Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czy sprzedawaliście RAW-y, w jakich okolicznościach?

    Firma poprosiła mnie o wykonanie serii zdjęć. Proszą jednak, abym ich nie poddawał obróbce PS. Dzięki temu, jeśli zechcą wykorzystać zdjęcie, będą mieć większe pole manewru (kadr, kontrasty, korekty różnego rodzaju) i łatwiej osiągną oczekiwany rezultat, to jest dostosują zdjęcie do potrzeb.

    I kurcze, jestem w kropce. Argumenty klienta rozumiem, finansowo na tym nie tracę, ale kto lubi "robić za cyngla" i nie panować do końca nad tym co oddaje ? Nie mam na taki układ specjalnej ochoty i jeśli nie dowiem się od Was że coś takiego może funkcjonować i gdzie są rozsądne granice, to chyba będę "usztywniał" swoje stanowisko w sprawie tego zadania.
    Sprzęt, nawet słaby, nie powinien być problemem. Problem to światło, drugi plan i wyczucie chwili.
    http://www.fotolook.pl/main.php/v/fjerzy/

  2. #2

    Domyślnie

    Ja generalnie jestem przeciwnikiem oddawania surowych plikow raw, bo diabli wiedzą kto to później będzie "wywoływał" do jpg i jakie będą tego efekty... ALE skoro się uparli i Ci za to płacą to nie widzę problemu, kasuj i już

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fjerzy Zobacz posta
    Firma poprosiła mnie o wykonanie serii zdjęć. Proszą jednak, abym ich nie poddawał obróbce PS.
    Ale proszą tylko o to (brak obróbki), czy konkretnie o RAW-y? Bo jak chcą JPGi bez obróbki, to możesz zrobić RAW+JPG i dać im tylko JPGi, albo wywołać w Capture NX z ustawieniami z puszki i dać im JPGa albo TIFFa. Będzie zero postprocessingu, jak chcieli.

    A jeśli chcą RAWy - to chyba tylko kwestia ceny. W czasach kliszowych chyba też sprzedawało się negatywy, nie tylko odbitki? Tylko może trzeba mieć lepiej skonstruowaną umowę - żeby nie mogli przypisać sobie autorstwa.

    Tak na szybko pomysł: może protokół przekazania? Że niejaki fjerzy przekazuje firmie x takie a takie pliki .NEF, o takich konkretnych skrótach (tutaj jakieś MD5 czy SHA-1 policzone z pliku).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MsbS Zobacz posta
    Ale proszą tylko o to (brak obróbki), czy konkretnie o RAW-y? Bo jak chcą JPGi bez obróbki, to możesz zrobić RAW+JPG i dać im tylko JPGi, albo wywołać w Capture NX z ustawieniami z puszki i dać im JPGa albo TIFFa. Będzie zero postprocessingu, jak chcieli.

    A jeśli chcą RAWy - to chyba tylko kwestia ceny. W czasach kliszowych chyba też sprzedawało się negatywy, nie tylko odbitki? Tylko może trzeba mieć lepiej skonstruowaną umowę - żeby nie mogli przypisać sobie autorstwa.

    Tak na szybko pomysł: może protokół przekazania? Że niejaki fjerzy przekazuje firmie x takie a takie pliki .NEF, o takich konkretnych skrótach (tutaj jakieś MD5 czy SHA-1 policzone z pliku).
    Dzięki za te sugestie, ale tu nie ma obaw. Wszystkie pozostałe warunki są identyczne jak bym oddawał obrobionego TIFFA. Dalej jestem autorem i dalej to są moje zdjęcia. Tyle, że nie panuję nad kadrem, poziomami, krzywymi itd. przy czym to nie za bardzo mnie przeraża, bo firma zacna i z cała pewnością nie grozi mi, że wysmażą sobie babola takiego, że ja nie dostanę już żadnego zlecenia bo taki smród pójdzie.

    Zresztą, pomijając kwestie autorskie, łatwo mi przyjąć, że zawodowy grafik, "wyciśnie" z takiego zdjęcia więcej niż ja - miłośnik fotografii jedynie.
    Sprzęt, nawet słaby, nie powinien być problemem. Problem to światło, drugi plan i wyczucie chwili.
    http://www.fotolook.pl/main.php/v/fjerzy/

  5. #5

    Domyślnie

    tak
    klient poprosil do wydawnictwa albumowego tify obrobione i rawy gdyby ktores zdjecie bylo potrzebne wieksze.
    wszystko dokladnie omowilismy w umowie, zarowno fakt ze moja obrobka jest wyznacznikiem do ew szalenstw grafika z raw.
    oczywiscie rawy pozostaly moja wlasnoscia a klient otrzymal czasowa licencje

    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  6. #6

    Domyślnie

    i z ta czasowa licencja to jest chyba bardzo rozsadne rozwiazanie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •