Zobacz pełną wersję : MGŁY
jaskulki
19-09-2006, 16:03
Witam forumowiczów.
Mieszkam na podmokłych terenach, tzn. nie na bagnach ale wokól mnie dużo wody jest ;)Jesienią częstym zjawiskiem są mgły, które zamierzam pofocić. Czy ktoś z doświadczonych kolegów, móglby podzielić się z niedoświadczonym kolegą techniką (jak mierzyć światło, gdy słońce przede mną, jak mierzyć gdy za mną...itp)fotografowania tego właśnie zjawiska?
Sprzęcik:
F 80, 28-80 KIT, slajd sensia 100.
Za porady wszelkie DZIĘKUJĘ
Wybrałeś trudny temat dla klasycznej fotografii. To co napiszę jest tylko moim spostrzeżeniem
a nie panującą doktryną. A więc fotografowanie mgły gdy światło pada wprost na obiektyw
jest rzeczą prawie niemożliwą mgła się rozświetla i otrzymujesz białą
płaską watę bez wyrazu. Ale kiedy ograniczysz źródło światła (wczesny wschód lub zachód)
można wydobyć plastykę mgieł. Tu niestety i z przykrością muszę powiedzieć że korpusy
cyfrowe mają przewagę w foceniu mgieł , fotkę w trybie raw łatwo "zeszklić" by mgły
przypominały to co widzi oko ludzkie. Niestety taki proces nie udał mi się do tej pory z
fotkami skanowanymi gdzie mgły przypominały raczej wytarcia gumką w PS.
Co do pomiaru - punktowy - wycelowany w najjaśniejszy obiekt w cieniu (nie na mgłę).
Źródło światła (słoneczko) tuż poza kadrem lub w wąskim prześwicie ciemnych chmur.
dla przykładu to co mam pod ręką - jedno nocne pierwszy zwiastun słońca, drugie pełny
świt latem po deszczu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img86.imageshack.us/img86/527/hadwao2pi1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/2732/hadwao3gk0.jpg)
Jak widać słońce w określonych porach doby bardzo ładnie barwi mgły i dodaje dużo ciepła.
mmm ladna mgielka :) u mnie nie ma takich mglistych krajobrazow ale tez sprobuje, dzieki za rady :)
u mnie nie ma takich mglistych krajobrazow e tam niema :) trzeba rano wstać :)
mialem na mysli pagorki w ktorych mgla by sie chowala :)
jaskulki
21-09-2006, 09:39
a1rh+ - dzięki za wskazówki. U mnie są podobne pagórki no i piękne na nich mgły. Wezmę Twe rady do serca i poćwicze! DZIKĘKI!
... fotkę w trybie raw łatwo "zeszklić" by mgły przypominały to co widzi oko ludzkie ...
Czy to się da zrobić w programie PictureProject Nikona? Jesli nie, to w jakim innym? No i czy mógłbyś krótko opisać jak to szybko i sprawnie zrobic?
wi_ni, znajdziesz o NEFach (RAWach) na forum. Programów kilka,kazy chwali ten na ktorym pracuje.
PictureProject Nikona z tym nie poradzi.
wi_ni... Niestety w programie PictureProject Nikona tego się zrobić nie da.
A jak to zrobić - słowo "zeszklić" ma oznaczać żeby mgły uczynić bardziej przezroczyste
szczególnie im bliżj ich krawędzi. Oko ludzkie rozróżnia sporo detali za rozświetloną mgłą
niestety obraz na fotografii jest pozbawiony tych szczegółów z różnych przyczyn .
Prawie obojętne jest jaki program do NEFa zastosujesz byle by był dobry i oferował suwaki:
odcień światła,odcień cienia,jasność,kontrast. Wybierasz najgorszą fotkę mgieł i tymi czterema
parametrami wykonujesz dwie obróbki RAWu i zapisujesz jako dwa TIFy - jeden
ma zawierać najwięcej szczegółów widzianych przez mgłę a drugi najwięcej szczegółów
na obszarach nie zamglonych po złożeniu dwu TIFów ustalasz przezroczystość warstwy
dla najlepszego efektu i w zasadzie koniec , nie należy zapominać przy przygotowaniu
o pozotałych parametrach ale to tak jak przy wszystkich zdjęciach. Bardzo ważne
jest zapisywanie parametrów celem zastosowania do innych mglistych fot. Jeżeli zdjęcie
było w miarę ciężkie to te same parametry na innych będą działać od razu lub po
niewielkiej korekcie.
jaskulki... Dla przestrogi - unikaj focenia mgły która podchodzi bardzo blisko i chowa
się przed słońcem za krzaczkami - poniżej przykład jaka może być kicha, coś jak rodzaj
dziwnej waty w cieniu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img154.imageshack.us/img154/5328/hadwao023at8.jpg)
no faktycznie ,ze dół wyglada jak dym z ogniska. Tak czytam sobie twój przepis na mgłe z tym sklejeniem zdjeć ,do głowy by mi nie przyszło.
Generalnie mgla, to brak kontrastu (w uproszczeniu).
Po jego podbiciu intensywnosc zamglenia maleje.
Jest to jednak raczej informacja, niz gotowy przepis.
Ja dorzucę, że nie warto fotografować przedmiotów we mgle za pośrednictwem długiego tele. Wtedy całość obrazu staje się rozmyta, nie ma odpowiednich kontrastów. Generalnie: im szerzej, tym lepiej.
A światło? zależy, co chcesz uzyskać: czy ciemne cienie spowite szarymi obłokami, czy jakieś detale (np drzewa) majaczące w rozlanym mleku. Na początek pomiar matrycowy +- 1.5EV powinno być w porządku.
sadki - popróbuj częściej z długim tele i mgłami , to ci może coś wyjdzie , albo zmień tele. W zasadzie do
pejzażu nie używam dlugich ogniskowych ale do mgieł pożyczałem nawet 1000mm (szczególnie w górach ale nie tylko)
Miałem na myśli sytuację, gdy fotografujący stoi we mgle. Oczywiście, żeby się do jakiegoś obłoczka zbliżyć, to tele jest odpowiednie - jak zawsze :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.