Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1

    Domyślnie Zestaw oświetleniowy - plener i studio.

    Założyłem ten sam temat na Cyberfoto, dyskusja trwa, rozwiązania na razie nie ma, może ktoś podpowie.



    Postanowiłem spróbować swych sił w fotografii studyjnej.

    Przeznaczenie: fotografia portretowa, produktowa, czasem samochody.
    Miejsca sesji: studio domowe(15-18 m2) i plener.

    Przeczytałem kilka wątków, min Adama i bogatszy w wiedzę wybrałem taki zestaw dla "początkujących krawcowych"

    http://www.funsports.pl/p,pl,33,zestaw+fun100.html
    cena 680 zł.

    Jest jednak pewien problem: co z zasilaniem w plenerze?
    W Funsport proponują coś takiego:
    http://www.funsports.pl/p,pl,299,powermate+300.html
    cena 1500 zł + 2 statywy, 2 parasolki, jakieś pokrowce i torba wyjdzie z 2000zł. Jak dla mnie to za dużo.

    W funsports podobno nie sprzedają oddzielnie power packa - tylko w zestawie, proponują kupno przetwornicy i akumulatora, koniecznie z przetestowaniem z konkretną lampą. Szczerze mówiąc moja znajomość elektryki ogranicza się do wiedzy jak włożyć wtyczkę do gniazdka i w związku z tym kilka pytań moich:
    1. Jaką przetwornicę kupić?
    2. Jaki akumulator kupić, załóżmy że potrzebuję na sesję 300 strzałów z pełną mocą?
    3. Jak to wszystko połączyć - rozumiem że przetwornica jest połączona z akumulatorem klemami, a z lampami przez gniazdko elektryczne?


    I jeszcze jedno, na stronie funsports przeznaczeniem zestawu fun 100 jest "fotografia małych i średnich obiektów" - rozumiem, że portrety tak, ale czy np średniej wielkości samochód osobowy dam radę oświetlić?

    Z góry dzięki za odpowiedzi.

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    To do zabawy czy do pracy?
    Do zabawy w portret to co chcesz kupić na początek wystarczy.
    Fotografować samochody - da się. Samochody możesz zrobic jedną lampą na wielokrotnej ekspozycji z przestawianiem lampy. Da się. Tylko pytanie o kompromis między ceną a wygodą. Chcesz focic wygodniej to potrzebujesz wiele, wiele więcej.
    Mam nadzieje, że myślisz o samochodach w terenie, a nie w studiu? Bo jeśli w studiu, to masz takie wydatki, że nikogo nie będzie interesowało to, że masz najwyżej 2 tys. Takie jest życie. Ja mam 3 tysiące, a na Hasela H3D39 to i tak nie starcza i nikogo to nie obchodzi.

    Absolutnie błędne jest myślenie typu: kasę wydam na body i szkła, a inwestycje w oświetlenie ograniczę do minimum.
    Na oświetlenie powinno się wydać tyle, ile na body/szkła. W studiach do focenia samochodów - oświetlenie kosztuje więcej niż aparaty/szkła, nawet mimo tego, że jako sprzęt foto uzywa się często wspomnianego drogiego Hasela, a nie mały obrazek
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jacku, do nauki przede wszystkim, na fotografii nie zarabiam i zajmuję się nią czysto amatorsko.
    Auta oczywiście w plenerze.



    EDIT:

    Tu link do dyskusji na Cyberfoto

    http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogoln...r-i-studio.htm
    Ostatnio edytowane przez Frodo ; 17-07-2008 o 23:35

  4. #4

    Domyślnie

    A może (nieodmiennie) www.strobist.com stajl?
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  5. #5

    Domyślnie

    Problem w tym, że nie mam zewnętrznej lampy błyskowej, a koszt tylko jednej sb 800 to ponad 1000 zł. A gdzie jeszcze koszt parasolek, statywów itp? Oczywiście są Vivitary i inne lampy bez ttl, na razie drążę temat, jeśli nie znajdę rozwiązania to wchodzę w strobist.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcepanek Zobacz posta
    Problem w tym, że nie mam zewnętrznej lampy błyskowej, a koszt tylko jednej sb 800 to ponad 1000 zł.
    Jeśli zamierzasz używać lamp poza aparatem, to SB-800 jest przereklamowane i już. Fakt, można nim sterować bezprzewodowo, ale sterowanie błyskiem to półśrodki... Kup sobie więc dwa albo trzy Vivitary (w cenie jednego SB-800 za wszystkie, jeśli nie taniej), do tego VP-1 VariPower x tyle, ile lamp (do płynnej regulacji mocy) i Elinchromy SkyPort. Załatwione, święty spokój.
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcepanek Zobacz posta
    Założyłem ten sam temat na Cyberfoto, dyskusja trwa, rozwiązania na razie nie ma, może ktoś podpowie..
    Pozwolę sobie podpiąć się pod temat
    Studio mnie nie interesuje ( oczywiście z braku środków $$), mam zamiar focić samochody w terenie. Z zasilaniem 230V jestem sobie w stanie poradzić natomiast nigdy nie pracowałem z lampami studyjnymi i ich wydajność podawana w Ws niewiele mi mówi
    Do tego dochodzą jeszcze parasole, więc duża strata mocy lamp...
    Pytanie jakie mnie nurtuje to: lampy jakiej mocy?
    Czy Quantuum R600 wystarczy, zakładam, że będa to 3-4 sztuki + jakieś dodatkowe błyskotki do oświetlenia od tyłu itp. Jeśli ktoś posiada doświadczenie w podobnym temacie, to będę wdzięczny za poradę

    EDIT: Zakładam zapas jakieś 40% mocy lamp na wszelki wypadek
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 20-07-2008 o 20:35
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    jakie iso i jakie przysłony (potrzebujesz większej GO?) używasz w pracy?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Chodzi o fotografowanie aut osobowych, więc jest to dystans kilku metrów ( ale zawsze może trafić się potrzeba zrobienia ciężarówki . Co do parametrów naswietlania, to w tej chwili trudno mi powiedzieć gdyż używam C8800, jednak jesienią będzie to D300 i 24-70 + polar. Co do sprzętu to uważam, że lepiej jest wydać 1-1,5k więcej niż ryzykować, że cały zakup będzie nie trafiony.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    jeżeli chcesz mieć na pełnoklatkowym body całą ciężarówkę w GO to oznacza dość spore przysłony (polar niestety sporo światła kradnie też). Przy lampach 600 WS nie będziesz miał żadnego zapasu mocy, a raczej może ci braknąć. Chyba, że pójdziesz w wyższe ISO.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •