Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Redukcja wielkości - redukcja szumów?

    Zastanawiam się nat pewną teorią...
    Jak powszechnie wiadomo, im więcej megapikseli na matrycy tej same wielkości (powiedzmy cropa) tym poszczególne piksele są bardziej upchane i mniejsze. Dlatego też (teoretycznie) matryce tego samego typu, ale posiadające mniejszą ilość pikseli powinny (i zazwyczaj tak jest) mniej szumieć od koleżanek z dużą ilością pikseli.
    Prościej: CCD z 6Mpx mniej szumi na ISO 800 niż CCD 10MPx na tej samej wartości ISO.
    Dlaczego tak się dzieje było już milion razy omawiane, więc nie będę przytaczał...

    Pytanie:
    Czy jak ustawię, żeby zdjęcia były zapisywane w wielkość "S" [small] to będą one mniej zaszumione niż te robione na ustawieniu "L" [large]? Czy to jest interpolowana redukcja plikseli (żeby np. zaoszczędziś pamięć i przyspieszyć zapis), czy to jest rzeczywiste "rozrzedzenie" matrycy - czyli zgrupowanie pikseli leżących obok siebie w tzw. "silne grupy", czy jak kto woli "duże piksele"? Czyli bardziej czułe rejestratory światła.
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  2. #2

    Domyślnie

    Jestem przekonany, ze zdjecie jest skalowane przed zapisem.
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  3. #3

    Domyślnie

    jest to uśrednienie kilku sąsiednich pikseli do jednego (jeden piksel to średnia z kwadratu załóżmu 15 x 15) Też kiedyś myślałem nad rozrzedzeniem matrycy, ale ktoś wyprowadził mnie z błędu (swoją drogą byłby to fajny patent)

  4. #4

    Domyślnie

    Zdaje się że ten patent nie tyle "byłby" co JEST, i fajny jest, owszem.

    Znajduję się w C 50D, C 5D markII i nazywa się S-RAW.
    Dla C 50D wymyślono trzy różne RAW-y: 15Mpix, 7Mpix i chyba 3,5Mpix. Oczywiście fizycznie matryca ma 15Mpix.

    Ale:
    Najciekawszy S-RAW, ten 7Mpix daje mniejsze szumy na wysokim ISO i baaardzo podwyższa w tym zakresie zakres tonalny.
    Czyli C 50D to tak naprawdę dwa korpusy o różnych, bardzo ciekawych charakterystykach.

    Dla RAW-a 15Mpix mamy DR 7,4EV (ISO 100) i tylko 2,8EV (ISO3200). Widać jak przy tak gęstej matrycy szumy ograniczają DR przy wzroście czułości, i CMOS nie pomaga.

    Ale dla S-RAW 7Mpix DR wynosi 4,6 EV przy tym samym ISO 3200. Czyli nie jest to chyba prosta interpolacja, ale działa jakiś mechanizm sumowania sygnałów z sąsiednich pixeli.
    Kosztuje to ok. 4000 zł póki co....

    Dla porównania na ISO 3200 D300 daje DR 3EV, a D700 4EV.

    A teraz porównajmy ceny tych korpusów do C50D

    Czytając plotki o D400 wypatrywałem jakichkolwiek znaków na przejęcie tego pomysłu, ale daremnie...
    Za to pewnie filmy będą...
    D200 i trochę różności.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •