Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: SU-4 tryb A

  1. #1

    Domyślnie SU-4 tryb A

    Wydawało mi się, że jak w moim D70s ustawie tryb pracy lampy na manual np.1/16 to wyzwolę lampę ustawioną na SU-4 w tryb A zdjecie bedzie poprawnie naswietlone automatyką lampy. Dodam, że ustawienia czułości, przesłony były takie same na lampie i w aparacie. Wyszło jakieś niedoświetlenie okropne. Gdy przestawiłem tryb pracy lampy aparatu w tryb Commander Mode AA wyniki były różne przy czym nic nie zmienialem w aparacie. Czytam instrukcję i lampy i aparatu i nie bardzo mogę doczytać. Przyznam, ze troche sie niecierpliwię. Mam nadzieję, że Wy mnie wczesniej oświecicie.
    Co mam zrobić, aby wyzwalać lampe fotocelą (SU-4), a ta własną automatyką (czujnikiem mierzącym światło odbite od obiektu) w miare poprawnie naświetli obiekt?
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jolania Zobacz posta
    Wydawało mi się, że jak w moim D70s ustawie tryb pracy lampy na manual np.1/16 to wyzwolę lampę ustawioną na SU-4 w tryb A zdjecie bedzie poprawnie naswietlone automatyką lampy.
    nic z tego nie rozumiem. To w jakim trybie była lampa? M czy A ?
    M 1/16 to nie automatyka lampy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Namotałem. Jeszcze raz. Sabina wlączona na SU-4 (fotocela, nie?) i tryb A (dostepny jeszcze M) włączany przyciskiem mode. W D 70 właczyłem manual, aby przedbłyski nie wyzwalały wcześniej lampy. Myslałem, że jak włącze w lampie A, to automatyka lampy sama dobierze odpowiedni błysk, a tu klops. Reszta jak wyżej.
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  4. #4

    Domyślnie

    No i powinna dobrać.
    Różnica może być taka, że ona dobiera do tego co ona "widzi" - czujnik jest w lampie. A to co widzi aparat może być zupełnie inne.
    W trybie CLS - przedbłyski pozwalają też mierzyć przez obiektyw aparatu, więc dlatego jest dobrze.
    Ostatnio edytowane przez Sever ; 25-11-2007 o 22:56

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sever Zobacz posta
    No i powinna dobrać.
    Różnica może być taka, że ona dobiera do tego co ona "widzi" - czujnik jest w lampie. A to co widzi aparat może być zupełnie inne.
    W trybie CLS - przedbłyski pozwalają też mierzyć przez obiektyw aparatu, więc dlatego jest dobrze.
    Gdy lampkę włożę w sanki i ustawie na niej tryb A, wszystko dobrze się naświetla. Gdy wyzwalam ją błyskiem (SU-4, A) - Przeswietla i to strasznie.
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    nie masz przypadkiem włączonego AUTO ISO?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    nie masz przypadkiem włączonego AUTO ISO?
    Nie. Wszystkie ustawienia czułości, przesłony w aparacie i lampie są identyczne.
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  8. #8

    Domyślnie

    Trochę to chaotyczne, więc może uporządkujmy:
    Nie zdejmuj lampy z aparatu i ustaw tryb A (nie AA). I jak wygląda?

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko jest OK. Problem polega na tym że tryb "A" w SU-4, to nie to samo co tryb "A" lampy.
    Samo SU-4 powstało, hooo ho ho, albo wcześniej (czytaj przed erą digitali), co niestety skutkuje problemami i ograniczeniami.
    SU-4 ma dwa tryby pracy, manual i auto. Pierwszy to zwykła fotocela. Błysk mastera odpala zdalną i tyle.
    Drugi tryb auto działa mniej więcej tak:
    Lampa główna wyzwala błysk, SU-4 odpala na tej podstawie lampę zdalną. Czyli tak jak w manualu, ale tu podobieństwa się kończą. Ponieważ SU-4 kontroluje długość błysku lampy głównej i z chwilą jego zakończenia, wymusza również zakończenie błysku w lampie zdalnej. I to działa, nawet nie najgorzej. Niestety nastała era digitali i serii spawalniczych przedbłysków pomiarowych, które skutecznie zakłócają ten prosty system. Więc by to poprawnie działało lampa główna nie może emitować przedbłysków wszelakich. Obecnie przedbłysków nie ma tylko w "M" i "A". Jeżeli lampa główna będzie w "M" to system zadziała, ale moc zdalnego błyskograta będzie analogiczna do głównego, co niekoniecznie skutkuje prawidłową ekspozycją. Pozostaje więc tryb "A", z całymi swymi ograniczeniami i do tego potrzebny jest zewnętrzny błyskograt, bo wbudowany takowego nie posiada.

    I to by było na tyle.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony Zobacz posta
    Niestety nastała era digitali i serii spawalniczych przedbłysków pomiarowych, które skutecznie zakłócają ten prosty system. Więc by to poprawnie działało lampa główna nie może emitować przedbłysków wszelakich. Obecnie przedbłysków nie ma tylko w "M" i "A". Jeżeli lampa główna będzie w "M" to system zadziała, ale moc zdalnego błyskograta będzie analogiczna do głównego, co niekoniecznie skutkuje prawidłową ekspozycją. Pozostaje więc tryb "A", z całymi swymi ograniczeniami i do tego potrzebny jest zewnętrzny błyskograt, bo wbudowany takowego nie posiada.

    I to by było na tyle.
    Skoro w aparacie włączę tylko manual, to nie emituje przedbłysków. Jadnak z tego, co dalej piszesz wnioskuję, że lampa wbudowana w korpus D70s nie posiada trybu A analogicznego do tego w sabinie i nie może robić za mastera. Szkoda, ale się uspokoiłem. Dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •