Close

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 84
  1. #71
    Oszczędny w słowach Awatar Boniek
    Dołączył
    01 2019
    Miasto
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Mnie to bardzo wkurzają niektóre testy na Optyczne. Jak czytasz jeden test, jest ok. Zaczniesz porównywać, wychodzi kogel-mogel.
    Przykład. Chciałem kupić obiektyw do Z6. Czy Nikkor 24-70 f/4 S, czy może starszy brat Nikkor 24-70mm f/2.8G ED (kupiłem używany, ale nie ostry strasznie i oddałem) czy może zachwalany
    Tamron 24-70 G2. Szukam, czytam opinie, oglądam testy na YT.
    Wchodzę na optyczne i czytam. I tu zobaczcie jakie są opisy i do czego są porównywane obiektywy, żeby wyszło po czyjejś myśli. I jak tu zwykły człowiek ma dokonać wyboru bazując na testach.

    Przykład z testów:

    Nikkor Z 24-70 f/4 S

    Rozdzielczość obrazu - wykres
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikkor.JPG
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	47620

    opis - "...Wykres rozdzielczości wyraźnie więc pokazuje, że priorytetem była tutaj waga i rozmiary. Chcielibyśmy napisać, że priorytetem było też zagwarantowanie niskiej ceny, ale nie jest to prawda. Jak już wspomnieliśmy, sam obiektyw kosztuje bowiem około 3800 zł, a kupując go razem z korpusem musimy liczyć się z dopłatą 2000 zł.

    Widać, jak duża różnica dzieli Nikkora Z 24–70 mm f/4 S od obiektywów stałoogniskowych, które nie miały problemów, aby docierać do poziomu 80 lpmm. W przypadku testowanego obiektywu nie osiągamy nawet poziomu 70 lpmm. Różnica jest więc duża, ale jednocześnie zrozumiała. Stałki osiągały swoje maksima w okolicach przysłony f/4.0, która dla Nikkora 24–70 mm jest maksymalnym otworem względnym, na którym mocno dają o sobie znać aberracje optyczne. Są one tłumione skutecznie dopiero po przymknięciu przysłony o 1–2 EV, ale wtedy do głosu dochodzi dyfrakcja. Cudów więc nie ma i nie należało ich oczekiwać. Zmiennoogniskowy obiektyw o świetle f/4.0 zawsze będzie stał na straconej pozycji w stosunku do stałek o świetle f/1.8...." - do czego tu porównywać ???


    Tamron 24-70 f/2.8 G2

    Rozdzielczość obrazu - wykres

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron.JPG
Wyświetleń:	196
Rozmiar:	49,1 KB
ID:	47621

    opis - "...Najlepsze wyniki, które śmiało możemy określić mianem świetnych, testowany obiektyw osiąga na ogniskowej 24 mm. W tym przypadku, nawet na maksymalnym otworze względnym ocieramy się o bardzo wysoki poziom 40 lpmm, a po przymknięciu przysłony obiektyw przekracza nieznacznie 43 lpmm.

    W środku zakresu ogniskowych maksymalny poziom sięga także okolic 43 lpmm, ale trochę gorzej obiektyw prezentuje się na maksymalnym otworze względnym, gdzie MTF-y dochodzą do niespełna 35 lpmm. Wciąż jednak mamy tam do czynienia z dobrą jakością obrazu ..." czytam i nie wierzę


    Teraz podsumowania:

    Nikkor Z 24-70 f/4 S:
    "...
    Zalety:
    zgrabna i poręczna obudowa,
    dobra jakość obrazu w centrum kadru,
    rozsądna jakość obrazu na brzegu matrycy APS-C/DX,
    ..."

    Tamron 24-70 f/2.8 G2:
    "...
    Zalety:
    solidna obudowa,
    świetna jakość obrazu w centrum kadru,
    dobra jakość obrazu na brzegu matrycy APS-C/DX,
    brak problemów z podłużną aberracją chromatyczną,


    ...)


    Oczywiście, zależy kto do czego potrzebuje. Dla niektórych ważne będzie światło 2.8. Ale patrząc na możliwości matryc w Z6 i Z7 można pozwolić sobie na wyższe ISO bo robią robotę.
    Kiedyś kupię Nikkora Z 24-70 f/2.8 S - ale niestety obecnie nie mam tyle kasy.

    Mnie do wyboru Nikkor Z 24-70 f/4 S przekonały testy na YT, np. to jeden z nich https://www.youtube.com/watch?v=xI-iFc2UfmQ&t=59s
    i inne opinie użytkowników. Również stwierdziłem, że dedykowany obiektyw pod konkretną linię aparatów, zawsze będzie miał więcej zalet
    niż starszy użytkowany z FTZ a w szczególności jeśli chodzi o szybkość, celność i cichą pracę autofokusa.

    Nie żałuję zakupu. Jak kupię kiedyś Z7 II (a może jeszcze coś nowszego) i Nikkora 24-70 Z f/2.8 S - będę miał świetny backup, bo ciemniejszy brat na prawdę robi dobrą robotę.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Może nie zbyt obiektywne, bo w różne dni i test w domu na mojej ulubionej modelce

    1. NIKKOR Z 24-70 f/4 S - ISO 1800, 1/40s, f/4, 70mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KALA.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	2,49 MB
ID:	47622

    2. Tamron 24-70 F/2.8 G2 - ISO 400, f/4, 1/60s, 70mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KALA_t.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	1,02 MB
ID:	47623

  2. #72
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Podchodźmy z dystansem do takich testów, przekonaliśmy się już dawno że same testy bazują często na odczuciach, na tym jaki aparat był użyty, a nawet porównań miedzy systemami gdzie wiadomo że podobne sensory canona były i są dużo słabsze od nikona itd.

    To tak samo jak testy i porównania Kena Rokwella, który na równi stawia punkty wydajności AF czy rozdzielczości z tym czy klapka do karty pamięci jest wygodna czy nie.

  3. #73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boniek Zobacz posta
    ...Może nie zbyt obiektywne, bo w różne dni i test w domu na mojej ulubionej modelce ...]
    Fajna modelka.
    Chciałem poprosić o więcej fot tam, ale widzę iż w tzw międzyczasie właśnie tam zajrzałeś.

    Cytat Zamieszczone przez Boniek Zobacz posta
    Mnie to bardzo wkurzają niektóre testy na Optyczne. Jak czytasz jeden test, jest ok. Zaczniesz porównywać, wychodzi kogel-mogel...
    Wybacz proszę czepialski ton mojej wypowiedzi, ale mnie to wkurzają wpisy osób, które czegoś wyraźnie napisanego chyba nie doczytały.

    Rozdzielczość obrazu wyrażona w funkcji MTF50 to parametr charakteryzujący daną parę aparat - obiektyw, apteczne nie raz to podkreślają.

    Jeśli chcesz bezpośrednio porównywać cyferki MTF50 to ma sens jedynie dla testów na takim samym body, ewentualnie o tej samej rozdzielczości matrycy.

    "To wciąż początek naszych testów obiektywów systemu Nikon Z, które prowadzimy w oparciu o korpus Nikon Z7 i jego pliki RAW wywoływane neutralnym oprogramowaniem takim jak dcraw. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu własności optycznych kilku instrumentów stałoogniskowych wydaje nam się, że możemy określić właściwe poziomy odniesienia. Tak więc, obiektywy o osiągach rekordowych powinny przekraczać wartość 85 lpmm, natomiast maksymalne wyniki świetnych systemowych stałek będą znajdować się w przedziale 80–85 lpmm. Poziom przyzwoitości określamy na okolice 42–44 lpmm."

    Versus:

    "Rozdzielczość (w sensie funkcji MTF50) obiektywu Tamron SP 24–70 mm f/2.8 VC USD G2 została przetestowana w oparciu o pliki RAW z aparatu Canon EOS 5D Mark III. W przypadku tej lustrzanki za poziom przyzwoitości uznajemy wyniki na poziomie 30–32 lpmm, a najlepsze obiektywy stałoogniskowe notują rezultaty sięgające 45–50 lpmm. Rekord rozdzielczości na tej matrycy należał do Zeissa Otusa 1.4/28 (49.2 lpmm), następnie został nieznacznie przebity przez Sigmę A 85 mm f/1.4 DG HSM, a potem przez Sigmę A 135 mm f/1.8 DG HSM i wynosi obecnie 51.6 lpmm."

    Wytłuszczenie moje.

    45,7 Mpix vs 30,4 Mpix.

    Owe pierwsze 42...44 aż tak wiele się nie różni się od 30...32.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #74

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    ...Wytłuszczenie moje.

    45,7 Mpix vs 30,4 Mpix.

    Owe pierwsze 42...44 aż tak wiele się nie różni się od 30...32.
    5dIII ma matrycę 22Mpx.

  5. #75

    Domyślnie

    Racja, za szybki byłem i nieuważny w google, rozdziałkę z Mark IV chyba wziąłem.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #76

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie umiesz czytać testów. Testy optycznych mają wady, ale są niezłe i dobrze IMO oddają rzeczywistość. Oczywiście nie uwzględniają pofalowania pola ostrości szkła.
    Interpretacja jest tak jak napisał kolega. Czytasz gdzie w danym teście jest granica akceptowalności (zwykle chyba odpowiednik f 11) i gdzie są rekordy. W ten sposób widzisz gdzie i jak zachowuje się testowany obiektyw. A co ważne widzisz przebieg krzywej ostrości i różnice pomiędzy środkiem i brzegami. Czego chcieć więcej? Nawet na podanym przykładzie fajnie widać, że szeroko otwarty Tamron ma słabe 70mm, a Nikkor ma słabe 24mm.
    Ja nie mam problemu, żeby porównać oba obiektywy na podstawie testów optycznych.

    Kot piękny, zdjęcie udane. A obiektyw rozsądny, zwłaszcza, że zestaw nie jest obarczony niedokładnościami AF, do często jakoś rzutuje przy lustrach od odbiór szkła.

    PS. A propos "do czego to porównywać" - rzuć okiem na testy obiektywów na DX - Sigmy 50-100 i 18-35. Da się porównać z obiektywami stałoogniskowymi i jeszcze im skopać tyłki
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 24-01-2021 o 12:51
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #77
    Oszczędny w słowach Awatar Boniek
    Dołączył
    01 2019
    Miasto
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    41

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację, może nie do końca to rozumiem. Najważniejsze, że człowiek zadowolony z wyboru.

  8. #78

    Domyślnie

    W końcu to człowiek robi zdjęcia, a nie optyczne.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  9. #79

    Domyślnie

    Na zdjęciach kotów widać jakość tego zestawu, ostrość i szczegółowość sierścia znakomita. To niezła reklama tego szkła
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #80
    Oszczędny w słowach Awatar Boniek
    Dołączył
    01 2019
    Miasto
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    41

    Domyślnie

    Potwierdzam. Osobiście jestem mega zadowolony, na prawdę dobry zestaw. I tak jak pisałeś że zestaw nie jest obarczony niedokładnościami AF
    Wchodziłem na stół żeby jej to zdjęcie zrobić, bo ten domek na szafie stoi. Lampę założyłem bo dość ciemno w pokoju, ale ogólnie wyszło ok.
    AF na prawdę sobie świetnie radzi. Optycznie też jestem super zadowolony.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fara_ziewa_1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	2,15 MB
ID:	47689
    Ostatnio edytowane przez Boniek ; 24-01-2021 o 14:25

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-03-2017, 08:58
  3. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •