Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Taki nietypowy dylemat :) D50 a D80...

    Witam !

    Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciał bym przywitać wszystkich użytkowników Przymierzam się do zakupu DSLR i po uwierzcie mi sporej ilości godzin spędzonej w sklepach, czytając testy, portale fotograficzne itp na "polu walki" pozostał Nikon.

    Sprzęt razem z teleobiektywem ma zmieścić się w 5000 zł i tu powstaje mam nadzieje ostatni z moich problemów. Co wy byście wybrali ? Wytypowałem takie dwa zestawiki D50+100-300/4 APO lub D80 + 70-300 VRII (na początku października ma już być dostępny, a właśnie wtedy będę dokonywał zakupu).

    Teraz wypowiem się na temat przeznaczenia aparatu. Jestem "Plane spotterem" czyli głównym celem dla którego kupuje DSLR jest fotografia lotnicza. Warunki oświetleniowe są w 60% wypadów na lotnisko przyjazne. (lecz czasami zdaża się jakieś ciekawe ladowanie o zmierzchu, bardzo mocne zachmurzenie, deszcz itp.. gdzie jasny obiektyw może się naprawde przydać). Można się domyśleć, że samoloty poruszają się dość szybko więc sprawny AF jest wskazany. Na początek mogę zakupić samo body+tele, a z czasem dokupie jakiś kit, bo póki co nie będzie mi niezbędny.

    Którym zestawem waszym zdaniem uzyskam lepsze efekty ? A może polecacie sprzęt innej firmy niż Nikon ? (350D odpada ze względu na ergonomie i grip).


    Z góry dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam - Piotrek !

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym wybrał do tego typu zdjęć d50 body + obiektyw 70-300mm G i zamkniesz sie w 2500 zł do tego statyw, torba, filtr uv, karta pamieci i 3000 padną. Moim zdaniem nie oplaca sie kupować d80 do zdjęć z tego typu ekspozycją. Chociaż d80... ach , na pewno by sie nie zmarnował

  3. #3

    Domyślnie

    Dylemat nie jest nowy, bo znam kilka osób, które również stawały przed podobnymi wyborami.
    No i ja kiedyś wybrałem F601 zamiast F801s, chociaż ten drugi był przedstawiany jako bardziej zaawansowany technicznie, ale...
    No właśnie zwykle chodzi o ten cień wątpliwości.
    Wybierzesz co zechcesz, ale ja na przykład wybrałem D50, chociaż bieda mnie do tego nie przymusiła.
    Pozdrawiam
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  4. #4

    Domyślnie

    w sumie to mało wiadomo o 70-300 VR, ale mimo wszystko wydaje mi się że to będzie lepszy wybór. Ma silnik SWM więc AF napewno będzie szybki, VR da większe szanse na dobre zdjęcie przy słabszym świetle, o jakość tego obiektywu chyba nie ma się co martwić, lecz dopiero pierwsze testy i opinie użytkowników dadzą konkretniejsze odpowiedzi.
    ...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aegis.arch
    Ja bym wybrał do tego typu zdjęć d50 body + obiektyw 70-300mm G i zamkniesz sie w 2500 zł do tego statyw, torba, filtr uv, karta pamieci i 3000 padną. Moim zdaniem nie oplaca sie kupować d80 do zdjęć z tego typu ekspozycją. Chociaż d80... ach , na pewno by sie nie zmarnował
    oczywiscie.. nie ma to jak jasny i szybki 70-300G.
    Puszki i słoiki...


  6. #6

    Domyślnie Re: Taki nietypowy dylemat :) D50 a D80...

    Cytat Zamieszczone przez Zdun
    [...]
    Teraz wypowiem się na temat przeznaczenia aparatu. Jestem "Plane spotterem" czyli głównym celem dla którego kupuje DSLR jest fotografia lotnicza. Warunki oświetleniowe są w 60% wypadów na lotnisko przyjazne. (lecz czasami zdaża się jakieś ciekawe ladowanie o zmierzchu, bardzo mocne zachmurzenie, deszcz itp.. gdzie jasny obiektyw może się naprawde przydać). Można się domyśleć, że samoloty poruszają się dość szybko więc sprawny AF jest wskazany. Na początek mogę zakupić samo body+tele, a z czasem dokupie jakiś kit, bo póki co nie będzie mi niezbędny.

    Którym zestawem waszym zdaniem uzyskam lepsze efekty ?
    [...]
    Sam w temacie lotnictwa nie siedze, ale o ile sie orientuje... to D80[1][2]:

    - 10mln pixeli, zawsze moze zabraknac mm dla tej jednej fotki, gdy chlopaki
    zbyt daleko/wysoko szaleja; mozliwosc cropa w takiej sytuacji moze byc
    jak wycieczka na marsa

    - porzadny wizjer

    - dwa kolka nastawcze, ktore czasami sa nieocenione w sytuacjach,
    gdy trzeba szybko zmieniac ustawienia

    - mozliwosc podpiecia przycisku funkcyjnego pod wazna dla Ciebie funkcje
    (np. Center AF Area), j.w.

    - mozliwosc zmiany AF-S/AF-C za pomoca przycisku umiejscowionego
    na body (d50/d70[s] - trza wlezc do menu... sobie k-wa wymyslili)

    - mozliwosc dokupienia dobrego, porzadnego grip-a, ktory usprawni Ci robote
    oraz zapewni dodatkowa energie

    - histogram pokazujacy YRGB, co w przypadku przepalania nieba moze byc
    istotne by nie dostac jakis dziwnych zafarbow - jestes w stanie dostrzec
    przepalenia, ktorych nie pokaze d50

    - calkiem mozliwe, ze wykorzystasz zdecydowanie lepszy system AF
    (alem ja Ci tu lamer, wiec bardziej zdolni moze sie wypowiedza)

    mozliwe, ze jeszcze o czyms nie wiem lub po prostu nie pamietam... jesli wezmiesz
    sie porzadnie za instrukcje i przecwiczysz na sucho odpowiednie elementy, to
    d80 zapewni mniejsze straty cudownych fotek. d50 to tez dobry aparat, jednakze
    d80 ma wieksze mozliwosci, ktore z pewnoscia jestes w stanie wykorzystac... wiec
    po co sie ograniczac?

    jeden moj znajomy, canonier co prawda, trzaska na pokazach piekne fotki uzywajac
    ruskich stalek. efekt - zyleta, sam widzialem. mozliwe, ze lepiej byloby Ci zakupic
    kita 18-70mm i do tego ruskie stalki na lotnikow (takze w celach obronnych )

    [1] trudno mi sie wypowiadac o obiektywach, gdyz lapska me ich nie dotykaly
    [2] kolejnosc argumentow czysto przypadkowa

  7. #7
    jaari
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aegis.arch
    Ja bym wybrał do tego typu zdjęć d50 body + obiektyw 70-300mm G i zamkniesz sie w 2500 zł
    Co do body...OK, ale obiektyw zdecydowanie odradzam do takich zastosowań. 70-300G jest ciemny i baaardzo wolny.
    Mam więc wiem.Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Co do body polecałbym zdecydowanie D80. W zastosowaniu o którym napisałeś bardzo przyda Ci się matryca 10Mpix. Najczęściej będziesz prezentował zdjęcia na ekranie monitora w dodatku pewnie cropy w powiększeniu 1:1. W takim wypadku większa matryca to duża korzyść.
    Oczywiście trudno przecenić cechy użytkowe D80 w stosunku do D50. Masz jednofunkcyjne przyciski zmiany trybu pracy: AF a-s-c, pomiaru światła matr-cw-spot, zdjęcia seryjne, BRK, do tego przycisk programowania wybranej funkcji. To sprawia, że jesteś szybszy, a w zastosowaniach o których wspominasz to bardzo ważne.

    Co więcej masz duży ekran LCD na którym dokonasz lepszej wstępnej oceny zdjęć. Do tego większy jaśniejszy wizjer. D50 nie jest zła ale D80 oferuje więcej. Akurat w tego typu zastosowaniach wydaje się lepszym wyborem.

    Co do obiektywu: Nikon AF-S VR-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED to więcej można powiedzieć pewnie dopiero w październiku. W każdym razie ma dwie soczewki ED (extra-low dispersion) które ograniczą aberrację chromatyczną. W tej klasie to już coś.
    Oczywiście najlepsze wyniki dają stałoogniskowe tele, szczególnie te drogie..
    markos

  9. #9

    Domyślnie

    70-300 VRII miałam w łapie , super obiektyw , świetnie rysuje (na przedpremierowym modelu na pokazie nikusia) Ja na niego zbiekram
    D80, S10-20, S30/1.4,N50/1.4G, N80-200, sb-800,bronica ec-tl, nova 5,mini trekker aw
    http://szuwar.deviantart.com/

  10. #10

    Domyślnie

    do sigmy 100-300/4 mozesz podpiac tc 1.4x (zachowujac AF) ma szybki silnik i jest ostra - do zoomow typu 70-300G czy zapewne 70-300 VR bez duzej straty jakosci nie da rady no i oczywiscie AF nie bedzie dzialal
    pozdrawiam Michał Bartkowiak
    D500; D300s; T12-24; N35/1,8G; N50/1,4G; N85/1,6; S150/2,8HSM; N600/4 VR; kenko 1,4x telepro300 dg; INDURO GIT 403 + MF393+Triopo B-3

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •