Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Majek Zobacz posta
    No chyba zasadnicza. Taka, że to Ty kręcisz sobie kółeczkami i dopóki tego nie zrobisz, to ustawione parametry ekspozycji Ci się nie zmienią, żebyś nie wiem gdzie celował i gdzie blokował ostrość.
    Ale kręcisz tak tymi kółeczkami jak popadnie?
    No niebardzo.
    Kręcisz nimi najprawdopodobniej kierując się drabinką - czyli wskazaniami światłomierza aparatu.
    A tenże światłomierz wskazania będzie miał takie sam bez względu na wybrany tryb PASM.

    A to, że w trybie "M" łatwo kompensować wskazania tegoż światłomierza w sposób kontroloway i świadomy - to już zupełnie inna para kaloszy.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin K Zobacz posta
    Podobno... o ile tylko opcja "AE Lock" na spuście nie jest włączona to pomiar matrycowy Nikona uśrednia dwa pomiary -- pierwszy kadru, gdy wciśnie się migawkę do połowy, oraz drugi pomiar po przekadrowaniu. Nikony podobno uśredniają parametry ekspozycji matrycowej od zawsze.

    Np. gdy robimy krajobraz
    1. i wycelujemy lufę w jasne niebo i przyciśniemy migawkę do połowy
    2. i cały czas trzymając wciśniętą do połowy migawkę skierujemy lufę w dół
    3. i naciśniemy przycisk AF-L/AE-L (ustawiony w menu na AE Lock Hold) tak, że zapali się EL w wizjerze to dostaniemy "uśredniony pomiar dwóch pomiarów matrycowych". W końcu w kroku nr...
    4. można zająć się ostatecznym kadrowaniem, ostrzeniem i pstryknięciem.

    Mózg się gotuje: dwa uśrednione pomiary 3D color matrix metering II...
    Piszesz, że "pomiar matrycowy Nikona uśrednia dwa pomiary"- chyba nie każdego Nikona, bo w D90 tak się nie dzieje.
    Wyłączyłem blokadę w spuście "o ile tylko opcja "AE Lock" na spuście nie jest włączona" i jest tak:
    1. Gdy wyceluję w niebo jest np 1/500 i f16, gdy przekadruję w konkretny ciemny punkt jest np 1/60 i f4.
    2. Teraz pomiar zaczynam od razu od tego ciemnego punktu i też jest 1/60 i f4
    Wniosek nic się nie uśredniło, to dwa niezależne pomiary po przekadrowaniu - podobnie jak przykład 1.
    3. Gdy wyceluję w niebo jest np 1/500 i f16, gdy przekadruję w konkretny ciemny punkt jest np 1/60 i f4, naciskam więc "przycisk AF-L/AE-L (ustawiony w menu na AE Lock Hold) tak, że zapali się EL w wizjerze to..." no właśnie i tu też nic się nie dzieje jest 1/60 i f4.
    Czy czegoś nie zrozumiałem, czy może uśrednianie dotyczy tylko D40?
    Dodam tylko, że używałem pojedyńczego AF a to oznacza, że większa waga na pomiar światła była przypisana na ten punkt AF. O tym z kolei było już na forum faktycznie.
    D90 | AF-S Nikkor 18-105 VR| AF-S Nikkor 70-300 VR| SB-900 | MB-D80 | i takie tam...

  3. #13
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Czegoś nie zrozumiałeś.
    Ustaw na niebo (jest np. 1/500 f16), wciśnij spust do połowy i następnie przekadruj na ziemię (jest np. 1/60 f4). Teraz dociśnij spust do końca - zrobisz zdjęcie. A teraz odczytaj parametry ekspozycji ze zrobionego zdjęcia...
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  4. #14

    Domyślnie

    Pany...jak kiedys zobacze kolesia co zeby zrobic fote najpierw celuje w niebo, potem sobie w stopy a potem przed siebie to bede wiedzial z kim mam do czynienia Naprawde, po co wam te wszystkie testy. Idzta robic zdjecia, pochwalcie sie potem w dziale zdjeciowym co macie i bedzie git.
    Nota bene, widok kogos kto tak bedzie robil (poklon przy kazdym klapnieciu lustra) bylby niesamowicie smieszny
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SlaWasII Zobacz posta
    Czegoś nie zrozumiałeś.
    Ustaw na niebo (jest np. 1/500 f16), wciśnij spust do połowy i następnie przekadruj na ziemię (jest np. 1/60 f4). Teraz dociśnij spust do końca - zrobisz zdjęcie. A teraz odczytaj parametry ekspozycji ze zrobionego zdjęcia...
    Tak własnie zrobiłem przed chwilą. Spróbowałem kilka razy. Zawsze wychodzi to samo przed, jak i po zrobieniu zdjęcia. Więc...?
    D90 | AF-S Nikkor 18-105 VR| AF-S Nikkor 70-300 VR| SB-900 | MB-D80 | i takie tam...

  6. #16
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Więc... nie wiem...
    Mi z D60 wychodzi.
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  7. #17

    Domyślnie

    Tak czy inaczej, jeśli faktycznie tak się dzieje, to jest to co najmniej dziwne. Nazwałbym to nawet wpadką Nikona, bo jakoś nie mogę zrozumieć logiki takiego "usprawnienia".
    D90 | AF-S Nikkor 18-105 VR| AF-S Nikkor 70-300 VR| SB-900 | MB-D80 | i takie tam...

  8. #18
    Oszczędny w słowach Awatar Jachuu
    Dołączył
    04 2008
    Miasto
    Sulików k. Zgorzelca
    Posty
    164

    Domyślnie

    u mnie w D80 też tak jest:
    ot taki sobie słupek na tle krzaczorów iso 100 f8/100, dałem w niebo - spust do połowy f8/250 (niebo z krzaczkami ), trzymając spust do połowy zjazd ponownie na słupek - f8/160 i wiecie, co stwierdziłem ... mieszkam wśród krzaczorów

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez messer Zobacz posta
    Ale kręcisz tak tymi kółeczkami jak popadnie?
    No niebardzo.
    Kręcisz nimi najprawdopodobniej kierując się drabinką - czyli wskazaniami światłomierza aparatu.
    A tenże światłomierz wskazania będzie miał takie sam bez względu na wybrany tryb PASM.

    A to, że w trybie "M" łatwo kompensować wskazania tegoż światłomierza w sposób kontroloway i świadomy - to już zupełnie inna para kaloszy.
    No taaak, ale nie ma tych jaj jakimś tam uśrednianiem. Celuje w niebo, uruchamiam czujniki, ustawiam drabinkę na 0, zjeżdżam w dól na krzaczory i mimo, że mi drabinka gdzieś tam mi uciekła, to mam cały czas te same parametry. Nic mi nie uśrednia, nic nie wymyka się z pod kontroli.
    Ostatnio edytowane przez Majek ; 14-05-2009 o 23:14

  10. #20
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lomax Zobacz posta
    Tak czy inaczej, jeśli faktycznie tak się dzieje, to jest to co najmniej dziwne.
    Nie dość że dziwne, to jeszcze nieudokumentowane i na dodatek nie znajduję zastosowania praktycznego.

    PS
    Tak myślę, czy w długiej serii zdjęć, nie ma to jakiegoś uzasadnienia. Zmieniają się parametry, wraz ze zmianą kadru, ale nie gwałtownie! Choć wtedy, przesuwając w pomieszczeniu kadr przez oświetlone słońcem okno, wyjdą przepały. Ale za to, wszystko co we wnętrzu będzie podobnie naświetlone. Tylko, czy w serii też to tak działa?!
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •