Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    Kleryków Świętokrzyski
    Posty
    47

    Exclamation Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Wczoraj po raz pierwszy bylo focenie w plenerze moim nowym Nikonem D40X z obiektywem manualnym
    Carl Zeiss Jena Pancolar f:1.8/50mm + pierścienie pośrednie do makrofotografii. Miejsce: okolice pałacyku Henryka Sienkiewicza, Oblęgorek i rezerwat Barania Góra w Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Mam kilka uwag...

    ZALETY

    Przede wszystkim porównując do posiadanej przeze mnie dotychczas hybrydy Fuji Finepix s6500fd, czy do najlepszego kompaktu nawet tego markowego LEICA (za 2999 zł, czyli Panasonic za 1500) lustrzanka DX (matryca 14x24 mm) posiada niezwykle niskie szumy. Nawet przy ekstremalnej czułości 3200 fotografię da się ludziom pokazywać - oczywiście jeśli jest dobra ostrość i ekspozycja! Zrobienie zdjęcia w takiej czułosci jest nie do pomyślenia w kompaktach.

    Przeglądanie, odtwarzanie na wyświetlaczu zrobionych zdjęć, kasowanie w plenerze - to rewelacja. Bardzo szybkie i sprawne. Tutaj japończycy bardzo dużo pomyśleli i wszystko super zrobili w D40X dla komfortu użytkownika i szybkości.
    No i oczywiście bufor pamięci pozwala w ciągu kilku sekund zrobić masę fotografii jedna po drugiej bez przerw zauważalnych przez człowieka

    Akumulator trzymał cały czas. Bardzo energooszczędny. To dla mnie zaskoczenie, że moge spędzić cały dzień z jednym naładowanym akumulatorkiem.

    DX40D jest poza tym minimalnie mniejszy gabarytowo od Finepixa, najmniejsza lustrzanka na świecie chyba to też zaleta bo torby nie muszę zmieniać i leciutki jest. Mały rozmiar usprawiedliwia brak "ogromnego" tak pożądanego! silnika AF Uchwyt do trzymania z prawej strony mógłby byc większy ale tak też jest dobrze - mam silne ręce

    Dokupię tani obiektyw Sigma 18-200 HSM z antywstrząsem za 1599 i będzie zestaw służył do końca życia, do powiększeń 30x45 cm idealny


    Nikon D40X + Carl Zeiss Jena Pancolar f:1.8/50mm


    WADY

    Kiszka, przy czasie ekspozycji 1/200 sekundy cała masa makro-zdjęć wyszła poruszonych. Większość fotografii nieostre bez AF ;((( Trzeba chyba fotografować robaki z czasem 1/300 sekundy ;((( Obiektyw Pancolar to też chyba eNRDowska podróbka. Kompakt tutaj wyprzedza lustrzankę z manualem. Chyba to lustro tak siepie??? i zdjęcia są ruszone.

    Aparat D40X generalnie nie ma bracketingu, to jest żenada bo nie zrobię tak łatwo HDRa. Ale liczę na upgrade oprogramowania wewnętrznego? Poza tym widać juz pierwsze pyłki na matówce, co zrobić ?

    No i nie działa światłomierz przy manualach, jedna fotografia jaśniejsza, za jasna a druga ciemniejsza ;((( To też niedopuszczalna sprawa, żeby do manuala nie dało się zautomatyzować czasu ekspozycji. Trzeba kupić obiektyw AF. Szybkie podejście do robaka w obecnej sytuacji niewykonalne. Zdecydowanie używanie manuali to kolejna prowizorka, chyba, że nie mam racji ? bo przecież wiele z Was kocha manuale...

    Zapraszam do wymiany uwag!
    Ostatnio edytowane przez zdrowamarchewka ; 30-05-2008 o 07:38

  2. #2

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Cytat Zamieszczone przez zdrowamarchewka Zobacz posta

    No i nie działa światłomierz przy manualach, jedna fotografia jaśniejsza, za jasna a druga ciemniejsza ;((( To też niedopuszczalna sprawa, żeby do manuala nie dało się zautomatyzować czasu ekspozycji. Trzeba kupić obiektyw AF. Szybkie podejście do robaka w obecnej sytuacji niewykonalne. Zdecydowanie używanie manuali to kolejna prowizorka, chyba, że nie mam racji ? bo przecież wiele z Was kocha manuale...
    Zaiwestoj ok 1000zl, kup 50mm 1.8 i pierscienie Kenko, ostrzyl bedziesz recznie ale uzyskasz pomiar swiatla. Kiedys zmienisz body a sloik i pierscienie Ci zostana. Pozdrawiam.
    NIKON D80 , EM | MB D80 | N18-135 | N50 1.8 | N70-300VR | T80-200 | S15 2.8 | S500 6.3 | TC x2 | SB 600 |

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    Kleryków Świętokrzyski
    Posty
    47

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Tak, pierścienie już mam zakupione od przedwczoraj - KENKO.

    Mam ochotę na 105 mm 2.8 VR.

    Ale również nie daje spać SIGMA 18-200 VR.

    Tylko ten nie działający światłomierz przy manualu przyklejonym Pattexem daje w kość... Gdyby działał światłomierz to cała masa manuali Nikkora i innych czeka do przetestowania ;((((



    Nikon D40X + Carl Zeiss Jena Pancolar f:1.8/50mm
    Ostatnio edytowane przez zdrowamarchewka ; 30-05-2008 o 08:26

  4. #4

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Na pocieszenie: nawet użytkownicy d80 mają takie rozterki. U Nikona to inna półka, mogłeś zainwestować w Pentaxa
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  5. #5

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Gdybyś kupił 400D to część problemów by odpadła. Przy manualach jest pomiar światła. Stare manuale NRD-owskie szkła ostrzą na nieskończoność bez dodatkowej soczewki. Lustro nie trzepie przy makro, bo aparat jest wyposażony w prawdziwe wstępne podnoszenie lustra. Szumy są bardzo małe. Puszka jest mała, więc spełnia Twoje kryteria. Można dokupić gripa z prawdziwego zdarzenia i puszka rośnie, a do tego można stosować baterie AA. Ja do zdjęć makro używam radzieckiego Industara 61L/Z MC 2.8/50 Bardzo dobre szkło, przy stosunkowo niewielkiej cenie. Polecam też do Nikona Micro Nikkor-P auto 3.5/55 ale jest znacznie droższy od Industara.

    Pozdrawiam
    Fuji S3Pro || Nikkor 35/1.8G DX; 50/1.8D

  6. #6

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Duża część, może nawet większość, posiadaczy i fanów szkieł manulanych w Nikonie posiada co najmniej D200, a ten model i wyższe posiada pomiar światła, również przy pomiarze matrycowym, a modele Dx również kropka kierunkowego Nie bez znaczenia jest też całkowicie innej klasy wizjer

    Pozdrawiam
    Ulv
    www.stegierski.com -- fujica gs645 pro/nikon d7000, d200/fuji x-e1/voigtländer bessa/artiflex 45

  7. #7

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Cytat Zamieszczone przez ulv Zobacz posta
    .........Nie bez znaczenia jest też całkowicie innej klasy wizjer

    Pozdrawiam
    Ulv
    Niestety wizjer w 400D jest kiepski do manuala. Bardzo dobry jest natomiast bagnet. Łyka prawie wszystko bez potrzeby stosowania korekcyjnej soczewki. Teraz mam zamiar podłączyć szkło ZUIKO Olympusa OM Piękne Nikkory AI AIs też mogę podpinać

    Pozdrawiam
    Fuji S3Pro || Nikkor 35/1.8G DX; 50/1.8D

  8. #8

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    no jak tak bardzo boli brak pomiaru swiatla to trzeba bylo inna puszke wziac. zreszta czy to taki wielki problem? za 50pln mozna kupic najtanszy swiatlomierz i spokojnie da rade, a z czasem to i na oko sie nauczysz
    old punks never die
    http://www.lightstalkers.org/krystian_maj
    leica M6, lomo, polaroid100, mamiya, field 5x7, cambo 4x5", schneider, yashica 35electro, D2H

  9. #9

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    mam wrazenie ze nie przemyslales zakupu do konca, bo czy
    kiedy kupowales D40x to nie wiedziales ze nie ma bracketingu? na upgrade oprogramowania bym nie liczyl

    nie chce byc cyniczny ale powiem Ci ze z d40 nie wszystkie obiektywy Nikona i 3rd party wspolpracuja w zakresie Autofokusa ale z tego chyba zdajesz sobie sprawe, podgladu glebi ostrosci tez nie ma...

    ehhh...
    pozdrawiam,
    Krzysiek

  10. #10

    Domyślnie Odp: Od wczoraj mam Nikona __ D40X __

    Ładne zdjęcia pokazałeś - naprawdę. Ale wątek jest właściwie bez sensu. Co za uwagi chcesz wymieniać ? Że nie ma bracketingu albo pomiaru z manualami ? No nie ma. Że jest lepszy od kompaktów ? Jest.

    Chcesz pogadać o szkłach makro - jest dział z obiektywami. Chcesz o body z pomiarem światła z MF - są inne działy. Chcesz pokazać jaki D40x jest fajny ? Pokaż zdjęcia, ale w działach ze zdjęciami.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •