Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikon d70s vs. d80 - odwzorowanie kolorów ostrość - różnice

    Rzecz ma się zamiany d70s na d80 jakiej dokonałem pare tygodni temu...Niby zmiana na lepsze ale coraz bardziej jej żałuję. Dlaczego?

    Po pierwsze ostrość...Niby sposób działania przy obu puszkach był ten sam (tryb manualny AF), niby szkło te same (50mm) ale o ile przy d70s ostrość w moim odczuciu była idealna: np. http://www.digart.pl/zoom/2262804/Natalia__2.html , o tyle w d80 przy takim sposobie działania i przy kierowaniu ostrości ponownie na oczy wychodzi to mniej więcej tak: www.marekrzepka.com/2.jpg (makijaż nie jest tematem wątku ) lub http://www.marekrzepka.com/1.jpg ...I żeby było śmieszniej nie zdarza mi się to teraz jednostkowo, ale przy każdej sesji większość zdjęć nie jest dla mnie idealnie ostra co odbiera całą przyjemność fotografowania.

    Druga sprawa to odwzorowanie kolorów - ja wiem, że różnice pomiedzy światłem naturalnym latem a jesienią i te sprawy, ale mam wrażenie, że odwzorowanie kolorów jest często nienaturalne i przekontrastowane i nawet działania przy obróce RAWów niewiele już pomogą...Chodzi mi przede wszystkim o kolory w obrębie twarzy modelki - różnice pomiędzy najciemniejszymi i najaśniejszymi miejscami wydają mi się być bardziej przekontrastowane niż w d70s co wygląda w moim odczuciu dosyć nienaturalnie. A może to jest tak, że d70s pozwalał na większy margines błędu i na mniejszą dokładność w odwzorowywaniu kolorów?

    Końcowe pytanie jest więc takie - czy możliwe jest, że trafiłem na lewą sztukę d80-ki, czy może sobie coś ubzdurałem, a może zwyczajnie w dniu zamiany d70s na d80 straciłem umiejętność fotografowania? Bo przy tego typu efektach autentycznie coraz bardziej noszę się z myślą sprzedaży d80ki i powrotu do d70s...

  2. #2

    Domyślnie

    wiesz, jak będziesz szukał powodów to na pewno je znajdziesz...
    przy ostrości to przy ostatnim zdjęciu, jak dla mnie ostrość jest ustawiona na drugie oko, znajdyjące się trochę z tyłu. Spójrz na rzęsy, to przednie nieostre to z tyłu - brzytwa... Takie moje odczucie...Co do kontrastowania nie mam problemów z moim D80 i tak jak chcę to resztę robię na komputerze U mnie działa...
    Ostatnio edytowane przez velaskez ; 12-11-2008 o 01:25
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  3. #3

    Domyślnie

    co do AF... czy to czasem nie jest po prostu BF? W obu przypadkach z d80 ostro jest - albo na włosach albo na drugim oku

    A kolory... myślę, że to kwestia przyzwyczajenia, z drugiej strony ostatnio mój d70s zaczął straszną niebieską dominantę wrzucać na zdjęcia...

  4. #4

    Domyślnie

    D80 /d200/ jest zdecydowanie mniej ostry od d70s bo masz 2x wiecej pixeli, pomniejszajac odrobine wyostrz. Co do kolorów skorzystaj z zakładki Optimize image, zmien kontrast i saturacje. Miałem d70s i mam d200, nie mam żadnych takich problemów.... nie zamieniłbym d200 na d70s, chyba że tego drugiego kupiłbym za 700 zł

    "(tryb manualny AF)" nie rozumiem, co to jest "tryb manualny autofocusa"?
    ostrzysz na M?

  5. #5

    Domyślnie

    Mam D70s i D80. Przyznam, że na początku też miałem takie odczucia. Przy D80 trzeba lekko bardziej wyostrzać na etapie obróbki *.nef lub *.jpg i tyle. Generalnie D80/D200 generują bardziej "miękkie" obrazy. Nie napiszę, że zamieniłbym D70s na D80 czy odwrotnie. To poprostu dwa różne aparaty.
    Pozdrawiam.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  6. #6

    Domyślnie

    zabrakło przecinka - miało być tryb manualny M (ręczny wybór migawki i przysłony) i do tego AF
    jeśli zaś mowa o Waszych spostrzeżeniach dotyczących tego, że ostrość jest gdzieś indziej to mimo wszystko twierdzę, że w żadnym miejscu nie jest ona idealna....

  7. #7

    Domyślnie

    Też miałem takie wrazenie, ale porównując pomniejszone obrazki do jednej wielkości ostrośc tak naprawde bedziesz miał podobną. Oczywiscie w puszce masz ustawione sharpen +2?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez postregiment Zobacz posta
    Rzecz ma się zamiany d70s na d80 jakiej dokonałem pare tygodni temu...Niby zmiana na lepsze ale coraz bardziej jej żałuję. Dlaczego? (...)
    Nie będę się rozpisywał - ale miałem podobne odczucia, tak co do ostrości jak i odwzorowania kolorów po przejściu z D50 na D80/200/300. Chyba taka jest po prostu specyfika nowych matryc i trzeba się do niej przyzwyczaić (albo wypracować nowe podejście do obróbki NEF).

    pozdrawiam,
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez postregiment Zobacz posta
    Rzecz ma się zamiany d70s na d80 jakiej dokonałem pare tygodni temu...Niby zmiana na lepsze ale coraz bardziej jej żałuję. Dlaczego?
    Po pierwsze ostrość...(...)
    Druga sprawa to odwzorowanie kolorów (...)
    Końcowe pytanie jest więc takie - czy możliwe jest, że trafiłem na lewą sztukę d80-ki, czy może sobie coś ubzdurałem (...)
    Witam,
    odpowiedź brzmi: nie trafiłeś na lewą sztuke D80 i nie ubzdurałeś sobie niczego... niestety.
    Miałem identyczne odczucia po zmianie D70 na D80, zresztą nie ja jeden - było to szeroko komentowane na forum.
    Taki niedosyt pozostał na długi czas, bo choć wizjer D70 to jarmarczne lustereczko, a i AF w D80 duużo sprawniejszy, to...
    po prostu spodziewałem się czegos więcej.
    Oczywiście z czasem lepiej lub gorzej dopasowałem kolory do swojej wizji, ale ostrość, a raczej jej niedosyt - pozostał.

    Cytat Zamieszczone przez PawelR Zobacz posta
    Nie będę się rozpisywał - ale miałem podobne odczucia, tak co do ostrości jak i odwzorowania kolorów po przejściu z D50 na D80/200/300. Chyba taka jest po prostu specyfika nowych matryc i trzeba się do niej przyzwyczaić (albo wypracować nowe podejście do obróbki NEF).
    Bedę jednak mocno polemizował z opinią PawlaR w sprawie D300.
    Po zaaplikowaniu profilu barwnego z D2Xa (D2XMODE3) jestem w pełni usatysfakcjonowany, tak, że nawet nie myślę o zamianie na D700, czy cokolwiek innego... przynajmniej na razie.
    Art
    Ostatnio edytowane przez art44 ; 12-11-2008 o 14:52
    D300 / D810 / F70 + Nikkory

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez art44;969931

    (...)
    Bedę jednak mocno polemizował z opinią [B
    PawlaR [/B]w sprawie D300.
    Po zaaplikowaniu profilu barwnego z D2Xa (D2XMODE3) jestem w pełni usatysfakcjonowany, tak, że nawet nie myślę o zamianie na D700, czy cokolwiek innego... przynajmniej na razie.
    Art
    Zapewne masz rację

    ..ja się nie znam, jestem tylko amatorem, weekendowym pstrykaczem - z całą pewnością D300 to świetna puszka i duży postęp w stosunku do D80/200 - ale czy idealna ? Ja nawet po wgraniu profili z D2X miałem pewne zastrzeżenia co do neutralności w zakresie odwzorowania koloru skóry ludzkiej, aczkolwiek pewnie brakuje mi umiejętności w zakresie obróbki nefa

    Mimo wszystko mam jednak wrażenie, że inżynierowie Nikona bardziej skupiają się na technicznych aspektach działania aparatu (CMOS, FX, kl/s, LV, trzepaczki itp) , którymi można wprost konkurować z konstrukcjami spod znaku C/P/S/O, niż skupiają się na samej jakości i naturalności obrazu generowanego przez puszkę.
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •