Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar marcinekmm
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    225

    Domyślnie Typ obiektywu...

    Witam! Mam pytanie związane z oznaczeniami producenta odnośnie obiektywów Nikona:co oznacza typ obiektywu podawany na końcu "symbolu" i jak to rozumieć (np. Nikor 28-70/3,5-4,5 D)? czy mógłby ktoś to objaśnić? Bo na zdrowy rozum obiektywy o tej samej ogniskowej jednak czymś się róznią przy typie G lub D na przykład (nie wiem czy takie są w praktyce, ale powiedzmy)? Z góry dziękuje za odpowiedź tudzież skierowanie mnie na właściwy tok myślenia . Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektyw typu D ma dodatkowy pierścień przesłony.
    Obiektyw typu G tego pierścienia nie ma, natomiast przesłonę ustawiasz na korpusie aparatu.

    Wot i cała tajemnica.
    D70 | Nikkor 18-70 f/3.5-4.5G DX | Sigma 70-300 f/4-5.6 II | Nikkor 50 f/1.8 D | SB-600

  3. #3

    Domyślnie

    z tym G to mkycler ma rację... jeśli chodzi o D to typ obiektywu który "przez styki CPU podaje korpusowi informację o odległości przedmiotu, na który nastawiono ostrość. Litera "D" pochodzi od słowa "distance"... (cytat z książki Marcina Górko "Nikon System")...

    [ Dodano: Wto Sty 04, 2005 7:31 pm ]
    tzn oczywiście obiektywy bez G mają pierścień przysłon, tyle że akurat nie litera "D" o tym świadczy...
    Pozdrawiam
    Maciej

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar marcinekmm
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    225

    Domyślnie

    Czy ma to jakieś przełożenie na późniejsze użytkowanie obiektywu (komfort pracy, trwałość, jakość zdjęć,....)? Ceną różnią się chyba jednak, czy mi się wydaje? Czy różnice w powyższych typach rozwiązań występują w tych samych wielkościach obiektywów, czy nie ma reguły?

  5. #5

    Domyślnie

    wiekszość obiektywów AF pierwotnie nie posiadało tej funkcji, z biegiem czasu jednak je modyfikowano - i tak można kupić np: obiektyw 85/1.8 lub późniejszą wersję 85/1.8 D... nie sprawdziłem tego, ale podobno starsze modele (bez "D") są lepsze optycznie (?)... przynajmniej tak podają niektóre stronki w necie (np: www.photodo.net)... a tak w ogóle, to chyba wszystkie nowe obiektywy nikona mają już tą funkcję, przydaje się głównie przy współpracy z lampą (przynajmniej z tego co wiem)...
    Pozdrawiam
    Maciej

  6. #6

    Domyślnie

    obiektywy z D umożliwiają pomiar matrycowy 3D...bez D zwykły matrycowy...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  7. #7

    Domyślnie

    obiektywy z D umożliwiają pomiar matrycowy 3D...bez D zwykły matrycowy...
    Ale tylko w przypadku pomiaru swiatla blyskowego w trybie fill in flash
    Pozdrawiam Karol

  8. #8

    Domyślnie

    a dokładnie...obiektywy D umożliwiają przestrzenny 3D pomiar matrycowy oraz przestrzenne 3D wielopolowe zrównoważenie byłysku wypełniającego...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  9. #9
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    czyli generalnie są lepsze i bardziej godne polecenia... bynajmniej do takich pretendują ?

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar marcinekmm
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    225

    Domyślnie

    czyli generalnie są lepsze i bardziej godne polecenia... bynajmniej do takich pretendują ?

    [ Dodano: Sro Sty 05, 2005 12:10 am ]
    Zamierzam kupić F75; czy jest sens dopłacić "parę złotych" za obiektyw 28-100mm wobec 28-80mm który jest tańszy (oba typu G)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •