Close

Strona 102 z 129 PierwszyPierwszy ... 25292100101102103104112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 011 do 1 020 z 1283

Wątek: Lightroom 4

  1. #1011

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Niestety LR nie czyta danych zaszyfrowanych przez Nikona i nie umie dopasować profilu ani balansu bieli. Najprostszym sposobem jest zabawa zakładką "Calibration", w której można znaleźć lub ściągnąć z sieci wybrany profil kolorów, zbliżony do tego, co widać w JPEGu (zaszytym w NEFie).
    Czy chodzi tę zakładkę CAMERA CALIBRATION?
    Ja mam tylko zaptaszkowane ADOBE STANDARD i innego wyboru nie mam (profilu) tylko ręczne korekty.
    Jeszcze tylko do wyboru PROCESS 2012,2010,2003.

  2. #1012

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Niestety LR nie czyta danych zaszyfrowanych przez Nikona i nie umie dopasować profilu ani balansu bieli. Najprostszym sposobem jest zabawa zakładką "Calibration", w której można znaleźć lub ściągnąć z sieci wybrany profil kolorów, zbliżony do tego, co widać w JPEGu (zaszytym w NEFie).
    Czy chodzi tę zakładkęCAMERA CALIBRATION?
    Ja mam tylko zaptaszkowane ADOBE STANDARD i innego wyboru nie mam (profilu) tylko ręczne korekty.
    Jeszcze tylko do wyboru PROCESS 2012,2010,2003.

    Jeszcze jedno:
    Zapisuję fotki w RAW + JPEG. Importując zawartość karty do LR mogę wrzucić wszystko czy tylko same RAWy?
    Chodzi mi o to, że fotki są powielane i czy LR rozpozna je jako duplikaty? Chyba nie.......

  3. #1013

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrewpl Zobacz posta
    Zapisuję fotki w RAW + JPEG. Importując zawartość karty do LR mogę wrzucić wszystko czy tylko same RAWy?
    Chodzi mi o to, że fotki są powielane i czy LR rozpozna je jako duplikaty? Chyba nie.......
    Jak wolisz.
    Może być tak i tak. W ustawieniach LR jest taka opcja: "treat JPG files as separate photos...."
    czy jakoś tak, wybacz pisownię jeśli pomyliłem się w angliku.

    Jeśli masz to zaptaszkowane to wówczas będa się z RAWami wczytywały JPGi.
    Ostatnio edytowane przez slaw74 ; 14-03-2013 o 17:02

  4. #1014

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slaw74 Zobacz posta
    Jak wolisz.
    Może być tak i tak. W ustawieniach LR jest taka opcja: "treat JPG files as separate photos...."
    czy jakoś tak, wybacz pisownię jeśli pomyliłem się w angliku.

    Jeśli masz to zaptaszkowane to wówczas będa się z RAWami wczytywały JPGi.
    1. Chodzi mi oto, czy jeśli na karcie mam część fotek w układzie raw+jpeg , a częć tylko w jpeg , to czy LR wyłapie te duplikaty (fotki,które były strzelane podwójnie raw+jpeg) i z nich zassie tylko rawy a przepuści te jpegi, które nie miały odpowiednika w rawach ?
    2. Mam dość spory bałagan z fotkami tzn.na różnych płytach powielają mi się te same fotki. Chciałbym w końcu zrobić z tym porządek i mam nadzieję,że LR mi pozwoli nad tym zapanować.Dlatego chciałbym wszystko wrzucić na dyski i przepuścić przez LR. ?jak go zmusić do tego,żeby wyłapał mi fotki,które się powtarzają?
    3. Na dysku stworzyłem folder z plikami źródłowymi i drugi folder dla LR. Czy mogę z poziomu LR skopiować z płyt wszystkie zdjęcia tak, żeby LR skopiował pliki źródłowe do katalogu,w którym mam pliki źródłowe i od razu sobie stworzył swoje podglądy do swojego katalogu?Wszystko za jednym zamachem.....?Czy muszę najpierw osobno skopiować pliki źródłowe i dopiero LR?

  5. #1015

    Domyślnie

    1. Co oznacza zassie? LR nic nie zasysa. Umieszcza w bazie to, co mu podasz. Standardowo przy pliku JPEG+NEF, do bazy trafia tylko NEF (chyba).
    2. LR chyba tego nie zrobi za ciebie. Według jakiej niby logiki? Jak fizycznie chciałbyś tego dokonać? Importować pliki i podczas importu kopiować wszystko do jednego katalogu? I wówczas, jeżeli maja taka samą nazwę i rozmiar i dane co istniejące, to nie tworzyć duplikatu? No ale wówczas stracisz strukturę na dysku i będziesz miał wszystko w kupie. To nie jest chyba najlepszy pomysł.
    3. LR nie potrzebuje żadnego folderu do działania. On pracuje na oryginalnych plikach, gdziekolwiek są. Ale może kopiować zdjęcia podczas importu. Zatem tak, można po prostu wkładac kolejne płyty i pliki z nich będą lądowały we wskazanym miejscu. Płyta prawie niczym sie nie różni od karty czy innego folderu z danymi dla LR. Po prostu dodajesz zdjęcia do bazy danych programu, a przy okazji możesz zmienić im miejsce przeznaczenia. Jedyna różnica to zachowanie domyślne - w oknie importu na górze są opcje "Move", "Add", "Copy" itd. Należy więc ręcznie wybrać "Copy" w tym przypadku. Dla nośników wymiennych pewnie opcja "Add" nie jest sensowna, lub jest nieaktywna.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 14-03-2013 o 20:27

  6. #1016

    Domyślnie

    Nie, do bazy podczas importu nie trafia tylko NEF.

    Po kolei...
    Jeśli masz na karcie RAW+JPG LR DOMYŚLNIE wczyta do bazy tylko NEFY i nie powtarzające się JPGi.
    Podałem Ci ścieżkę do opcji, jeśli ją zaptaszkujesz (treat next JPG as separate photo...) to LR będzie traktował w układzie RAW+JPG oba zdjęcia jako oddzielne kadry i oba wciągnie do bazy!

    Dlatego napisałem że jak sobie życzysz... osobno lub tylko RAW. Mówisz i masz

  7. #1017

    Domyślnie

    okno import, prawa górna część, zakładka "file handling" zaznacz "don't import suspected duplikates". Jeśli pliki mają identyczne nazwy i rozmiary, to istnieje duża szansa, że LR zrobi porządek, tylko warunek, oczywiście tworzysz bazę w oparciu o funkcję importu

  8. #1018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez look Zobacz posta
    okno import, prawa górna część, zakładka "file handling" zaznacz "don't import suspected duplikates". Jeśli pliki mają identyczne nazwy i rozmiary, to istnieje duża szansa, że LR zrobi porządek, tylko warunek, oczywiście tworzysz bazę w oparciu o funkcję importu
    Robiąc w ten sposób, LR odrzuca mi rawy i zostawia jpegi.........

  9. #1019

    Domyślnie

    Takie pytanie "przy okazji"
    Wkrótce będę miał okazję porobić trochę fotek na małej kameralnej imprezie.Salki są dwie : jedna cała pomarańczowa-ściany ,sufit a druga fioletowa. Podejrzewam, że będę będę musiał dopalać lampą odbijając od sufitu.Problem w tym, że przejmę kolorystykę ścian-fotki będą doświetlone ale albo pomarańczowe albo fioletowe.
    Skoro będę robił wszystko w RAWach , to czy w LR bez problemu odzyskam prawidłową kolorystykę fotek? Czy mam ,po prostu olać odcień zdjęć,gdyż spokojnie to naprawię w LR?

  10. #1020

    Domyślnie

    bez znajomości i doświadczenia będzie ciężko.
    Uczę się... Dobry sprzęt, kijowe umiejętności

Strona 102 z 129 PierwszyPierwszy ... 25292100101102103104112 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •