Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie RAW a ustawienia balansu bieli

    Witam. Pytanie brzmi: czy zapisując fotografie w RAW-ach, jest sens w dobieraniu właściwego balansu bieli (jeśli jest to jaki) w sytuacji, kiedy otrzymany plik można obrobić potem np. w Capture NX? TIFF i JPG sprawa jasna, ale RAW? Tego nie wiem.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez fjerzy Zobacz posta
    Witam. ...czy zapisując fotografie w RAW-ach, jest sens w dobieraniu właściwego balansu bieli (jeśli jest to jaki) w sytuacji, kiedy otrzymany plik można obrobić potem np. w Capture NX?...
    Cześć,
    wydaje mi się, że jednak ma, gdyż mój CNX z defaultu ustawia WB na "zdefiniowany przez aparat" (u mnie d80), a przełączenie na wartość "custom" (czasami) zmienia wygląd obrazu. Więc wydaje się, że NEF, gdzieś to przenosi. Wobec powyższego można (w pewnym uproszczeniu) przyjąc, że NEF to jest coś więcej niż prosty format RAW.
    To tak okiem "amatora" -
    - Janusz(W)
    "...Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co..." - Mark Twain

  3. #3

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Jak najbardziej ma wpływ. Im lepiej go ustawisz w momencie robienia zdjecia, tym lepsze zdjecie po wywołaniu z RAW-a. Oczywiście drobne niedociągnięcia można łatwo skorygować w RAW-ie, ale już poważne uchybienia nie zawsze dadzą się skorygować.
    NIKON...

  4. #4

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    MZ zawsze to chyba lepiej mieć "surowy" plik bliższy poprawnej wersji bo nie trzeba wtedy zbytnio ingerować podczas obróbki.

  5. #5

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    dziękuję, to chyba wystarczy, żeby przekonać mnie do zadbania balans bieli dokładnie tak, jak przy TIFF-ach czy jpg-ach.
    Pozdrawiam.
    fjerzy

  6. #6

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez Jacek B. Zobacz posta
    Jak najbardziej ma wpływ. Im lepiej go ustawisz w momencie robienia zdjecia, tym lepsze zdjecie po wywołaniu z RAW-a. Oczywiście drobne niedociągnięcia można łatwo skorygować w RAW-ie, ale już poważne uchybienia nie zawsze dadzą się skorygować.
    jesli masz NEF to mozesz sobie dowolnie korygowac/ustawiac balans bieli. jedna z glownych zalet plikow raw
    podpis nieczytelny

  7. #7

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez Valwit Zobacz posta
    jesli masz NEF to mozesz sobie dowolnie korygowac/ustawiac balans bieli. jedna z glownych zalet plikow raw


    wg mnie na pewno nie dowolnie i jak pisali poprzednicy nalezy zawsze starac sie ustawic jak najlepsze WB dla danej sceny.
    jesli bardzo schrzanimy WB w danej scenie to watpie ze mozna potem w kompie osiagnac taki efekt jak przy odpowiednim ustawieniu WB i pozniejszej obrobce nef

  8. #8

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    wg mnie na pewno nie dowolnie i jak pisali poprzednicy nalezy zawsze starac sie ustawic jak najlepsze WB dla danej sceny.
    jesli bardzo schrzanimy WB w danej scenie to watpie ze mozna potem w kompie osiagnac taki efekt jak przy odpowiednim ustawieniu WB i pozniejszej obrobce nef
    W CaptureNX faktycznie robi to różnicę. Ale w KAŻDYM innym programie do obróbki NEFów nie ma to najmniejszego znaczenia. Bo programy te i tak nie potrafią odczytać informacji o WB z pliku. I tak musisz ustawiać ręcznie.

  9. #9

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    wg mnie na pewno nie dowolnie i jak pisali poprzednicy nalezy zawsze starac sie ustawic jak najlepsze WB dla danej sceny.
    jesli bardzo schrzanimy WB w danej scenie to watpie ze mozna potem w kompie osiagnac taki efekt jak przy odpowiednim ustawieniu WB i pozniejszej obrobce nef
    a masz jakies wsparcie?

    nef zawiera dokladnie to dostaje elektronika z matrycy, to nie jest nawet zdjecie. to co widzisz to albo jpeg podgladowy (ktory w tej kwesti z wiadomych wzgledow nas nie interesuje) albo interpretacja RAW-a przez soft. soft albo sam oblicza wlasciwy balans bieli, albo uzywa wartosci zapisanej przez aparat. nie ma tu zadnej roznicy w ustawieniach aparatu czy softu, dane wejsciowe sa identyczne. roznica moze byc jedynie w tym ze w kompie uzywasz zarejestroanego obrazu a w aparacie zastanego swiatla i dlatego opcja "auto" moze dac rozne efekty. zakres mozliwosci jest ten sam, a sama zmiana w sofcie jest bezstratna. z jpegami czy tifferm, ktore sa juz gotowymi obrazkami sprawa wyglada gorzej.
    podpis nieczytelny

  10. #10

    Domyślnie Odp: RAW a ustawienia balansu bieli

    Cytat Zamieszczone przez MsbS Zobacz posta
    W CaptureNX faktycznie robi to różnicę. Ale w KAŻDYM innym programie do obróbki NEFów nie ma to najmniejszego znaczenia. Bo programy te i tak nie potrafią odczytać informacji o WB z pliku. I tak musisz ustawiać ręcznie.
    wiekszosc potrafi. zapis jest chocby w exifie, nikonowy SDK w zupelnosci wystarczy zeby te wartosc zdekodowac
    podpis nieczytelny

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •