Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie NEF a przestrzenie barw

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Pomimo faktu, że obserwuje to forum już od dawna dopiero niedawno postanowiłem się zarejestrować

    Od niedawna (niecały miesiąc) jestem szcześliwym posiadaczem Nikona D70s i staram się zgłebić wszystkie tajniki tego sprzętu. Sprawą nie dającą mi spokoju od pewnego czasu jest nurtujące mnie pytanie: jak się ma wybrana w aparacie przestrzeń barw do NEF-a?

    Chodzi mi konkretnie o to czy wybór przestrzeni barwnej wpłynie na wygląd NEFa, czy też NEF jest zwykłym (surowym) zapisem danych z matrycy, a dopiero później na etapie programowym określa się sposób interpretacji tych danych określając (np. w NC) w jakiej przestrzeni barwnej mają być interpretowane surowe dane z NEFa?

    Jest to dla mnie istotna sprawa, ze względu na fakt, iż proponowane prezstrzenie barw różnią się znacząco między sobą i inną zastosowałbym do portretu a inną do pejzażu. O ile dobrze rozumuję, to najlepiej jest robić RAWy przy ustawieniu AdobeRGB (jako najszerszej przestrzeni barw) z później wybór przestrzeni docelowej. Jest to rozumowanie zakładające że wybór przestrzeni barwnej ma wpływ na NEF, ale nie jestem tego pewien, a chciałbym świadomie używać aparatu.

    Z góry dzięki za wyjaśnienia

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączam sie do zapytania. W ogóle interesuje mnie co się dzieje z wszystkimi ustawieniami optimize image przy robieniu nefów. Czy jest tak, że potem w programach do ich obróbki są to ustawienia domyślne dla tych zdjęć i ewentualnie można coś zmienić a jak się nic nie zmieni to zostaje z ustawieniami z aparatu? Czy istnieje możliwość wyzerowania ustawień w kompie czy lepiej ich w ogóle nie ruszać w aparacie? Czy tylko rawshooter sam automatycznie zmienia ustawienia zdjęć?
    D750
    flickr

  3. #3
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Było już na tym forum kilka razy. Polecam zajrzeć tutaj.

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees
    Było już na tym forum kilka razy. Polecam zajrzeć tutaj.
    Tak sie sklada kolego, ze jak pisalem przegladam to forum nie od dzisiaj i nie spotkalem nigdzie odpowiedzi na to pytanie. Jesli masz tak odpowiadac to nie pisz po prostu. Jesli znasz odpowiedz to jej udziel a nie trolluj.
    Aparaty: F80, D70s
    Obiektywy: N18-70, N28-100, N70-300
    Inne graty: filtry, fotobank 40GB, statyw, torby...

  6. #6

    Domyślnie

    Ja też tego nie znalazłem
    D750
    flickr

  7. #7

    Domyślnie

    Wg. mnie wybór przestrzeni barwnej w NEF nie ma rzadnego znaczenia - zawsze potem można przestrzeń zmienić z takim samym skutkiem, jaki miałby miejsce w przypadku zmiany tego parametru w korpusie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj
    Wg. mnie wybór przestrzeni barwnej w NEF nie ma rzadnego znaczenia - zawsze potem można przestrzeń zmienić z takim samym skutkiem, jaki miałby miejsce w przypadku zmiany tego parametru w korpusie.
    Ale jestes tego pewien, czy tak Ci się wydaje? Bo wg mnie tez RAW jest tylko zapisem informacji z matrycy a pozniej albo soft aparatu, albo zewnętrzny interpretuje te dane, ale chciałbym mieć pewność
    Aparaty: F80, D70s
    Obiektywy: N18-70, N28-100, N70-300
    Inne graty: filtry, fotobank 40GB, statyw, torby...

  9. #9

    Domyślnie

    Hiro, pewnym można być tylko śmierci.

    Rzecz ma się następująco - powodowany ciekawością wykonałem szereg wnikliwych testów (fotografie wzorca IT-8, świecących kolorowych diod i wiele innych ciekawych dupereli). Wychodzi mi z nich, że za cholerę nie ma różnicy dającej się zauważyć - ani na zdjęciu, ani na jego histogramie itd.

    Jeśli mimo wszystko jest inaczej, moje testy były nie dość dokładne i wnikliwe i się mylę, to szczerze mówiąc lekce to sobie ważę - mogą to być jedynie różnice tak duperelne, że kompletnie nie zawracam już tym sobie głowy.

  10. #10
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Hiro, tak się składa, że wpisałem w wyszukiwarkę słowo 'przestrzenie' i dostałem taki link: http://forum.nikon.org.pl/viewtopic....t=przestrzenie , jest tam pokrótce opisane. Poszukaj też dyskusji o profilach kolorów. Z tego wszystkiego dowiesz się, że jednak NEF nieco kompresowany jest i to stratnie (jednak niezauważalnie), ale wszelkie parametry możesz potem zmieniać w kompie (przestrzenie barwne też).

    Czy nef jest zupełnie surowy itd..? To pytanie też było na forum, ba, sam o to pytałem. Jeśli nie znajdziesz, skontaktuj się z adminem, bo pewnie usunął :P

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •