Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Fakty i mity 70-200VR

    Witam.
    Pisze ten post w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące w/w szkła.
    Jako że od lat używam zarówno 80-200 jak i od około roku 70-200 mogę się chyba na ich temat w miarę wiarygodnie wypowiedzieć.
    Nie chcę wdawać się w dyskusję, bo każdy ma prawo mieć swoje zdanie, a tylko przedstawiam swój punkt widzenia.
    Wszyskto co poniżej dotyczy różnic między 80-200/2.8 a 70-200VR.

    Po pierwsze JAKOŚĆ OBRAZU.

    W codziennym uzytkowaniu (sport, portrety, czasem wesela) nie ma różnic zauważalnych gołym okiem.
    Na tablicach pomiarowych kolega mi udowodnił minimalną wyższość 70-tki, ale czy to ważne każdy sam musi ocenić.
    Przy odbitkach do A4 i rozbarwieniach CMYK dla mnie odwzorowują identycznie.

    Po drugie SZYBKOŚĆ.

    AFS w 70-200 to mistrzostwo świata. Wszelkie pseudo napędy w 18-200, czy 70-300 tylko psują renomę skrótu AFS. Napęd w 80-200AFS jeste niewiele wolniejszy (o ile wogóle).

    Po trzecie BUDOWA.

    Pomijając ergonomię to każde ze szkieł pracowało ze mną w trudnych warunkach i każde tak samo zaparowywało, wiec jeśli któreś jest lepiej uszczelnione to ja tego nie widzę.
    80-200 jest gorzej wykonane, ale to względy czysto estetyczne.
    Osobiście VR-ka leży mi w rękach najmniej wygodnie, ale może to lata pstrykania obłym 80-200 mnie zdeformowały.
    Nigdy w życiu nie miałem problemów z obiektywami tego typu.
    No i osłona w VR to jakas kpina, więc uzywam zawsze hb-17.


    Po czwarte VR.

    Tak, tak wiem że wielu z Was udaje się dzięki niemu robić 200mm i 15/s i mieć ostre jak żyleta klatki.
    Ja tak nie umiem dolną granicą jest 1/30 a i tu mam co najwyżej 30 procentową skuteczność.
    Przy 100-200mm nawet robiąc portrety (czyli obiekt raczej nieruchomy) to 1/60 jest dopiero sensownym czasem.
    Osobiście staram się zawsze operować czasem i ISO a nie ufać stabilizacji, którą to uważam za gadżet.
    Nie radzę liczyć na cuda i pamiętać że złota zasada iż czas pominien odpowiadać ogniskowej jest dużo bardziej skuteczna niż VR.


    No i tyle na ten temat chyba.
    Mozna zapytac dlaczego używam 70-200, zamiast 80-200AFS?
    To proste dostałem w prezencie od kochanej małzonki.
    Gdyby ograniczały mnie fundusze szukałbym 80-200 ASF za jakieś 3800-4000 zł w kraju i ok 800-900USD za wielką wodą.

    Wszystko co napisałem nie zmienia prostego faktu że 70-200VR to świetne szkło i kiedy nie musimy iść na kompromisy możemy je w ciemno kupować.
    O ile jesteśmy niecierpliwi, bo ptaszki ćwierkają o następcy zimą.
    Szary, cichy człowiek.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrzej_laskowski Zobacz posta
    No i osłona w VR to jakas kpina, więc uzywam zawsze hb-17.
    Andrzeju... cos wiecej na ten temat skrobniesz?
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Zobacz jak wygląda osłona od 80-200AFS (hb-17) a jak od 70-200VR.
    Ta pierwsza daje doskonałą osłonę przed nieporządanym światłem i jest bardzo solidine wykonana w przeciwieństwie do tandetnego plastiku w VR-ce.
    Nie da sie jej też połamać jesli zahaczysz np o krzaki.
    Nie rozumiem dlaczego producent dał taką tandetę w swoim topowym (jak by nie było) szkiełku.
    A że obie osłony mają identyczne mocowanie to można je spokojnie zamienić.
    Ktos mi tłumaczył że dlatego w 70-200 zrobili taka krótką że większa na 70mm winietowała. To jednak nieprawda, u mnie na kazdej ogniskowej jest idealnie.
    Szary, cichy człowiek.

  4. #4

    Domyślnie

    dodam swoje 3 grosze
    porownywales z 80-200 D ED czy AFS?
    bo jesli z D ED to ja uwazam ze VR jest widocznie lepszy optycznie , szczegolnie na 2,8
    co do VR to chyba go nie doceniasz, bo jesli nawet jestes w stanie utrzymac tylko 1/50-1/60 przy 200mm to jest az 2EV, cos, czego przy szkle bez VR nigdy nie osiagniesz.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrzej_laskowski Zobacz posta
    Zobacz jak wygląda osłona od 80-200AFS (hb-17) a jak od 70-200VR.
    Ta pierwsza daje doskonałą osłonę przed nieporządanym światłem i jest bardzo solidine wykonana w przeciwieństwie do tandetnego plastiku w VR-ce.
    No mnie wlasnie irytuje, moze nie sam plastik z ktorego jest wykonana (bo mimo wszystko jest calkiem mocny), ile ten delikatny system zaczepu (zatrzask) na bagnet. Wlasnie ten element polamalem juz w dwoch oslonach. Dzieki za podsuniecie pomyslu. Poszukam jakies taniej HB-17.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Poszukam jakies taniej HB-17.
    No to powodzenia. Od 17 miesięcy nie produkowana i nie do dostania w jakimkolwiek sklepie.
    Sprawdzałem zaręczam.
    Szanse tylko na aukcjach. Chodzą po 30-50$.
    Szary, cichy człowiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrzej_laskowski Zobacz posta
    No to powodzenia. Od 17 miesięcy nie produkowana i nie do dostania w jakimkolwiek sklepie.
    No wlasnie zauwazylem...
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Zupelnie nie rozumiem o co biega w mocowaniu oslony do VR'a. Moim zdaniem to ze jest tam zatrzask jest duzo lepszym rozwiazaniem niz brak zatrzasku w oslonie 80-200. MIalem to szklo i oslone do niego, ktora wyrobila zaskakujace wypustki plastiku i oslona zwyczajnie nie trzymala sie niczego... Poza tym, dla mnie oslona ma spelniac swoje zadanie nie zas ma byc ogromna i twarda. Ta w 80-200 jest poprostu za duza i straszliwie niewygodna. Po odwrotnym zalozeniu na korpus obiektywu, zajmuje szerokoscia 30% wiecej miejsca w torbie...

  9. #9

    Domyślnie

    rozumiem, że porównanie dotyczy 80-200/2.8 AF-S
    również używałem obu szkieł i mam podobne obserwacje:
    - jakość optyczna jest porównywalna, mnie 80-200 wydawał się nawet minimalnie ostrzejszy na 2.8, ale oba są doskonałe. 70-200 przy 70/2.8 jest wyraźnie lepszy niż 35-70/2.8 na tej samej ogniskowej
    - AF w 70-200 jest szybszy, niewiele ale jednak, i cichszy niż w 80-200. AF-S np. w 18-200 to zupełnie co innego, głośny niemal jak śrubokręt, i nie wiem czy nie wolniejszy
    - 80-200 jest wygodniejszy - oba pierścienie są bliżej i przyciski blokady AF też są w wygodniejszym miejscu, ale jest cięższy
    - osłony jak dotąd żadnej nie połamałem, zatrzask w 70-200 wydaje się delikatny ale trzyma solidnie
    - VR w 70-200 jest bardzo skuteczny przy statycznych przedmiotach, ale od zastosowań zależy czy ta funkcja się przydaje. Ja niewiele z niej korzystam i nawet byłbym skłonny zamienić swojego 70-200 na 80-200 za dopłatą, ale nie pojawiają się egzemplarze w stanie który by mi odpowiadał ( znaczy idealnym i z kompletem fabrycznym )
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 779

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrzej_laskowski Zobacz posta
    Po czwarte VR.

    Tak, tak wiem że wielu z Was udaje się dzięki niemu robić 200mm i 15/s i mieć ostre jak żyleta klatki.
    Ja tak nie umiem dolną granicą jest 1/30 a i tu mam co najwyżej 30 procentową skuteczność.
    Przy 100-200mm nawet robiąc portrety (czyli obiekt raczej nieruchomy) to 1/60 jest dopiero sensownym czasem.
    Osobiście staram się zawsze operować czasem i ISO a nie ufać stabilizacji, którą to uważam za gadżet.
    Nie radzę liczyć na cuda i pamiętać że złota zasada iż czas pominien odpowiadać ogniskowej jest dużo bardziej skuteczna niż VR.
    No to tego fragmentu nie rozumiem. Piszesz, że możesz używać 1/60 zamiast 1/300 wynikającej z odwrotności ogniskowej i piszesz, że to gadżet. To ponad 2 EV zysku, pozwala na pracę na ISO 400 zamiast 1600 dajmy na to. Jakie to ma przełożenie na jakość chyba wiemy.
    skuteczność wyśmiewanego 18-200 jest jeszcze większa - do 4EV, co pozwala na uzywanie go zmiast jasnych szkieł na slubach (przy jednoczesnej większej GO). Wątek o skuteczności VR załozyłem wczoraj w dziale optyka.
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=37527
    Jak kupiłem 18-200 i rozpakowałem w pokoju gdzie świeciła 1 żarówka, przypiełem do body, zrobiłem 200 mm, czas wyszedł 1/8, zrobiłem zdjęcie - było prawie idealnie ostre. Od tej pory jestem dożywotnim orędownikiem systemu VR, IS, OS czy czegokolwiek ze stabilizacją matryc. Może dlatego, że generalnie nie fotografuj niczego, co się szybko rusza i nie cierpię wyższych ISO (może D3 to nieco zmieni). To wznalazek wprost stworzony dla mnie i dla wielu fotografujących.
    przy okazji - BugsBunny AF-S w 18-200 jest super. Mam śrubokręt 70-210 i 18-200 AF-S. Róznica w prędkości ostrzenia, głośności itp jest na korzyść 18-200 kilkukrotna. O czy ty piszesz?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 30-09-2007 o 14:54
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •