Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikon D40 - dziwna plama na zdjęciach

    Witam

    Od pewnego czasu zauważyłem dziwną plamę pojawiającą się na każdym zdjęciu - przykład poniżej:



    Powiem szczerze, że trochę się tym martwię. Czym to może być spowodowane? Czy to jakieś zanieczyszczenie na matrycy? Mam D40 z kitowym obiektywem - odkręcałem go na chwilę może z 3 razy w warunkach domowych - żadne zabrudzenia raczej nie miały prawa dostać się do aparatu. Macie jakieś pomysły jak można się jej pozbyć?

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2004
    Miasto
    Podkarpacie
    Posty
    84

    Domyślnie

    Ja zmieniłem tylko raz obiektyw i od razu pokazało się kilka takich... Niestety.
    Sprawdź, czy na otwartej przysłonie znika, a pojawia się na przymkniętej. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej właśnie kurz.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yacek Zobacz posta
    Ja zmieniłem tylko raz obiektyw i od razu pokazało się kilka takich... Niestety.
    Sprawdź, czy na otwartej przysłonie znika, a pojawia się na przymkniętej. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej właśnie kurz.
    Sprawdziłem przed chwilą - znikło na maksymalnie otwartej przesłonie, a na przymkniętej do końca pojawił się paproch - wniosek jest jeden - brudna matryca Tragedia ...

  5. #5

    Domyślnie

    sprawdź matryce i lustro ew może coś się do szkła...
    Ale raczej to coś na matrcy na 98%
    Czarna puszka i słoiki (;
    TYLKOreportaż!

  6. #6

    Domyślnie

    Zrobiłem jeszcze kilka testowych zdjęć i przeszukałem forum i internet odnośnie informacji na temat czyszczenia matrycy. Udałem sie do sklepu po gumową gruchę, w opcjach aparatu włączyłem opcję 'Unieś lustro' i kilkukrotnie 'przedmuchałem' matrycę (zgodnie z zamieszczonymi poradnikami). Problem pozostał nierozwiązany pomimo kilkukrotnych prób Paproch uparcie siedzi tam gdzie siedział:


  7. #7

    Domyślnie

    Może to być jeszcze tłusta plama której nie usuniesz gruchą

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    Może to być jeszcze tłusta plama której nie usuniesz gruchą
    Tłusta plama? Zastanawia mnie tylko w skąd ona by się tam wzięła - jestem amatorem to fakt - ale palców do wnętrza aparatu nie wsadzałem

  9. #9
    w@ldi
    Gość

    Domyślnie

    na bank paproszki na matrycy przerabiam to za kazdym razem kiedy zmieniam obiektywy w plenerze

  10. #10

    Domyślnie

    Paproch który znalazł się na matrycy mógł zostawić taką plame

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •