Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 78
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2014
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    178

    Domyślnie jaką przysłonę wybrać?

    Witam serdecznie,
    ponieważ testuję moje nowe szkiełko Tamron 90mm f2,8 di macro potrzebuję pomocy w wyborze przesłony.
    Wybrałem 4 zdjecia o identycznym kadrze - różnica polega tylko i wyłącznie na przesłonie. Wybrałem dosyć duze przysłony (F10, F20,F29 i F40). Dodam tylko że niektóre zdjęcia zostały nieco rozjaśnione żeby było cokolwiek widać.
    Jestem amatorem i ucze sie stad ten temat
    1. f 10


    2. f 20


    3. f 29

    4. f 40

    Będę wdzięczny za jakiekolwiek info.
    pozdrawiam Marek

  2. #2

    Domyślnie

    Czy zauważyłeś różnicę po zmianie przysłony?
    Domykając przysłonę, większa wartość liczby uzyskujesz większą głębię ostrości ale tracisz światło.
    Jaką przysłonę wybrać musisz zdecydować sam, bo od tego zależy jaki efekt na zdjęciu chcesz uzyskać.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    ale to my mamy wiedzieć co Ty chcesz mieć ostre na zdjęciu?
    Wraz domykaniem przesłony, wydłużaj proporcjonalnie czas, wtedy chociaż zobaczylibyśmy zdjęcia identycznie naświetlone.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2014
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    178

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturmsi Zobacz posta
    ale to my mamy wiedzieć co Ty chcesz mieć ostre na zdjęciu?
    Wraz domykaniem przesłony, wydłużaj proporcjonalnie czas, wtedy chociaż zobaczylibyśmy zdjęcia identycznie naświetlone.
    nie nie macie wiedzieć co ja chcę od zdjęcia tylko oczekiwałem podpowiedzi jak poprawności wyboru przysłony.

  5. #5

    Domyślnie

    Widzę po tej odpowiedzi, że albo kompletnie nie widzisz jakie są skutki zmiany przysłony, albo nie rozumiesz o co pytasz.

    Wyjaśnię: im bardziej przymkniesz przysłonę, tym zakres ostrości (czyli głębia ostrości, skrótowo GO) jest większa. Mówiąc po prostacku, tym więcej rzeczy jest ostre na obrazku. Odwrotnie: im przysłona będzie mniej przymknięta - czyli dziura będzie większa - tym GO będzie mniejsza, to znaczy tym mniejszy będzie zakres ostrości.

    Teraz pytasz jak to dobrać... DO cholery - tak, jakie chcesz mieć zdjęcie!

    Chcesz, żeby GO była minimalna i tylko jeden włosek był ostry, a cała reszta była ładnei rozmyta (bo taki masz pomysł na zdjęcie) - to dobierasz przysłonę z dużą dziurą. A chcesz żeby wszystko było ostre od początku do końca (bo pomysł na zdjęcie masz inny) - to sobie dobierasz bardzo małą dziurę.

    Nie pytaj jak masz to dobrać - bo to jest pytanie takie: nie wiecie może jaki mam pomysł na zdjęćie? Nie wiecie może jak chcę, żeby wyglądało? Może wy mi powiecie, co chcę osiągnąć, bo sam nie wiem?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    dotyczy wypowiedzi #1 , #4

    Jakby kolega zechciał jeszcze raz, od nowa, wyartykułować swój problem , ewentualnie pytanie - byłoby dla wszystkich z pożytkiem.
    Tylko przed naciśnięciem "wyślij" dobrze by było jakby tak na spokojnie sobie ze dwa razy przeczytać ze zrozumieniem to co się napisało , ewentualnie poprosić jakiegoś domownika lub sąsiada o drobne korekty w tekście i sensie wypowiedzi .....

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Może bardziej obrazowo to trzeba wytłumaczyć bez użycia bezpośrednio młotka.
    Jeśli robisz zdjęcie makro muchy, to pytanie czy chcesz mieć ostre tylko jej oko, czy całą głowę, czy głowę ze skrzydłami, czy może cała mucha ma być ostra jak żyleta ?
    Jak odpowiesz sobie na to pytanie to wtedy możesz zapytać jak uzyskać odpowiedni efekt jeśli samą regulacją przysłony tego nie uzyskasz, pomijam zrozumienie zależności między głębią ostrości, a otwarciem przysłony.

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2014
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    178

    Domyślnie

    aleście mnie zmieszali z błotem wszyscy ale oki nie czuje żadnej urazy bo macie rację. Sęk w tym że ja wiem do czego służy przesłona. Mi chodziło o to żeby ktos sie określił jaka przesłona jest odpowiednia do tego konkretnego kadr (jego zdaniem).
    Po co mi to? b chcę wiedzieć na przyszłość co lepiej wybrać kiedy nie będę miał czasu na zabawę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarekD3100 Zobacz posta
    aleście mnie zmieszali z błotem wszyscy ale oki nie czuje żadnej urazy bo macie rację. Sęk w tym że ja wiem do czego służy przesłona. Mi chodziło o to żeby ktos sie określił jaka przesłona jest odpowiednia do tego konkretnego kadr (jego zdaniem).
    Po co mi to? b chcę wiedzieć na przyszłość co lepiej wybrać kiedy nie będę miał czasu na zabawę
    Zainwestuj w kilka książek o podstawach fotografii... Musisz wiedzieć co to jest przysłona i do czego służy, inaczej się nie da świadomie korzystać z aparatu...

  10. #10

    Domyślnie

    Poprawna przesłona, to taka, która daje oczekiwane efekty.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaką lustrzankę wybrać?
    By aklu03 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 110
    Ostatni post / autor: 15-05-2014, 21:30
  2. Jaką lampę wybrać ?
    By matizq in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 05-12-2009, 19:00
  3. Jaką torbe wybrać?
    By laciaty in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-05-2009, 22:50
  4. Jaką wybrać blendę?
    By neverhood in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-09-2008, 23:15
  5. jaka lampe wybrac??????
    By lukasz in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-03-2007, 12:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •