Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    WIELKOPOLSKA
    Posty
    33

    Domyślnie dlaczego nikony nie ostrzą na nieskończoność ze szkłami manualnymi

    witajcie.
    Przeszukałem forum i nadal zastanawiam sie dlaczego właśnie nikony mają problem z ostrzeniem na nieskończoność a inne marki nie (wystarczy przejściówka bez soczewki i jest ok).
    Jeszcze jedno: czy do większości obiektywów (z innych systemów) można dotoczyć bagnet nikona i wstawić go w miejsce oryginalnego? czy to rozwiązałoby problem ostrzenia na nieskończoność? Mam znajomych tokarzy i to nie byłby kłopot, a na e-baju widzę sporo fajnych szkieł.
    Jeśli ktoś zechciałby podjąć tę techniczną dyskusję to będę wdzięczny.
    Ostatnio edytowane przez PLASTUś ; 29-09-2008 o 19:43

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    WIELKOPOLSKA
    Posty
    33

    Domyślnie

    czekałem na jakiś odzew ale albo moje pytanie jest zbyt banalne albo... wprost przeciwnie. może nikt z was nie zajmował sie takimi przeróbkami...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PLASTUś Zobacz posta
    witajcie.
    Przeszukałem forum i nadal zastanawiam sie dlaczego właśnie nikony mają problem z ostrzeniem na nieskończoność a inne marki nie (wystarczy przejściówka bez soczewki i jest ok).
    Słabo szukałeś
    Dlaczego nie ostrzą? Prawdopodobnie dlatego, że w systemie Nikona bardziej oddalili obiektyw od filmu - taka technologia ...

    Rozwiązania ?
    - szukać szkieł manualnych do Nikona - Nikkory i cała masa innych producentów
    - szkła od PSIX można zakładać przez przejściówkę bez soczewki

    Cytat Zamieszczone przez PLASTUś Zobacz posta
    Jeszcze jedno: czy do większości obiektywów (z innych systemów) można dotoczyć bagnet nikona i wstawić go w miejsce oryginalnego? czy to rozwiązałoby problem ostrzenia na nieskończoność?.
    Raczej do niewielu obiektywów innych producentów da się dopasować bagnet Nikona.
    Do "najfajniejszych" szkieł Made in CCCP tzn. :
    Peleng 8mm,
    Zenitar 16mm //fish eye
    Peleng 17mm,
    MTO 1000mm
    MTO 500 //niektóre
    Tair 135mm
    Tair 300mm
    Jupiter 135mm
    Zenitar 50mm // od Kijew'a - ten ma chyba bagnet Nikona na stałe

    możesz nabyć wymienne mocowanie z bagnetem Nikona i ostrzą na nieskończoność.
    Sam używam tak Taira 300 i Jupitera 135.

    Niektóre stare japońskie szkła miały tzw. Adaptall (to nie jest to samo co radziecki adapter, ale podobne ) i również pozwala montować bagnet Nikona.

    Praktycznie nie ma możliwości zamontować do Nikona obiektywów z innych systemów.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    WIELKOPOLSKA
    Posty
    33

    Domyślnie

    dzięki za wypowiedź
    jest na forum sporo o przejściówkach ale nie to mnie interesuje...
    jak napisałem chodzi o to dlaczego nie ostrzą - piszesz że konstrukcyjnie są (prawdopodobnie) bardziej oddalone od powierzchni matrycy (filmu) i jeśli to jest prawda to mniemam że trzeba by doświadczalnie dobierać grubość dorabianego bagnetu i wtedy można by wymontowywać oryginalne mocowania (czy to contax, czy fd czy jeszcze inny) i wstawić nikonowski bagnet. wychodzi też na to że - jeśli dobrze wnioskuję - taki przerabiany obiektyw musiałby być zamocowany bliżej czyli dorabiany bagnet musiałby to umożliwiać.

  5. #5

    Domyślnie

    Piszę "prawdopodobnie" z ostrożności - nie jestem ekspertem
    Cytat Zamieszczone przez PLASTUś Zobacz posta
    ... mniemam że trzeba by doświadczalnie dobierać grubość dorabianego bagnetu i wtedy można by wymontowywać oryginalne mocowania (czy to contax, czy fd czy jeszcze inny) i wstawić nikonowski bagnet. wychodzi też na to że - jeśli dobrze wnioskuję - taki przerabiany obiektyw musiałby być zamocowany bliżej czyli dorabiany bagnet musiałby to umożliwiać.

    Ktoś tu napisał na forum , że idealna przejściówka M42 do Nikona powinna mieć ujemną grubość .

    więc tak , przerabiany obiektyw musiał by być troszkę bliżej ale :
    1. Obudowa obiektywu może na to nie pozwolić
    2. W niektórych obiektywach tylna soczewka musiała by być tak blisko filmu , że zablokowała by lustro - a tego nie chcemy
    3. w wielu obiektywach pierścień przysłon albo mechanizm ustawiania przesłony jest tuż przy bagnecie

    Przeróbka była by więc bardzo problematyczna , jest lepszy patent , niektóre obiektywy można "przejustować" .
    W obiektywie korygowane jest położenie przedniej soczewki tak aby ostrzył na nieskończoność ze zwykłą przejściówką.
    Czytałem, że da się to zrobić w Sonnarze 180 i Tairze 300

    przy okazji , zapraszam na :
    http://forum.stock-photo.pl/ forum o obiektywach manualnych
    Ostatnio edytowane przez mww7 ; 30-09-2008 o 13:09

  6. #6

    Domyślnie

    e krowa wie wiele na ten temat


  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2008
    Miasto
    WIELKOPOLSKA
    Posty
    33

    Domyślnie

    mww7, o takie informacje mi chodziło! widzę że muszę zagłębić sie w sprawę "przejustrowania" - co dwie głowy to nie jedna domyślałem sie że czasem może pojawić sie kłopot z blokowaniem lustra.

  8. #8

    Domyślnie

    Helios 44-m4 da sie tak przerobić, ale nie jest to proste.

    Pierwszy komplet soczewek patrząc od body (dwie w jednej obudowie) trzeba wykrecić, i umocować bardziej wysuniętę. Niestety gwint jest za krótki żeby złapać choć na jeden "ząbek". Trzeba wiec wykombinowac coś co ustali nam owe soczewki w obudowie ale już w miejscu niegwintowanym. Jak ktoś ma heliosa to wie o czym mówie.
    Ja okleiłem taśmą aluminiwą, taką grubsza, kilka warstw, i jest ten zestaw soczewek na wcisk. Nie należy przesadzic z wysunieciem tych soczewek, bo zablokują lustro!!! Sam sobie cit przesadziłem i zablokowało. Miałem stracha że cos sie mogło uszkodzic, ale narazie wszystko śmiga OK (Nikon D60). helios teraz ostrzy na nieskończoność bez problemu. Należy tylko zadbac aby soczewki sie nie wysuneły "samoczynnie" od drgan itd.

    A wogule wie ktoś może czy od takiego chwilowego zblokowania lustra może sie cos uszkodzić, ruch lustra jest wymuszany elektromagnesem czy jak ???
    Nikon D60, T17-50, N70-300VR, Helios, SB600

  9. #9

    Domyślnie

    Są przejściówki z M42 na bagnet Nikona z soczewkami i bez. Te bez soczewek w większości przypadków ( poza obiektywami od Pentacona Six ) nie pozwalają wyostrzyć na nieskończoność, dlatego rozwiązaniem są przejściówki z soczewką ( oczywiście trzeba wybierać te lepsze i niestety trochę droższe ) i te pozwalają ostrzyć na nieskończoność.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    dlatego rozwiązaniem są przejściówki z soczewką
    Których ja osobiście nie polecam. Testowałem kiedyś parę a te co były najlepsze dają taki efekt:

    http://forum.nikon.org.pl/showpost.p...&postcount=159
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •