Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie czy Nikon FM2 wymaga widełek na obiektywie?

    Tak do końca to nie rozumiem do czego służą widełki na obiektywach manualnych. Coś mi świta, że widełki przekazują wartość przysłony do obiektywu tak, aby wewnętrzny światłomierz mierzył poprawnie. W przypadku FM2 niczemu to chyba nie służy co? Jeśli tak, to czy mogę je odkręcić? Mam fajne miękkie futerały i te widełki zwyczajnie mi przeszkadzają...

  2. #2

    Domyślnie

    Wrzuć w google Nikon lens rabbit ears to będziesz miał trochę informacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli używasz obiektywów tylko z FM2, to możesz je spokojnie odkręcić - są potrzebne jedynie dla korpusów bez AI, czyli produkowanych przed '77.

    Pozostaje oczywiście pytanie, jak ich potem nie zgubić

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kiemlo Zobacz posta
    Jeśli używasz obiektywów tylko z FM2, to możesz je spokojnie odkręcić - są potrzebne jedynie dla korpusów bez AI, czyli produkowanych przed '77.

    Pozostaje oczywiście pytanie, jak ich potem nie zgubić
    co z otworami po wkrętach? nie będą wpadały przez nie paprochy lub też pomiar światła byłby zafałszowany? zdejmował ktoś te widełki?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja zostawiłem w otworach śrubki.

  6. #6

    Domyślnie

    Te "uszy królika" też jeszcze były w szkłach AI-S, ale to bez znaczenia, bo i tak niepotrzebne w FM2.

  7. #7

    Domyślnie

    Te uszy mozna tez zamocowac do szkiel AF, np do 50/1.8, nawet na korpusie szkla jest zaznaczone miejsce gdzie wkrecac srobki. To jest po to aby byla zgodnosc wsteczna, co prawda z lat 70-tych XXw. Jak ktos w 77 mial F2 i kupil nowe szklo to chcial aby dzialalo to z F2, pomimo ze szklo juz bylo typu Ai. Jest to duzy uklon Nikona w stosunku do tych co maja takie aparaty a szkla kupuja np nowe (Nikon jeszcze robi troche szkiel manualnych).

  8. #8
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Swoją drogą to ciekawe, że mu się opłaca bawić w manuale

  9. #9

    Domyślnie

    Zobacz ile kosztuje AF 50/1.8 D a ile kosztuje MF AiS 50/1.8 ... optynie to niczym sie nie roznia.

  10. #10
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    No właśnie ile? Bo nie mogę znaleźć ceny nowych, ale jak podejżewam, to jednak manualne szkła są tańsze. Chociaż z 2. strony, to przecież amatorskie D-puszki nie pozwalają na pomiar światła, a D-pro są na tyle kosztowne, że jak kogoś stać na taką puchę to i na obiektyw w wersji AF. Bo przecież nie opłaca się im produkować manuali dla userów FE, FM itp., bo przecież ich jest znikoma ilość w obecnych czasach. Tak więc czemu?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •