Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Domowe studio - Lampy SB vs Studyjne

    Witam.
    Mam pytanie, czy lampy Nikona np. SB-600 zdadza egzamin w domowym studio? Bo jesli nie to czy lepiej kupic jakies zestawy np. z allegro. Dodam ze zalezy mi tez na mobilnosci zebym mogl zabierac ze soba lampy w rozne plenery, bo jesli lampy nikonowe zdaja egzamin w studio to wole nie inwestowac w nowe lampy, bo mam u siebie teraz 2 x sb600 oraz jedna sb-900.
    Prosze o opinie gdyz forum to czytam dzisiaj od 7 i nie moglem znalezc jakiegos porownania.

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro dysponujesz 3ma lampami SB, może sprawdź na początku czy sprostają Twoim oczekiwaniom, nie wiem co chcesz fotografować...

  3. #3

    Domyślnie

    Fotografowac mam zamiar w studio glownie portrety, gdyz moj pokoj nie nadaje sie do innych rzeczy, jest po prostu za maly. I jeszcze kompletuje troche rzeczy do tego, wiec narazie nie cykam jeszcze fotek takich zeby sprawdzic jaki daja efekt, ale chcialbym wiedziec wlasnie czy jest jakas wielka roznica na korzysc ktorychs lamp w studio, czy takie np. wlasnie nikonowe lepiej sie sprawuja, czy takie zwykle studyjne. Bo np. do pracy w studio gdyby ktos chcial wydac na lampe np. 1400 zl to lepiej zeby bral jakas studyjna czy np. sb-900 ?
    z gory dziekuje za odpowiedzi.

  4. #4

    Domyślnie

    Jesli chcesz to zabierac w plener, to musisz pamietac o dostepie do pradu dla lampek studyjnych.
    Sabiny sa bardziej mobilne i zajmuja mniej miejsca, zarowno w torbie jak i na stojaku.
    Z takim zestawem jak masz (2xsb-600 +sb-900) mozesz baaardzo duzo zdzialac.

    Ja na Twoim miejscu bym sie wprawial w blyskaniu tym co masz, a kase zainwestuj w cos innego.
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  5. #5
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Masz zestaw lamp marzeeeeenie na początek żeby się sprawdzić, zarówno w domowym studio jak i poza nim.
    Napisz jeszcze coś o szkiełkach jakie masz.
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartezzx Zobacz posta
    Witam.
    Mam pytanie, czy lampy Nikona np. SB-600 zdadza egzamin w domowym studio? Bo jesli nie to czy lepiej kupic jakies zestawy np. z allegro. Dodam ze zalezy mi tez na mobilnosci zebym mogl zabierac ze soba lampy w rozne plenery, bo jesli lampy nikonowe zdaja egzamin w studio to wole nie inwestowac w nowe lampy, bo mam u siebie teraz 2 x sb600 oraz jedna sb-900.
    Prosze o opinie gdyz forum to czytam dzisiaj od 7 i nie moglem znalezc jakiegos porownania.
    Posiadasz 3 lampy SB, to w sumie dobra podstawa by zacząć "bawić się" w mini-studio. Może na początku nawet bez żadnych dodatkowych zakupów, wypróbuj CLS-a z różnymi ustawieniami lamp (SB-900 jako master, pozostałe jako remote; ewentualnie jeżeli masz co najmniej D80 to 3 lampy możesz użyć jako remote i wyzwalać je z wbudowanej). Zobacz jakie wychodzą efekty, później ewentualnie zastanów się nad statywami i parasolkami + uchwyty na SB.

    Ale zanim do tego dojdziesz, to zacznij od lektury:
    4 wątki Zbigniewa, prawdziwa kopalnia wiedzy
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=59792
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=69088
    http://nikon.org.pl/showthread.php?t=69089
    http://nikon.org.pl/showthread.php?t=69091

    a tu znajdziesz przykładowe zdjęcie, które zamieścił arturjb: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=48812

    i jeszcze: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=50282

    to są przykładowe wątki, inne znajdziesz w wyszukiwarce

    PS: witamy na Forum
    Baw się świetnie absolutnie bez powodu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartezzx Zobacz posta
    Fotografowac mam zamiar w studio glownie portrety, gdyz moj pokoj nie nadaje sie do innych rzeczy, jest po prostu za maly.
    jeżeli masz do wykorzystania tylko własny pokój, to - wg mnie - tym bardziej nie warto (przynajmniej na razie) kupować żadnych dodatkowych lamp studyjnych, na razie wykorzystaj to co masz, czyli 3x SB.
    Baw się świetnie absolutnie bez powodu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartezzx Zobacz posta
    chcialbym wiedziec wlasnie czy jest jakas wielka roznica na korzysc ktorychs lamp w studio, czy takie np. wlasnie nikonowe lepiej sie sprawuja, czy takie zwykle studyjne.
    Różnica jest wielka i to na korzyść studyjnych lamp. Ale pytanie polega na tym czy na pewno takich potrzebujesz. Tak na szybko, najważniejsze cechy lamp studyjnych to:

    + Moc (Ws) kilkunastokrotnie większa
    + Lampa modelująca (tzw. pilot) niezwykle przydatna przy ustawianiu oświetlenia
    + Bardzo duża ilość modyfikatorów światła (softboxy/czesze/spoty/wrota/gridy itp.)
    + Wielkość palnika (czyt. wielkość źródła światła)
    - Czasem kłopot z zasilaniem akumulatorom i jego ew. koszt
    - Waga/wielkość itp.
    - Koszt większy niż lampki aparatowe
    Cytat Zamieszczone przez bartezzx Zobacz posta
    mam u siebie teraz 2 x sb600 oraz jedna sb-900.
    Proponuję dokup sobie do tego statywy oświetleniowe (nie muszą być te najdroższe bo lampy te są lekkie), uchwyty na parasolki (tutaj proponuje Manfrotto, bo te chińskie są moim zdaniem kiepskie, ja jestem zawiedziony jakością) i właśnie parasolki (np. transparentne), może jakiś softbox (najtaniej i najlepiej chyba Photoflexu, wersja Lastolite wygląda fajniej ale kosztuje sporo. Może uchwyt własnej produkcji + softbox chiński). Do tego duża blenda i masz na początek naprawdę fajny zestaw. Lampy na Manual i po pewnym czasie będziesz wiedział czego ci potrzeba. Koszt eksperymentu niewielki bo najdroższe elementy (czyt. lampy) już masz.

    ps. Zobacz strobist.blogspot.com (szczególnie Lighting 101)
    Ostatnio edytowane przez wn_ ; 29-01-2009 o 15:00 Powód: literówka

  9. #9

    Domyślnie

    sote: no i tak zapewne zrobię, że zostawię te sabinki a kasa pójdzie na co innego.
    wlopis: Sprzęt mam D300 + 17-55 mm f/2.8G, no ale planuję zakup Nikkor 85mm f/1.4. W drodze będzie równiez drugie body D300 + SB900, gdyz do niektórych imprez będę potrzebował dwóch cykaczy, więc w razie potrzeby w plener będę mógł zabrać 2x SB600 no i 2x SB900. Myślałem że może lampy studyjne o wiele lepiej mieć w studiu, że dają lepszy efekt, bo sabinki sie nie sprawdzają ale skoro jest naczej to dzięki za pomoc ;]
    ray_knox: dzięki za linki ;] niektóre juz czytałem, niektóre nie tak czy inaczej napewno się przydadzą.
    wn_: dzięki za dosyć obszerną wypowiedź i porównanie. Mam jednak pytanie właśnie softboxów, bo jednak swoje ważą więc czy da się je z powodzeniem używać z sabinkami? Zresztą weekend spędzę na szukanie informacji co i jak.
    P.S. Również witam wszystkich :>
    Ostatnio edytowane przez bartezzx ; 29-01-2009 o 15:01

  10. #10

    Domyślnie

    Softboxy da się używać z Sabinami, bo softbox nie wisi na lampie tylko jest umocowany do dodatkowego uchwytu, np. http://www.lastolite.com/ezybox-hotshoe.php.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •