Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jakie modyfikatory?

    Hej! Zdecydowałem się na zakup lamp Quantuum Move 300 do domowego studio. Teraz zastanawiam się nad modyfikatorami - jakie wybrać? Wiem, że to pytanie trochę z gatunku tych "chcę pstrykać, jaki aparat najlepszy" - bez sprecyzowania, co chcę osiągnąć. Podobają mi się zdjęcia Marcina Wuu, który mówi, że modyfikatorów unika może poza wrotami (ale mówi, że softa czy b disha też warto mieć). Lubię też zdjęcia Jacka Woźniaka - on znowu używa softboxów. Wybór jest pomiędzy ostrym a miękkim światłem. Sam nie wiem, które bardziej mi się podoba. A może kupić b dish, wrota i softbox? Wszystkiego po jednym elemencie? Jak wtedy tego używać? Jeden z modyfikatorów użyć do światła głównego, a kontrę zostawić gołą? Czy może kupić tylko jeden modyfikator na światło główne, a softa ewentualnie do wypełniającego?

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Modyfikatorów trzeba mieć kilka na każdą z główek.
    Mieć jednego to tak, jakby mieć lustrzankę z wymienną optyką, ale do niej tylko jedną stałkę. Ciężko by jedna ogniskowa załatwiła wszystko co się chce.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Musisz brać pod uwagę moc tych lamp, wielkość pomieszczenia i możliwości rozstawienia oświetlenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzisiaj pierwszy raz bawiłem się lampami Quantuum 300 i... porażka. :/ Żałuję, że nie posłuchałem osób, które doradzały mi lampy reporterskie. Quantuumy są o wiele za mocne. Na minimalnej mocy muszę przymykać szkło do F/8 - podczas ostrzenia nic nie widać. Nie da się również uzyskać małej GO. Nie da się bawić kontrastem oświetlenia, bo wszystkie 3 lampy są ustawione na minimalną moc. :/ Jak ludzie w ogóle z tym fotografują? Mógłbym użyć filtra szarego, ale to nie wyeliminuje problemu ostrzenia. Ale wtopa. :/

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    Dzisiaj pierwszy raz bawiłem się lampami Quantuum 300 i... porażka. :/ Żałuję, że nie posłuchałem osób, które doradzały mi lampy reporterskie. Quantuumy są o wiele za mocne. Na minimalnej mocy muszę przymykać szkło do F/8 - podczas ostrzenia nic nie widać. Nie da się również uzyskać małej GO. Nie da się bawić kontrastem oświetlenia, bo wszystkie 3 lampy są ustawione na minimalną moc. :/ Jak ludzie w ogóle z tym fotografują? Mógłbym użyć filtra szarego, ale to nie wyeliminuje problemu ostrzenia. Ale wtopa. :/
    A jakiej wielkości masz studio i jaki modyfikator oświetlenie używasz? softbox? I hmm jakie fotografie wykonywaleś?
    Bo kurcze ja chciałem kupić Q 300 ale doradzono mi 400, bo rzekomo 300 jest za slabe i brakuje światła.

  6. #6

    Domyślnie

    problem z ostrzeniem ? - zmianę mocy załatwią folie, ale o co chodzi z tym ostrzeniem, że nic nie widać ?, mam 500 i "tym" fotografuję, ale bardzo często ożywam 100
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  7. #7

    Domyślnie

    Kolega używa bezlusterkowca z symulacją ekspozycji

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PablooPhotography Zobacz posta
    Bo kurcze ja chciałem kupić Q 300 ale doradzono mi 400, bo rzekomo 300 jest za slabe i brakuje światła.
    No to ci ktoś super doradzał. Zyskasz. Wiesz jak wiele? Tak jakbyś zamiast szkła 2.0 podpiął 1.8 Zyskasz 1/3 EV. Zmień doradcę.
    Jedną przysłonę zyskujesz kupując zamiast 300 Ws - 600Ws. Kolejną uzyskasz kupując dwie lampy 600Ws. Zyskasz też,i to czesto bardziej przystawiając lampy bliżej.

    Ja się czasami zastanawiam dlaczego producenci robią linię lamp 300, 400, 500, 600Ws. To nie ma sensu. Ba, to wręcz powoduje problemy, gdyż przeważnie piloty tych lamp maja taką sama moc, więc gdy wszystkie te lampy świecą pełną mocą, a ich piloty swiecą proporcjonalnie, tzn na maxa tzn, że pilot lampy 300 i 600Ws świeci tak samo. A nie powinien. Pilot lkam[y 300 Ws powinien świecić połowę słabiej. Owszem, można sobie przygasić jednego z pilotów, ale kombinowanie jak przygaszać 400 i 500 Ws - poczatkujący tego nie ogarnie, bo nawet o tym nie wie. A doświadczony ... na to nie patrzy
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Podobne wątki

  1. modyfikatory quantuum
    By fescrew in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-12-2014, 15:35
  2. Ring flash - modyfikatory
    By spawnik in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-12-2012, 09:41
  3. Modyfikatory światła.. Jakie największe pod strobing.
    By dawid503 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-11-2012, 19:37
  4. Modyfikatory Fomei
    By shaddixx in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-11-2012, 14:35
  5. modyfikatory
    By legionize in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2008, 19:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •