Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    zielona góra
    Posty
    3

    Unhappy Nikon F90X i F80 +SB 800

    Od jakiegoś czasu mam niedoświetlone zdjęcia w pomieszczeniach,np.w kościele,mam ustawione prześwietlenie na +0,7 ,używam filmów superia 400 ,na wszystkich ustawieniach P S A M jest to samo ,czyżby lampa SB-800 nie współgra z F80 i F90X ? Nie mogę znaleźć przyczyny ,na zdjęciach jest kasza ,z resztą negatyw słabo naświetlony,a na zewnątz zdjęcia kosa.Proszę o radę..

  2. #2

    Domyślnie

    IMO nie powinno być takich problemów, nowe lampy Nikona zgodne są ze starszymi puszkami. Czy masz ustawioną lampę na zwykły TTL, czy TTL-BL? Ja często mam niedoświetlenie gdy używam dyfuzora.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja używam SB-800 z F801s i wzystko gra

  4. #4
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Ja często mam niedoświetlenie gdy używam dyfuzora.
    Bo dyfuzor pożera sporą część światła które "produkuje" lampa

  5. #5

    Domyślnie

    A jaki masz do tego obiektyw???? Przy jakiej przyslonie robisz te fotki w kosciele???

    Oczywiscie z pozoru to nie ma wplywu, jednak jesli zlapiesz wiecej swiatla zastanego fotki beda napewno lepsze!!!!

    Tak naprawde sztuka jest w tym by nie walic lampa po oczach!!! Ja uwazam ze blysk powinien byc jak najslabszy a obiektyw mozliwie jasny, np. 2,8

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    zielona góra
    Posty
    3

    Domyślnie

    a nawet z 50 1.4 była kicha ,z ciemniejszym oczywiście gorzej,często robię na preselekcji A i daję 8 bo jednak przy 5.6 jest gębia ,a chcę całość ostrą

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lawenda Zobacz posta
    robię na preselekcji A i daję 8 bo jednak przy 5.6 jest gębia ,a chcę całość ostrą
    hmmmm i tu jest pies pogrzebany!
    Mam nadzieje ze nie obrazisz sie za te uwagi.

    W ten sposob raczej nie powinno sie robic fotek w ciemnym pomieszczeniu! Ustawiajac aparat na A, automatyka wybiera Ci czas 1/60, Ty do tego zapodajesz jeszcze mala przyslone F8 ograniczajac jeszcze bardziej ilosc swiatla zastanego!!!!
    Jak zatem masz otrzymac poprawne zdjecia?
    Nawet z najsilniejsza lampa motyw glowny bedzie powiedzmy ok a dalej WIELKIE niedoswietlenie!!!!

    Niestety albo rybki albo akwarium! Jesli chcesz miec duza GO to dlugi czas naswietlania i statyw, lub bardzo wysoka czulosc.
    Jesli chcesz miec dobre fotki, poprawnie naswietlony motyw glowny oraz tlo, czyli plan drugi i dalszy az po organy na krancu kosciola..... sprobuj inaczej!!!

    Ustaw aparat na M lub S, czas naswietlania jak najdluzszy, tak jak jestes w stanie nieporuszyc, np 1/30
    Przyslona na najwyzej f4
    Czulosc ISO 400
    W kazdym kosciele z tymi ustawieniami sobie poradzisz, oczywiscie wspomagaj sie wskazaniami swiatlomierza.
    Generalna zasada jest taka ze im wiecej swiatla zastanego tym lepiej.

    Powyzsze uwagi dotycza kazdego sprzetu, kazdej marki, analoga czy cyfry.... nie daj sie zwariowac ze lepszy aparat sam za Ciebie zrobi fotki!
    NAJWAZNIEJSZE LAPAC SWIATLO ZASTANE!!! A jak chcesz duze GO to albo szeroki kat i na 2,8 nawet albo duze ISO i ziarno....
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Popieram, nie sztuką jest walnąć lampą na 1/1, tylko potrafić wykorzystać światło zastane, i tylko dopełnić to lampą... IMO robienie zdjęć w kościele przy F/8 to nienajlepszy pomysł...

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    zielona góra
    Posty
    3

    Domyślnie

    Oczywiście,że się nie obrażam... i dzięki za radę,tylko nie chodzi mi o ostry tył,ale o momenty,kiedy nie za bardzo można z odpowiedniej odległości strzelić, a wtedy powiedzmy z 2 osób siędzących obok siebie jedna jest ostra druga nie,to bez sensu dla mnie.No tak...mozna powiedzieć teoretycznie,że wtedy nie robi się zdjęcia,skoro nie ma jak go dobrze zrobić.A z resztą widziałam zdjęcia z D 200 robione na 4 i 1/60 i obiektywem 17-55 f/2.8 nikkora i też mydlane były a tło i tak ciemne.No ale cyfra to inna bajka,dobrze zrobiony negatyw bije ją na głowę...

  10. #10

    Domyślnie

    Czy to na d200 czy na innym cyfraku, czy na F costam czy C.... zasady sa jedne.

    Nie uwazam by w zdjeciu gdzie jedna osoba byla ostra a dalsza nie - jest cos zlego.... przeciez to wszystko zalezy od tematu a praca glebia ostrosci to podstawowa umiejetnosc, to to co odruznia nas od kompaktow cyfrowych!

    A jesli fotki z takiego zestawu jak podales czyli D200 17-55 2,8 sa kiepskie..... to chyba tylko swiadczy o kiepskich umiejetnosciach fotografa!!!

    Nie wiem jakiej ostrosci oczekujesz jednak np przy zestawie D200 50mm F4 czas 1/25 i czulosc 400 lub nawet 800 fotki beda OK, nawet jesli fotografujesz z boku, a mlody siedzi za mloda...

    To samo tyczy sie analoga!
    Nie widzialem jeszcze tak ciemnego kosciola by na 1/30 czy 1/20 nie udalo sie wycisnac cos z planu dalszego! No chyba ze sa zgaszone swiatla
    Mam wrazenie ze jednak powinienes sprobowac zmienic styl fotografowania, przestawic sie na dluzszy czas a lampa tylko delikatnie doswietlac a nie trzaskac pelna moca.

    Masz naprawde dobry sprzet z ktorego mozna wiele wycisnac!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •