Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Astrofotografia - "bezpieczniej" prześwietlać?

    Witam,
    jak pewnie niektórzy już zauważyli, od niedawna próbuję swoich sił w fotografii nocnego nieba.
    Do tej pory starałem się dopasować idealnie parametry ekspozycji, a następnie w LR "wyciągałem" gwiazdy z ciemnego tła.

    W między czasie trafiłem na technikę ETTR, dzięki której można robić zdjęcia gwiazd nie oddalając się zbytnio od miast W szczegółach tej techniki wyczytałem, że o wiele łatwiej jest uzyskać sensowne dane z prześwietlonego (ale nie przepalonego) zdjęcia, niż wyciągać to samo z obszarów ciemnych, niedoświetlonych.

    No i tu pojawia się moje pytanie:
    Idąc tym torem rozumowania, czy bezpieczniej będzie, jeśli prześwietlę takie nocne zdjęcie? Łatwiej mi będzie uzyskać info o gwiazdach na niebie??
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Jeśli chodzi o ETTR to w niektórych publikacjach pojawia się zestaw gotowych ustawień tylko nigdzie już nie pokazują jak dokładnie później poradzić sobie z tym w Lightroom-ie bo każde zdjęcie w zasadzie obrabia się inaczej.
    Jedyne co pozostaje to metoda prób i błędów, ja zazwyczaj staram się dopasować do danej sytuacji bo często to samo miejsce inaczej się fotografuje, chodzi o zanieczyszczenia światłem sztucznym z pobliskich miast itp.
    Staram się tak ustawić że jednak na tym niebie widać gwiazdy, a nie białą plamę bo ciężko pogodzić przyciemnianie nieba i jednoczesne rozjaśnianie dołu. jest taki gość na którego trafiłem w googlach Justin Ng i nawet chyba jest jakiś jego video poradnik jak obrabiać taka fotkę ale osobiście idąc jego tropem nie udało mi się takiego efektu uzyskać. Ale generalnie doświetlam i to bardzo nocne zdjęcia bo faktycznie lepsza jakość w tym przypadku jest jak przyciemniasz niebo delikatnie niż przy rozjaśnianiu.
    Jeszcze pozostaje kwestia sprzętu bo w większości obiektywy jakimi fotografują drogę mleczną są szerokie i mają światło w okolicach 2.8, ja dysponowałem jedynie sigmą 10-20 f 4.0 więc szału nie ma i jakość pod światło też nie najlepsza ale można, z tego co pamiętam to podesłałem Ci kiedyś linka do moich kilku fotek, może to nie profeska ale moje oko cieszy

  3. #3

    Domyślnie

    Zawsze jest lepiej zdjęcie naświetlić mocniej, niż później wyciągać z cieni. Masz wtedy o wiele mniejsze szumy (stosunek sygnału do szumu jest większy).
    Z resztą ETTR jest zalecaną (przez niektórych) metodą od początków fotografii cyfrowej i to w niemal każdych warunkach.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    GonzoG, pytanie w kontekście ETTR, bo wczoraj byłem na nocnych łowach - niestety z miernym skutkiem jeśli chodzi o ETTR.
    Dlaczego? Już piszę:
    Jeśli będę chciał prześwietlić niebo, by histogram sięgnął jak najbardziej prawego boku, to siłą rzeczy, jasne, oświetlone obiekty w kadrze zostaną przepalone, a wtedy są one nie do uratowania :/ Zrobiłem sobie fajne zdjęcie anteną radioteleskopu w kadrze, ale niestety antena jest podświetlana (pewnie dla efektu) białym światłem. I teraz nijak nie mogłem tego ogarnąć, albo ciemne niebo z w anteną "do uratowania", albo jasne, prześwietlone niebo, ale antena już była przepalona :/ Z resztą na tym niby "lepszym" (dolnym) zdjęciu i tak antena jest bardzo jasna :/

    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

  5. #5

    Domyślnie

    Bo ettr nie zawsze się nadaje, z założenia przecież, skoro prześwietlasz, żeby ciemne obszary wyciągnąć to wiadomo, że jasne będą prześwietlone, więc trzeba robić zdjęcia bez jasnych obiektów w kadrze jeśli się decydujemy na ettr
    w twoim przypadku to bym zrobił dwa naświetlania, ettr na niebo i drugi kadr na samą antenę i dół zdjęcia, tym bardziej nieruchomego
    no ale niektórzy myślą, że ettr to jest sposób na wszystko
    zresztą nie chodzi o prześwietlenie takie całkowite a tylko takie z którego przy obróbce damy radę wyciągnąć i niebo i obszary na ziemi, więc trzeba (być może metodą prób i błędów) sprawdzić jakie parametry będą dobre dla danej sytuacji
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez siutek Zobacz posta
    GonzoG, pytanie w kontekście ETTR, bo wczoraj byłem na nocnych łowach - niestety z miernym skutkiem jeśli chodzi o ETTR.
    Czyli zupełnie nie zrozumiałeś czym ETTR jest.
    ETTR czy ETTL tyczą się całego zdjęcia, a nie wybranych fragmentów.
    A pokazane przez ciebie zdjęcie jest poza zakresem jakiejkolwiek techniki naświetlania zdjęcia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    w fotografii cyfrowej zawsze wyznacznikiem są światła, nie da się odzyskać szczegółów z przepalonego piksela.

    Dlatego jeśli chcesz robić zdjęcia, na których rozpiętość tonalna sceny jest większa niż matrycy, to masz dwie opcje. Możesz zrobić kilka zdjęć, naświetlając ETTR każdy obiekt osobno (oczywiście nie każdą gwiazdę, ale w Twoim przypadku - osobno niebo, osobno antena i osobno grunt jeśli Ci na nim zależy) ALBO możesz kombinować z filtrami no w ostateczności (to w zasadzie nie jest opcja, więc 'poza' klasyfikacją) możesz jak na swoim zdjęciu 'z czegoś zrezygnować'...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego, co kojarzę, to jest na youtubie film gdzie wszystko jest dokładnie pokazane. O, tutaj:
    https://www.youtube.com/watch?v=J1Kfr8RG3zM

  9. #9

    Domyślnie

    Takie zdjęcia najczęściej robi się nie żadnymi ETTR, a składa z wielu klatek - jedna na niebo, jedna, czy nawet dwie na antenę, jedna na tło, jedna na trawę.
    Następnie je odpowiednio obrabiasz i na koniec łączysz.

    Pamiętaj o tym, że podnosząc ISO zmniejszasz zakres dynamiczny matrycy. Przy ISO 6400 jest to zaledwie jakieś 7-8EV.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    GonzoG, próbuję zrozumieć ETTR, i wydawało mi się, że teorię znam, gorzej z praktyką.
    ETTR, exposure to the right, czyli zdjęcie prześwietlone (ale nie przepalone) na tyle mocno, by jego histogram był na maksa przesunięty w prawo (ale nie może dotykać prawej "ścianki") - wtedy jeszcze jesteśmy w stanie coś wyciągnąć z niego.
    Ustawiłem aparat na 30s. naświetlania, iso 6400, przesłona 3.5 i kompensacja ekspozycji +5. Efekt widać na górnym zdjęciu, daleko mu do np tego:

    Wiem, że najlepiej by było gdybym robił zdjęcia z ISO 100, ale nie będę wtedy w stanie "prześwietlić" zdjęcia. Dlatego podniosłem iso, zresztą zgodnie z sugestiami na kilku stronach dot. ETTR.

    Co więcej, z tego co czytałem, ETTR ma również ułatwiać robienie zdjęć nieba w mocno zanieczyszczonych światłem miejscach.
    Dobrym przykładem, który dawał mi nadzieję, na dobre ujęcie jest np to:
    Rozgwieżdżone niebo + jasne, oświetlone budynki w kadrze.

    Pytam się wobec tego grzecznie JAK? :P

    Już pomyślałem o tym, by posklejać 2 zdjęcia ze sobą, ale wówczas to już nie jest czyste ETTR.

    Chyba, że ograniczenie leży zarówno w samym aparacie (takie ładne prześwietlenie osiągnąłem przy 2 minutach naświetlania, bez kompensacji ekspozycji i niższym iso - 1600), no i może po prostu taka kompozycja się nie nadaje do tej techniki. Wolałbym wierzyć, że to jednak ja robię błąd, i jestem w stanie go skorygować
    Ostatnio edytowane przez siutek ; 06-06-2016 o 12:58
    D3300 | Nkkor 18-55 f/3,5-5,6 | Sigma 10-20 f/3,5

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  2. Przelicznik "ISO" lampy błysk. na "Ws" lamp studyjnych
    By pankracccy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-11-2009, 00:37
  3. [ Reportaż ] Rekonstrukcja historyczna "WRZESIEŃ 1939 NA ŻYWIECCZYŹNIE" Obrona fortu "WĘDROWIEC"
    By kd78 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-07-2009, 12:30
  4. D90 - Jak działa 'A' w "wyostrzaniu" w menu "Ustaw przetwarzanie obrazu"
    By frankie_p in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-04-2009, 19:31
  5. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-10-2008, 21:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •