Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Rozmowny Awatar Macro
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Łódź/Warszawa/Sztokholm
    Posty
    901

    Domyślnie Naprawa obiektywu

    Mam do Was prośbę o poradę.

    Otóż niestety niedawno w terenie poległa moja sigma 30/1.4. Nie wiem co dokładnie się stało, bo byłem kilka metrów od plecaka foto i robiłem zdjęcia, kiedy najprawdopodobniej mocny podmuch wiatru przewrócił niedopięty plecak. Z plecaka najwyraźniej wytoczyła się sigma, którą przed chwilą odpiąłem od body. Jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy - najwyraźniej w pośpiechu po ulotny kadr chwilę wcześniej nie dokręciłem dokładnie tylnego dekla, który przy tej okazji odczepił się od szkła. Tocząca się niezabezpieczona z jednej strony sigma musiała uderzyć w kamień i taką ją znalazłem.
    Wydaje się, że z optyką nic się nie stało, poza bardzo drobną ryską która pojawiła się na tylnej soczewce. Myślę, że nie będzie miała ona aż tak dużego znaczenia. Silnik działa, szkło ostrzy tak jak ostrzyło. Ogólnie wszystko wydaje się być w miarę w porządku poza przysłoną. Trudno mi stwierdzić co się stało, ale zapewne podczas uderzenia, kamień musiał zahaczyć o ten "dzynks" do ustawiania przesłony i albo jakoś się gdzieś trochę odgiął, albo poszła sprężyna cofająca przesłonę do pierwotnego ustawienia. Sama przesłona wydaje się działać w pełni ok (ładnie się zamyka i otwiera kiedy palcem ruszam etc), ale nie chce wracać do pierwotnego położenia. W związku z tym po zapięciu do aparatu szkło jest non stop w pełni otwarte bo po wyzwoleniu migawki nie przymyka się.

    I teraz pytanie co robić. Wydaje sie, ze szkło będzie w pełni uzywalne jeśli uda si naprawić mechanizm przysłony. Tylko gdzie to zrobić. Szkło jest jeszcze na gwarancji - czy w takim razie lepiej oddać do autoryzowanego serwisu sigmy, czy też może nie ma to znaczenia już i nalezy poszukać jakiegoś nieoficjalnego serwisu?
    Może też ktoś miał podobny problem i może polecić dobry serwis w Wawie lub Łodzi.

    Z góry dziękuję za pomoc.
    L166B | F80 | F65 | OM20 | D300 | N50/1.8 | N12-24/4 | T90/2.8 DI | S30/1.4 | F85/1.4 | takie tam...

    "How do you feel about women's rights? I like either side of them."

  2. #2

    Domyślnie Odp: Naprawa obiektywu

    Jakiś czas temu miałem problemy z obiektywem Nikkora (kolega abnegat ustawiał ostrość manualnie przy włączonym AF...), wada była czysto mechaniczna. Poradzono mi naprawę w punkcie w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej- bodajże nr 85 (lub pobliskie numery) w podwórzu po prawej stronie na parterze. Tam jest punkt, w którym za 100 PLN zreperowano całe ustrojstwo. Myślę sobie, że jeśli istnieje jeszcze ten serwis- podjęliby się...
    Kiedyś Zenit, później Nikon i Canon, obecnie Leica wspierana Sony RX100 mk2 wraz z analogami.
    Prywatnie: http://lopal/blogspot.com

  3. #3
    Rozmowny Awatar Macro
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Łódź/Warszawa/Sztokholm
    Posty
    901

    Domyślnie Odp: Naprawa obiektywu

    Ale czy w ogóle jest sens oddawać do serwisu sigmy?
    L166B | F80 | F65 | OM20 | D300 | N50/1.8 | N12-24/4 | T90/2.8 DI | S30/1.4 | F85/1.4 | takie tam...

    "How do you feel about women's rights? I like either side of them."

  4. #4
    Rozmowny Awatar Macro
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Łódź/Warszawa/Sztokholm
    Posty
    901

    Domyślnie Odp: Naprawa obiektywu

    Rozumiem, że nikt nie ma opinii o tym czy warto oddawać do autoryzowanego serwisu?
    L166B | F80 | F65 | OM20 | D300 | N50/1.8 | N12-24/4 | T90/2.8 DI | S30/1.4 | F85/1.4 | takie tam...

    "How do you feel about women's rights? I like either side of them."

  5. #5

    Domyślnie Odp: Naprawa obiektywu

    no ja bym najpierw się dowiedział jaka jest różnica w cenie bo jeżeli różnica nie byłaby duża to walałbym serwis autoryzowany

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •