Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Poziom pion ?

  1. #1

    Domyślnie Poziom pion ?

    Do czego lapac pion i poziow w przypadku tego zdjecia ? .... gdy dzwigi sa prosto budynki leca, a jak budynki sa prosto dzwigi leca :/ .... czy to znaczy ze zdjecie zostalo zle skadrowane.... prosze o pomoc
    1.

    i podobny problem z tym budynkiem....
    2.

  2. #2

    Domyślnie

    Pozmniejszaj te zdjecia.
    D700, S24-105/4 ART.

    "...the first thing that you want, will be the last thing you'll ever need"

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arwic Zobacz posta
    Pozmniejszaj te zdjecia.
    zrobione przepraszam za moje zapominalstwo

  4. #4
    autograf
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sylvester Zobacz posta
    Do czego lapac pion i poziow w przypadku tego zdjecia ?
    Przede wszystkim oś obiektywu niech będzie równoległa do podłogi.

  5. #5

    Domyślnie

    Na 1 to chyba dźwigi też lecą w prawo, a ten wieżowiec na brzegu kadru (po lewej) potęguje wrażenie "krzywizny".
    D700, S24-105/4 ART.

    "...the first thing that you want, will be the last thing you'll ever need"

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje pytanie i chcesz jedynie obracając zdjęcie uzyskać poziom to nie jest to możliwe. Musisz najpierw skorygować perspektywę.

  7. #7

    Domyślnie

    Oczywiście, że da się uzyskać poziom bez korygowania perspektywy. Tylko nie zawsze można to zrobić dokładnie.
    W przypadku 2 zdjęcia można wypoziomować dosyć dokładnie. Wystarczy że zdjęcie posiada pionowe linie, które są jak najbliżej środka.

    Oto mały tutek.

    1 - wyznaczamy prowadnicę pionową dokładnie na środku kadru
    2 - obracamy obraz do momentu gdy linia znajdująca się najbliżej środka obrazu zbiegnie się z prowadnicą.
    3 - Kadrujemy (symetrycznie), oczywiście odbywa się to kosztem obrazu.

    http://img353.imageshack.us/my.php?image=0001gj0.jpg

    W przypadku 1 zdjęcia sprawa jest trudna ponieważ nie ma długich pionowych linii przy środku obrazka.

  8. #8
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez StruceL Zobacz posta
    Oczywiście, że da się uzyskać poziom bez korygowania perspektywy.
    Co za bzdura!

    Wyprostu tą magiczną metodą to zdjęcie.

    Czemu się oburzam? Bo zanim zaczniesz robić innym wodę z mózgu uważam, że wypadałoby się zastanowić. NA Twoim przykładzie nie wyprostowałeś perspektywy w najmniejszym stopniu, ale wydaje się, że po prostu nie wiesz, o czym mówisz, bo nie dawałbyś takiego przykładu.

  9. #9

    Domyślnie

    Poziom i perspektywa to dwie odrębne sprawy. Oczywiście że nie skorygowałem perspektywy, przecież nie napisałem, że skorygowałem.
    Podałem domowy sposób (nie zawsze skuteczny) na korygowanie pionu, poziomu. Nie da się go oczywiście wyliczyć matematycznie.
    Proszę nie mylić perspektywy zbieżnej, zwanej również geometryczną lub linearną z poziomem i pionem. To dwie różne sprawy.
    Autor wątku pyta do czego łapać pion i poziom a nie o perspektywę zbieżną.
    Panie bombel go książek.

    Przykłady z naszej dziedziny: do korygowanie perspektywy geometrycznej służą obiektywy nikona pc a do poziomowania np. poziomica elektroniczna w d3.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez StruceL Zobacz posta
    ..... Proszę nie mylić perspektywy zbieżnej, zwanej również geometryczną lub linearną z osiami obiektywu. To dwie różne sprawy. .......
    To ile ten twój typowy obiektyw ma osi?
    Jacek

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •