Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Profil monitora i CS3?

    Witam,

    Przymierzam się powoli do zakupu czegoś na kształt SPYDERa żeby oprofilować sobie monitor. To stare CRT Mitsubishi i chociaż znam wasze zdanie nt. SPYDERa to uważam, że do moich zastosowań będzie wystarczający. Pytanie jednak ma dotyczyć czego innego. W tej chwili pracuję w CS3 w przestrzeni roboczej ProPhoto i w systemie mam ustawiony jakiś standardowy profil mojego monitora. Jednak to co widzę w PSie różni się sporo od tego co pokazuje monitor w aplikacjach nie wykorzystujących CMS. W momencie kiedy włączę sobie "Proof Colors" i w "Proof Setup" będzie wybrany "Monitor RGB" PS pokazuje dokładnie to co zobaczę na monitorze. Czy stworzenie profilu monitora spowoduje, że Windows będzie wyświetlał kolory tak samo jak widzę je w PSie?? Może jest we Wrocławiu ktoś kto mógłby na chwilę pożyczyć SPYDERa albo jakiś inny kalibrator, żebym mógł zobaczyć jak to działa? Nie chcę wywalać kasy, nie mając do końca pewności czy coś na tym zyskam. Oczywiście docelowo chodzi o zgodność kolorystyczną odbitek z labu z tym co widzę na monitorze (zarówno w PSie jak i innych aplikacjach).
    Żurek

  2. #2

    Domyślnie

    Przestrzeń ProPhoto jest wielka jak głupota polskich polityków (pewna jej część leży nawet poza spektrum widzialnym) i żaden monitor nie będzie jej wyświetlał poprawnie bez aplikacji, która posiada moduł zarządzania barwą. Kupno kolorymetru niczego tutaj nie zmieni, bo jest to urządzenie umożliwiające dokonanie poprawnej charakteryzacji i regulacji monitora, a nie łamanie praw fizyki.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Przestrzeń ProPhoto jest wielka jak głupota polskich polityków (pewna jej część leży nawet poza spektrum widzialnym) i żaden monitor nie będzie jej wyświetlał poprawnie bez aplikacji, która posiada moduł zarządzania barwą. Kupno kolorymetru niczego tutaj nie zmieni, bo jest to urządzenie umożliwiające dokonanie poprawnej charakteryzacji i regulacji monitora, a nie łamanie praw fizyki.
    To chyba nie chodzi o przestrzeń roboczą. Pracuję w ProPhoto aż do samego końca (od NXa do PSa) a na końcu i tak konwertuję do sRGB albo do profilu labu. W przypadku wielu zdjęć ProPhoto daje mi lepszą kontrolę nad przepałami, a poza tym szersza przestrzeń daje więcej miejsca na edycję. Nie o to zresztą chodzi, bo nawet jeżeli w NX i PS jako przestrzeń roboczą ustawię sRGB to i tak "Proof Colors" na "Monitor RGB" działa dokładnie tak samo jak przy ProPhoto, czyli obraz w samym PSie wygląda inaczej niż poza nim. I dlatego pytałem czy prawidłowy profil monitora pozwoli aby to co widzę w PSie było tym co widzę w systemie i na odbitkach.
    Żurek

  4. #4

    Domyślnie

    Więc tak - każdy monitor ma jakąś tam sobie przestrzeń i praktycznie rzecz biorąc każda z tych przestrzeni jest inna i w dodatku zmienia się w funkcji czasu. Jeśli mamy zdjęcie w sRGB i otworzymy je w PS, to PS porówna przestrzeń naszego monitora z przestrzenią sRGB i wyświetlając zdjęcie weźmie poprawkę na różnicę pomiędzy przestrzenią monitora, a przestrzenią sRGB. Jeśli zaś wyświetlimy zdjęcie poza PS (np. w IE7), taka korekta nie zostanie naniesiona i zdjęcie zostanie po prostu wyświetlone w przestrzeni monitora. Dlatego zgodność pomiędzy wyglądem zdjęcia w PS i IE7 jest zwykle niemożliwa do osiągnięcia (chyba, że monitor ma charakterystykę zbliżoną do np. sRGB na tyle, że nie widzimy wizualnej różnicy)

    Inna rzecz to zgodność obrazu na monitorze z obrazem na odbitce. Aby monitor wyświetlał nam zdjęcia poprawnie, potrzebujemy utworzyć profil monitora, który będzie poprawnie informował system o charakterystyce naszego monitora. Profil fabryczny jest jedynie wynikiem uśrednionych pomiarów i charakteryzuje nowy monitor ustawiony w pewien sposób, który niekoniecznie musi odpowiadać temu, jak my chcemy go sobie ustawić, ani temu, jak po pewnym czasie będzie się on zachowywał. Tu kolorymetr jak najbardziej będzie przydatny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Tu kolorymetr jak najbardziej będzie przydatny.
    OK. Myślałem, że uda się doprowadzić do zgodności w całym systemie, ale i tak najważniejsze jest to co później widzę na odbitkach.
    Żurek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •