PDA

Zobacz pełną wersję : MGŁY



jaskulki
19-09-2006, 16:03
Witam forumowiczów.
Mieszkam na podmokłych terenach, tzn. nie na bagnach ale wokól mnie dużo wody jest ;)Jesienią częstym zjawiskiem są mgły, które zamierzam pofocić. Czy ktoś z doświadczonych kolegów, móglby podzielić się z niedoświadczonym kolegą techniką (jak mierzyć światło, gdy słońce przede mną, jak mierzyć gdy za mną...itp)fotografowania tego właśnie zjawiska?
Sprzęcik:
F 80, 28-80 KIT, slajd sensia 100.
Za porady wszelkie DZIĘKUJĘ

a1rh+
21-09-2006, 02:08
Wybrałeś trudny temat dla klasycznej fotografii. To co napiszę jest tylko moim spostrzeżeniem
a nie panującą doktryną. A więc fotografowanie mgły gdy światło pada wprost na obiektyw
jest rzeczą prawie niemożliwą mgła się rozświetla i otrzymujesz białą
płaską watę bez wyrazu. Ale kiedy ograniczysz źródło światła (wczesny wschód lub zachód)
można wydobyć plastykę mgieł. Tu niestety i z przykrością muszę powiedzieć że korpusy
cyfrowe mają przewagę w foceniu mgieł , fotkę w trybie raw łatwo "zeszklić" by mgły
przypominały to co widzi oko ludzkie. Niestety taki proces nie udał mi się do tej pory z
fotkami skanowanymi gdzie mgły przypominały raczej wytarcia gumką w PS.
Co do pomiaru - punktowy - wycelowany w najjaśniejszy obiekt w cieniu (nie na mgłę).
Źródło światła (słoneczko) tuż poza kadrem lub w wąskim prześwicie ciemnych chmur.
dla przykładu to co mam pod ręką - jedno nocne pierwszy zwiastun słońca, drugie pełny
świt latem po deszczu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img86.imageshack.us/img86/527/hadwao2pi1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/img227/2732/hadwao3gk0.jpg)

Jak widać słońce w określonych porach doby bardzo ładnie barwi mgły i dodaje dużo ciepła.

Tuti
21-09-2006, 07:43
mmm ladna mgielka :) u mnie nie ma takich mglistych krajobrazow ale tez sprobuje, dzieki za rady :)

leszeg
21-09-2006, 07:55
u mnie nie ma takich mglistych krajobrazow e tam niema :) trzeba rano wstać :)

Tuti
21-09-2006, 09:25
mialem na mysli pagorki w ktorych mgla by sie chowala :)

jaskulki
21-09-2006, 09:39
a1rh+ - dzięki za wskazówki. U mnie są podobne pagórki no i piękne na nich mgły. Wezmę Twe rady do serca i poćwicze! DZIKĘKI!

wi_ni
21-09-2006, 09:58
... fotkę w trybie raw łatwo "zeszklić" by mgły przypominały to co widzi oko ludzkie ...

Czy to się da zrobić w programie PictureProject Nikona? Jesli nie, to w jakim innym? No i czy mógłbyś krótko opisać jak to szybko i sprawnie zrobic?

leszeg
21-09-2006, 10:09
wi_ni, znajdziesz o NEFach (RAWach) na forum. Programów kilka,kazy chwali ten na ktorym pracuje.
PictureProject Nikona z tym nie poradzi.

a1rh+
22-09-2006, 00:32
wi_ni... Niestety w programie PictureProject Nikona tego się zrobić nie da.
A jak to zrobić - słowo "zeszklić" ma oznaczać żeby mgły uczynić bardziej przezroczyste
szczególnie im bliżj ich krawędzi. Oko ludzkie rozróżnia sporo detali za rozświetloną mgłą
niestety obraz na fotografii jest pozbawiony tych szczegółów z różnych przyczyn .
Prawie obojętne jest jaki program do NEFa zastosujesz byle by był dobry i oferował suwaki:
odcień światła,odcień cienia,jasność,kontrast. Wybierasz najgorszą fotkę mgieł i tymi czterema
parametrami wykonujesz dwie obróbki RAWu i zapisujesz jako dwa TIFy - jeden
ma zawierać najwięcej szczegółów widzianych przez mgłę a drugi najwięcej szczegółów
na obszarach nie zamglonych po złożeniu dwu TIFów ustalasz przezroczystość warstwy
dla najlepszego efektu i w zasadzie koniec , nie należy zapominać przy przygotowaniu
o pozotałych parametrach ale to tak jak przy wszystkich zdjęciach. Bardzo ważne
jest zapisywanie parametrów celem zastosowania do innych mglistych fot. Jeżeli zdjęcie
było w miarę ciężkie to te same parametry na innych będą działać od razu lub po
niewielkiej korekcie.


jaskulki... Dla przestrogi - unikaj focenia mgły która podchodzi bardzo blisko i chowa
się przed słońcem za krzaczkami - poniżej przykład jaka może być kicha, coś jak rodzaj
dziwnej waty w cieniu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img154.imageshack.us/img154/5328/hadwao023at8.jpg)

leszeg
22-09-2006, 07:23
no faktycznie ,ze dół wyglada jak dym z ogniska. Tak czytam sobie twój przepis na mgłe z tym sklejeniem zdjeć ,do głowy by mi nie przyszło.

Seeker
01-10-2006, 02:51
Generalnie mgla, to brak kontrastu (w uproszczeniu).
Po jego podbiciu intensywnosc zamglenia maleje.
Jest to jednak raczej informacja, niz gotowy przepis.

sadki
08-10-2006, 13:58
Ja dorzucę, że nie warto fotografować przedmiotów we mgle za pośrednictwem długiego tele. Wtedy całość obrazu staje się rozmyta, nie ma odpowiednich kontrastów. Generalnie: im szerzej, tym lepiej.
A światło? zależy, co chcesz uzyskać: czy ciemne cienie spowite szarymi obłokami, czy jakieś detale (np drzewa) majaczące w rozlanym mleku. Na początek pomiar matrycowy +- 1.5EV powinno być w porządku.

a1rh+
11-10-2006, 02:16
sadki - popróbuj częściej z długim tele i mgłami , to ci może coś wyjdzie , albo zmień tele. W zasadzie do
pejzażu nie używam dlugich ogniskowych ale do mgieł pożyczałem nawet 1000mm (szczególnie w górach ale nie tylko)

sadki
11-10-2006, 09:47
Miałem na myśli sytuację, gdy fotografujący stoi we mgle. Oczywiście, żeby się do jakiegoś obłoczka zbliżyć, to tele jest odpowiednie - jak zawsze :)