Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Problematyczny Nikon D80

    Mam problem ze starym, poczciwym Nikonem D80. O ile w ciągu dnia do portretów pracuje mi się z nim rewelacyjnie tak w miejscu mojej pracy już tak sobie. W klubie mam z nim same problemy. Próbowałam z nim pracować na różne sposoby, próbowalam różnych ustawień ale ciągle jest z nim problem a co najgorsze nie bardzo chce współpracować z lampą sb 910. Testowałam różne tryby, poprzestałam na TTL, ale cokolwiek bym nie robila, zawsze zawsze przepali mi skóre u ludzi, fajnie by było gdybym mogła mieć doświetlone tło a nie czarne, ale coś nie bardzo to idzie. Wysokie ISO to masakryczne szumy, w zasadzie powyżej powiedzmy 640 jest źle wiec nie wyłapie wszystkich kolorów które są w klubie. Kiedyś poprosiłam znajomego o test zgodności na danych parametrach z jego aparatem (już pomijam same parametry), ale różnica jest kolosalna. Zastanawiam się oczywiście nad zmianą puszki, ale póki co to troszke kosztowne, a musze coś wykminić żebym mogła się podpisać pod zdjeciami, które robie. Najchętniej zapytałabym się osób, które posiadają te puszke jak sobie z nią poradzić, ale może ktoś inny też mi coś poradzi. Główny problem to zapewne to, że D80 po prostu kiepsko sobie radzi w ciemnych pomieszczeniach i nie moge sobie poszaleć z kolorami. Najbardziej boli mnie to, że kiedy mam przed sobą człowieka to jego twarz jest często po prostu spłaszczona. Światło zawsze odbijam a to od sufitu a to od ściany i nigdy nie jest też na pełnej mocy, ale na minusie już jest za ciemno i nie moge znaleźć wyjścia pośredniego. Ktoś coś?

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najlepiej wklej raw żeby można sprawdzić dokładnie co ustawiasz i wtedy zapewne sporo ludzi coś napisze.
    D80 jak na 2016 rok to fajny aparat ale zdecydowanie nie do ciemności klubowych gdzie kłopot mają nawet najlepsze modele DX i trzeba się posiłkować jasnymi obiektywami i lampami do rozsądnego doświetlania.

  3. #3

    Domyślnie

    Problemem najczęściej jest obsługujący niestety.

    Wiele zależy, jak wiele, albo raczej niewiele, światła jest w klubie. Druga rzecz - oprócz ilości światła ważna jest jego jakość. Temperatura barwowa, wsp. oddawania barw, a nawet oddawanie konkretnych barw. Sam współczynnik oddawania barw nie określa jeszcze wszystkich poszczególnych składowych widma.

    Praca z lampą błyskową. Wrzucasz jakiś tryb półautomatyczny i liczysz na automatykę aparatu? Małe szanse, że efekt będzie zbieżny z Twoimi oczekiwaniami przy słabym świetle. Tryb M, maksymalne ustawienia, które pozwolą uzyskać Ci obraz dobrej jakości, reszta doświetlana lampą. Te maksymalne ustawienia to:
    ISO dla D80 to 800... Max 1000.
    Czas maksymalnie długi który pozwoli uzyskać zadowalający efekt, brak rozmazania i poruszenia.
    Przysłonę maksymalnie otwartą.
    W ciemnym lokalu, może to być np. ISO 800-1000, przysłonę 1.8-2.8 , czasy... 1/20-1/40 no różnie.
    Do tego dochodzi wczesniej wspomniana temp. barwowa dominującego źródła światła - oświetlenia ogólnego lokalu. Do niej warto dostosować nakładkę barwną na lampę błyskową... Wówczas fotografowane osoby będą oświetlone naturalnie, jak większość lokalu. Uzyska się obraz najbardziej zbliżony do oglądanego.

    Ps lepiej wszystko na zdjęciach omówić.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    Pierwszym problemem jest brak wiedzy/doświadczenia.
    Nie da się lampa na aparacie doświetlić i osoby blisko i tła daleko. Temu przeczy fizyka. Ilość światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości. Więc 2x dalej jest 4x mniej światła.
    Jak chcesz mieć lampą na aparacie doświetlone dobrze tło i osobę, to trzeba zrobić tak, aby dla światła odległość do tła i osoby były zbliżone. Najczęściej robi sie to przez odbicie światła lampy od sufitu/ściany, gdy jest to niemożliwe, to niestety trzeba albo użyć bardzo wysokiego ISO, albo drugiej osoby, który będzie trzymała coś do odbicia światła.
    Ale to też nie da takiego samego doświetlenia tła co osoby.
    Ewentualnie drugiej lampy błyskowej, która doświetli tło.

    Nie ma innego wyjścia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    W gre wchodzi tylko i wyłącznie tryb manualny, nie korzystam z niczego innego. Używam dokładnie tych ustawień o których powiedziałeś. Światło zawsze odbijam od sufitu. Problemem dodatkowym jest to, że zarówno ściany jak i sufit w tym klubie są w kolorze czarnym albo bardzo ciemno szarym. To pochłania światło które odbijam, być może to daje ten efekt, z którym nie moge sobie poradzić. To nie jest jedyne miejsce w którym robie zdjecia, w każdym innym klubie mam przynajmniej jasny sufit jeśli nie ściany i tam niemalże z każdego ujęcia jestem zadowolona. Myślałam też o dyfuzorze typu Lightsphere bo z tego co sie orientuje on troche z tym walczy

  6. #6

    Domyślnie

    eureka - czarny sufit. to od czego się ma światło dobrze odbić?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez evescesann Zobacz posta
    (...)Myślałam też o dyfuzorze typu Lightsphere bo z tego co sie orientuje on troche z tym walczy
    A niby co ma to zmienić ?? Fizyki nie oszuka, dodatkowego światła nie wyprodukuje, więc czego oczekujesz po dyfuzorze ??
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    A niby co ma to zmienić ?? Fizyki nie oszuka, dodatkowego światła nie wyprodukuje, więc czego oczekujesz po dyfuzorze ??
    Chyba chodzi o to, że z tym dyfuzorem nie musisz już odbijać o ściany czy sufitu, a światło będzie odbijane od "dekla" dyfuzora" i będzie rozpraszane naokoło. Pytanie tylko, czy o taki efekt właśnie chodzi Autorce posta. Bo światła od tego więcej nie będzie, będzie inaczej skierowane.
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  9. #9

    Domyślnie

    Pokombinuj może z niedużą blendą od której możesz spróbować odbić światło lampy (np.lampa do tyłu, na blendę). Jeśli tylko są warunki, plus trochę ekwilibrystyki, może się udać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez evescesann Zobacz posta
    W gre wchodzi tylko i wyłącznie tryb manualny, nie korzystam z niczego innego. Używam dokładnie tych ustawień o których powiedziałeś. Światło zawsze odbijam od sufitu. Problemem dodatkowym jest to, że zarówno ściany jak i sufit w tym klubie są w kolorze czarnym albo bardzo ciemno szarym. To pochłania światło które odbijam, być może to daje ten efekt, z którym nie moge sobie poradzić. To nie jest jedyne miejsce w którym robie zdjecia, w każdym innym klubie mam przynajmniej jasny sufit jeśli nie ściany i tam niemalże z każdego ujęcia jestem zadowolona. Myślałam też o dyfuzorze typu Lightsphere bo z tego co sie orientuje on troche z tym walczy
    Współczynniki odbicia dla białego sufitu to jakieś 70-90%. I to bliżej tej dolnej granicy. Dla ciemnoszarego sufitu to od 20 do kilku %. Sam czarny to blisko zera.
    Odbijanie nie ma sensu. Światło leci w górę i nie wraca. To ten problem, jak sama wspomniałaś.
    Jeżeli jest możliwość - można odbijać od innych powierzchni - bliskiej ściany, filaru itd. W przypadku tamtego lokalu także najpewniej są czarne.
    Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się podniesienie lampy do około 45° w górę (a nie 90°), oraz użycie białego odbłyśnika - karty do redukcji cieni pod oczami.
    Oprócz wspomnianego przez Ciebie dyfuzora typu sfera, są dyfuzory przenośne nasadzane na lampę reporterką, zwiększające powierzchnię świecącą. Powierzchnia świecąca zwiększa się z kilku cm po obu bokach, na kilkanascie, prawie 20, cm po obu bokach. Przy niewielkiej odległości fotografowania źródło jest zbliżone do powierzchniowego.
    Dyfuzor typu sfera, jego zasada działania, to w gruncie rzeczy także zwiększenie powierzchni świecącej.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  2. problematyczny af w d5100
    By vetguy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 11:22
  3. Nikon D60/35mm 1.8 czy Nikon D90/kit 18-55?
    By Jontek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-07-2011, 09:00
  4. kodowany balans bieli - problematyczny?
    By blekota in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 02:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •