Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: prawa autorskie

  1. #1

    Question prawa autorskie

    Witam!

    Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy umowę o wykorzystanie zdjęć można zawrzeć z wizażystą, którego makijaż jest sfotografowany? I czy taka osoba odpowiada w pełni za tę umowę. Tzn., czy wizażysta ma obowiązek uzyskać zgodę fotografa i modelki?

    Pozdrawiam,
    aldina

  2. #2
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aldina Zobacz posta
    Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, czy umowę o wykorzystanie zdjęć można zawrzeć z wizażystą, którego makijaż jest sfotografowany? I czy taka osoba odpowiada w pełni za tę umowę. Tzn., czy wizażysta ma obowiązek uzyskać zgodę fotografa i modelki?
    Nie rozumiem o co chodzi. Wyjaśnisz?

  3. #3

    Domyślnie

    Wizażysta przysłał mi zdjęcia, nie wiem czy mogę je wykorzystać... Czy wiesz może jak napisać taką umowę? Ja wysyłam mu kosmetyki mojej firmy, a on mi w zamian wykonuje makijaże na swoich modelkach i wysyła zdjęcia. Mówi mi, że mogę je wykorzystać, ale chciałabym się jeszcze zabezpieczyć umową.

  4. #4

  5. #5
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aldina Zobacz posta
    Wizażysta przysłał mi zdjęcia, nie wiem czy mogę je wykorzystać... Czy wiesz może jak napisać taką umowę? Ja wysyłam mu kosmetyki mojej firmy, a on mi w zamian wykonuje makijaże na swoich modelkach i wysyła zdjęcia. Mówi mi, że mogę je wykorzystać, ale chciałabym się jeszcze zabezpieczyć umową.
    Niech Ci to napisze.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Puławy/Wawa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Niech Ci to napisze.
    A konkretniej to niech Ci napisze, posiada i przekazuje Ci prawa do publikacji zdjęć i rozpowszechniania wizerunku modelki.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję, tak zrobię. Może ktoś ma jeszcze jakieś rady?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirwil Zobacz posta
    A konkretniej to niech Ci napisze, posiada i przekazuje Ci prawa do publikacji zdjęć i rozpowszechniania wizerunku modelki.
    A co w przypadku, gdy formalnie sam takich praw nie posiada, bo to nie on robił zdjęcia, tylko zatrudniony przez niego fotograf? Co się stanie, gdy wizażysta skłamie mówiąc, że posiada prawa autorskie?

    Co o takim przypadku mówi prawo i do kogo fotograf może adresować ewentualne roszczenia?

    Czy nie jest przypadkiem tak, że jeśli wizażysta skłamie twierdząc, że posiada prawa autorskie to i tak część odpowiedzialności za to spada na klienta (tak jak dzieje się to przy zakupie kradzionych towarów)?
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aldina Zobacz posta
    Wizażysta przysłał mi zdjęcia, nie wiem czy mogę je wykorzystać...
    ... Ja wysyłam mu kosmetyki mojej firmy, a on mi w zamian wykonuje makijaże na swoich modelkach i wysyła zdjęcia. Mówi mi, że mogę je wykorzystać, ale chciałabym się jeszcze zabezpieczyć umową.
    Jak ty chcesz te zdjęcia wykorzystać? - wizażysta "musi" ci dac zgode na takie konkretne wykorzystanie. Zapewne wizażysta nie ma pełnych praw autorskich, na 99%. Zapewne ma zgode fotografa na używanie zdjęc z sesji do portfolio i to pewnie ustna zgodę.
    Czy ty chcesz te zdjęcia wykorzystac komercyjnie? Sporzedać je komus by sobie ktoś zrobił plakat? Zapewne nie. A jesli tak? W umowie o przekazaniu praw autorskich musi byc napisane jakiego wykorzystania to dotyczy. I czy osoba, która nwbyła takie prawo może je dalej odstępowac, czy tez nie, tylko ona może ich użyć, a nikt dalej już nie.
    Umowy o przekazania praw autorskich powinny byc bardzo szczegółowe. Mozna nawet określic, kiedy takie prawa wygasaja itd.
    Jednym zdanem -wizażysta może ci przekazać (o ile może przekazywać, bo to nie jest oczywiste, a z mojej prakyki wynika, że watpliwe by mógł nimi rozporządzać) prawa najwyżej takie jakie sam dostał od fotografa i modelki i ewentualnej reszty ekipy. Czy ten wizażysta ma te prawa od fotografa/modelki na pismie? Na jego miejscu jak bym ich nie miał, to dalej nie wypuszczałbym żadnych zgód.

    TJD - to wizażysta beknie, jak dał prawo, którego nie miał. Generalnie to nie wizażysta ma majątkowe prawa autorskie do sesji, a ten co sesje kupił plus fotograf - o ile ten ostatni ich w całości nie zbył na kupującego. plus prawo do wizerunku, które ma modelka, ale zapewne je zbyła (w częsci) kupującemu sesje.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Jak rzekł Jacek - umowy o przeniesienie praw autorskich można zawierać tylko na piśmie. Umowa ustna, nawet przy tłumie świadków jest nieważna.
    Mały OT do ostatniego zdania Jacka - nie można zbyć swoich praw autorskich w całości, tzn. pozbywając ich się zupełnie. Można oddać je do pełnej dyspozycji, lecz autor zawsze ma prawo do użytku dzieła do celów własnej promocji, choćby portfolio.
    Prawa autorskie to bardzo poważna sprawa, polecam dmuchać na zimne.
    Adam

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •