Close

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 63
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu)
    i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb
    więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.
    Czy monitor był kalibrowany? Powiedz jeszcze jak ustawiasz WB.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu)
    i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb
    więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.
    to o czym napisalas , jest czyms zupelnie normalnym.
    CC nie liczy automatycznie balansu bieli.
    CC w idealnym przypadku koryguje odpowiednio odleglosc miedzy kolorami . Na te odleglosci naklada sie staly blad o jakas wartosc , ktory usuwamy balansem bieli.

    jesli teraz usuniesz ten zielony kolor w Jakis sposob balansem bieli ( dokladnie tak jak to sie robi bez CC) , to kolory powinny byc oddane prawidlowo , ale pod warunkiem , ze zdjecia zrobilas w takim swietle w jakim zrobilas Profil CC.

    Trzeba sobie odpowiedziec na pytanie czy warunki w jakich fotorafujesz odpowiadaja tym w jakich zrobilas Profil , jesli nie , nie ma sensu stosowanie - nie pomaga.

    Jesli fotografowalas tablice CC np przy swietle zarowym , a robisz zdjecia w dzien , to mimo prawidlowego balansu bieli odleglosci miedzy kolorami nie beda takie jak w rzeczywistosci - CC nawet je znieksztalcil dla tych warunkow zdjeciowych.


    trzeba rozrozniac pomiedzy balansem bieli a korekta poszczegolnych kolorow , co czyni CC prawidlowo stosowany.
    to zupelnie cos innego. CC nie rozwiazuje problemu uzyskania prawidlowych kolorow automatycznie , przesuwa ten Problem w inne miejsce , ale pozwala na uzyskanie kolorow blizszych prawdzie , jesli stosowac umiejetnie. W przeciwnym wypadku szkodzi.

    Zawsze mozna zrobic Profil posiadanego aparatu ( dokladniej mowiac aparatu i obiektywu ) , fotografujac tablice w bialym pokoju przy swietle lamp fotograficznych 5500 K. Fotograf winen byc ubrany na bialo - czerwony czy zielony ubior zmieniaja wyniki ( choc to juz aptekarstwo).
    Taki Profil mozna stosowac niemal zawsze - on koryguje cechy aparatu i obiektywu.

    natomiast robienie profili dla kazdego pstryku to hardcore , ktorego nikt przy zdrowych zmyslach w fotografii codziennno-domowej nie robi.

    Chyba , ze jakies specjalistyczne prace techniczne - np reprodukcje szczegolnie wierne oryginalowi .
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 28-06-2018 o 16:52

  3. #43
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu)
    i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb
    więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.
    Ale co ma zielonkawy kolor do wzornika ?
    Przecież wzornik nie ustawi ci balansu bieli tylko przygotowujesz za pomocą niego poprawny profil kolorów w danym oświetleniu.
    Uproszczając, wzornik kolorów jak sama nazwa wskazuje to wzór kolorów dla programu żeby je skorygował bo mogły zostać "zepsute" jakimś źródłem światła.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 28-06-2018 o 16:51

  4. #44

    Domyślnie

    Monitor nie kalibrowany tylko oprofilowany "color munki"
    żeby się upewnić że to nie mój monitor pliki: zdjęcie plus zdjęcie z CC zrobione w tych samych warunkach przekazałam znajomym i u nich wyszło to samo czyli zielony zafarb po wczytaniu profilu.
    może teraz wrócę do tematu i przekażę CC komuś kto ma inny system niż nikon żeby mi to sprawdził.

    "koesh"
    nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?
    Takie hobby

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    Monitor nie kalibrowany tylko oprofilowany "color munki"
    żeby się upewnić że to nie mój monitor pliki: zdjęcie plus zdjęcie z CC zrobione w tych samych warunkach przekazałam znajomym i u nich wyszło to samo czyli zielony zafarb po wczytaniu profilu.
    może teraz wrócę do tematu i przekażę CC komuś kto ma inny system niż nikon żeby mi to sprawdził.

    "koesh"
    nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?
    kalibracja monitora nie ma z tym nic wspolnego i miec nie moze.
    na pliku zdjeciowym w miejscu szarym odczytuje sie wartosci RGB - winny byc sobie rowne , niezaleznie od tego co pokaze Monitor
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 28-06-2018 o 17:16

  6. #46
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    "koesh"
    nie kolor a zafarb całego zdjęcia którego balans bieli nie koryguje, opisz jak Ty to poprawnie i w jakiej kolejności robisz? może ja coś robię żle?
    Czyli robisz pstryka wzornika i potem kolejne zdjęcia, ze zdjęcia wzornika robisz profil i przenosisz go na te zdjęcia o zrobiłeś ?
    Czy zdjęcie wzornika też ma zielony zafarb ?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Czyli robisz pstryka wzornika i potem kolejne zdjęcia, ze zdjęcia wzornika robisz profil i przenosisz go na te zdjęcia o zrobiłeś ?
    Czy zdjęcie wzornika też ma zielony zafarb ?
    Dokładnie tak!
    nie, nie ma
    zafarb pojawia się na zdjęciu dopiero po wczytaniu profilu.

    a z innej beczki czy i gdzie w LR można usunąć zafarb, tak jak jest to w innych programach np. usuń zabarwienie, usuń kolor dominujący, fade correction itp.
    Takie hobby

  8. #48
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zafarb jest po ustawieniu balansu bieli w Lr ?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kuleczka- Zobacz posta
    Dokładnie tak!
    nie, nie ma
    zafarb pojawia się na zdjęciu dopiero po wczytaniu profilu.

    a z innej beczki czy i gdzie w LR można usunąć zafarb, tak jak jest to w innych programach np. usuń zabarwienie, usuń kolor dominujący, fade correction itp.
    zafarb moze wystapic , to zalezy dla jakich warunkow robilas zdjecie tablicy i od ustawien defaultowych w LT.

    ale on musi byc latwo usuwalny - w LT na 3 sposoby.

    - suwak temperatury barwowej + suwak odcienia barwy
    - pipeta balansu bieli.
    - ewentualnie automatyczny WB

    w tym przypadku teoretycznie powinno nastapic wierne oddanie barwy.

    jesli zafarbu w ten sposob bys nie usunela , to wowczas cos nie tak w ogole z kompatybilnoscia profilu w tej wersji LT - ( czego nie moge sobie wyobrazic , ale...wszystko jest w technice cyfrowej mozliwe) .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez noir Zobacz posta
    hej dołączę się do wątku z moim pytaniem. Nie mam x-rite color-checkera, rozważam kupno.
    Mam pytanie, czy będzie przydatny w opisanych poniżej hipotetycznych sytuacjach:

    1. Sytuacja pierwsza. Fotografuję przedmioty w świetle zastanym pod gęstymi liściastymi drzewami - światło jest tam zielone i wszystkie przedmioty oświetlone są na zielono, jak w akwarium. Gdy słońce zmienia pozycję, ?
    to jest sytuacja , w ktorej wbrew pozorom wzornik nie na wiele sie przydaje , w zasadzie jest powodem konfuzji.
    uzyskany Profil zalezy od miejsca , gdzie ulokujesz wzornik.
    wystarczy, ze przesuniesz np o 10 cm albo o metr , a juz jest inaczej . przesuniesz w inne miejsce - ponownie uzyskasz inny Profil. Stoisz przed dylematem - ktory Profil wybrac , gdzie nalezy ustawic wzornik ? Ktory polozenie wybrac i da prawidlowy Profil ?

    Wszystkie sa prawidlowe choc kazdy jest inny , podejmujac decyzje wyboru od razu mozna z tego zrezygnowac i szukac odpowienich nastaw w programie wolajacym rawy. Tak to jest i po kilku zdjeciach do takiego wyniku dojdziesz - CC wyladuje w szafie.

    w praktyce wystarczy uzyc CC 2 razy .

    Jedno zdjecie profilujace aparat i obiektyw , czyli uwzgledniajace bledy i sposob przenoszenia koloru przez posiadany konkretny, indywidualny sprzet
    i drugie ewentualnie profilujace Studio jesli takowym sie poslugujemy .

    w opisanej powyzej sytuacji nr 1 stosuje sie Profil aparatu a balans bieli dokonujemy jak zwykle niezaleznie od tego czy stosowalismy CC czy nie.

    CC sluzy jedynie prawidlowemu zrownowazeniu barw , ale ogolnie ustawia sie kolor jak do tej pory w kazdym innym profilu.

    oczywiscie mozna wykorzystac szare pola wzornika do balansu bieli , tylko ze w zaleznosci od ustawienia wcale nie musi to prowadzic do prawidlowego wyniku.
    Ustawiajac np w cieniu i klikajac na szare pole dostaniesz w ten sposob calosc zazolcona , ustawiajac w sloncu , bedzie raczej zaniebieszczona.
    Jak juz pare razy pisalem CC nie ustawi automatem prawidlowego balansu , to robia programy wolajace i wiemy, ze nie zawsze Jest to balans Taki jaki chcielibysmy. To trzeba traktowac bardzo elastycznie. Ale rzeczywiscie bez CC moze byc niemozliwe uzyskanie prawidlowego zrownowazenia barw.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 29-06-2018 o 06:39

  10. #50

    Domyślnie

    Coz, sam bylem blisku wyrzucenia CC tez ze wzgledu na zielonkawe zdjecia...
    Ustawialem WB potem kalibracja aparatu w ACR i bum - zielen...
    Obecnie robie 2-3 foty podczas kazdego pleneru z kilku powodow.
    1. szybki profil pod aktualne ustawienia
    2. wgranie profilu i dolaczenie go do kazdej fotki
    3. Ustwawienie WB na podstawie wzornika (te kwadraty z malymi trojkacikami)

    Przy takim workflow zapomnialem o kombinowaniu z kolorami...

    "Amatorzy zbudowali Arke, Profesjonalisci Titanica..."

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Capture one i x-rite color checker
    By hudybart in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:08
  2. Ma ktoś wypożyczyć X-Rite Color Checker Passport w 3City?
    By MRPhoto in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 12:38
  3. Dodge & Burn - jak tego konkretnie używać?
    By MarviN in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 18-05-2014, 13:50
  4. Szpula negatywu... jak tego uzywac?
    By Anonymous in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2005, 12:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •