Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czy warto? Stół bezcieniowy za 499

    Witajcie.

    Jestem laikiem fotografii produktowej a z racji przeprowadzki okazało się że, mam mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Postanowilem je posprzedawać w internecie. Wiem, że dobre zdjęcia to połowa sukcesu, jest więc okazja by zacząć przygodę z fotografią bezcieniową. Podpowiedźcie mi proszę czy ten zestaw http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5541340224 na początek będzie OK?

    Miłego dnia.
    Kuba
    Ostatnio edytowane przez Jacob Jacobsen ; 11-09-2015 o 09:35

  2. #2

    Domyślnie

    Hm... w zasadzie mówisz, że masz do sprzedania kilka przedmiotów, więc pewnie nie otwierasz żadnego sklepu czy coś w tym rodzaju. Jesteś pewien, że sprzedaż staroci zwróci Ci koszt tego zestawu? Intuicja podpowiada mi, że żeby zrobić kilka porządnych zdjęć na tablicę czy allegro nie potrzeba od razu wydawać niewiadomo jakich pieniędzy... tym bardziej, że 500zł to w sumie nie tak hop i odnosze wrażenie, że to co chcesz kupić będzie kupą badziewia. Ale niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.

    Sama nie bawię się w fotografię produktową, ale ostatnio mój towarzysz życia sprzedawał radio samochodowe i do zrobienia zdjęć wystarczył reporterski flash, blenda, parę białych kartek papieru i innych rzeczy, które znalazłam w domu. Wystarczyło, zeby nabywca odezwał się po niecałej dobie. Także uważam, że zdjęcia swoją rolę spełniły, chociaż nie miałam do nich specjalnego sprzętu.

    Z góry przepraszam, jeśli głoszę herezję, ale odnoszę wrażenie, że bardziej zaawansowani w temacie produktowej forumowicze również odradzą Ci stoły bezcieniowe i tego typu "all in one".
    amatorką jest i na dodatek bezczelnie sobie bloguje.

  3. #3

    Domyślnie

    Stół bezcieniowy z nazwy służy do robienia produktów w których nie pojawia się cień od przedmiotów. Tylko tyle. Podświetlenie przedmiotu negatywnie wpływa na szereg cech obrazu po pierwsze jest ryzyko ogólnego spadku kontrastu, po drugie rozmiękczenie konturu, po trzecie to jest jednak inne (nie intuicyjne) pokazanie przedmiotu. Dalej na takich stolikach położysz tylko bardzo lekkie przedmioty. Nie ma gwarancji zrównoważenia temperaturowego światła z dołu z tym z góry. Ogólnie to raczej technika dla już trochę zorientowanych i wymaga kultury (precyzji) pracy. W dodatku ten sam efekt osiągnie się używając płyty np z plexi i koziołków - koszt minimalny a rozmiar można dowolnie regulować.

    W kwestii fotografii bezcieniowej o niebo lepiej jest przedmiot podnieść nad/przed tło, nawet jeśli to wymaga drobnego retuszu.

    Stolik bezcieniowy to jeden z najbardziej nieprzydatnych wynalazków w studio (jeszcze bardziej bezsensowny jak namiot bezcieniowy). Grat zajmujący miejsce i niespełniający roli stolika (bo wytrzymałość nie ta, stały rozmiar itd.)

    Pozdro
    Wiesiek

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Może rzeczywiście na początek pokombinuję, jak zasugerował Wujot, z plexi. Po prostu odwiedzę Castoramę. I tak miałem zamiar hobbystycznie zająć się zdjęciami produktów. Sprzętu oświetleniowego nie mam, a czasem by się przydało. Jeśli to nie problem, prosiłbym tylko o kierunkowskaz, softbox czy parasolka? Aha, i ta plexa przezroczysta czy przydymiona?

    Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    W castoramie mają zwykłą plekse w cenie niezwykłej
    Polecam trwały poliwęglan ponieważ trwalszy, no i warto wygiąć jeśli chodzi o jednolite tło bez obróbki, przezroczyste jeśli mamy tło, mleczne jeśli podświetlamy płytę.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo wszystkim za wyjaśnienia i rady. Plan już mam, biorę się zatem do roboty

    Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •