Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Witajcie.

    Niegdyś zanabyłem sobie filtr HOYA HMC PL-CIR oraz UV Skylight(1B).
    Ponieważ mam nowe szkło do mojej puszki postanowiłem zrobić sobie laba i kupiłem najbardziej wypasione filtry(na ile pozwalał sklep) firmy SELCO.

    Specjalnie w poście nieczego nie będę komentował, przedastawię wyniki mojego pstrykania. Ja swoja opinię już mam.

    A zatem.......
    Do testów użyłem mojej puszki Nikon D70.

    Pierwszy zestaw to teleobiektyw z KIT'u od analoga Nikkor 62mm 70-300mm 1:4,5-5,6, który pracował na ogniskowej 70mm z obsadzonymi filtrami HOYA.


    Drugi zestaw to obiektyw Nikkro 67mm 18-70mm 1:3,5-4,5 G ED IF, który pracował na ogniskowej 70mm z obsadzonymi filtrami SELCO.

    Na pierwszy ogień poszły zdjęcia chmur przy dosyć mocnym słońcu z boku gdy jest juz dosyć wyrażna polaryzacja światła. Poniżej zebrałem zdjęcia w jedno wspólne z opisami: filtr kąt obrotu.

    Jako drugi test uzyłem monitora LCD, który generuje silnie spolaryzowane światło. Czas naświetlania: 15 sekund!!!! W obu przypadkach starałem sie uzyskac maksymalne zaciemnienie w wizjerze.
    Do kompletu dałem zdjęcie zrobione prosto w słońce.

    Efekty poniżej.


    Na moim serwerze pozostawiłem równiez oryginalne pliki (niestety nie NEF'y).
    http://werniccy.waw.pl/_arkadiusz/nikon/test_plcir_uv/

    Nie wnikając w powód mojej decyzji - wybieram HOYA.
    Teraz zaczynam się zastanawiać czym może sie różnic HOYA od tych drozszych filtrów. I na ile cena wpływa na jakość?

    Napewno uzytkownik ALF może nam najwięcej pomóc w tej materii.

    Pozdrawiam.
    Miłego dnia.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Wybaczcie mi tylko moją zabrudzoną matrycę, juz ja wyczyściłem. Niedawno kupiłem tyą puszkę i dopiero teraz zajżałem jej w pysk.
    Miłego dnia.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    fajne porównanie, tylko dlaczego porównujesz mercedesa z rowerem ?
    szkła też dwa różne..
    może to 70-300 jest lepszy
    Ostatnio edytowane przez verus ; 01-07-2008 o 01:07

  4. #4
    bombel
    Gość

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Tu też był test Filtrów UV.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Cytat Zamieszczone przez verus Zobacz posta
    fajne porównanie, tylko dlaczego porównujesz mercedesa z rowerem ?
    szkła też dwa różne..
    może to 70-300 jest lepszy
    Witaj.
    Porównuję mercedesa z rowerem bo wielu moich kolegów upiera się, że ich filtr za 20zł z supermarketu jest tak samo dobry jak mój. I robię to nie z ambicji lecz z troski o prawdę i wyprowadzenie kolegów z błędu. Poza tym gdy ja kupowałem sobie pierwsze filtry to ciężko było o jakieś testy praktycznie ukazujące różnice pomiędzy realem i filtrami i pomiędzy samymi filtrami.

    Poza tym tak według mojego rozeznania to założyłem lepszy filtr na gorszy obiektyw i odwrotnie.
    Chyba, że się mylę.

    Cytat Zamieszczone przez verus Zobacz posta
    szkła też dwa różne..
    I dlatego teraz zrobię to jeszcze lepiej.
    Wezmę 70-300 i będe na nim ćwiczył oba filtry.
    Osobno z UV i razem z UV.
    Nie będę się(jak to często bywa) silił na pomiary i wywody - zrobię to tak jak teraz, przykładami.

    Cytat Zamieszczone przez verus Zobacz posta
    dlaczego porównujesz mercedesa z rowerem ?
    Napewno na nasze forum zagląda wielu, którzy nie maja kasy i kupią sobie tani filtr. Może sie zreflektują i odłożą na droższy?
    Miłego dnia.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta
    Tu też był test Filtrów UV.
    Bardzo ciekawy test. Ale do mnie bardziej przemawia efekt wizualny. Niewątpliwie zastanawia mnie czemu ludzie kupują filtry Heliopan skoro one tak sałbo wychodza w teście. Musi być(poza prestiżem albo czymś takim) coś co powoduje, że warto je kupic. Byćm oze właśnie suchy test to jedno a test w realu to drugie.

    Niewątpliwie liczby miło zaskakują, ja jednak zastanawiam się czy te liczby bezpośrednio przekładają się na subiektywne odczucia fotografującego.
    Może to z tych subiektywnych powodów moi koledzy wybierali filtry z supermarketu? Może właśnie ten tańszy filtr dawał im to czego szukali?
    Miłego dnia.

  7. #7
    bombel
    Gość

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Cytat Zamieszczone przez Arkady_pl Zobacz posta
    zastanawia mnie czemu ludzie kupują filtry Heliopan skoro one tak sałbo wychodza w teście
    To mnie akurat nie dziwi. Idą do sklepu i pytają sprzedawcy: co kupić? A sprzedawca widzi ceny i mówi im to, co sam z nich wyczytał: droższy, znaczy lepszy.

    A kupujący co mówi potem 'na podwórku' (w pracy, w pubie, na wycieczce, i tak dalej): e, kupiłem filtr za 2 stówki, a mogłem kupić za 50. Musi być dobry!

    I kółko się kręci.

  8. #8

    Domyślnie Odp: Filtry polaryzacyjne HOYA vs SELCO + UV

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta

    A kupujący co mówi potem 'na podwórku' (w pracy, w pubie, na wycieczce, i tak dalej): e, kupiłem filtr za 2 stówki, a mogłem kupić za 50. Musi być dobry!

    I kółko się kręci.
    Obawiam się,że ta zasada odnosi się nie tylko do filtrów ale i do toreb,statywów i wielu innych akcesoriów foto. Oczywiście kupowanie filtra za 20-30 zł. to kompletne nieporozumienie,lepiej już nie przykręcać niczego.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  9. #9

    Domyślnie

    ciekawie zrobione porównanie tych filtrów - bardzo dziekujemy

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •