prostu. Dzis Sony rzuca 550-tke, jutro Canon zarzuci zoomem z f<2.8, a pojutrze Nikon znowu czyms nas zaskoczy. Dla mnie nic nadzwyczajnego sie nie dzieje - Nikon nigdy nie byl w goracej wodzie kapany, a i do najtanszych tez nie nalezal. Sony to dla mnie kolejny gracz, ale przesadnego potencjalu bym sie w nim nie doszukiwal.