Zobacz pełną wersję : Technika HDR
Fotoshop18
30-05-2009, 12:17
Witam wszystkich na forum(jestem tu nowy ;-))
Bardzo proszę o podanie najchętniej jakiś książek,czasopism lub stron,artykułów,wątków dotyczących techniki HDR.
Piszę pracę na ten temat i poszukuję porządnych materiałów.
Mile widziani też użytkownicy,którzy podzielą się swoimi pracami lub techniką wykonywania dobrych HDR-ów o czym oczywiście wspomnę w mojej pracy.
Pozdrawiam
Bez kitu: www.google.pl
Jak przeczytasz podlinkowane strony z pierwszych dwoch stron wynikow i nie bedziesz czegos wiedzial, wtedy zapytaj, ok?
był taki ogrommny wątek autorstwa bombla ! nie bez powodu mawiano, "szukajcie a znajdziecie"!
Fotoshop18
30-05-2009, 16:34
Chodzi mi bardziej o książki,czasopisma,artykuły głównie i to jest na początku mojego wątku.
Wiem do czego służy google i moim zdaniem wcale nie znajduję tych najwartościowszych materiałów tylko te najlepiej wypozycjonowane,jest to przyznacie różnica.
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_b?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=HDR&x=0&y=0 ;)
Bez kitu: www.google.pl
Jak przeczytasz podlinkowane strony z pierwszych dwoch stron wynikow i nie bedziesz czegos wiedzial, wtedy zapytaj, ok?
Poniżej dwa najistotniejsze linki:
http://gl.ict.usc.edu/HDRShop/
http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm
dalej tylko kilka dla nie lubiących tak jak kolega szukać samodzielnie:
http://www.easyhdr.com/tutorial.php
http://www.hdrsoft.com/index.html
http://qtpfsgui.sourceforge.net/
http://www.fdrtools.com/fdrtools_basic_d.php
http://www.picturenaut.de/
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/high-dynamic-range.htm
http://www.digital-fotofusion.co.uk/pi/archive/2005/11/high_dynamic_ra.html
http://www.cybergrain.com/tech/hdr/
http://backingwinds.blogspot.com/2006/10/how-to-create-professional-hdr-images.html
http://www.clarkvision.com/imagedetail/dynamicrange2/
http://ru.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
http://de.wikipedia.org/wiki/HDRC
http://www.gamedev.pl/articles.php?x=view&id=180
http://wiki.panotools.org/HDR_and_Tonemapping_dialogs_in_detail
http://www.panomundo.com/panos/howto/workflow_expbracketing.html#anchor
http://dativ.at/logmap/#manual
http://www.hdrlabs.com/news/index.php
itd
może będą przydatne dla dalszych poszukujących
mrpawcio
01-06-2009, 20:52
Podepnę się pod wątek. Próbuję złożyć HDRa z 1 RAWa, tak w ramach poznania tej techniki. Robiłem już kilka prób na różnych zdjęciach i mam 1 problem. Po złożeniu HDRa pojawia mi się taka poświata (prawa strona nad drzewami)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/minus2And4more-1.jpg
źródło (http://i75.photobucket.com/albums/i286/mrpawcio/dodane%20na%20www/minus2And4more.jpg)
Pomijam tu zupełnie kolory i wszystkie inne korekcje, chodzi tylko o tą poświatę. Poglądowo tutaj jest RAW wywołany bez żadnej korekcji w ACR:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/no-1.jpg
źródło (http://i75.photobucket.com/albums/i286/mrpawcio/dodane%20na%20www/no.jpg)
Spotkał się ktoś z Was z takim "zjawiskiem"?
SPLpolska
01-06-2009, 23:31
Wygląda na to że jest przepał w tym miejscu i program go kumuluje zwiększając kontrast - ciemne drzewa na jasnym tle. Z jednego RAWa masz pseudo HDR, jakbyś miał HDR na 99,9% nie byłoby takiego problemu ponieważ miałbyś jedno zdjęcie bez przepału w tym miejscu
mrpawcio
01-06-2009, 23:51
Też to podejrzewałem. Dzięki za odpowiedź!
a możesz podesłać tego rawa?? zobaczę co u mnie wyjdzie ;)
[email protected]
mrpawcio
03-06-2009, 00:23
Wysyła się :-) Jestem ciekaw efektów, bo w sumie HDRami bawię się od wczoraj.
eee a czym robisz tego HDRa? chyba wiem skad taka poswiata......jak cos to pisz na priv.
a co do info o HDR to jest znakomity tutorial i chyba wszystko co trzeba wiedziec w wersji Lonely Wolfa ktory byl kiedys dostepny na Onecie......mialem gdzie to w PDFie.... radze poszukac dobrze w sieci....na 100% sie przyda!
Mail nie dotarł, znaczy dotarł ale bez nefa ;)
mrpawcio
04-06-2009, 11:11
Kurczę, wysyłałem potem jeszcze raz z nefem. Już podsyłam
Ja bym coś takiego zaproponował:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img30.imageshack.us/my.php?image=forumcqs.jpg)
mrpawcio
04-06-2009, 13:08
Poświata dalej jest. No i dla mnie, na moim laptopowym "monitorze" kolory są nienaturalne. Moja wersja też jest mocno przesadzona, ale wygląda mi jednak na bardziej zbliżoną do rzeczywistości.
Ciekawe, kolory zupełnie inne mam w pliku, zaraz Ci podeśle na maila hehe jak to się stało? co do poświaty to na nefie sa informację, ale program jakoś dziwnie to składa.
Naprwade, moim zdaniem próbujecie tutaj wyważyć drzwi, które bombel z ekipą już dawno otworzył:).
Zajrzyjcie sobie na tamten wątek. Jest mnóstwo info jak dobrze poskładać HDRa.
Znow pojawia sie problem "program jakoś dziwnie to składa".
wywolać 2/3 nefy i recznie poskladac na warstwach w fotoszopie, albo nawet gimpie. Wtedy bedzie efekt taki, jaki WY chcecie osiągnąć, a nie to, co sobie softowe algorytmy "wymyslily".
pozdr;)
Cała sprawa polega na tym, że nie ma 2/3 nefów ;)
No i oczywiście można godzinami siedzieć składać warstwy i się bawić szopem, ale są też programy, które dają czas dla rodziny ;) komu nie pasuje to się bawi, ja z 3 nefów osiągam to co lubię w pseudoprogramach bez dłuższej zabawy.
ja robie hdr programem Photomatix Pro 3.1 oto efekt ;-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://digart.img.digart.pl/data/img/vol1/58/20/miniaturki400/3807741.jpg)
No właśnie tę poświatę znowu widać z nefów składałeś?? u mnie mniej więcej cos takiego wychodzi:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/my.php?image=forumy.jpg)
Ten sam program, 3 nefy po 1ev różnicy, 3 sek. suwaczkami pojeździłem.
Krycha... na czym to bylo skladane?
eee a czym robisz tego HDRa? chyba wiem skad taka poswiata......jak cos to pisz na priv.
a co do info o HDR to jest znakomity tutorial i chyba wszystko co trzeba wiedziec w wersji Lonely Wolfa ktory byl kiedys dostepny na Onecie......mialem gdzie to w PDFie.... radze poszukac dobrze w sieci....na 100% sie przyda!
Tutorial Maćka Duczyńskiego (vel Lonely Wolf) - mistrza gatunku:
http://onephoto.net/?p0=4&p1=1&news=31
http://www.dtowntv.com/2009/03/matts-hdr-bonus-for-episode-02/
o ile dobrze pamiętam to pokazuje też jak pozbyć się tych białych 'otoczek' w kontrasowych miejscach
Naprwade, moim zdaniem próbujecie tutaj wyważyć drzwi, które bombel z ekipą już dawno otworzył:).
Zajrzyjcie sobie na tamten wątek. Jest mnóstwo info jak dobrze poskładać HDRa.
Znow pojawia sie problem "program jakoś dziwnie to składa".
wywolać 2/3 nefy i recznie poskladac na warstwach w fotoszopie, albo nawet gimpie. Wtedy bedzie efekt taki, jaki WY chcecie osiągnąć, a nie to, co sobie softowe algorytmy "wymyslily".
pozdr;)
Hehe metoda o ktorej piszesz to nie jest HDR......to jest DRI i roznica jest dosc spora.....
A umiejetnie wykonany HDR potafi wygladac o wiele lepiej niz DRI....
Najlepszy artykul o HDR jaki znam po polsku http://onephoto.net/?p0=4&p1=1&news=31
Kierujac sie wskazowkami Lonely Wolfa mozna nauczyc sie jak wykonac HDR a nie czarnobyl;)
jedyny jego problem to to ze robi to Canonem (oczywiscie zart, oddaje honor):D
edit:
Przepraszam za dubel z tym linkiem nie zauwazylem ze juz ktos to podal......jednak polecam....jedyne z czym sie nie zgodze to wykonanie panoram HDR ale kazdy robi jak lubi:)
Photomatix
Niestety ten HDR to jest wlasnie to czego nie lubie.....mozna to wykonac bardziej naturalnie a tutaj wlasnie jest tak czarnobylsko;) Zdecydowanie chmury za czarne......ale photomatix ma takie cos w sobie ze czlowiek z czasem coraz bardziej przekombinowuje.......Czy byla by mozliwosc dostac te NEFy albo chociarz JPG tak bym sobie zobaczyl co sie da z tym zrobic:)
Że się tak spytam.... jak z jednego Raw'a można stworzyć HDR, bo chyba coś knocę...
1. Wywołuję RAW w Capture NX 1.3.5 do trzech .jpg lub .tiff, tj. np. -1,5EV, 0,0EV, +1,5EV
2. W PS CS2 wywołuję "Złącz jako HDR" i wczytuję w/w 3 pliki
3. Wyskakuje mi komunikat: "Zdjęcia te mają zbyt mały zakres dynamiczny, aby mozna było utworzyć przydatny obrazek HDR"
Nawet jeśli wywołam z RAW'a więcej .jpg czy .tiff np. od -2 do +2 co 1/3EV mam to samo...
W czym problem ?
Przemek Paśnik
01-08-2009, 20:42
Że się tak spytam.... jak z jednego Raw'a można stworzyć HDR, bo chyba coś knocę...
1. Wywołuję RAW w Capture NX 1.3.5 do trzech .jpg lub .tiff, tj. np. -1,5EV, 0,0EV, +1,5EV
2. W PS CS2 wywołuję "Złącz jako HDR" i wczytuję w/w 3 pliki
3. Wyskakuje mi komunikat: "Zdjęcia te mają zbyt mały zakres dynamiczny, aby mozna było utworzyć przydatny obrazek HDR"
Nawet jeśli wywołam z RAW'a więcej .jpg czy .tiff np. od -2 do +2 co 1/3EV mam to samo...
W czym problem ?
Trzeba całkowicie usunąć EXIFy z jpgów. PS widzi te wołane na trzy razy zdjęcia jako zdjecia z jednego RAWa i o to się pluje
Trzeba całkowicie usunąć EXIFy z jpgów. PS widzi te wołane na trzy razy zdjęcia jako zdjecia z jednego RAWa i o to się pluje
laickie pytanie - a jak najprościej to zrobić ?
Władca Pixeli
01-08-2009, 20:57
laickie pytanie - a jak najprościej to zrobić ?
Save for Web...
Save for Web...
W Capture NX ?
Usunąłem za pomoca Opanda PowerExif
Władca Pixeli
01-08-2009, 21:10
w capture nx ?
w PS
semyazza
02-08-2009, 10:18
Dorzuce swoje 3 grosze - moze kogos to zainteresuje
ponizej zdjecie na zero:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/img9/685/dsc5690zero.jpg)
Uzylem programu easyHDR - uwazam, ze jest lepszy niz photomatix
Ze wzgledu na wyjsciowa tonacje uzylem 5 plikow zrobionych przez ACR - -1, 0, 1, 2 i 3EV
Wynik - ustawienia default, bez ingerencji w suwaki w easyHDR jest taki:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/5139/dsc56900dsc56901dsc5690.jpg)
zadnych poswiat, czy idiotycznie nienaturalnych kolorow....
No nie wiem, jak dla mnie to bawiąc się suwakiem "Exposure" w CNX możesz otrzymać taki sam efekt. Dla mnie to zdjęcie jest po prostu rozjaśnione.....
driftmen
02-08-2009, 10:56
photomatrix 6 zdjęć ale troche przesadziłem z suwakami
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fanfoto.pl/fanfoto/915x915/driftmen/_dsc7342and7more_tonemapped1.jpg)
tylko ta poświata nad drzewami ale to chyba przez to ze niebo było bezchmurne
Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
Orginał:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074.JPG)
HDR:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074_e.JPG)
A na końcu jeszcze troche PSa
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074_e_BW.JPG)
semyazza
02-08-2009, 11:22
No nie wiem, jak dla mnie to bawiąc się suwakiem "Exposure" w CNX możesz otrzymać taki sam efekt. Dla mnie to zdjęcie jest po prostu rozjaśnione.....
Wydaje Ci sie - to zdjecie bylo "latwe" do obrobienia, stad tak myslisz - moze wieczorem wrzuce przyklad czegos "mniej oczywistego"
Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
i co to ma byc? popatrz sobie na ta poswiate i fioletowy shit na niebie - niestety to "firmowka" photomatixa. i powiem wiecej - zdjecie oryginalne jest duzo lepsze
i co to ma byc? popatrz sobie na ta poswiate i fioletowy shit na niebie - niestety to "firmowka" photomatixa. i powiem wiecej - zdjecie oryginalne jest duzo lepsze
W easyHDR poświata nie występuje? No Twojej fotce jej nie widać, ale niebo jest też dość pochmurne... Nie jestem pewien od czego zależy występowanie tego "shitu".
EDIT: Ehh, nie mam jak przetestować tego programu... Nie ma wersji na Maca, może spróbuję odpalić go na jakimś translatorze... ;/
Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
Orginał:
HDR:
Co to 2 zdjęcie ma wspólnego z HDRem? Technika ta została wymyślona po to żeby jakoś poradzić sobie w sytuacjach zdjęciowych gdzie rozpiętość tonalna fotografowanej sceny znacznie przekracza możliwości rejestracyjne matrycy. Tymczasem to drugie zdjęcie które szumnie nazwałeś HDRem nie ma z takim podejściem nic wspólnego. Co więcej jest po prostu niedoświetlone (warto zerknąć na histogram). Zgadzam się, że już to oryginalne jest zdecydowanie lepsze jeśli chodzi o cienie i światła. Proszę więc o nie wprowadzanie ludzi w błąd - nie wszystko co wypluje z siebie Photomatix jest od razu HDRem.
Dobra, sorry w takim razie, sam najwyraźniej zostałem wcześniej wprowadzony w błąd jeżeli chodzi o HDR....
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?
kiedys bylo "krotko z przodu, dlugo z tylu a wasy na przedzie", teraz sa hadeery z jednego pliku :D
kiedys bylo "krotko z przodu, dlugo z tylu a wasy na przedzie", teraz sa hadeery z jednego pliku :D
Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?
Bo ludziska nie wiedzą do czego jest HDR/jak go poprawnie wykorzystać i robią sztuke dla sztuki... a raczej g. dla g. :roll:
Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.
no mozna, ale widac nie jest juz wtedy takie trendi (dżezi?) jak z uzyciem hadeerowego softu :D
driftmen
02-08-2009, 13:29
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
BlackRoger
02-08-2009, 14:09
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
Nie no, co ty chcesz od tego dzieła? Idealnie odwzorowane kolory gliny i rozjechanych robali na oponach to podstawa dobrej moto-foto :)
driftmen
02-08-2009, 14:30
A tak na poważnie jeżeli chodzi o dobre HDR to bardzo podoba mi się ta praca
http://www.fanfoto.pl/architekturaashfordcastleirlandiayo.html#foto
Leatherface
02-08-2009, 16:10
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
Dobra reklama wosku samochodowego :lol:
Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.
ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
nie o naturalne kolory tu chodzi, a o wybitne oceny :D
ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam
Aptekarskie różnice - efekt będzie równie gówniany, jak w przypadku hadeera klejonego z kilku fotek wołanych na "+/-"
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader.jpg)
driftmen
02-08-2009, 21:46
Dobra reklama wosku samochodowego :lol:
Co nie:-D
ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam
nie o naturalne kolory tu chodzi, a o wybitne oceny :D
A no tak xD
Aptekarskie różnice - efekt będzie równie gówniany, jak w przypadku hadeera klejonego z kilku fotek wołanych na "+/-"
Czornyj a wstaw może zdjęcie na fan foto zobaczymy czy też będziesz miał wybitne za tego hdr.
sniper88
02-08-2009, 23:10
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?
Bo to jest trendi, flaszi i foxi, rozjezdzaja sie kolory a co najlepsze dookola wszystkich obiektow robi sie echo:D
Ale na powaznie, czasem zrobienie HDRa nawet z jednego RAWa ulatwia obrobke.
Dla przykladu oryginalne zdjecie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.photo--gallery.yoyo.pl/OTHER/HDR/Norwegia1.jpg)
I HDR z jednego RAWa (+ drobna korekta w PS)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.photo--gallery.yoyo.pl/OTHER/HDR/Norwegia1hdr.jpg)
Nie bede pisal, ze takiego efektu nie osiagne tylko za pomoca zabawy w szopie. Tyle ze musialbym nad tym posiedziec dluzej, i mialbym kupe zabawy z maskami, zeby podbijac kontrast w takich miejscach a nie innych. Po wywolaniu hdra nie bylo tego problemu. Jedyny minus, to zwiekszony szum (tutaj woda wyszla marnie, ale to dlatego, ze nie chcialo mi sie tego poprawiac:p).
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund - na pewno szybciej niż robiąc jakieś kombinacje alpejskie z wołaniem na plus-minus:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader2.jpg)
Gdybym miał RAW-a, to to samo zrobiłbym w konwerterze w 2 sekundy, tylko jeszcze lepiej.
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund (...)
Gdybym miał RAW-a, to to samo zrobiłbym w konwerterze w 2 sekundy, tylko jeszcze lepiej.
To podaj na to krótki przepis w CNX, no bo to chyba nie jest D-lighting?
To podaj na to krótki przepis w CNX, no bo to chyba nie jest D-lighting?
W CNX jest mały problem, bo wprawdzie można skompresować tonalność kombinacją Exposure i D-lightning, tylko brak tam możliwości zwiększenia kontrastu śródtonowego (Clarity). Ale kontrast śródtonowy można zwiększyć high passem w PS.
sniper88
03-08-2009, 00:13
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund - na pewno szybciej niż robiąc jakieś kombinacje alpejskie z wołaniem na plus-minus:
Ten HDR byl bez wolania na +-, wystarczy otworzyc rawa Photomatixem. W sumie to robilem z minute-dwie, ale widze ze zmarnowalem troche czasu:p
Tylko w takim razie mam pytanie - w jaki sposob /bez robienia hadeera/ wyciagniesz tak mocno chmury?
http://www.flickr.com/photos/80651083@N00/2462445457/
Co prawda kiepski przyklad, bo to zdjecie jest za bardzo przerobione, ale mam nadzieje ze rozumiesz o jaki efekt na niebie mi sie rozchodzi;)
Czornyj, czy mogę Ci podesłać rawa, pokazałbyś mi co i w jaki sposób można z niego wyciągnąć (chodzi o jak największą dynamikę, ale w miarę realistycznie) uzywąjąc CNX 1.3 i/lub PS?
PS
A może zaraz wstawię coś na serwer...
Każdy przyszły użytkownik Photomatiksa powinien przed uruchomieniem programu przeczytać pracę Debeveca o HDRI i zdać obowiązkowy test z jej zawartości. Może wtedy nie leciałoby w sieć tyle bzdur na ten temat (i tyle koszmarnych bohomazów).
Tylko w takim razie mam pytanie - w jaki sposob /bez robienia hadeera/ wyciagniesz tak mocno chmury?
jest sposobów sto i tysiąc
pokazałbyś mi co i w jaki sposób można z niego wyciągnąć
na początek z ACR:
default
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader3.jpg)
HDR z ACR
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader4.jpg)
HDR z ACR
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader4.jpg)
Czornyj, poproszę o coś realistycznego (to co pokazałeś nie podoba mi się)
no to bardziej realistycznie z NX-a:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader5.jpg)
i spokojniejszy ACR
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader6.jpg)
driftmen
03-08-2009, 09:02
no to bardziej realistycznie z NX-a:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader5.jpg)
i spokojniejszy ACR
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader6.jpg)
To jest super, jak to zrobiłeś ?
W NX po prostu użyłem Exposure -2EV oraz D-Lighting HQ
100/1/100, do tego dałem jeszcze dwa U-pointy by trochę poprawić kolor
nieba.
W ACR: Exposure -1EV, Recovery 50, Fill Light 100, Blacks 70,
Brightness 0, Contrast +25, Clarity 50, Hue Blues +5.
To cała filozofia, bez Photomatixów czy inszej hadry.
Prawie dobry efekt i można liczyć na lepszy (wg własnych upodobań), bawiąc się suwakami ;)
Dzięki Czornyj, życie będzie prostsze, bo już zacząłem się bawić EnfuseGUI, ale to było za dużo zachodu i efekt był mniej zadowalający (mniejsza dynamika jakoś mi wychodziła).
Dobry konwerter robi optymalny użytek z informacji zawartej w pliku RAW i pozwala nam precyzyjnie zadecydować o stopniu kompresji dynamiki zdjęcia, pozostawiając nam całkowitą kontrolę nad efektem i pozwalając go błyskawicznie uzyskać. Używanie do tego "hadryzatorów" to nonsens.
driftmen
03-08-2009, 10:16
W NX po prostu użyłem Exposure -2EV oraz D-Lighting HQ
100/1/100, do tego dałem jeszcze dwa U-pointy by trochę poprawić kolor
nieba.
W ACR: Exposure -1EV, Recovery 50, Fill Light 100, Blacks 70,
Brightness 0, Contrast +25, Clarity 50, Hue Blues +5.
To cała filozofia, bez Photomatixów czy inszej hadry.
Dzięki zaraz przetestuje bo efekt jest naprawde dobry.
Dzięki zaraz przetestuje bo efekt jest naprawde dobry.
Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.
W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)
Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.
W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)
No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)
No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)
Teoria nie zastąpi metody prób i błędów.
Jeśli chodzi o logikę mojego postępowania w ACR - po pierwsze oglądam sobie linearną postać zdjęcia ustawiając Brightness na 0, to mniej - więcej daje mi pojęcie o tym, co zarejestrowało się w partii świateł. Następnie przyciemniam zdjęcie za pomocą Exposure i Recovery tak, by partia świateł w zdjęciu wyglądała odpowiednio. Później rozjaśniam cienie za pomocą Fill light i pogłębiam czernie parametrem Blacks. Wygląd całości poprawiam zwiększając kontrast śródtonowy (Clarity) oraz ew. podnosząc nasycenie (Vibrance/Saturation), wizualnie obniżone przez spadek kontrastowości sceny.
Teoria nie zastąpi metody prób i błędów.
...a samą teorię to można o kant d... rozbić ;) trzeba próbować i tyle, większość nazw parametrów jest intuicyjna, do tego trochę prób i można uzyskać dobre wyniki.
Wcześniej do wywoływania rawów używałem wyłącznie CNX, ale widzę , że ACR daje większe możliwości ;)
driftmen
03-08-2009, 11:59
Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.
W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)
Wiem wiem tylko że nie miałem wcześniej NX teraz sobie ściągnąłem triala, jestem na grafice komputerowej i tam głównie pracujemy na PS/Gimp
Poniżej dwa najistotniejsze linki:
http://gl.ict.usc.edu/HDRShop/
http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm
może będą przydatne dla dalszych poszukujących
??? najistotniejsze? Pierwszy link jest w ogólne na inny temat! HDR w technice grafiki 3d jest zupełnie czymś innym!
Ale to szare cos dookola Slonca jest nie do przyjecia :/
No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)
Czornyj napisał powyżej już dość dokładnie więc nie będę się powtarzał (swoją drogą nazwy tych parametrów są dość jednoznacznie opisujące ich działanie). Nie chodzi tu jedynie o ten konkretny wątek, ale np. dokładnie te same parametry do spółki z mikserem kolorów są przydatne w konwersji do b/w w LR/ACR.
Metodą prób i błedów też osiągniesz rezultaty, co więcej warto eksperymentować - sedno w tym żeby z tych eksperymentów wyciągać wnioski na przyszłość, bo wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć jakąś powtarzalność wyników i jeszcze przed ruszeniem suwaczka wiedzieć jaki mniej więcej będzie efekt. Czyż nie?
A ponieważ odeszliśmy nieco od tematu wątku to ja generalnie nie mam nic przeciwko temu jeśli komuś takie obrazki o posranych kolorach i całkowicie bezsensownym wyglądzie się podobają - kwestia gustu. Proszę jedynie żeby nie nazywać tego HDRem bo to po prostu nim nie jest.
Ale to szare cos dookola Slonca jest nie do przyjecia :/
To "szare coś" dookoła słońca to miejsce, w którym przepaleniu uległy kanały B i R, a G (którego jest dwa razy więcej) jeszcze coś zarejestrował, ACR/NX wykorzystuje tą informację podczas przyciemniania świateł. Nie wygląda to wprawdzie najelpiej, ale wystarczy pycnąć takie miejsce color brushem i będzie bjuti, a dzięki temu odzyskujemy trochę więcej z przepału.
Proszę jedynie żeby nie nazywać tego HDRem bo to po prostu nim nie jest.
Weszliśmy na temat hadereróf z jednego pliku RAW, więc wspomniałem tylko, że jest to działanie bez sensu. Sam HDR to to technika zwiększania DR za pomocą łączenia kilku ekspozycji, "haderer z jednego rawa", lub wymiąchany w ACR/NX to bodaj DRI.
??? najistotniejsze? Pierwszy link jest w ogólne na inny temat! HDR w technice grafiki 3d jest zupełnie czymś innym!
Jest dokładnie tym samym. HDRI było pierwotnie wykorzystywane tylko do oświetlania sceny w grafice 3D, dopiero koło 2003 r. zaczęto przepuszczać zdjęcia przez wymyślny tonemapping i używać tego w fotografii. Ale część HDR-owa jest dokładnie taka sama w grafice 3D i 2D.
Weszliśmy na temat hadereróf z jednego pliku RAW, więc wspomniałem tylko, że jest to działanie bez sensu. Sam HDR to to technika zwiększania DR za pomocą łączenia kilku ekspozycji, "haderer z jednego rawa", lub wymiąchany w ACR/NX to bodaj DRI.
Czornyj - to nie był zarzut/prośba skierowana do Ciebie tylko do tych którzy mylnie nazywają te Photmatixowe "tfurczości" HDRem, a temat rzeczywiście zszedł na te "hadeery z jednego rawa" :)
Jest dokładnie tym samym. HDRI było pierwotnie wykorzystywane tylko do oświetlania sceny w grafice 3D, dopiero koło 2003 r. zaczęto przepuszczać zdjęcia przez wymyślny tonemapping i używać tego w fotografii. Ale część HDR-owa jest dokładnie taka sama w grafice 3D i 2D.
bez komentarza
bez komentarza
Skoro jesteś taki mądry to może opisz nam czym się różni HDRI składane do celów grafiki 3D od HDRI składanego w fotografii. Dla ułatwienia podpowiem ci że HDR przestaje być HDR-em po wykonaniu tonemappingu który jest operacją konwertującą HDRI do zwykłego formatu LDR.
A link był bardzo dobry, to na bazie HDR Shopa powstawały pierwsze implementacje większości tonemapperów które obecnie siedzą w photomatiksach i innych zabawkach do psucia zdjęć. Wszystko to co potrafią photomatiksy (i znacznie więcej) można zrealizować HDR Shopem z odpowiednimi pluginami. Wypowiadanie się na temat HDRI bez znajomości podstawowych mechanizmów które działają pod maską jest pozbawione sensu.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.