Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 3909

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof_G Zobacz posta
    @Dariusz Breś przyznaję, że w mojej subiektywnej wypowiedzi uogólniłem parę rzeczy, i mogę się mylić. Moja wypowiedź miała na celu przedstawienie opinii, że w ogólności optyka ważniejsza niż body.
    I tutaj :
    b) @Dariusz Breś jestem ciekaw Twojego zdania czy w ogólności do reporterki bardziej nadają się zoomy czy stałki bazując na swoim doświadczeniu. Moje zdanie znasz - uogólniając - wydaje mi się że zoomy oprócz elastyczności zooma są z reguły 'szybsze' (ale świat idzie do przodu, więc może coś mnie ominęło);
    To tak offtop i nie ciągnijmy tego w tym wątku.

    I jedno i drugie sie nadaje. To jest kwestia jaki to reportaż. Ślubniak, chrzest, komunia, event typu woodstock czy mtv awards, to jest wolne repo. Masz czas na wszystko, zmienić szkło, zmienić body.

    Jest też szybsze repo, jak mecz, wośp w studiu. Tutaj przydaje się szybkość, ale nie samego AFU szkła (bo ona jest już od dawna na wysokim poziomie, 200-500 jest wolny jak diabli a mimo to daje radę na boisku) ale wynikająca z elastyczności, czyli zmiany ogniskowej.
    Stojąc w miejscu zrobię grupę osób (70 mm) i za chwilę machnę zbliżenie na postać za nimi (200 mm) bez zmiany aparatu/szkła. Takie coś jest nieosiągalne na stałych.

    Dla przykładu, studio Wośp. Jurek potrafi przemieszczać się w mgnieniu oka a za nim podąża cała ekipa, filmowa, ochrona. I nie ma możliwości zmienić miejsca.
    W przypadku podpiętej stałki, np. 35 mm, mogę być za blisko, okej, łapię za 20 mm, podpinam… tyle że Jurka już dawno nie ma, jest kilka kroków dalej i teraz już nie potrzebuję 20 mm, ale 70
    Mając zoom 24-70 jestem szybszy i szybciej dopasowuję się do takich warunków.
    Na meczu to samo, mam główną stałkę 500 mm dającą rewelacyjną jakość, ale problem robi się gdy akcja jest blisko ciebie, w takim przypadku na drugim body 70-200 załatwia sprawę. Gdyby tam była podpięta stałka np. 85 mm, mogłoby być np. za daleko, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć dlatego oprócz tele standardem jest trójca 2.8.


    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof_G Zobacz posta
    c) wspomniałeś o technice i to jest bardzo interesujący temat. Chyba sporo osób chciałoby dowiedzieć się czegoś więcej. Nie każdy dysponuje budżetem na topowe szkła więc pożyteczne uwagi jak 'wycisnąć' z tego co się ma jak najwięcej mogło być pchnąć to forum w zupełnie nowy wymia;.
    Myślę każdy zna takie techniki, np. ustawienie focusa na punkt w którym ma być za chwilę bardzo szybki obiekt i przestawienie na manual. To raczej na osobny wątek.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz Breś ; 19-06-2019 o 13:31

Podobne wątki

  1. Nikon Z7 w praktyce forumowiczów
    By TOP67 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 625
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:05
  2. Nikon D7000 w praktyce
    By Fatman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4783
    Ostatni post / autor: 10-06-2022, 18:22
  3. Nikon D600 w praktyce.
    By Jacek_Z in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2924
    Ostatni post / autor: 06-08-2019, 14:48
  4. Nikon D850 w praktyce
    By Rafał_Sz in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 11-11-2017, 15:33
  5. Fotografia miesiaca Forumowiczow Nikon-a
    By Mekano in forum Konkursy: RAWki, Fotografia miesiąca, Zadania tematyczne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-11-2012, 05:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •