Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Jak zmierzyć temperaturę barwową?

    Mam taki problem: potrzebuję domowym sposobem zmierzyć temperaturę barwową światła z latarki. Do dyspozycji mam: Aparat (D50), GIMP z pluginem UFRAW... i w zasadzie tyle. Nie mam niestety dostępu do żadnych urządzeń kolorymetrycznych, ale dokładność pomiaru nie musi być duża. W zupełności wystarczy dokładność rzędu 500K.

    Wykombinowałem sobie następującą metodologię, ale że nie bardzo się znam na balansach bieli, to nie bardzo wiem czy takie coś w ogóle ma sens. Dlatego chciałbym prosić tych, którzy się orientują lepiej o wskazówki:
    1. Robię zdjęcie w RAW-ie świecąc lampką w obiektyw z takimi ustawieniami, żeby zdjęcie wyszło nieprześwietlone.
    2. Otwieram RAW-a w gimpie pluginem UFRAW.
    3. W pluginie wybieram ręczny balans bieli, zaznaczam punkt zdjęcia, w którym chcę zmierzyć balans - plugin dobiera mi automatycznie balans tak, żeby zaznaczony punkt był neutralnie biały.
    4. Odczytuję wartość dobranego balansu bieli i to jest temperatura światła w kelwinach.

    Gdyby jednak powyższa metoda nie miała sensu, to mogę jeszcze zrobić tak:
    (punkty 1 i 2 jak wyżej)
    3a. W pluginie wybieram ręczny balans bieli i ustawiam wszystkie mnożniki kanałów na 1,000. Zamykam plugin, zdjęcie wędruje mi do GIMP-a.
    4a. Mam zdjęcie teoretycznie bez żadnej korekcji balansu bieli (o ile matryca nie wprowadza przekłamań, ale nie powinno to mieć dużego wpływu). I teraz... no właśnie - co mogę z tym dalej zrobić, żeby dostać temperaturę bieli?
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  2. #2

    Domyślnie

    A nie lepiej poświecić tym światłem na białą kartkę? wtedy tylko w programie ustawiasz tak balans aby kartka była biała na zdjęciu i wtedy powinieneś otrzymać prawidłową temperaturę barwową.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Mz. najbliższą prawdy temperaturę barwową odczytasz fotografując coś neutralnie szarego/białego i odczytując uzyskaną temperaturę barwową, bez wprowadzania jakiejkolwiek korekty.

  4. #4

    Domyślnie

    Seeth, to przecież to samo, co zaświecenie latarką bezpośrednio w obiektyw (jednak twoja metoda jest lepsza, bo zrobiłem kilka zdjęć i przy świeceniu bezpośrednim dostaję przepał nawet na największej przysłonie i najkrótszym czasie).

    Czornyj, odczytując temperaturę... skąd? W GIMPie nie znalazłem takiej funkcji.

    Sprawdziłem pierwszą metodę, o której pisałem - sfotografowałem monitor ustawiony na 6500K wyświetlający biały kolor, i automat w UFRAWie dobrał mi balans na mniej więcej 6500K, więc wygląda na to, że metoda jest dobra, ale chciałbym mieć pewność.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  5. #5

    Domyślnie

    Temperatura jest gdzieś zaszyta w metadanych pliku, tylko zonk polega na tym, że nie wiem jak ją odczytać (oczywiście pominąwszy użycie ACR i tym podobnych konwerterów).

    Dla 6500K sytuacja jest deczko insza, bo biel 6500K ma stosunkowo płaską charakterystykę spektralną (dość równomierny rozkład fal o różnych częstotliwościach), co tak czy owak daje neutralne rezultaty. Natomiast - dajmy na to - biel o niskiej temperaturze (np. światła żarowego) ma spektrum z przewagą fal długich, co musi dać rezultaty ocieplone i dokonując kompensacji chyba zafałszujesz sobie pomiar.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    1. prawdopodobnie światło jest tak żółte, że jest poza zakresem ustawiania WB PRE w body. No chyba, że to jakas latarka diodowa, halogenowa albo ine cudo.
    2. tolerancja 500 K przy niskiej temp barwowej to bardzo, bardzo, bardzo dużo.
    3. prawidłowo temp barwowa odczytuje tylko NC i NX, reszta softu - kłamie, włącznie z PS CS.
    4. zrób zdjęcie białej kartki oswiatlonej tą latarka i sprawdź w NC ile to kelwinów. Możesz ściagnąc triala ze strony.
    5. jeśli to latarka na żarówkę (i nowa bateria ) to obstawiam cos ponad 2 tys K
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    3. prawidłowo temp barwowa odczytuje tylko NC i NX
    Możesz podpowiedzieć, w którym dokładnie narzędziu? Mam oba programy.
    Krzysztof Paszkiewicz

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    1. prawdopodobnie światło jest tak żółte, że jest poza zakresem ustawiania WB PRE w body. No chyba, że to jakas latarka diodowa, halogenowa albo ine cudo.
    2. tolerancja 500 K przy niskiej temp barwowej to bardzo, bardzo, bardzo dużo.
    3. prawidłowo temp barwowa odczytuje tylko NC i NX, reszta softu - kłamie, włącznie z PS CS.
    4. zrób zdjęcie białej kartki oswiatlonej tą latarka i sprawdź w NC ile to kelwinów. Możesz ściagnąc triala ze strony.
    5. jeśli to latarka na żarówkę (i nowa bateria ) to obstawiam cos ponad 2 tys K
    Nie jest to kwestia różnicy w zakresie, tylko kwestia tego, że mamy AWB w głowie. Światło żarowe wydaje nam się żółte, ale tak naprawdę jest raczej oranżowe, świetlówka dla odmiany jest zielonkawa itd.
    Każdy konwerter odczytuje prawidłowo temperaturę barwową, ponieważ wartość ta jest zapisywana w metadanych pliku RAW - może co najwyżej wyciągać z tej informacji inne wnioski.

    W NC faktycznie chyba nie da się tego odczytać, ściągnijcie triala C1 4, tam nie ma problemu
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 25-01-2008 o 09:40

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Każdy konwerter odczytuje prawidłowo temperaturę barwową,
    otwórz ten sam plik raw z wiadomą ci temp barwową ustawioną w body na sztywno w K, zobacz ile K pokazuje PS a ile NC. NC pokazuje mi to samo co ustawiłem w body, PS - nie.

    w NC - możesz sobie to odczytać niestety tylko metodą prób i błędów. Najniższa wartośc na jaką możesz zejść w NC mając ustawione na światło zarówek to 2610 K.
    Pierw ustaw sobie prawidłowy balans bieli takiej kartki - przy pomocy punktu szarości (bieli) - ta pipetką. Zapamietaj jak to wygląda, a optem przejdź na żarowe i zrób to samo suwakiem. Jak będzie to samo - to odczytasz ile to K.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 25-01-2008 o 14:30
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Zrobiłem powyżej cały wykład na ten temat i uważam, że jest to błędna metoda. Aparat zapisuje zmierzoną wartość WB i każdy konwerter ją sobie odczytuje, a co z tą wiedzą robi to już insza inszość. Neutralizowanie szarości pipetką może zafałszować pomiar, o czym pisałem wcześniej.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •