Close

Strona 196 z 274 PierwszyPierwszy ... 96146186194195196197198206246 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 951 do 1 960 z 2735
  1. #1951

    Domyślnie

    Paweł, a mógłbyś podać przykład takiego portretu w takich warunkach z bardzo dobrze zachowany,i detalami i świetną kolorystyką? Bo chyba trochę jednak przesadzasz

    Nie musi być portret, nie musi też być wycinek 1:1, jakikolwiek kadr dla warunków około 1.8, 1/100 -1/160, ISO 4000-6400

    BTW, trochę nie rozumiem dlaczego z tej świetnej puszki ze znakomitym buforem, af, budową, serią, ergonomią na siłę próbuje się jeszcze zrobić króla wysokiego ISO.
    Ostatnio edytowane przez Xavier80 ; 04-12-2016 o 23:58
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  2. #1952
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Nikt nie robi bezwzględnego króla, tylko w segmencie DX, a to podstawowa różnica.

  3. #1953

    Domyślnie

    Nie wiem jak wy Panowie ale ja staram się przy foto ptaków nie przekraczać ISO 2000 - dla mnie powyżej tej wartości detal na piórach i oku skrzydlatego jest już dość słaby. Dodać do tego odszumianie i niestety nie ma tego efektu jaki chciałbym uzyskać. Generalnie zazwyczaj trzymam ISO-1600 i muszę napisać, że w D7200 obrazek miałem chyba troszkę bardziej kontrastowy. Ale za te wszystkie inne właściwości jak FPS, bufor, ergonomia itd.... pokochałem ten sprzęt, tak jak kiedyś D300s. I nie ukrywam, że najlepszy kadr (ostrość i detal) wyszukuję zawsze w powiększeniu 1:1 a resztę usuwam z dysku.

  4. #1954

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    (...)Jestem ciekaw ile osób które podniecają się 100% cropami na ekranach monitora drukuje obrazy 150x100 przewidziane do oglądania z odległości 30cm ?(...)Porównywanie 100% powiększeń miało jakiś praktyczne sens w epoce matryc 2-4mpix, ale wśród reporterów sportowych którzy chcą wykorzystywać 1:1 wycinki z kadru o małych rozmiarach. Ale to nie jest typowe dla wszystkich fotografujących
    Ja fotki robię głównie do albumów. Te wrzutki na tym forum, to niejako produkt uboczny. Dla formatu 30x45cm lab żąda ode mnie zdjęcia o rozdzielczości 5000 pikseli na dłuższym boku. Biorąc pod uwagę, że najczęściej muszę oryginalne foto przykadrować (daleko mojej fotografii do warunków studyjnych), przy puszce z matrycą 21-24 mpix zrobiłoby się nieciekawie... Przy D500, gdzie mam 5568 pikseli, mam niewielkie pole manewru i w zasadzie zostaje praca na cropie 1:1. Przy D810 mam większe pole manewru.

    Nie wiem, czy aż taka duża rozdzielczość jest niezbędna do takich wydruków. Nie ja wymyśliłem te zasady. Ale faktem jest, że takie odbitki bardzo przyjemnie się ogląda, nawet z bardzo bliska.
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  5. #1955

    Domyślnie

    Yanis... chcesz to rób. Dobrze tylko że w takim razie nie przyszło Ci do głowy zrobić powiększenia 90x60, bo musiałbyś pewnie 2 kadry złożyć żeby zadowolć LAB -ale jak połączyć 2 kadry panoramowanych samolotów żeby się wszystko zgadzało? do tego jeszcze focąc 2 piony aby zrobić jeden poziom ? Nie wiem czy komuś się to już udało ? W każdym razie nie ma chyba DSLRa którym zrobiłbyś takie zdjęcie na jednym kadrze, bo musiałbyś mieć ok. 10600pix na długim boku, a tego nie ma nawet 5ds.
    Kurcze, nie trzeba wymyślać zasad, ale warto czasem zastanowić się o co w nich chodzi. Jeśli dla potrzeb wydruków 30x45cm wybierasz d810 zamiast aparatów z niższą rozdzielczością matrycy, to szczerze współczuję. Poważnie...
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #1956

    Domyślnie

    Jakoś tak wyszło, że nie mam "zaprzyjaźnionego" laba i muszę się dopasowywać do wymagań innych. A te są proste - choćby ten lab reklamujący się na tym forum, ma swoje wymagania co do rozdzielczości, więc staram się je spełniać. Co robić, gdy brakuje pikseli? Powiększać "sztucznie" w Photoshopie? Jest jakiś wskaźnik, jaki procent powiększenia jest jeszcze akceptowalny po wywołaniu? Jakiej, twoim zdaniem powinno być wielkości zdjęcie, które po wywołaniu będzie miało na dłuższym boku około 50cm, i będzie oglądane z odległości 10-20cm? Czy np. 2000 pikseli na dłuższym boku wystarczy? Ja, szczerze mówiąc, nie wiem. Wiem tylko tyle, że kolega focący D7100 i dosyć mocno cropujący fotki nie był zbyt zadowolony z albumu, który sobie zamówił. Było "mydło". Czyli jakaś granica jest.
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  7. #1957

    Domyślnie

    Najpierw zastanów się kto "ogląda zdjęcia" o rozmiarze 50cm na długim boku z 10-20cm ? Widziałeś żeby ktoś zdrowy, chcący podziwiać fotografię oglądał np. rozkładówkę w gazecie z odległości 10cm ? Albo eksponaty na wystawie rysując je nosem ? Ja nie widziałem, ale przyznam że nawet jeśli bym kogoś takiego spotkał, to nie uznałbym że on ogląda zdjęcia a co najwyżej analizuje raster drukarski, albo fakturę papieru. Fotografię żeby objąć wzrokiem ogląda się z odległości nie mniejszej niż jej przekątna - o ile pamiętam naturalna odległość to 1.5 przekątnej. Nawet jakby ktoś zechce obejrzeć z naprawdę małego dystansu (np. fotografia w galerii, na wysokości oczu - czasem zmusza do bliższego podejścia), najpewniej nie odróżni 300dpi od 220dpi a przy tej drugiej wartości na wydruk 45cm potrzebujesz ok. 8-9mpix (w przybliżeniu 3600pix na długim boku). I wcale nie jest to graniczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wspomniany dystans a także specyfikę fotografii na wąskim kącie - czyli teleobiektywami. Zdecydowanie większe znacznie ma jak to zdjęcie zostanie przygotowane (w tym interpolowane) i jak wyostrzone. Generalnie to 8mpix jest w przypadku tele wystarczające niemal do wszystkiego (oczywiście dobrze naświetlone, niezaszumione, ostre itp) bo wraz ze wzrostem formatu, rośnie u widza naturalny dystans do zdjęcia żeby je móc obejrzeć a wraz ze wzrostem dystansu spada percepcja najmniejszych detali. Televizor FullHD ma tylko 1920mpix na długim boku i wyświetla ok 2mpix i nikt nie skarży się że na 50" ma mydlany obraz i brak detalu.
    Te 2000pix to niewiele bo to ok. 2.6mpix - czyli odpowiednik nikona D1h ale widziałem z takiego materiału odbitkę 45x30 i nie raziła, choć sam raczej nie wychodzę poniżej to 3500-3600mpix.

    edit:
    I dlatego napisałem to do czego się odniosłeś - żeby wykorzystać 36mpix trzeba robić olbrzymie powiększenia.
    Ostatnio edytowane przez Pawel Pawlak ; 05-12-2016 o 21:59
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #1958

    Domyślnie

    Pojawiła się Sigma Sport 500mm f4 na alle.. w cenie 28tys.

    Ciekawe jak to szkiełko będzie współpracować z D500.
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  9. #1959

    Domyślnie

    http://www.euro.com.pl/lustrzanki/nikon-d500-body.bhtml

    Kolejne dwie stówki taniej. Chyba do tych 8500 dobije jeszcze przed świętami wilku
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  10. #1960

    Domyślnie

    Na sesję którą robię w najbliższym czasie fotoedytor żąda ode mnie matrycy 36mpix. Pytam się:
    - ale w jakim celu, przecież ostatnio było super z matrycy 24 mpix (wydruki 3 na 2 metry)
    - Potrzebne do ostrego kadrowania i wykorzystywania wycinków w wielu konfiguracjach - taką odpowiedź usłyszałem.

    Osobiście robiłem wydruki 70/100 z matrycy 6mpix (nikon D70) i wychodziły genialnie.
    Owszem z 10 centymetrów nie wyglądało to super, ale już z odległości pół metra było świetnie. Oczywiście, tak jak Paweł pisze - olbrzymie znaczenie ma jakość samego zdjęcia (ISO, optyka,warunki atmosferyczne itd).
    No cóż, taki trend, matryce gęstnieją.
    Czasami przekłada się to na lepszą jakość, czasami nie

Strona 196 z 274 PierwszyPierwszy ... 96146186194195196197198206246 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4,5-5,6G ED VR oficjalnie
    By prz3mo in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 175
    Ostatni post / autor: 05-10-2015, 12:53
  2. Pytanie o SB-900 / Nikon D500
    By Kviki in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-07-2011, 12:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •