Mam dobrą wiadomość dla posiadaczy szkieł na m42, w których to po podpięciu pod Nikona nie da się ustawić ostrości na nieskończoność.
Dziś postanowiłem rozkręcić Heliosa 44-2 (czyli 58mm/2.0).
To szkło po podpięciu do Nikona pozwala na zrobienie ostrego zdjęcia (na pełnej dziurze) w zakresie 40 - 180cm.
Do portretów jeszcze daje radę, ale jak chcemy sfotografować całą postać to już lipa...

Wpadłem na pewien pomysł jak można w łatwy sposób rozciągnąc ten zakres
Co prawda nadal nie da się ustawić ostrości na nieskończoność, ale teraz mamy zakres od ok. 50cm do kilkunastu metrów! W wolnej chwili sprawdzę dokładnie. Robiłem testy przez okno (bo w domu na mało miejsca) i udało mi się ustawić ostrość na samochód na parkingu (z II piętra).
Jest pewna wada takiego zabiegu. Obraz jest nieco pomniejszony w stosunku do wersji niewyjustowanej. Myślę, że teraz to jest ok. 55mm (a nie 58mm).

Jak to zrobić?
Odkręcamy tylną soczewkę i wstawiamy dystans o grubości ok. 2-3mm. Ja nie miałem z czego zrobić takiej tulei to "smarknąłem" 4 krople kleju na gorąco. Potem nakładamy soczewkę i dokręcamy nakrętkę (taki cienki pierścień).
Zasada jest taka, że im damy grubszy pierścień, tym dalej będzie można ustawić ostrość. Niestety nie mamy dużego pola manewru, bo jak damy za gruby dystans to nie starczy nam gwintu

Jak przetestuję w boju to wrzucę sample

A tak to teraz wygląda: