Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Unhappy Nikon D100 i lampa Metz - nie działa

    Witam,

    to mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość Mam lustrzankę Nikon D100. Ostatnio otrzymałem do niej lampę błyskową firmy Metz (Mecablitz 54 MZ-3), która podobno ma współpracować z aparatem. Niestety po zamontowaniu lampy w sankach i włączeniu aparatu i lampy, nie można robić zdjęć - na wyświetlaczu i w wizjerze miga symbol błyskawicy. W manualu aparatu wyczytałem, że to z powodu braki obsługi jakiegoś TTL w lampie. Jednak lampa ma wśród 4 trybów właśnie TTL Przestawienie lampy na tryb manualny powoduje, że aparat zachowuje się tak, jakby lampy w ogóle nie było. W trybie TTL lampa pobiera informacje o nastawach aparatu, reaguje na zoom, ale niestety nie można robić zdjęć

    Bardzo proszę o jakąś pomoc, bo naprawdę nie mam żadnego pomysłu

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elipsa Zobacz posta
    ostatnio otrzymałem do niej lampę błyskową firmy Metz (Mecablitz 54 MZ-3), która podobno ma współpracować z aparatem...
    Raczej współpracować będzie 54MZ-4.. Sprawdź tu: http://www.metz.de/en/photo-electron...a-adapter.html
    Ostatnio edytowane przez Albert44 ; 20-04-2009 o 19:26
    طالب مع S5Pro Metze Stronka* MyPort

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź

    Z informacji na stronie rzeczywiście wynika, że 54 MZ-4 byłaby lepsza - gdybym miał kupić, to rzeczywiście raczej tą. Ale ja niestety taką lampę dostałem, więc nie mogę marudzić... Czy jest jakiś sposób, żeby ta lampa (MZ-3) zadziałała z D100 (może coś w ustawieniach)?

  4. #4

    Domyślnie

    Tryb M lub A lampy, od razu nauczysz się samodzielnie sterować mocą błysku
    Sprawdź jaką masz kostkę SCA.
    powinna wystarczyć wymiana na SCA 3402 w wwersji M2 lub nowszej i będzie działac w D-TTL
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  5. #5

    Domyślnie RE

    Cytat Zamieszczone przez qooba Zobacz posta
    Sprawdź jaką masz kostkę SCA.
    powinna wystarczyć wymiana na SCA 3402 w wwersji M2 lub nowszej i będzie działac w D-TTL
    SCA 3402 - tak jest napisane u nasady lampy.
    Ostatnio edytowane przez elipsa ; 20-04-2009 o 21:04

  6. #6

    Domyślnie

    A oznaczenie wersji jest dodatkowe? M...? Jeśli nie masz, to pewnie pierwsze wersja.
    Polecam www.foto-technika.pl i telefon do nich. Za jakąś tam opłatą aktualizują oprogramowanie stopki, są dystrybutorem Metza w Polsce
    Ostatnio edytowane przez qooba ; 20-04-2009 o 21:37
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  7. #7

    Domyślnie

    SCA 3402 Pod tym napisem jest "M made in germany" - to duże M jest umieszczone pod jakimś logo....

  8. #8

    Domyślnie

    zadzwoń jutro do foto-techniki i dowiesz się tam najwięcej i najpewniej
    ps. poprawiłem linka do ich strony, teraz jest prawidłowy
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  9. #9

    Domyślnie

    Dobra, dzięki za namiary W końcu jest jakiś trop

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elipsa Zobacz posta
    Mam lustrzankę Nikon D100. Ostatnio otrzymałem do niej lampę błyskową firmy Metz (Mecablitz 54 MZ-3), która podobno ma współpracować z aparatem. Niestety po zamontowaniu lampy w sankach i włączeniu aparatu i lampy, nie można robić zdjęć - na wyświetlaczu i w wizjerze miga symbol błyskawicy.
    Otrzymałeś lampę z nieodpowiednią wersją stopki SCA. Metz 54MZ-3 to uniwersalna lampa i jej dedykacja do korpusu D100 wymaga zastosowania SCA 3402 M-2 lub nowszej. Starszej wersji tylko z „M” nie można przeprogramować i nadaje się jedynie do aparatów analogowych. Nikon D100 z podpiętą lampą reaguje prawidłowo. Nie można wyzwolić błysku z powodu braku prawidłowej komunikacji między korpusem i lampą.

    Trybu D-TTL nie uzyskasz nawet ze stopką „M-2”, ale w „auto” i „manual” będzie dobrze. Przenoszone będą wszystkie informacje o ustawionych parametrach ekspozycji, a automatyka lampy zapewni poprawne naświetlanie każdego kadru.


    Twoja stopka, to pewnie ta z lewej strony. Potrzebujesz co najmniej tej ze środka, a po prawej najnowsza wersja „M-8”, której zakup byłby uzasadniony przy trochę nowszym korpusie. Wersję „M-2” możesz kupić nawet do 100zł.

    Pozdrawiam.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •