Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1

    Domyślnie Portret i krajobraz - Canon vs Nikon

    Hej! Nastawiam się mentalnie na zmianę na FF i zastanawiam się, który system lepiej sprawdziłby mi się w portrecie i krajobrazie. Przy Nikonie brałbym D610, a w Canonie 6D. Który system oferuje lepsze szkła w tych zastosowaniach? Nikon ma teoretycznie lepszą rozpiętość tonalną i AF (boczne punkty są użyteczne w portrecie jak dla mnie), ale mocno mnie odstręczają problemy z kurzem/olejem. Z początku nie celowałbym w topowe szkła. W Nikonie brałbym 85/1.8D, w Canonie 85/1.8. Później Sigmę 35/1.4, UWA i tele pod krajobraz. Co sądzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    tanie 1,8 sa mydlane w canonie i nikonie chodzi o wersje d, bardziej polece wersje g zeby w pelni korzystac z otwartej dziury, ja robie glownie portrety i mnie af nie interesuje wiec kupilem samiego 85 i jest tak ostry ze przymykam tylko wtedy gdy potrzebuje GO, do krajobrazu hmm tu bym juz sie zastanawial nad tokina 16-18 mega szklo uzywalem i polece
    d750 + d800+dk17m+dk19+ gripy newell+> nikkor 28 1.8g , Jupiter 37a, sigma 35 art, sigma 24 art, sigma 50 art, sigma 85 art +> sb910 + 400ws z aku +yn685 -> kiev 60 + sonnar 180
    https://500px.com/witoldpiotrowski

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć, ja jestem świeżo po przesiadce. Po ponad 30 latach zmieniłem Canona na Nikona. Mam nieodparte wrażenie, że Canon lepiej sobie radzi z obiektywami, a Nikon z korpusami. O ile się nie mylę, to 85mm f/1.8 Nkona jest nowszy i lepszy, a Sigma działa w obu systemach. Ja wypożyczyłem do testów 6D, a potem sprzedałem wszystkie klamoty i kupiłem D750. 6D ma teraz niezłą cenę, ale to jednak korpus sprzed ponad 3 lat, a następcy nie widać. A czego by nie mówić, matryce nieco się rozwijają. Tak ja sobie ten dylemat przedstawiłem, a następnie rozwiązałem. Z drugiej strony wydaje się że w obu zastosowaniach 6D się sprawdzi. Za Canononem przemawia szerszy rynek używanych obiektywów, a co za tym idzie lepsze ceny moim zdaniem.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez witboy Zobacz posta
    tanie 1,8 sa mydlane w canonie
    ciekawa teoria, których obiektywów używałeś i były mydlane? z całą pewnością nie 85 1.8 usm

  5. #5

    Domyślnie

    Też nie potwierdzam
    Moja sztuka działa pięknie od f1,8
    xpro2/ 23/ 56/ 10-24/ godox

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    W krajobrazie chyba lepiej nikon - lepsze DR matryc. Czasami przyda się wyciągać cienie.
    W portrecie oba systemy są dość równoważne. Wyciąganie z cieni niepotrzebne, tanie 85/1.8 - porównywalne.
    Różnice sie uwidaczniają jak się wejdzie w kwestie bardziej zaawansowane (i droższe szkła). I wtedy zależy co kto lubi to taki system wybierze.
    Canon ma 85/1.2 - tej jasności nikon nie ma. I nie ma tak mikroskopijnych GO. Ale w praktyce taka GO jest najczęsciej za mała i na dłuższa sprawę męcząca. W każdym razie ta maniera mnie nie przekonuje. Przysłona 2 - 2,2 - 2,5 to jak na mnie optymalne GO gdy sie pracuje na małych GO. W dodatku to szkło 1,2 jest jak ślimak jeśli chodzi o "prędkość" AF.
    Nikon ma 85/1.4 - GO wystarczająco mała, szkło tańsze od canona L. Ale .. dla obu systemów 85/1.4 robi sigma. Czyli tu nie ma przewagi Nikona bo do canona można kupić Sigmę 1.4.
    Canon ma 135/2L - są z niego zadowoleni. Nikon ma tu szkła ciekawsze i to dwa - oprócz 135/2 ma 105/2, oba w wersji DC. Oba te nikkory to piękne portretówki. Cudownie malują. Takich szkieł się już nie robi. Następcy będą miały jedną cechę - ostrość. Ale ostrość jest dobra przy glamour i beauty (do obu systemów jest np manualny Zeiss 135/2 jeśli się pragnie żylety). Przy normalnych portretach to nie jest najistotniejsza cecha. Wtedy ważniejszy jest malunek i bokeh. I w dłuższych portretówkach wolę system Nikona. Tym bardziej, że nikon ma tani 180/2.8 - wręcz wzorcowe szkiełko. Canon niby tez ma 200/2.8 - ale opinii nie ma aż tak świetnych, nie wiem jaka jest o nim prawda. Niestety oba te długie szkła są bez VR a następców nie widać. O 200/2 nie ma co chyba rozmawiać - oba systemy je mają. Tak samo 70-200/2.8. Te ostatnie szkła sa na tyle dobre w obu systemach, że nie ma przewag jednego systemu nad drugim. Jak się czepiać o atomy to canon ma lepszego zooma 70-200, a nikon 200/2. Ale to dzielenie włosa na czworo.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 20-01-2016 o 18:36
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    DC wiem, że są, ale jak sam pisałeś nie są już produkowane i pewnie ciężko będzie je dostać za jakiś czas. A cenowo jak to wychodzi? W Canonie na początek są 17-40 i 70-200/4.

  8. #8

    Domyślnie

    Wg mnie o wyborze bardziej będzie stanowić wybór body bo szkieł jest sporo dobrych w obu systemach. Dla mnie jedyna kwestia to jak sprawuje sie AF w D610 w słabszych warunkach, nielicząc krzyżowych punktów
    Ja z 6D jestem zadowolony, a jak boczne zaczynają szwankować to wspomagam lampą i po temacie
    O czywiscie pisze o portrecie
    xpro2/ 23/ 56/ 10-24/ godox

  9. #9

    Domyślnie

    Umbra,
    Precyzyjnie określiłeś dziedziny fotografowania, precyzyjnie określiłeś poziom cenowy i rodzaje optyki.
    I jeśli będziemy się trzymać twoich parametrów brzegowych to rade nam taką. Idź do sklepu , weź w łapę każdy z tych korpusów i kup ten który leży ci lepiej w ręku. W zakreślonych przez ciebie granicach zdjęciowych i sprzętowych (myśle o optyce) oba te systemy (d600, 6d) są na granicy identycznośći lub wręcz takie same.
    Ostatnio edytowane przez zoom2 ; 20-01-2016 o 19:37

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zoom2 Zobacz posta
    Umbra,
    Precyzyjnie określiłeś dziedziny fotografowania, precyzyjnie określiłeś poziom cenowy i rodzaje optyki.
    I jeśli będziemy się trzymać twoich parametrów brzegowych to rade nam taką. Idź do sklepu , weź w łapę każdy z tych korpusów i kup ten który leży ci lepiej w ręku. W zakreślonych przez ciebie granicach zdjęciowych i sprzętowych (myśle o optyce) oba te systemy (d600, 6d) są na granicy identycznośći lub wręcz takie same.
    Dokładnie tak. Ja robiłem kilka ślubów przy użyciu 6D i D7100 (podobna guzikologia co 610) równocześnie i powiem, że 6D jest świetnym aparatem i nie zawiodł mnie nigdy, ale D7100 lepiej mi leży w ręce... Może to kwestia przyzwyczajenia, ale tak czułem. Idź do sklepu i pomacaj

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Canon or Nikon.
    By remos in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-03-2011, 12:49
  2. Nikon D3100 vs Nikon D5000 vs Canon 550D
    By michal1226 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 09-12-2010, 17:22
  3. Pomoc, wybór obiektywu portret & krajobraz
    By bulinko in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 13-02-2010, 15:32
  4. Nikon D3 vs Nikon D200 vs Canon 1Dm3
    By Ostrry in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-01-2008, 14:45
  5. Canon 30d, Nikon d80, Nikon d70s - autofokus
    By Kris_001 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 13-06-2007, 10:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •