Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59
  1. #1
    BoguszO
    Gość

    Domyślnie D80 Ostrość i nasycenie kolorów

    Od kilku tygodni jestem posiadaczem Nikona D80+AF-S NIKKOR 18-70 (KIT).
    Jest to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa. Wcześniej używałem Zenith, Monolta 404si, Canon A80, teraz wspomnianego Nikona.
    Mam następujące pytania:
    Ostrość - mam wrażenie, że nie jest "żyleta", czasami wydaje mi się nawet, że jest gorsza niż w A80.
    Nasycenie kolorów, zwłaszcza czerwieni. Jest tak duże, że czerwone płaszczyzny zlewają się i właściwie nie ma w nich żadnych przejść tonalnych.
    Przykłady:
    http://www.goclaw.net/DSC_1136.JPG
    http://www.goclaw.net/DSC_1036.JPG

    W czym tkwi problem/błąd?
    Czy zmiana obiektywy rozwiąże problem ostrości zdjęć?
    Jeżeli tak, to jakie polecacie? Z doświadczenia wynika, że używam ogniskowych od 50 w górę. (w rozsądnej cenie)

    Jak uniknąć takiego mocnego nasycenia kolorów, czerwieni zwłaszcza?
    Optymalizacja zdjęcia ustawiona jest na "normal"
    Czerwienie są podobne niezależnie od bilansu bieli (no, zmienia się ich odcień, jednak cały czas "dają po oczach")

    Pozdrawiam,
    Bogusz.

  2. #2
    Robert.J
    Gość

    Domyślnie

    witaj,
    miałem D80 5 miesięcy mam takie same wrażenia co do ostrości , kolorystyka według mnie była ok

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar qczman
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    Wawa-Stare Bemowo
    Posty
    235

    Domyślnie

    Zauwazylem ze robisz w profilu Vivid, z tad tez wysokie nasycenie.
    Co do ostrosci to przymknij troche tego kita i wyostrz lekko w jakims programie.
    Ostatnio edytowane przez qczman ; 30-09-2007 o 15:22
    Facebook // www.qczman.pl - kiedys zaktualizuje

  4. #4

    Domyślnie

    Witam

    Co do ostrości to pamiętaj, że przy różnych przysłonach (f) masz różną ostrość - tak w skrócie. Warto przeczytać http://optyczne.pl/23.1-Test_obiekty...4.5_IF-ED.html aby poznać swój obiektyw.

    Natomiast to te kolory masz strasznie podbite. Sprawdź ustawienia puszki, albo zrób w RAW, otwórz go w programie UFRaw i zobacz co możesz z nim zrobić.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  5. #5

    Domyślnie

    Moim zdaniem w przypadku pierwszego zdjęcia brak ostrości to efekt odszumiania w puszce. Wyłącz odszumianie i rób na 100-200 ISO. Powinno się poprawić. Warto się również zastanowić czy miałeś jakiś filtr i czy był czysty?
    D300; 17-55; 18-200VR; 50mm1,4, SB600. EOS500N, 28-105II USM; Speedlight380.

  6. #6

    Domyślnie

    Z moich doświadczeń D80 lepiej oddaje kolory (nasycenie, zgodność z rzeczywistościa w danym oświetleniu) niż mój analog F601 + Fuji 200ASA + fotolabolatorium. Porównywałem zdjęcia na papierze, choć robione w różnym czasie i okolicznościach.

    Jeszcze coś o kolorach: cóż tak jak w analogu wyciągam aparat wtedy, kiedy podoba mi się światło, a najlepsze zdjęcia robię wtedy, gdy jest choć trochę słońca. Oczywiście w deszczowe dni też robię zdjęcia, a efekt nie jest już taki murowany.

    Poruszone zdjęcia przy szybkich czasach mi się nie zdażają. Przy gorszym świetle stosuję zasadę robienia kilku powtórek do każdego ujęcia i wybieram najlepsze. Im więcej osób na zdjęciu tym więcej dubli robię. Podobnie postępuję przy niewielkiej glębi ostrości - GO - wykonując kilka zdjęć naraz, często w serii.

    Dochodząc do wprawy, gdy jestem niezadowolony z rezultatów, przełączam się na baketing ekspozycji lub balansu bieli. Pstrykam, pstrykam, analizuję rezultaty i lekko poprawiam ustawienia w puszcze, po czym wyłączam braketing.

    Pozdrawiam
    N_D80+N18-70DX+S75-300+CprimaS28N+Me_AF48-1

  7. #7

    Domyślnie

    Rób NEF-y w aRGB i zmniejsz saturację w puszce.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  8. #8

    Domyślnie

    albo ustaw sobie automatycznie wyostrzanie jpg-ów w puszce +1
    jeszcze niezajechany NIKON d610 + szeroka N-stałka + średnio-długie N-tele

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Rób NEF-y w aRGB i zmniejsz saturację w puszce.
    Ja oprócz tego jeszcze daje wszystkie ustawienia na -1 (nawet z ostrością). Porób zdjęcia na różnych ustawieniach i zobacz które ci najlepiej pasują. Kwestia gustu.

    Ja z ostrzeniem nie mam problemu, kwestia szkła.
    Wiem, że jak więcej wiem to tak naprawdę nic nie wiem.
    Grupa FotoKujawy

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adamturek Zobacz posta
    ...kwestia szkła.
    To prawda, niemniej dobre szkła są dość drogie i nie każdy może się o tym przekonać.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •