Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaka ogniskowa/światło do reportażu?

    Witam !!

    Co pewien czas wpada mi foto-robota pod postacią zdjęć z jakiejś imprezy. Na tyle często, że zastanawiam się nad zakupem jakiegoś krótkiego acz w miarę uniwersalnego zooma "reporterskiego".
    Zdjęcia robione są D70s + SB800 + ... no właśnie
    Wczesniej brałem 20 + 50 + 80-200 z analoga ale jakoś te ogniskowe z cyfrą się niezbyt sprawdzają w przy typowej imprezie.

    Stąd moje pytanie skierowane do forumowiczów, którzy takimi pracami się zajmują:

    1. Jaki zakres ogniskowej jest najlepszy tak, aby nie zmieniać obiektywu za często (Oczywiście najlepiej wcale)?
    2. Czy mając na względzie skromną zawartość portfela brać pod uwagę zmienne światło czy też raczej zacisnąć pasa i szukać "stałki" ?
    3. wiem, że istnieje 18-200 - ale może nie warto się napinać na tak wielki zakres bo są stałki za mniejsze pieniądze o mnijeszym zoomie?
    4. Pytanie dodatkowe: Czy jeśli macie taaaaaaaaaaaaakiego zooma i czasem coś beczkuje to zwracie na to uwagę? (chodzi oczywiscie o zdjecia ludzi imprezujących a nie architekturę) Czy są ważniejsze cechy?

    A może na coś innego zwrócić uwagę? Celowo nie pytam jakiej firmy i dlaczego nikon bo to będzie moje drugie pytanie, jak się już czegoś o ogniskowej i świetle dowiem
    z serca pozdrawiam

    lamP.Art
    http://www.marekwitkowski.info
    "Przedzieram się przez dżunglę życia pomrukując..."

  2. #2

    Domyślnie Re: Jaka ogniskowa/światło do reportażu?

    Cytat Zamieszczone przez lamP.Art
    Witam !!
    Jaki zakres ogniskowej jest najlepszy tak, aby nie zmieniać obiektywu za często (Oczywiście najlepiej wcale)?
    Kiedyś robiąc różne reportaże i imprezy na małym obazku używałem ogniskowych rzędu 18-30-50mm. Osobiście polecam 12-24 po cropie, lada moment będę miał taką Tokinkę do D50 i myślę że to idealny wybór. Do tego przydaje się portretówka
    Cytat Zamieszczone przez lamP.Art
    Czy mając na względzie skromną zawartość portfela brać pod uwagę zmienne światło czy też raczej zacisnąć pasa i szukać "stałki" ?
    Wspomniana Tokina załatwia ten problem, nie uważam żeby potrzebne było lepsze światło przy takiej ogniskowej. Jest jeszcze droższy Nikkor 12-24 f/4...
    Cytat Zamieszczone przez lamP.Art
    wiem, że istnieje 18-200 - ale może nie warto się napinać na tak wielki zakres bo są stałki za mniejsze pieniądze o mnijeszym zoomie?
    Nie warto
    Cytat Zamieszczone przez lamP.Art
    Pytanie dodatkowe: Czy jeśli macie taaaaaaaaaaaaakiego zooma i czasem coś beczkuje to zwracie na to uwagę?
    Nieszczególnie to przeszkadza, raczej nadaje specjalny "charakter" zdjęciom
    Rafaello
    Kupię palec wskazujący z gwarancją do wciskania spustu migawki tylko we właściwych momentach, PILNE !

  3. #3

    Domyślnie

    ja rowniez mysle ze Tokina 12-24/4 bedzie doskonala do tej roboty ... sam niedlugo ja kupuje
    Dziwie sie tym co maja wiecej postow na forum niz zdjec w swoim archiwum ...



  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2005
    Miasto
    Radziwiłłów/Wawa
    Posty
    84

    Domyślnie

    Ja niedawno nabyłem tokinę, ale jeszcze nie testowałem pod kątem reporterki. Widziałem tego typu fotki (m.in. na forum, poszukaj) i jedynym minusem mogą być zniekształcenia w krańcowych obszarach kadru. Jednym to odpowiada, innym już nie.
    ...a ja się nie boję, zawsze robię swoje

  5. #5
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Taaak, klascy fotoreportazu, zalecaja co prawda byc mozliwe blisko fotografowanego obiektu, bo ludzie wyczuwaja czy fotoreporter byl w "srodku" akcji, czy wyskoczyl gdzies za krzaka i focil z "bezpiecznej" odleglosci. Jednak realia sa inne, do fotoreporterki przede wszytkim potrzebne bedzie jakies tele, oczywiscie najlepiej jasny, ale to duuuze koszta, skoro robisz raz na jakis czas to powinien Ci wystarczyc np 50-200 albo to szklo co wymieniles 80-200 i naturalnie cos szerszego tez moze tokina 28-70 f2.8 albo kit od D70. Zmieniajac caly czas szkla, mozesz stracic szanse na dobre ujecia wiec... Pozatym zauwazcie jakie zdjecia wygrywaja konkursy, czesto technicznie takie sobie lub slabe ale uwieczniajace jakis nietypowy, ciezki do uchwycenia moment. Przyklady Grand Press Photo zdjecie policji strzelajacej to studentow podczas juwanaliow czy zdjecie jak tatus - zolnierz wita sie na lotnisku z synkiem.

  6. #6

    Domyślnie

    zaznaczam ze foce w 100% amatorsko i nie przewaliłem tuzina szkieł, ale w moim przypadku do tych celów sprawdza się kit od D70 18-70. 18 nawet po cropie wystarcza w większości sytuacji a jeśli trzeba strzeić z dalsza 70 zazwyczaj wystarcza. No i jedyny minus światełko 2.8 bylo by na pewno lepsze, choć zapewne część problemów rozwiaze lampa ktora jest w pierwszej kolejnosci na liscie. Nie wiem czy Tokina 12-24 nie bedzie powodowala sporych znieksztalcen na koncach i czy sb-800 spokojnie bedzie dzialala przy 12mm.
    Galeria wspinaczkowa
    Sony A5100 | SEL1650 | Kiedyś: Nikon FX | N24/2.8 | N85/1.8D

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli kupicie rzeczone tokiny - prośba o pochwalenie sie samplami Szczególnie jeśli chodzi o dystorsje przy 12 Będe ogromnie wdzięczny
    z serca pozdrawiam

    lamP.Art
    http://www.marekwitkowski.info
    "Przedzieram się przez dżunglę życia pomrukując..."

  8. #8

    Domyślnie

    Ogólnie jestem zwolennikiem jakości ponad wygodę Ale wydaje mi się że dla potrzeb reporterki (gdzie jak już zostało emocje i oddanie chwili są wazniejsze niż jakość) widziałbym AFS18-200VR + Tokina12-24 ewentualnie jako uzupełnienie. Oczywiście jesli nie bedą nam przeszkadzały niedostatki wytrzymałosciowe tych szkiełek.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Też dużo myślałem o AFS18-200VR, ale jest jeden problem (przynajmniej dla mnie jako początkującego). Otóż obiektyw jest ciemny. Jak rozumiem VR redukuje drgania wynikające z trzęsących się rąk, ale nie usunie mi rozmywania się obiektów w zbyt cimenym pomieszczeniu (patrz: koncerty jazzowe). Chyba że i na to macie sposób
    z serca pozdrawiam

    lamP.Art
    http://www.marekwitkowski.info
    "Przedzieram się przez dżunglę życia pomrukując..."

  10. #10

    Domyślnie

    a moze poprostu 24mm f2,8 po cropie da ci 36mm powinno starczyc

    mi dobrze robi sie 35mm i 20mm (z przewaga 35)
    d700 d3 14-24 28 35 50 85 135

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •