Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Otarcia przedniej soczewki

    Witam,
    Mam pytanie - czasami na Allegro są wystawiane obiektywy z opisem np. "Lekkie otarcia warstwy przeciwodblaskowej przedniej soczewki", "Lekka rysa na przedniej soczewce" I tu moje pytanie - czy takie wady mają wpływ na jakość zdjęcia? Bo słyszałem, że pieruńsko ważna jes czystość tylnej soczewki ale przedniej nie aż tak. Jak to jest? A może ma to znaczenie dla określonej ogniskowej obiektywu?

    Pozdrawiam
    A zresztą co się będę chwalił...

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zoidberg Zobacz posta
    Witam,
    Mam pytanie - czasami na Allegro są wystawiane obiektywy z opisem np. "Lekkie otarcia warstwy przeciwodblaskowej przedniej soczewki", "Lekka rysa na przedniej soczewce" I tu moje pytanie - czy takie wady mają wpływ na jakość zdjęcia? Bo słyszałem, że pieruńsko ważna jes czystość tylnej soczewki ale przedniej nie aż tak. Jak to jest? A może ma to znaczenie dla określonej ogniskowej obiektywu?

    Pozdrawiam
    W "normalnych" warunkach rysa może pięknie się objawić przy sporym przymknięciu (f11 ?)
    W niestandardowych warunkach (np. pod światło) może wykazać swoje istnienie dużo wcześniej.
    Wini
    Zakupy świąteczne dla 25 członków rodziny robię 24 Grudnia,na stacji benzynowej

  3. #3

    Domyślnie

    "Lekka rysa na przedniej soczewce"?
    Lekka to pojęcie względne, szczególnie na Allegro, ale zakładam normalnośc
    Z tego co mi wiadomo i czytałem kiedyś na tym forum to praktycznie żadnego znaczenia ta rysa nie będzie miała... niezauważalne...

    Zdania podzielone :P Pewnie ktoś niebawem rozstrzygnie
    Ostatnio edytowane przez PADI ; 24-01-2007 o 23:41
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PADI Zobacz posta
    z tego co mi wiadomo i czytałem kiedyś na tym forum to praktycznie żadnego znaczenia ta rysa nie będzie miała... niezauważalne...
    Moja informacja jest praktyczna, realna, sprawdzona osobiście. "Lekko zarysowaną" soczewkę wymieniłem (900 PLN, 17-35/2. i gdziś ją pewnie jeszcze mam w szufladzie
    Wini
    Zakupy świąteczne dla 25 członków rodziny robię 24 Grudnia,na stacji benzynowej

  5. #5

    Domyślnie

    Zdecydowana większośc rys,otarć itp.atrakcji na przedniej soczewce bardzo szybko objawia swoją obecnośc przy zdjęciach pod światło,im bliżej środka soczewki tym bardziej.Miałem kiedyś obiektyw z dwumilimetrową rysą powłoki na przedniej soczewce i zawsze było to widać przy fotografi pod światło,mniej lub bardziej ale było widać tak,że przed zakupem warto zapiąć taki obiektyw do korpusu i popstrykać i dokładnie zobaczyć zdjęcia.Rysy na tylnej soczewce dyskwalifikują moim zdaniem obiektyw.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  6. #6

    Domyślnie

    Wiele zalezy od konstrukcji szkla, ale na przedniej soczewce przytarcia powlok MC mozna w pewien sposob zrekompnesowac montujac na stale UV wielopowlokowe. Rysy to juz inna bajka. Z tylnymi soczewkami jest tez roznie, mam akurat Nikkora AF 20/2.8 z przytartymi powlokami na tylnej soczewce i w tym szkle nie ma to znaczenia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •