Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1

    Domyślnie Ile światła traci się na dyfuzorze

    Witam!

    Według netykiety nie powinno się pisać "jak w temacie", więc trochę rozwinę wypowiedź...

    Mam zamiar kupić sobie SB600 w zestawie z dyfuzorem (standardowym) nakładanym na lampę. Pytanie brzmi. Ile światła traci się na dyfuzorze? Można to odnieść jakoś do EV'ek?
    MKL (Fotoblog)
    – Co jest?!
    – Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.

  2. #2

    Domyślnie

    Podpinam się do pytania. Też mnie to intryguje
    D40: S10-20, S30, N50G, N18-200VR, T55-200+DCR250, SB-400...
    Zenith 12XP: H44M, J37A, P29/2.8, P135/2.8.
    ..

  3. #3

    Domyślnie

    Używam lampy wyłącznie z dyfuzorem, ponieważ używam jej tylko w skrajnych przypadkach jako doświetlenia, mimo owych strat i tak mam na lampie ustawioną korekcję -3...-1EV, jedynie przy szerokokątnych ujęciach w ciemnościach, dynamiczne kadry z bliska - wtedy -1...0EV, a spadek światła na dyfuzorze to przeciętnie 1...2EV zależnie od konstrukcji
    Ostatnio edytowane przez gregoire7 ; 07-08-2008 o 12:19
    DSLRowanie, taniec towarzyski, siatkówka, wino chilijskie

    www.sztukapatrzenia.pl

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mkl Zobacz posta
    Mam zamiar kupić sobie SB600 w zestawie z dyfuzorem (standardowym) nakładanym na lampę. Pytanie brzmi. Ile światła traci się na dyfuzorze? Można to odnieść jakoś do EV'ek?
    odpowiedź jest bardziej skomplikowana. Fizyk by odpisał, że traci się tyle energii światła ile zostało zamienione w ciepło
    A praktycznie - to jest po prostu zwiększenie kąta rozsyłu światła i nieco zwiększona powierzchnia świecąca. Tak jakby zoom lampy był w jeszcze szerszej pozycji. Wiadomo, że w takim przypadku LP lampy spada.
    TTL będzie to uwzględniał sam, nie trzeba wprowadzać żadnych korekcji. Oczywiście pole manewru TTL w dobieraniu siły błysku jest ograniczone max mocą lampy. Niektórzy myślą, że dając korekcje na + spowodują, że lampa mocniej błyśnie. Otórz nie błyśnie mocniej niż wynosi jej pełna moc. Kolejna istotna sprawa, to to, że o sile błysku (jaki % mocy lampy ma byc użyte dla prawidłowego naświetlenia) decyduje aparat, nie lampa. Jeśli lampa będzie błyskała słabiej, nie całą mocą to znaczy, że body uznało, że tak jest OK.

    Z dyfuzorem jest inny charakter światła - gdy robimy zdjęcia w pomieszczeniach, wtedy większa część światła jest odbijana od sufitu, ścian, niz gdy się pracuje na zewnątrz, gdzie odbic brak. I gdzie nieco spada sens użycia mydelniczki, lepsze są wtedy duże ekraniki lumiquest.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    TTL będzie to uwzględniał sam, nie trzeba wprowadzać żadnych korekcji.
    W temacie było pytanie o SB-600. Ta lampa "nie wie", że ma założony dyfuzor.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    W temacie było pytanie o SB-600. Ta lampa "nie wie", że ma założony dyfuzor.
    A SB-800 wie?
    MKL (Fotoblog)
    – Co jest?!
    – Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.

  7. #7

    Domyślnie

    wie
    To że sb-600 nie ma tej informacji nie ma znaczenia. I tak siła błysku jest dozowana przez TTl

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    W temacie było pytanie o SB-600. Ta lampa "nie wie", że ma założony dyfuzor.
    jak napisał jacek.gold - to nie ma znaczenia jaka lampa. Błyskiem steruje body na podstawie oceny ilości powracającego światła.
    To że na lampę zakłada się dyfuzor i że lampa o tym "wie" ma znaczenie dla pokazania zasięgu na lampie i do samodzielnego działania w trybie manualnym.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    jak napisał jacek.gold - to nie ma znaczenia jaka lampa. Błyskiem steruje body na podstawie oceny ilości powracającego światła.
    To że na lampę zakłada się dyfuzor i że lampa o tym "wie" ma znaczenie dla pokazania zasięgu na lampie i do samodzielnego działania w trybie manualnym.
    aha, to nie wiedziałem

  10. #10

    Smile

    to ja tez sie podczepiam pod temat...
    a jaki waszym zdaniem najlepiej kupic dyfuzor? taki tanszy ok 20-30 zl czy "zaszalec" i kupic cos drozszego o lepszych wlasnosciach (np przepuszczalnosc swiatla itp.) macie moze jakies typy?


    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    lepsze są wtedy duże ekraniki lumiquest.
    przepraszam, ze zapytam a co to takiego??


    btw. ostatnio focilem troszke na slubie kolegi ale tylko w kosciele tak dla jaj zeby wyprobowac sprzet itp itd, i kurcze z sabinka podlaczona strasznie dziwnie te zdjecia powychodzily, mysle wlasnie ze nie mialem zalozonego "rozpraszacza" swiatla i dlatego tak dziwnie sie dzialo"
    D80; Sigma 24-70 mm f2.8 EX DG Macro; Sigma 70-300 f4-5.6 APO DG Macro, NIKKOR 50mm f1.8D; MB-D80 Nikon; SB-600; statyw

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •