PDA

Zobacz pełną wersję : Technika HDR



Fotoshop18
30-05-2009, 12:17
Witam wszystkich na forum(jestem tu nowy ;-))
Bardzo proszę o podanie najchętniej jakiś książek,czasopism lub stron,artykułów,wątków dotyczących techniki HDR.
Piszę pracę na ten temat i poszukuję porządnych materiałów.
Mile widziani też użytkownicy,którzy podzielą się swoimi pracami lub techniką wykonywania dobrych HDR-ów o czym oczywiście wspomnę w mojej pracy.
Pozdrawiam

docxxx
30-05-2009, 12:28
Bez kitu: www.google.pl
Jak przeczytasz podlinkowane strony z pierwszych dwoch stron wynikow i nie bedziesz czegos wiedzial, wtedy zapytaj, ok?

Otiv
30-05-2009, 15:42
był taki ogrommny wątek autorstwa bombla ! nie bez powodu mawiano, "szukajcie a znajdziecie"!

Fotoshop18
30-05-2009, 16:34
Chodzi mi bardziej o książki,czasopisma,artykuły głównie i to jest na początku mojego wątku.
Wiem do czego służy google i moim zdaniem wcale nie znajduję tych najwartościowszych materiałów tylko te najlepiej wypozycjonowane,jest to przyznacie różnica.

shaolin
30-05-2009, 16:57
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_b?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=HDR&x=0&y=0 ;)

zbyma
30-05-2009, 19:42
Bez kitu: www.google.pl
Jak przeczytasz podlinkowane strony z pierwszych dwoch stron wynikow i nie bedziesz czegos wiedzial, wtedy zapytaj, ok?
Poniżej dwa najistotniejsze linki:
http://gl.ict.usc.edu/HDRShop/
http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm
dalej tylko kilka dla nie lubiących tak jak kolega szukać samodzielnie:
http://www.easyhdr.com/tutorial.php
http://www.hdrsoft.com/index.html
http://qtpfsgui.sourceforge.net/
http://www.fdrtools.com/fdrtools_basic_d.php
http://www.picturenaut.de/
http://www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/high-dynamic-range.htm
http://www.digital-fotofusion.co.uk/pi/archive/2005/11/high_dynamic_ra.html
http://www.cybergrain.com/tech/hdr/
http://backingwinds.blogspot.com/2006/10/how-to-create-professional-hdr-images.html
http://www.clarkvision.com/imagedetail/dynamicrange2/
http://ru.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
http://de.wikipedia.org/wiki/HDRC
http://www.gamedev.pl/articles.php?x=view&id=180
http://wiki.panotools.org/HDR_and_Tonemapping_dialogs_in_detail
http://www.panomundo.com/panos/howto/workflow_expbracketing.html#anchor
http://dativ.at/logmap/#manual
http://www.hdrlabs.com/news/index.php
itd
może będą przydatne dla dalszych poszukujących

mrpawcio
01-06-2009, 20:52
Podepnę się pod wątek. Próbuję złożyć HDRa z 1 RAWa, tak w ramach poznania tej techniki. Robiłem już kilka prób na różnych zdjęciach i mam 1 problem. Po złożeniu HDRa pojawia mi się taka poświata (prawa strona nad drzewami)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/minus2And4more-1.jpg
źródło (http://i75.photobucket.com/albums/i286/mrpawcio/dodane%20na%20www/minus2And4more.jpg)

Pomijam tu zupełnie kolory i wszystkie inne korekcje, chodzi tylko o tą poświatę. Poglądowo tutaj jest RAW wywołany bez żadnej korekcji w ACR:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/no-1.jpg
źródło (http://i75.photobucket.com/albums/i286/mrpawcio/dodane%20na%20www/no.jpg)

Spotkał się ktoś z Was z takim "zjawiskiem"?

SPLpolska
01-06-2009, 23:31
Wygląda na to że jest przepał w tym miejscu i program go kumuluje zwiększając kontrast - ciemne drzewa na jasnym tle. Z jednego RAWa masz pseudo HDR, jakbyś miał HDR na 99,9% nie byłoby takiego problemu ponieważ miałbyś jedno zdjęcie bez przepału w tym miejscu

mrpawcio
01-06-2009, 23:51
Też to podejrzewałem. Dzięki za odpowiedź!

Krycha
02-06-2009, 23:46
a możesz podesłać tego rawa?? zobaczę co u mnie wyjdzie ;) [email protected]

mrpawcio
03-06-2009, 00:23
Wysyła się :-) Jestem ciekaw efektów, bo w sumie HDRami bawię się od wczoraj.

Greg77
03-06-2009, 03:24
eee a czym robisz tego HDRa? chyba wiem skad taka poswiata......jak cos to pisz na priv.

a co do info o HDR to jest znakomity tutorial i chyba wszystko co trzeba wiedziec w wersji Lonely Wolfa ktory byl kiedys dostepny na Onecie......mialem gdzie to w PDFie.... radze poszukac dobrze w sieci....na 100% sie przyda!

Krycha
04-06-2009, 11:03
Mail nie dotarł, znaczy dotarł ale bez nefa ;)

mrpawcio
04-06-2009, 11:11
Kurczę, wysyłałem potem jeszcze raz z nefem. Już podsyłam

Krycha
04-06-2009, 13:02
Ja bym coś takiego zaproponował:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img30.imageshack.us/my.php?image=forumcqs.jpg)

mrpawcio
04-06-2009, 13:08
Poświata dalej jest. No i dla mnie, na moim laptopowym "monitorze" kolory są nienaturalne. Moja wersja też jest mocno przesadzona, ale wygląda mi jednak na bardziej zbliżoną do rzeczywistości.

Krycha
04-06-2009, 13:12
Ciekawe, kolory zupełnie inne mam w pliku, zaraz Ci podeśle na maila hehe jak to się stało? co do poświaty to na nefie sa informację, ale program jakoś dziwnie to składa.

Jarema
04-06-2009, 13:28
Naprwade, moim zdaniem próbujecie tutaj wyważyć drzwi, które bombel z ekipą już dawno otworzył:).

Zajrzyjcie sobie na tamten wątek. Jest mnóstwo info jak dobrze poskładać HDRa.

Znow pojawia sie problem "program jakoś dziwnie to składa".

wywolać 2/3 nefy i recznie poskladac na warstwach w fotoszopie, albo nawet gimpie. Wtedy bedzie efekt taki, jaki WY chcecie osiągnąć, a nie to, co sobie softowe algorytmy "wymyslily".

pozdr;)

Krycha
04-06-2009, 14:38
Cała sprawa polega na tym, że nie ma 2/3 nefów ;)

Krycha
04-06-2009, 14:42
No i oczywiście można godzinami siedzieć składać warstwy i się bawić szopem, ale są też programy, które dają czas dla rodziny ;) komu nie pasuje to się bawi, ja z 3 nefów osiągam to co lubię w pseudoprogramach bez dłuższej zabawy.

stultus
04-06-2009, 17:07
ja robie hdr programem Photomatix Pro 3.1 oto efekt ;-)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://digart.img.digart.pl/data/img/vol1/58/20/miniaturki400/3807741.jpg)

Krycha
04-06-2009, 19:26
No właśnie tę poświatę znowu widać z nefów składałeś?? u mnie mniej więcej cos takiego wychodzi:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/my.php?image=forumy.jpg)
Ten sam program, 3 nefy po 1ev różnicy, 3 sek. suwaczkami pojeździłem.

BorysR
04-06-2009, 21:22
Krycha... na czym to bylo skladane?

Krycha
04-06-2009, 21:28
Photomatix

stef
05-06-2009, 10:53
eee a czym robisz tego HDRa? chyba wiem skad taka poswiata......jak cos to pisz na priv.

a co do info o HDR to jest znakomity tutorial i chyba wszystko co trzeba wiedziec w wersji Lonely Wolfa ktory byl kiedys dostepny na Onecie......mialem gdzie to w PDFie.... radze poszukac dobrze w sieci....na 100% sie przyda!

Tutorial Maćka Duczyńskiego (vel Lonely Wolf) - mistrza gatunku:
http://onephoto.net/?p0=4&p1=1&news=31

krzyzne
05-06-2009, 14:09
http://www.dtowntv.com/2009/03/matts-hdr-bonus-for-episode-02/
o ile dobrze pamiętam to pokazuje też jak pozbyć się tych białych 'otoczek' w kontrasowych miejscach

Greg77
09-06-2009, 07:40
Naprwade, moim zdaniem próbujecie tutaj wyważyć drzwi, które bombel z ekipą już dawno otworzył:).

Zajrzyjcie sobie na tamten wątek. Jest mnóstwo info jak dobrze poskładać HDRa.

Znow pojawia sie problem "program jakoś dziwnie to składa".

wywolać 2/3 nefy i recznie poskladac na warstwach w fotoszopie, albo nawet gimpie. Wtedy bedzie efekt taki, jaki WY chcecie osiągnąć, a nie to, co sobie softowe algorytmy "wymyslily".

pozdr;)

Hehe metoda o ktorej piszesz to nie jest HDR......to jest DRI i roznica jest dosc spora.....
A umiejetnie wykonany HDR potafi wygladac o wiele lepiej niz DRI....
Najlepszy artykul o HDR jaki znam po polsku http://onephoto.net/?p0=4&p1=1&news=31
Kierujac sie wskazowkami Lonely Wolfa mozna nauczyc sie jak wykonac HDR a nie czarnobyl;)
jedyny jego problem to to ze robi to Canonem (oczywiscie zart, oddaje honor):D

edit:
Przepraszam za dubel z tym linkiem nie zauwazylem ze juz ktos to podal......jednak polecam....jedyne z czym sie nie zgodze to wykonanie panoram HDR ale kazdy robi jak lubi:)

Greg77
09-06-2009, 07:46
Photomatix

Niestety ten HDR to jest wlasnie to czego nie lubie.....mozna to wykonac bardziej naturalnie a tutaj wlasnie jest tak czarnobylsko;) Zdecydowanie chmury za czarne......ale photomatix ma takie cos w sobie ze czlowiek z czasem coraz bardziej przekombinowuje.......Czy byla by mozliwosc dostac te NEFy albo chociarz JPG tak bym sobie zobaczyl co sie da z tym zrobic:)

mswilk
01-08-2009, 20:12
Że się tak spytam.... jak z jednego Raw'a można stworzyć HDR, bo chyba coś knocę...

1. Wywołuję RAW w Capture NX 1.3.5 do trzech .jpg lub .tiff, tj. np. -1,5EV, 0,0EV, +1,5EV
2. W PS CS2 wywołuję "Złącz jako HDR" i wczytuję w/w 3 pliki
3. Wyskakuje mi komunikat: "Zdjęcia te mają zbyt mały zakres dynamiczny, aby mozna było utworzyć przydatny obrazek HDR"

Nawet jeśli wywołam z RAW'a więcej .jpg czy .tiff np. od -2 do +2 co 1/3EV mam to samo...

W czym problem ?

Przemek Paśnik
01-08-2009, 20:42
Że się tak spytam.... jak z jednego Raw'a można stworzyć HDR, bo chyba coś knocę...

1. Wywołuję RAW w Capture NX 1.3.5 do trzech .jpg lub .tiff, tj. np. -1,5EV, 0,0EV, +1,5EV
2. W PS CS2 wywołuję "Złącz jako HDR" i wczytuję w/w 3 pliki
3. Wyskakuje mi komunikat: "Zdjęcia te mają zbyt mały zakres dynamiczny, aby mozna było utworzyć przydatny obrazek HDR"

Nawet jeśli wywołam z RAW'a więcej .jpg czy .tiff np. od -2 do +2 co 1/3EV mam to samo...

W czym problem ?

Trzeba całkowicie usunąć EXIFy z jpgów. PS widzi te wołane na trzy razy zdjęcia jako zdjecia z jednego RAWa i o to się pluje

mswilk
01-08-2009, 20:47
Trzeba całkowicie usunąć EXIFy z jpgów. PS widzi te wołane na trzy razy zdjęcia jako zdjecia z jednego RAWa i o to się pluje

laickie pytanie - a jak najprościej to zrobić ?

Władca Pixeli
01-08-2009, 20:57
laickie pytanie - a jak najprościej to zrobić ?
Save for Web...

mswilk
01-08-2009, 21:07
Save for Web...

W Capture NX ?
Usunąłem za pomoca Opanda PowerExif

Władca Pixeli
01-08-2009, 21:10
w capture nx ?

w PS

semyazza
02-08-2009, 10:18
Dorzuce swoje 3 grosze - moze kogos to zainteresuje

ponizej zdjecie na zero:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/img9/685/dsc5690zero.jpg)

Uzylem programu easyHDR - uwazam, ze jest lepszy niz photomatix
Ze wzgledu na wyjsciowa tonacje uzylem 5 plikow zrobionych przez ACR - -1, 0, 1, 2 i 3EV

Wynik - ustawienia default, bez ingerencji w suwaki w easyHDR jest taki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/5139/dsc56900dsc56901dsc5690.jpg)

zadnych poswiat, czy idiotycznie nienaturalnych kolorow....

switch
02-08-2009, 10:53
No nie wiem, jak dla mnie to bawiąc się suwakiem "Exposure" w CNX możesz otrzymać taki sam efekt. Dla mnie to zdjęcie jest po prostu rozjaśnione.....

driftmen
02-08-2009, 10:56
photomatrix 6 zdjęć ale troche przesadziłem z suwakami

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fanfoto.pl/fanfoto/915x915/driftmen/_dsc7342and7more_tonemapped1.jpg)

tylko ta poświata nad drzewami ale to chyba przez to ze niebo było bezchmurne

switch
02-08-2009, 11:06
Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
Orginał:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074.JPG)
HDR:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074_e.JPG)
A na końcu jeszcze troche PSa

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://dubelk.student.lo5.bielsko.pl/pictures/DSC_4074_e_BW.JPG)

semyazza
02-08-2009, 11:22
No nie wiem, jak dla mnie to bawiąc się suwakiem "Exposure" w CNX możesz otrzymać taki sam efekt. Dla mnie to zdjęcie jest po prostu rozjaśnione.....
Wydaje Ci sie - to zdjecie bylo "latwe" do obrobienia, stad tak myslisz - moze wieczorem wrzuce przyklad czegos "mniej oczywistego"


Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
i co to ma byc? popatrz sobie na ta poswiate i fioletowy shit na niebie - niestety to "firmowka" photomatixa. i powiem wiecej - zdjecie oryginalne jest duzo lepsze

switch
02-08-2009, 11:27
i co to ma byc? popatrz sobie na ta poswiate i fioletowy shit na niebie - niestety to "firmowka" photomatixa. i powiem wiecej - zdjecie oryginalne jest duzo lepsze

W easyHDR poświata nie występuje? No Twojej fotce jej nie widać, ale niebo jest też dość pochmurne... Nie jestem pewien od czego zależy występowanie tego "shitu".

EDIT: Ehh, nie mam jak przetestować tego programu... Nie ma wersji na Maca, może spróbuję odpalić go na jakimś translatorze... ;/

elix
02-08-2009, 12:00
Zrobione z jednego RAWa, najpierw CNX, potem Photomatrix
Orginał:

HDR:



Co to 2 zdjęcie ma wspólnego z HDRem? Technika ta została wymyślona po to żeby jakoś poradzić sobie w sytuacjach zdjęciowych gdzie rozpiętość tonalna fotografowanej sceny znacznie przekracza możliwości rejestracyjne matrycy. Tymczasem to drugie zdjęcie które szumnie nazwałeś HDRem nie ma z takim podejściem nic wspólnego. Co więcej jest po prostu niedoświetlone (warto zerknąć na histogram). Zgadzam się, że już to oryginalne jest zdecydowanie lepsze jeśli chodzi o cienie i światła. Proszę więc o nie wprowadzanie ludzi w błąd - nie wszystko co wypluje z siebie Photomatix jest od razu HDRem.

switch
02-08-2009, 12:39
Dobra, sorry w takim razie, sam najwyraźniej zostałem wcześniej wprowadzony w błąd jeżeli chodzi o HDR....

Czornyj
02-08-2009, 12:45
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?

ArtX
02-08-2009, 12:49
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?

kiedys bylo "krotko z przodu, dlugo z tylu a wasy na przedzie", teraz sa hadeery z jednego pliku :D

Czornyj
02-08-2009, 12:54
kiedys bylo "krotko z przodu, dlugo z tylu a wasy na przedzie", teraz sa hadeery z jednego pliku :D

Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.

morzon
02-08-2009, 13:02
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?

Bo ludziska nie wiedzą do czego jest HDR/jak go poprawnie wykorzystać i robią sztuke dla sztuki... a raczej g. dla g. :roll:

ArtX
02-08-2009, 13:08
Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.

no mozna, ale widac nie jest juz wtedy takie trendi (dżezi?) jak z uzyciem hadeerowego softu :D

driftmen
02-08-2009, 13:29
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto

BlackRoger
02-08-2009, 14:09
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
Nie no, co ty chcesz od tego dzieła? Idealnie odwzorowane kolory gliny i rozjechanych robali na oponach to podstawa dobrej moto-foto :)

driftmen
02-08-2009, 14:30
A tak na poważnie jeżeli chodzi o dobre HDR to bardzo podoba mi się ta praca
http://www.fanfoto.pl/architekturaashfordcastleirlandiayo.html#foto

Leatherface
02-08-2009, 16:10
apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
Dobra reklama wosku samochodowego :lol:

wigi
02-08-2009, 18:51
Tylko "hadeery" z jednego pliku można robić przesuwając dwa-trzy suwaczki w ACR, czy NX.
ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam


apropo naturalnych kolorów http://www.fanfoto.pl/inneautogoga.html#foto
nie o naturalne kolory tu chodzi, a o wybitne oceny :D

Czornyj
02-08-2009, 19:24
ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam

Aptekarskie różnice - efekt będzie równie gówniany, jak w przypadku hadeera klejonego z kilku fotek wołanych na "+/-"

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader.jpg)

driftmen
02-08-2009, 21:46
Dobra reklama wosku samochodowego :lol:

Co nie:-D


ale efekt jednak nie będzie dokładnie taki sam


nie o naturalne kolory tu chodzi, a o wybitne oceny :D

A no tak xD


Aptekarskie różnice - efekt będzie równie gówniany, jak w przypadku hadeera klejonego z kilku fotek wołanych na "+/-"

Czornyj a wstaw może zdjęcie na fan foto zobaczymy czy też będziesz miał wybitne za tego hdr.

sniper88
02-08-2009, 23:10
Mam takie pytanie - po jaką cholerę robić hadeera czy inszą francę z jednego pliku RAW?
Bo to jest trendi, flaszi i foxi, rozjezdzaja sie kolory a co najlepsze dookola wszystkich obiektow robi sie echo:D

Ale na powaznie, czasem zrobienie HDRa nawet z jednego RAWa ulatwia obrobke.
Dla przykladu oryginalne zdjecie:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.photo--gallery.yoyo.pl/OTHER/HDR/Norwegia1.jpg)

I HDR z jednego RAWa (+ drobna korekta w PS)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.photo--gallery.yoyo.pl/OTHER/HDR/Norwegia1hdr.jpg)

Nie bede pisal, ze takiego efektu nie osiagne tylko za pomoca zabawy w szopie. Tyle ze musialbym nad tym posiedziec dluzej, i mialbym kupe zabawy z maskami, zeby podbijac kontrast w takich miejscach a nie innych. Po wywolaniu hdra nie bylo tego problemu. Jedyny minus, to zwiekszony szum (tutaj woda wyszla marnie, ale to dlatego, ze nie chcialo mi sie tego poprawiac:p).

Czornyj
02-08-2009, 23:31
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund - na pewno szybciej niż robiąc jakieś kombinacje alpejskie z wołaniem na plus-minus:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader2.jpg)
Gdybym miał RAW-a, to to samo zrobiłbym w konwerterze w 2 sekundy, tylko jeszcze lepiej.

wigi
02-08-2009, 23:52
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund (...)
Gdybym miał RAW-a, to to samo zrobiłbym w konwerterze w 2 sekundy, tylko jeszcze lepiej.

To podaj na to krótki przepis w CNX, no bo to chyba nie jest D-lighting?

Czornyj
03-08-2009, 00:00
To podaj na to krótki przepis w CNX, no bo to chyba nie jest D-lighting?

W CNX jest mały problem, bo wprawdzie można skompresować tonalność kombinacją Exposure i D-lightning, tylko brak tam możliwości zwiększenia kontrastu śródtonowego (Clarity). Ale kontrast śródtonowy można zwiększyć high passem w PS.

sniper88
03-08-2009, 00:13
Taki efekt to można uzyskać nawet z tego oryginalnego jpega w PS-ie i to w 5 sekund - na pewno szybciej niż robiąc jakieś kombinacje alpejskie z wołaniem na plus-minus:

Ten HDR byl bez wolania na +-, wystarczy otworzyc rawa Photomatixem. W sumie to robilem z minute-dwie, ale widze ze zmarnowalem troche czasu:p
Tylko w takim razie mam pytanie - w jaki sposob /bez robienia hadeera/ wyciagniesz tak mocno chmury?
http://www.flickr.com/photos/80651083@N00/2462445457/
Co prawda kiepski przyklad, bo to zdjecie jest za bardzo przerobione, ale mam nadzieje ze rozumiesz o jaki efekt na niebie mi sie rozchodzi;)

wigi
03-08-2009, 00:25
Czornyj, czy mogę Ci podesłać rawa, pokazałbyś mi co i w jaki sposób można z niego wyciągnąć (chodzi o jak największą dynamikę, ale w miarę realistycznie) uzywąjąc CNX 1.3 i/lub PS?

PS
A może zaraz wstawię coś na serwer...

mathu
03-08-2009, 00:57
Każdy przyszły użytkownik Photomatiksa powinien przed uruchomieniem programu przeczytać pracę Debeveca o HDRI i zdać obowiązkowy test z jej zawartości. Może wtedy nie leciałoby w sieć tyle bzdur na ten temat (i tyle koszmarnych bohomazów).

Czornyj
03-08-2009, 01:00
Tylko w takim razie mam pytanie - w jaki sposob /bez robienia hadeera/ wyciagniesz tak mocno chmury?
jest sposobów sto i tysiąc


pokazałbyś mi co i w jaki sposób można z niego wyciągnąć
na początek z ACR:

default

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader3.jpg)

HDR z ACR

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader4.jpg)

wigi
03-08-2009, 01:03
HDR z ACR

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader4.jpg)

Czornyj, poproszę o coś realistycznego (to co pokazałeś nie podoba mi się)

Czornyj
03-08-2009, 01:16
no to bardziej realistycznie z NX-a:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader5.jpg)

i spokojniejszy ACR

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader6.jpg)

driftmen
03-08-2009, 09:02
no to bardziej realistycznie z NX-a:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader5.jpg)

i spokojniejszy ACR

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/hader6.jpg)

To jest super, jak to zrobiłeś ?

Czornyj
03-08-2009, 09:05
W NX po prostu użyłem Exposure -2EV oraz D-Lighting HQ
100/1/100, do tego dałem jeszcze dwa U-pointy by trochę poprawić kolor
nieba.

W ACR: Exposure -1EV, Recovery 50, Fill Light 100, Blacks 70,
Brightness 0, Contrast +25, Clarity 50, Hue Blues +5.

To cała filozofia, bez Photomatixów czy inszej hadry.

wigi
03-08-2009, 09:18
Prawie dobry efekt i można liczyć na lepszy (wg własnych upodobań), bawiąc się suwakami ;)
Dzięki Czornyj, życie będzie prostsze, bo już zacząłem się bawić EnfuseGUI, ale to było za dużo zachodu i efekt był mniej zadowalający (mniejsza dynamika jakoś mi wychodziła).

Czornyj
03-08-2009, 09:29
Dobry konwerter robi optymalny użytek z informacji zawartej w pliku RAW i pozwala nam precyzyjnie zadecydować o stopniu kompresji dynamiki zdjęcia, pozostawiając nam całkowitą kontrolę nad efektem i pozwalając go błyskawicznie uzyskać. Używanie do tego "hadryzatorów" to nonsens.

driftmen
03-08-2009, 10:16
W NX po prostu użyłem Exposure -2EV oraz D-Lighting HQ
100/1/100, do tego dałem jeszcze dwa U-pointy by trochę poprawić kolor
nieba.

W ACR: Exposure -1EV, Recovery 50, Fill Light 100, Blacks 70,
Brightness 0, Contrast +25, Clarity 50, Hue Blues +5.

To cała filozofia, bez Photomatixów czy inszej hadry.

Dzięki zaraz przetestuje bo efekt jest naprawde dobry.

elix
03-08-2009, 10:52
Dzięki zaraz przetestuje bo efekt jest naprawde dobry.

Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.

W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)

wigi
03-08-2009, 11:34
Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.

W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)

No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)

Czornyj
03-08-2009, 11:47
No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)

Teoria nie zastąpi metody prób i błędów.

Jeśli chodzi o logikę mojego postępowania w ACR - po pierwsze oglądam sobie linearną postać zdjęcia ustawiając Brightness na 0, to mniej - więcej daje mi pojęcie o tym, co zarejestrowało się w partii świateł. Następnie przyciemniam zdjęcie za pomocą Exposure i Recovery tak, by partia świateł w zdjęciu wyglądała odpowiednio. Później rozjaśniam cienie za pomocą Fill light i pogłębiam czernie parametrem Blacks. Wygląd całości poprawiam zwiększając kontrast śródtonowy (Clarity) oraz ew. podnosząc nasycenie (Vibrance/Saturation), wizualnie obniżone przez spadek kontrastowości sceny.

wigi
03-08-2009, 11:57
Teoria nie zastąpi metody prób i błędów.

...a samą teorię to można o kant d... rozbić ;) trzeba próbować i tyle, większość nazw parametrów jest intuicyjna, do tego trochę prób i można uzyskać dobre wyniki.
Wcześniej do wywoływania rawów używałem wyłącznie CNX, ale widzę , że ACR daje większe możliwości ;)

driftmen
03-08-2009, 11:59
Tylko weź pod uwagę, że kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest zrozumienie jaki wpływ na zdjęcie mają wykorzystywane parametry, a nie ślepe odtwarzanie podanych przepisów. Czornyj wie do czego służą poszczególne suwaczki i w ten sposób dochodzi do efektu jaki chce uzyskać.

W przypadku akurat tego wątku kluczowe w LR/ACR są Recovery, Fill Light i Blacks. Jak się rozumie co te suwaczki robią to składanie HDRa z tego samego NEFa wywoływanego na +/- przestaje mieć sens (co zresztą widać na przykładach - może lekko przesadzonych, ale w tym wypadku to akurat dobrze)

Wiem wiem tylko że nie miałem wcześniej NX teraz sobie ściągnąłem triala, jestem na grafice komputerowej i tam głównie pracujemy na PS/Gimp

madmips
03-08-2009, 12:03
Poniżej dwa najistotniejsze linki:
http://gl.ict.usc.edu/HDRShop/
http://www.naturescapes.net/072006/rh0706_1.htm

może będą przydatne dla dalszych poszukujących

??? najistotniejsze? Pierwszy link jest w ogólne na inny temat! HDR w technice grafiki 3d jest zupełnie czymś innym!

emgieb
03-08-2009, 12:11
Ale to szare cos dookola Slonca jest nie do przyjecia :/

elix
03-08-2009, 12:11
No to może wyjaśnij nam wszystkim, co te suwaczki robią (pytam i proszę poważnie), bo zabrzmiało to tak, jakby metodą prób i błędów nie można było uzyskać dobrego rezultatu ;)

Czornyj napisał powyżej już dość dokładnie więc nie będę się powtarzał (swoją drogą nazwy tych parametrów są dość jednoznacznie opisujące ich działanie). Nie chodzi tu jedynie o ten konkretny wątek, ale np. dokładnie te same parametry do spółki z mikserem kolorów są przydatne w konwersji do b/w w LR/ACR.

Metodą prób i błedów też osiągniesz rezultaty, co więcej warto eksperymentować - sedno w tym żeby z tych eksperymentów wyciągać wnioski na przyszłość, bo wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć jakąś powtarzalność wyników i jeszcze przed ruszeniem suwaczka wiedzieć jaki mniej więcej będzie efekt. Czyż nie?




A ponieważ odeszliśmy nieco od tematu wątku to ja generalnie nie mam nic przeciwko temu jeśli komuś takie obrazki o posranych kolorach i całkowicie bezsensownym wyglądzie się podobają - kwestia gustu. Proszę jedynie żeby nie nazywać tego HDRem bo to po prostu nim nie jest.

Czornyj
03-08-2009, 12:19
Ale to szare cos dookola Slonca jest nie do przyjecia :/

To "szare coś" dookoła słońca to miejsce, w którym przepaleniu uległy kanały B i R, a G (którego jest dwa razy więcej) jeszcze coś zarejestrował, ACR/NX wykorzystuje tą informację podczas przyciemniania świateł. Nie wygląda to wprawdzie najelpiej, ale wystarczy pycnąć takie miejsce color brushem i będzie bjuti, a dzięki temu odzyskujemy trochę więcej z przepału.


Proszę jedynie żeby nie nazywać tego HDRem bo to po prostu nim nie jest.
Weszliśmy na temat hadereróf z jednego pliku RAW, więc wspomniałem tylko, że jest to działanie bez sensu. Sam HDR to to technika zwiększania DR za pomocą łączenia kilku ekspozycji, "haderer z jednego rawa", lub wymiąchany w ACR/NX to bodaj DRI.

mathu
03-08-2009, 12:21
??? najistotniejsze? Pierwszy link jest w ogólne na inny temat! HDR w technice grafiki 3d jest zupełnie czymś innym!
Jest dokładnie tym samym. HDRI było pierwotnie wykorzystywane tylko do oświetlania sceny w grafice 3D, dopiero koło 2003 r. zaczęto przepuszczać zdjęcia przez wymyślny tonemapping i używać tego w fotografii. Ale część HDR-owa jest dokładnie taka sama w grafice 3D i 2D.

elix
03-08-2009, 13:27
Weszliśmy na temat hadereróf z jednego pliku RAW, więc wspomniałem tylko, że jest to działanie bez sensu. Sam HDR to to technika zwiększania DR za pomocą łączenia kilku ekspozycji, "haderer z jednego rawa", lub wymiąchany w ACR/NX to bodaj DRI.

Czornyj - to nie był zarzut/prośba skierowana do Ciebie tylko do tych którzy mylnie nazywają te Photmatixowe "tfurczości" HDRem, a temat rzeczywiście zszedł na te "hadeery z jednego rawa" :)

madmips
03-08-2009, 13:45
Jest dokładnie tym samym. HDRI było pierwotnie wykorzystywane tylko do oświetlania sceny w grafice 3D, dopiero koło 2003 r. zaczęto przepuszczać zdjęcia przez wymyślny tonemapping i używać tego w fotografii. Ale część HDR-owa jest dokładnie taka sama w grafice 3D i 2D.

bez komentarza

mathu
03-08-2009, 14:47
bez komentarza
Skoro jesteś taki mądry to może opisz nam czym się różni HDRI składane do celów grafiki 3D od HDRI składanego w fotografii. Dla ułatwienia podpowiem ci że HDR przestaje być HDR-em po wykonaniu tonemappingu który jest operacją konwertującą HDRI do zwykłego formatu LDR.

A link był bardzo dobry, to na bazie HDR Shopa powstawały pierwsze implementacje większości tonemapperów które obecnie siedzą w photomatiksach i innych zabawkach do psucia zdjęć. Wszystko to co potrafią photomatiksy (i znacznie więcej) można zrealizować HDR Shopem z odpowiednimi pluginami. Wypowiadanie się na temat HDRI bez znajomości podstawowych mechanizmów które działają pod maską jest pozbawione sensu.