Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Śląskie równiny

    To moje początki z fotografią więc prosiłbym o poradę co polepszyć a czego unikać w tego typu zdjęciach. Na początek dodam zdjęcie zrobione z ręki (jeszcze nie zainwestowałem w statyw) tuż przed zachodem słońca. Nadmienię że zdjęcie zrobiono dosyć starym obiektywem - Tokina 80-200 f/2.8 przy ustawieniu f/9 ISO 640 czas 1/320s. Proszę również o wskazówkę przy jakich ustawieniach najlepiej robić tego tupu zdjęcia, niestety żaden ze znajomych się tym nie interesuje a więc nie mam skąd zaczerpnąć porady. Z góry dziękuję.

    Ostatnio edytowane przez Gruchacz ; 04-07-2017 o 23:31

  2. #2

    Domyślnie

    Wiele nauki przed Tobą kolego. Na pierwszy rzut pomyślałem że to kiepski żart
    Napiszę tylko 3 wskazówki na początek i to bez sarkazmu.
    1. Wyczyść matrycę
    2. Załóż tulipana na szkło
    3. Poczytaj o fotografii krajobrazu i świetle w fotografii

    Na kolejne kroki myślę sam wpadniesz względem własnych dalszych oczekiwań...
    Nikon i podróże ...


  3. #3

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno które chciałbym dodać, prosiłbym tylko o podanie jakiejś strony gdzie można wygenerować adres URL

  4. #4

    Domyślnie

    Ok już znalazłem, a więc dodaję kolejne. Matryca niestety jak i na poprzednim zdjęciu nie wyczyszczona

  5. #5

    Domyślnie

    Daruj sobie na poczatku foty pod slonce a tym bardziej ze sloncem w kadrze.
    Proponuje boczne swiatlo oswietlajace scene w okolicach zlotej godziny.
    Iso jak najnizsze, przyslona f8-f11. Czas 2 x krotszy niz ogniskowa ktorej uzywasz jesli nie masz statywu.
    Poczytaj o ostrosci hiperfokalnej.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar emelsky
    Dołączył
    11 2015
    Miasto
    Żnin/Poznań
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cześć! Na początku nie jest łatwo (każdy z nas przez to przechodził) dużo czytaj i oglądaj zdjęcia. Mnie kiedyś też ktoś pokierował. Tak jak poprzednicy póki co unikaj zdjęć pod słońce bo to nie jest taka prosta sprawa żeby opanować rozpiętości tonalne etc. Bardzo polecam zajrzeć na kanał yt kolegi Rafał Różalski RRFOTO, jest dużo tutoriali i pomocnych informacji mnie to bardzo pomogło, mam nadzieję, że i Ty skorzystasz. Co do syfów z matrycy - użyj programu do edycji zdjęć - tam można to wszystko wyczyścić jeśli nie chce się oddawać aparatu Dużo czytaj, oglądaj zdjęcia! Nie ma złotego środka co do samych parametrów, kwestia nauki i praktyki. Pozdrawiam

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

  7. #7

    Domyślnie

    Dość sporo poczytałem ale czy wyszło to na dobre to prosiłbym o opinie

  8. #8

    Domyślnie

    No chyba sam widzisz, że już jest o niebo (dosłownie i w przenośni) lepiej ! Zapewne zdjęcie ma wady i mankamenty (jutro pewnie koledzy dokładniej je opiszą) ale coś zaczyna się klarować w dobrą stronę.
    P.S.
    Ta matryca jest koszmarna. Powiem po krakosku - "weźże to wyczyść".

  9. #9

    Domyślnie

    jeszcze jedno z wczorajszego dnia
    Zdjęcie #4

  10. #10

    Domyślnie

    Wtrącę swoje trzy grosze...
    Podział kadru linią horyzontu w połowie musi mieć mocne uzasadnienie, inaczej oznacza brak zdecydowania i pomysłu na motyw przewodni zdjęcia. Domyślam się, że chciałeś pokazać ładne niebo, więc trzeba odciąć od dołu i prawą stronę. Ogólnie w kadrze musisz decydować, co widz ma oglądać, i to mu podać. Sama jasna plama zachodzącego słońca ze słupem na środku to trochę za mało.
    Na ogół jest tak, że im mniej w kadrze tym więcej widać.
    Oglądaj dużo zdjęć, zwłaszcza znanych autorów, nagradzanych itp. Teraz na forum jest dużo naprawdę wspaniałych krajobrazów, jest co oglądać. Analizuj podział kadru, mocne punkty, linie prowadziącee wzrok itp, itd. Próbuj swoje i porównuj efekty. Powoli, każde zdjęcie będzie lepsze niż poprzednie.
    Co do obróbki:
    Koszmarne aberacje (co to za szkło?) halo wokół drzew, kadr leci w prawo.
    Ale to nic, szukaj, próbuj i analizuj, aa efekty będą co raz lepsze.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Mazowieckie równiny
    By basket in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-11-2014, 11:36
  2. V edycja obiektywnie śląskie
    By Anna-R in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-07-2014, 10:09
  3. [ Krajobraz ] moje równiny...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-04-2010, 09:48
  4. Makro plener woj. śląskie
    By Goniu in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-09-2007, 00:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •