Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 39 z 39
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fishq Zobacz posta
    Czegoś tu nie rozumiem. 85mm to dla FX 85mm , a na DX 50mm to dla pełnej klatki 75mm. Więc jeśli ktoś foci w DX to moim zdaniem te 10mm nie jest aż tak istotne żeby przerysować modela/modelkę.
    Kadr masz jak z 75 mm, perspektywa zostaje z 50 mm.
    Najłatwiej zrób tak: wytnij sobie ramkę z papieru, spójrz przez środek a następnie oddalaj ramkę. Zmieni Ci się kard (będzie coraz mniejszy - wydłużasz "ogniskową") ale perspektywa (proporcje między elementami kadru) pozostaje ta sama.

  2. #32

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak wyżej. Owszem kąt widzenia mamy po przeliczeniu 75mm ale zniekształcenia zostają dla szkła 50mm. Natomiast czy 35 1.8 dedykowana pod DX i stara 35 2.0 dedykowana pod FX, gdy podepniemy obydwie pod DXowe body będą mieć też takie same zniekształcenia, bo nie wiem? Teoretycznie 35 1.8 ma być z założenia standardem pod DX, ale czy zniekształca tak jak 50tka stricte pod FX'a czy nie?

  3. #33

    Domyślnie

    Tylko pytanie czy te zniekształcenia są zauważalne? Bo jeżeli chcę mieć ten sam ciasny kadr na FX, np sama twarz i mam 85mm, teraz biorę DXa, podpinam 50mm i staję mniej więcej w tym samym miejscu co z FXem, żeby uzyskać taki sam kadr. Przerysowania nie powinny być zauważalne bo zależą przede wszystkim od odległości od obiektu

  4. #34
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nickt Zobacz posta
    .Przerysowania .. zależą przede wszystkim od odległości od obiektu
    Dobrze piszesz. To jest najistotniejsze, a nie ogniskowa.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #35

    Domyślnie

    Czytałem ostatnio na ten temat artykuł który ukazuje bardzo prosty przykład i każdy może sobie to sam sprawdzić w domu. Wystarczy stanąć w danej odległości od przedmiotu np 2m, a nawet dokładniej można ustawić statyw i zrobić fotkę 85mm czy czymkolwiek długim, później z tego samego miejsca zrobić fotkę np na 18mm tudzież 24mm, obojętnie byle nie rybką. Przegrać zdjęcia na kompa, powiększyć kadr z tego szerokiego szkła czyli zrobić dokładnie to co robi np DX tylko w większej skali i zobaczyć czy nasz przedmiot jest bardziej przerysowany na 18mm w porównaniu do 85mm.....oczywiście, że nie jest. Oczywiście jest też gorszy jakościowo ale przerysowań nie będzie. FX z 50mm będzie przerysowywał ciasny kadr, ale na DX już nie będzie to aż tak zauważalne, bo nasza odległość od obiektu zwiększy się do odległości jaką mamy na FX i 75mm a to już naprawdę blisko "prawdziwie" portretowej 85mm. Przy czym moim zdaniem najlepszy ciasny portret wykonuje się właśnie 85mm na DX a co za tym idzie na FX okolice 135mm.....niestety moja teoria mija się z własną praktyką z jednego powodu.....wygodniej mi z 50 f1.4G niż z Falconem 85 f1.4 MF a za AF w nikkorze płacić tyle kasy nie będę bo na DX mi ta perspektywa z 50mm w ogóle nie przeszkadza, gorzej tu mają pełnoklatkowcy :/

  6. #36

    Domyślnie

    Ja bym powiedział, że pełnoklatkowcy mają łatwiej z tymi mm. Ale jako dx'owiec mam taniej.. I potwierdzam, fajnie się portretuje 85tka na dx. Bo jest to blisko fx'owych 135mm ale z zachowaniem jednak przestrzeni 85tki. Ale wymodziłem.

  7. #37

    Domyślnie

    Odkopię wątek :P Mam 50 kę 1,4 i czy interesować się taka 85 ką? Czy jako amatorowi ona zrobi jakąś zauważalna różnicę/???
    D800| D610| 14-24mm | 70-200mm VRII | sigma 35 mm ART | SB910|900|FOMEI PANTHER 600 MINI | EIZO CS230 | PIXEL KING|SanDisc CF 32 GB x 6 | Lowepro Vertex 200 AW

  8. #38

    Domyślnie

    To dwa zupełnie różne szkła. Jak nie wiesz czy potrzebujesz i zadajesz takie pytanie to pewnie Ci nie potrzebna...

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Benny_Bennasi Zobacz posta
    Odkopię wątek :P Mam 50 kę 1,4 i czy interesować się taka 85 ką? Czy jako amatorowi ona zrobi jakąś zauważalna różnicę/???
    50tka bardziej uniwersalna od 85tki, jak dla mnie,zwłaszcza na fx. Może uda Ci się od kogoś pożyczyć szkiełko zanim kupisz,wtedy sam sprawdzisz czy warto dokupić.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •